Uvnitř sférického zrcadlaVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 109
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:296
Počet zobrazení:4 722

Pokud máte rádi zrcadla a svůj odraz, máte štěstí, Michael toto video věnoval totiž právě jim. Vsauce3 -- Jak by vypadaly Star Wars?: http://youtu.be/Jq-NnQmI_2c Vsauce2 -- Star Wars LÜT! http://bit.ly/14drXDc Science Friction: Star Wars v reálném životě: http://www.youtube.com/watch?v=Q_Ubscwbs9E

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Vy jste vlastně hned tamhle. Alespoň kamera je. Zrcadla jsou úžasná. Slovo mirror pochází z latinského mirari, což znamená podivovat se, obdivovat. Z něj také pochází slovo mirracle (zázrak), mirroracle. Jako když jsou na záchodech zrcadla proti sobě a tvoří nekonečnou místnost.

Tyhle věci miluji. Ale co kdyby místo obdélníkového hranolu byla místnost kulatá, se zrcadly kolem dokola? Jak by to vypadalo? Co byste viděli, kdybyste se v takové místnosti vznášeli? První otázka k zodpovězení zahrnuje zdroj světla. Kdybyste byli v takové místnosti a svítili baterkou, kterou byste vypnuli, odráželo by se světlo od zrcadlových stěn, osvětlujíc místnost, dokud by ho nevstřebalo vaše tělo?

Nebo pokud byste tu baterku nechali zapnutou, odráželo by se světlo od zdí, hromadilo by se a bylo stále jasnější, dokud byste nepřišli o zrak a neupekli se? Asi ne. Pokaždé, když světlo narazí do zrcadla a odrazí se, je absorbováno malinké množství z něj.

I kdyby ta kulatá zrcadlová místnost byla velká jako obří stadion, jehož zdi by odrážely 99,99 % světla při každém odrazu, rychlost světla je prostě moc velká. Což znamená, že odrazy by byly velice rychlé, trocha světla by se pokaždé vytratila, a místnost by byla úplně temná ve zlomku sekundy. Vám i mně by se to zdálo okamžité.

K tomu, jak by to vypadalo. Předstírejme, že začnete s obličejem proti zdi kule a proplujete dozadu a dopředu přes střed. Nejdřív byste viděli svůj obličej ostře. Okolní odrazy by byly velice zkreslené. Jak byste se vzdalovali, v určitém bodě by se váš obličej přestal zmenšovat a zdát se v zrcadle menší, místo toho by se zvětšil, dokud byste nedosáhli středu, kde by váš obličej zaplnil celé zorné pole.

Jak byste se vzdalovali od středu, váš odraz by se otočil vzhůru nohama a vzdaloval by se. Vypadalo by to asi takhle. Nenechte se ale vlastním odrazem příliš okouzlit, protože zrcadla vás neukazují takové, jací jste. Uvažovali jste někdy, proč se vám líbí, jak vypadáte v zrcadle, ale ne na fotkách a videu?

Může to být díky efektu pouhého vystavení. Preferujete to, na co jste zvyklí, a většina zrcadel neukazuje vaše opravdové já. Vaše já, které vidí ostatní a fotoaparáty. Místo toho zrcadlo ukazuje vaši obrácenou verzi. Tato verze je vám příjemnější. Vaše verze, převrácená zleva doprava.

Zrcadla převrací podle osy kolmé na jejich povrch, jako levá a pravá. Nepřevrací věci vzhůru nohama, neotáčí je nahoru a dolů, protože tyto osy jsou rovnoběžné s povrchem zrcadla. Když přijde na vzhled váš a lidí okolo, rozdíl může polekat. V PR poukázali na to, že Abraham Lincoln vypadal takhle. V zrcadle by vypadal takhle. Nám se na tom něco zdá značně zvláštní, ale je to Lincoln, kterého by Lincoln preferoval, to, co viděl každý den v zrcadle.

Tohle je vážně super. Můžete vzít ohebné zrcadlo a zvrátit převrácený obraz tím, že ho ohnete do tvaru válce. Podívejte se na tohle. Tady jsem s odrážejícím materiálem a tamhle je kamera, pod kterou je napsaný text. Jak vidíte, všechno je převrácené zleva doprava.

Jak list přehnu do tvaru válce, odraz se rozdělí a odhalí nepřevrácenou verzi. Stane se opravdovým zrcadlem. Nakonec poslední každodenní zrcadlový podvod. Když se podíváte do zrcadla, jak velký je váš odraz na jeho povrchu? Samozřejmě by to mělo záviset na vaší vzdálenosti od zrcadla, ale nezávisí.

Když se podíváte do zrcadla, má váš odraz na jeho povrchu vždy stejnou velikost. Vlastně je to vždy polovina vaší skutečné velikosti. Protože, když se světlo odráží od zrcadla, k němu i od něj se odráží ve stejném úhlu. Což znamená, že aby dosáhlo k vašim očím v horní části těla, světlo od vašich nohou dole, musí narazit do zrcadla uprostřed mezi nimi.

Trojúhelníky, které se zrcadlem tvoříte, jsou stejné bez ohledu na to, kde stojíte. Tento jev můžete dokázat tím, že načrtnete obrys vaší hlavy na zrcadle kusem mýdla. Protože tu nejste, předstírejme, že tenhle mobil je vaše hlava a jeho foťák je vaše oko. Začneme zblízka. Z této perspektivy se zdá foťák opravdu velký. Jen opatrně obtáhnu tvar, abychom ho mohli později porovnat.

