Proč jsou věci roztomilé?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:373
Počet zobrazení:7 149

Na vaše přání dnes uvidíte díl, který je pravým opakem epizody z minulého týdne (Proč jsou věci děsivé). Dozvíte se, proč považujeme věci za roztomilé, poprvé uslyšíte Michaela mluvit fistulkou a uvidíte jeho fotky z dětství.

 

* můj pes Shadow a já ve věku 7 let

** já ve 3 letech

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. PetCollective nabízí 24hodinový přenos štěňat a koťat. Je to vážně roztomilé. Ale co vlastně znamená roztomilé vědecky? Proč máme rádi hebké a mazlivé věci a proč na nás mají vliv roztomilé věci? Slovo cute (roztomilý) je zkratkou slova acute (naléhavý), což původně znamenalo dychtivý, chytrý, vnímavý.

Asi před 180 lety se slovo cute (roztomilý) začalo používat jako slang pro hezkou holku. Poté přibyl nový význam, který se používal pro popsání mazlivých, drobných, osobitých, vzácných, mladistvých rysů.* Konrad Lorenz zkoumal roztomilost živých věcí a sestavil seznam konkrétních věcí, které považujeme za roztomilé. Malé tělo s nepoměrně velkou hlavou, velkýma očima a kulatými a měkkými rysy těla.

Ale proč právě tyto rysy vyvolávají u lidí áááááá reakci? Lorenz poukázal na to, že všechny tyto charakteristiky sedí na lidské děti, což dává smysl. Pokud v nás pouhý pohled na naše potomstvo vyvolává instinktivní potřebu ochraňovat a pečovat, je to skvělé pro nás všechny.** Vtipným důsledkem tohoto je, že náš pocit roztomilosti může být spuštěn věcmi, jež nejsou lidskými dětmi.

Například ulitami, králíčky, sovami a dokonce kladivem. Kladivem? Jak je to možné? Podívejte se na tento interaktivní nástroj na Exploratoriu. Kladivo je nudné, ale pokud uplatníme Lorenzovy rysy a zakulatíme ho a usadíme ho, změní se z užitkového nástroje na roztomilé maličké kladívko. Ó, to je maličké kladívečko, neubližte mu.

Je to kladivo, které se stalo roztomilým, protože jsme mu dali vlastnosti, které vidíme v našem vlastním potomstvu. Jak řekl Daniel Dennet, kdyby lidské děti vypadaly takhle, místo tohohle, tak by nám tohle připadalo roztomilé. A kdykoliv bychom viděli něco takového, chtěli bychom se s tím mazlit a tulit.

Dobře, takže máme dobrou představu, co a proč je roztomilé. Ale kde je roztomilost? Vědci ukázali roztomilé obrázky dětí zkoumaným, kteří byli připojeni na aktivní magnetickou rezonanci, jež sledovala aktivitu mozku. Čím roztomilejší bylo dítě na obrázku, tím byla naměřena vyšší aktivace tady, v části nucleus accumbens, centru potěšení.

Při aktivaci nucleus accumbens uvolňuje dopamin, je to součásti našeho vnitřního mechanismu odměn. Je to stejná část mozku, která je terčem pro kokain a metamfetamin. Roztomilost je tak významnou silou v našem mozku, že dokáže ovlivnit naše chování, to, co máme rádi, co kupujeme. Není tedy náhodou, že tvůrci kreslených postaviček, jako je Micky Mouse nebo Pikachu, je postupem času kreslili roztomilejší a roztomilejší.

Japonský koncept Kawaii je toho skvělým příkladem a je zábava ho určovat. Pokud jste dospělí, kolik vašich vlastních hlav postavených na sebe by bylo třeba k vyrovnání vaší výšky? Odpověď pro většinu z nás je kolem 7,5. Ale obrázky lidí, kteří mají vypadat hrdinsky nebo vznešeně, mají tendenci dělat člověka 8 - 8,5 hlav vysokého. Roztomilost jde opačným směrem.

