Proč se smějeme?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:333
Počet zobrazení:6 094

Dnes vám Michael vysvětlí, proč se smějeme a proč jsme lechtiví.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Dnes se budeme bavit o humoru, komedii. Proč jsou věci vtipné a proč se jim smějeme? Jaký má smích význam a proč se smějeme při lechtání? Lidem, kteří to studují, se říká gelotologisté. Zatím sice nemáme všechny odpovědi, ale víme, že je 30x větší pravděpodobnost, že se budete smát, když jsou kolem další lidé.

Čau, kluci. Také víme, že se děti smějí dřív, než se naučí mluvit. A že se děti, které se narodí slepé a hluché, budou smát. Existují tisíce jazyků, statisíce nářečí, ale přitom se všichni smějeme víceméně stejně. Náš mozek neustále hledá vzor - způsob porozumění světu a předvídání následujících věcí, je to naší evoluční výhodou.

Když tedy něco začne způsobem, který čekáme, ale poté nás překvapí nebo potěší, často zareagujeme smíchem, protože jsme se něco naučili. Naučili jsme se nový logický pořádek. Tato teorie předpokládá, že věci jsou vtipné, když dojde k nesouladu mezi očekáváním a skutečností. Ať už je to pes převlečený za člověka nebo šikovné slovní hrátky.

Jinými slovy, v humoru jde o poučení. Jakmile se naučíte novou logickou posloupnost vtipu, přestane být vtipný. Proto jsou vtipy vtipné jen poprvé a pak už ne. Podívejte se na znaménko procent. Víte, jak vypadá. Kromě procent máme i promile a bazický bod. Ale to není vtipné.

Přestože by to mohla být nová informace, jedná se o logiku vývoje symbolu procent. Když Demetri Martin ukázal, že s jedinou čárou navíc ho můžete změnit v člověka, který se raduje po defekaci, bylo to překvapující. Ale nesmějeme se jen, když je něco vtipné. Co lechtání? Dává to smysl? Většina z nás nemá lechtání ráda, pokud nás někdo lechtá, musíme se smát.

Možným vysvětlením je, že lechtání pomáhá malým dětem naučit se správnému obrannému chování. Je náhoda, že jsou nejlechtivější místa i nezranitelnějšími, která si při polekání instinktivně bráníme? Protože lechtání vyvolává smích, může být i povzbuzením ostatních k lechtání a naučení obranných dovedností.

Lechtání může hrát roli i před narozením. Aby se dítě vyhnulo lechtání, přesouvá se před porodem do lepší polohy. Smích zapojuje příklopku hrtanovou, malou chlopeň, která chrání průdušnici kdykoliv polkneme, takže jídlo a voda nejde do plic. Vím, že nevypadá moc vtipně, ale tady vzniká smích.

Příklopka hrtanová stáhne hrtan a vznikne ono LOL. Je zajímavé, že na příklopce hrtanové jsou chuťové buňky. Takže svým způsobem humor prochází žaludkem. Vypadněte z mýho baráku! A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Škoda toho ťululum na konci.

140

Odpovědět

Tomska :D

150

Odpovědět

Takze pokud me temer nic nerozesmeje a lechtivy nejsem, jsem jen prilis chytry a zkuseny? To abych vysadil ty prasky na depresi.

219

Odpovědět

To bude spíš tou depresí ;)

40

Odpovědět

Cimrmanovský hry sleduju už asi 25 let, znám je prakticky nazpaměť a stejně se pokaždý chlámu jak pitomej. Podle Michaela bych neměl. Vysvětlete...

845

Odpovědět

Souhlasím. Cimrmana sleduji asi od dvanácti let, všechny hry zkoukávám alespoň 1-2 do roka a stejně u toho umírám smíchy.

A stejně to mám i s Červeným trpaslíkem, znám všechny hlášky zpaměti a přesto u toho pomalu padám ze židle.

653

Odpovědět

+AvariStejně tak já se Simpsonovejma :-D

1110

Odpovědět

+Avarijá to tak nemám, maximálně jsem se celí den smála:
https://www.youtube.com/watch?v=Zkf5SSdfQYA
a ted mi to nepříjde tak vtipné :( škoda, chtěla bych to mít jako vy. Já se nikdy nedokážu zasmát například stejnému mluvenému vtipu 2x

511

Odpovědět

+AvariCimrman je krásný příklad. A zrovna u něj se při opakovaném shlédnutí směju ještě víc. Vždycky už předem, protože vím, jak to bude pokračovat.. :)

210

Odpovědět

můj osobní tip je, že to bude jako když vyprávíte někomu vtip, tak se nad tím zasmějete někdy i víc, jak jste ho slyšeli vy.. a když sledujete cimrmana nebo trpaslíka, tak se těm věcem smějete, protože to dopředu sobě jakoby vyprávíte v hlavě, a jen čekáte na to mluvené slovo (dovyprávění toho co ste si řekli už v hlavě) :D jen mě to napadlo, může to být blbost :D

20

Odpovědět

moc kratky..

122

Odpovědět

mnohem lepší tyhle kratší skeče, než ty vyčerpávající deseti minutový videa

2720

Odpovědět

nějak pozapomněli na vesmír...

807

Odpovědět

Taaaakze co ma teraz vesmir spolocne so smiechom ? :D

389

Odpovědět

Je fajn, že už tak neodbíhá všemi směry a hlavně přespříliš neslovíčkaří, to mně u něj obvykle nejvíc štve. Teď trochu rušil TomSka s banbou v pozadí, ale jinak paráda.

169

Odpovědět

Už několik týdnů se těším na klasické Vsauce video, které má deset minut a v polovině se téma stočí na vesmír. Tak třeba příště :)

923

Odpovědět

příští týden se dočkáš ;)

601

Odpovědět

+tynkadiky za preklad :)

102

Odpovědět

+tynkaspoiler allert! :)

172