Dobrý, dobrý, fajn. Teď odstoupím od zrcadla. Telefon je teď jasně menší, že? No... pokud se natáhnu a znovu opatrně obtáhnu kraje, tady to je... Zjistím, že jsem nakreslil obdélník naprosto stejné velikosti. Váš odraz na povrchu zrcadla má z vaší perspektivy vždycky stejnou velikost, ať už jste od něj pár centimetrů nebo kilometrů. Váš odraz na povrchu zrcadla je vždy polovina vaší skutečné velikosti.

Dobře, dost už o světlu vracejícím se do našeho oka. Co takhle světlo, které se nevrací? Mohli bychom použít teleskop k rozlišení jednotlivých mimozemšťanů na planetě vzdálené světelné roky? Jake z Vsauce3 prověřil tuto otázku na Star Wars. Můj kamarád Rusty prozkoumal potenciál pro to, aby se Star Wars staly skutečné v nové epizodě Science Friction. Vsauce2 má novou epizodu LÜT, celou o skvělých věcech ze Star Wars.

Mrkněte na to a jako vždycky, díky za sledování. Linky najdete pod videem. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Přeložíte prosím i ty Star Wars odkazy?

191

Odpovědět

nechapu proc dycky vylejza z pod :-D

193

Odpovědět

Mimochodem, všimli jste si, že vlastně nijak nevysvětlil proč je ten obraz v zrcadle obrácený. Proč je obrácený zleva doprava a ne shora dolů, protože obě ty osy jsou rovnoběžné se zrcadlem a ne jak tvrdí, že jedna z nich je kolmá. Prostě to co tam říká je blbost. Ve skutečnosti obraz v zrcadle není obrácený. Pravé ucho je napravo, levé ucho je nalevo, temeno hlavy je nahoře a brada je dole. To co je ve skutečnosti obráceně je obraz jak vás vidí všichni ostatní, foťák i kamera. Představte si, že stojíte obráceni čelem třeba na sever. Teď se jako rozdvojte, udělejte krok dopředu a ... teď to přijde. Otočíte se a podíváte se na sebe. A v tom otočení to je. Protože stále stojíte nohama na zemi, tak se otočíte podle svislé osy a uvidíte sami sebe opačně zleva doprava. Vaše levé ucho bude napravo, vaše pravé ucho bude nalevo, ale vaše temeno bude stále nahoře a brada dole. Představte si, že by jste nestáli na nohách, ale byli na hrazdě. Pak by jste se mohli otočit kolem horizontální osy a hle. Najednou by jste se viděli nikoli zleva doprava otočeně, ale shora dolů. Pravé ucho by bylo stále napravo, levé ucho by bylo stále nalevo, ale temeno by bylo dole a brada nahoře. To ne obraz v zrcadle je obrácený, ale obraz jak ho vidí ostatní je obráceně od toho jak své tělo vnímáte a ostatní lidi vidíte obráceně než jak se vnímají oni. Zleva doprava není obrácený obraz v zrcadle protože je to nějaká vlastnost toho zrcadla, ale je to vlastnost toho, že se člověk otočí kolem svislé nikoli horizontální osy.

1816

Odpovědět

Jestli zrcadlo nic nepřevrací, tak proč když si stoupneš před zrcadlo a otočíš se ve směru hodinových ručiček se tvůj obraz v zrcadle otočí v protisměru? Zatímco co fotky, videa ostatní lidé i ty sám když by jsi se rozdvojil a podíval na sebe, ve všech těchto případech bys viděl stejnou orientaci otáčení.

200

Odpovědět

Prečo je zrkadlový obraz otočený sme sa väčšina čo sme tu učili na druhom stupni.
Odporúčam toto video ;) http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/zrcadla-a-idioti

00

Odpovědět

Pri tomto videu som si hneď spomenul na: http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/zrcadla-a-idioti čo tu bolo nedávno. Oba videá sú skoro rovnako dlhé a obidva sa zaoberajú podobnou témou. Jedniný rozdiel je v tom že jeden 6 minút nadáva jakí sú ľudia citujem "k****i" kým druhý využije tento čas aby tých "kokotov" poučil a normálne vysvetlil o čo ide.

183

Odpovědět

Rusty :D

180

Odpovědět

Jako sebekritickej člověk se nelíbím sám sobě ani v zrcadle ani na fotkácha a videích.

211

Odpovědět

Já sem narcis, takže furt chvalím rodiče, jak jsem se jim poved.

221

Odpovědět

Achjo, že já jsem nedočkavej a zase jsem to o den dřív zkoukl na YouTube :-(.

1912

Odpovědět

mohli by jste přeložit tohle video ? : http://www.youtube.com/watch?v=iE-3awHYsG8

181

Odpovědět

Ať už mluví o čemkoliv, vždycky se nějak dostane do vesmíru :D

222

Odpovědět

To je tím, že to, co platí tady na Zemi v relativně malých vzdálenostech, platí i ve vesmíru v těch gigantických. Ať už chceme nebo ne, Země je jeho součástí... A zároveň je část vesmíru součástí Země... ;)

191

Odpovědět

ahoj, neviete niekto kde by som mohol zohnat to ohybne zrkadlo-alebo ako sa tomu hovori v praxi? pripadne nejaky podobny materail ktory by mal podobnu funkciu ako zrkadlo. Mne totižto google prakticky nic nenajde iba ked to dam ako flexible mirror...

183

Odpovědět

Alobal

1914


Odpovědět

+FrankFrank dakujem :-)

183