Postavičky manga bývají 5,5 - 6,5 hlav vysoké. Zpět k dětem. Existuje mnohem více psychologických faktorů, díky nimž se chceme instinktivně starat o naše mladé. A samozřejmě některé z nich rozhodně nejsou roztomilé, například pokakané plínky. Vědci zjistili, že matky vystavené zašpiněným plenkám považovaly zápach z pleny vlastního dítěte jako nejméně hrozný.

Navzdory tomu, že nevěděly, která plena patří kterému dítěti. Pokud si něco uchovává mladistvé rysy i v dospělosti, nazývá se to neotenie, a zbožňujeme to. Obzvlášť u zvířat, která chováme jako domácí mazlíčky. My, lidé, jsme selektivně šlechtili všechny druhy zvířat, aby pro nás byla každá další generace užitečnější. Ale pes je asi zvířetem, jehož navrhováním jsme strávili nejvíce času.

Tvořili jsme každou další generaci lepší v lovu nebo zůstávat roztomilejší po delší dobu. Takovíto psi byli námi navrženi, aby vypadali, vyrostli a chovali se tak, jak chceme my. Neliší se to od toho, jak bychom navrhli DVD přehrávač a jeho prvky. Ať už jde o to zůstat navždy roztomilým, nebo být skvělým loveckým společníkem, současný pes, více než jakékoliv jiné zvíře, může být považován ne za výtvor přírody, ale součást lidské technologie.

Jak říká Science Friday: pes je nejlepším přítelem člověka, protože je nejlepším lidským vynálezem. Jděte si dnes pohladit roztomilého pejska. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

dobrý, ale čekala jsem víc koťátek a králíčků:-)

221

Odpovědět

Tak konečně mám vědecky vysvětleno, proč se mi tak líbí moje přítelkyně, může za to - mimo jiné - neotenie :-)

251

Odpovědět


Odpovědět

Why is Michael cute?

231

Odpovědět

Já nevim jak ostatní, ale mě žadný mimina roztomilý vůbec nepřipadaj, spíše naopak

2313

Odpovědět

Mě taky ne, dokonce se jich i štítim. Co se týče ostatních živočišných druhů, tak téměř všechna mláďata mi přijdou strašně roztomilá a rozkošná.

236

Odpovědět

Některé roztomilé jsou. Ale mám radši zvířecí miminka.

260

Odpovědět

http://memegenerador.com/media/created/2ae3ry.jpg

doufam ze to nebude tva reakce pri pohledu na sve vlastni dite :D

211

Odpovědět

to přijde s věkem.. ještě před půl rokem jsem byl stejného názoru ale jakoby se teď ve mě něco hnulo a začíná se to lehce projevovat :) ale stejně.. dogs rocks!!!

222

Odpovědět

Asi tak...
Koťátka, štěňátka, hříbátka, malé pandy... Všechna mláďátka jsou roztomilá.
Ale lidské mimino? Usoplená, pobryndaná, pomuchlaná hromádka pokaděného řevu. Ne děkuji...

250

Odpovědět

+zwirePřidám se, mě mimina přijdou všechna stejná :-D holohlavá a vyjukaná.. a uřvaná :-D

240

Odpovědět

presne to som si myslela aj ja, kym sa mi nenarodilo moje dieta :D hormony zrejme robia svoje :D

230

Odpovědět

Mám to úplně stejně a taky tomu moc nerozumím.

30

Odpovědět

Jdu pomazlit naši kočku :D a pak hned psa :D

204

Odpovědět

wow druhá časť Vsauce po sebe, kde po 2 minútach neodbočil od témy do vesmíru

200

Odpovědět

Jáchym Kraus je úúúúúúúúúúplne jujinky!

1844

Odpovědět

Jako obvykle super :D Ten má na tyto věci čich :)

200