Zachraňte žraloky!

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:301
Počet zobrazení:5 859
Žraloci jsou celosvětově loveni děsivým tempem, aby se uspokojila východní poptávka po jejich ploutvích. Pokud s tím něco neuděláme, tak ztratíme šanci zachránit tento úžasný druh, který je nejdůležitějším článkem mořského ekosystému. Tento krátký film vyhrál cenu na Wildscreen Film Festivalu v roce 2010. TOTO VIDEO NENÍ VHODNÉ PRO SLABÉ POVAHY. Pokud vás toto téma zaujalo a chtěli byste se o něm dozvědět více, mohu vám vřele doporučit tento dokument. A nakonec ještě odkazy na organizaci Shark Savers, která se aktivně zabývá ochranou žraloků. Facebook: http://www.facebook.com/sharksavers Web: http://www.sharksavers.org/

Přepis titulků

Upozornění. V tomto videu se objevuje násilí a krev. Orientální svatba. Polévka ze žraločích ploutví. Proč by měl nejšťastnější den jejich života... ...znamenat konec jiného? ZACHRAŇTE ŽRALOKY Žraloci jsou největší mořští predátoři. Ať je milujete nebo se jich bojíte, nedá se popřít, že jsou v nich velké peníze.

Pro světové rybářské firmy mají cenu zlata. V roce 2008 zemřeli kvůli žraločímu napadení pouze 4 lidé. Ale my jsme jich zmasakrovali miliony. Tento masakr zdevastoval mnoho žraločích společenství. U některých druhů vyhynulo až 90 % jedinců. Některé druhy se nemusí již nikdy vzpamatovat. Před pár lety bylo žraloků modrých spousta.

Nyní jsou na některých lokalitách viděni pouze vzácně. Největším nebezpečím pro žraloky jsou lodě s dlouhými vlasci. Mohou táhnout až 100 kilometrů vlasce s tisíci háčků. Spousta žraloků umírá pomalou a bolestivou smrtí. Jsou jim zaživa uřezávány ploutve. Bezploutví jsou hozeni přes palubu, a jelikož nemohou plavat, pomalu se udusí.

Tyto ploutve, které nemají žádnou chuť, jsou ingrediencí do luxusní polévky a jsou nepostradatelnou součástí východních tradic. Polévka ze žraločích ploutví se podává ná orientálních svatbách. Jsou jako Dom Perignon, jen mnohem dražší. Tato polévka nemá žádnou nutriční hodnotu.

Ale jedna miska může stát neuvěřitelných 150 dolarů. Dokud bude poptávka po ploutvích přetrvávat, bude pokračovat i tento masakr. Uřezávání ploutví není pouze barbarské, ale i ilegální. Ale zákazy nejsou nikým požadovány. Neexistuje žádná mezinárodní norma omezující lov žraloků. Je to bohužel divoký západ. Navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou žraloci hroziví lovci lidí.

Jsou to citliví, později dospívající jedinci, kteří se nedokáží množit dostatečně rychle na to, aby drželi krok s poptávkou po svých ploutvích. V Africe se kočovní rybáři stěhovali do vod bohatých na žraloky.

ulovili žraloky a vrátili se. Už to nedělají. K lovu už nezbylo dost žraloků. Na Blízkém východě píše osud žraloků srdcervoucí příběh. Takhle velcí žraloci jsou dnes již minulostí. Rybáři jsou nuceni chytat mladé žraloky, kteří se ještě nerozmnožili.

To může mít pro žraloky a rybáře pouze jediný hrozivý následek. Musíme si položit otázku. Chceme, aby se na nás vzpomínalo jako na generaci, která seděla s rukama v klíně, zatímco celá společenství žraloků byla vyhubena? Nebo jako na generaci, která se vzepřela a zastavila tento zbytečný masakr?

Pořád je naděje. Poselství se předává mladším generacím. Přerušte začarovaný kruh. Přeložil: Trakat www.videacesky.cz ZACHRAŇTE ŽRALOKY

Komentáře (114)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Musím povedať, že už dávno ma nijaký dokument takto neoslovil a už dnes si pozriem ten dokument...

200

Odpovědět

Ľudia sú vážne hrozní! Kvôli peniazom urobia všetko!

200

Odpovědět

No co k tomu říci. hodně, opravdu hodně lidí se živí rybolovem. Většina populací lovných ryb, v tomto případě paryb, je na vymření. Myslím, že se sami nějakým způsobem vyhubíme. Respektive v to doufám, protože bych byl nerad zástupcem druhu, který po zdevastování vlastní planety šel zdevastovat nějakou jinou.

190

Odpovědět

Postřílet ty rybáře a šikmooký svině co to kupujou.

195

Odpovědět

Tak pro ty co to nepochopili znovu. Nebavil jsem se tady o hospodářských zvířatech a jejich srovnání se žraloky, ale o vzbuzování soucitu. Neobhajoval jsem ani jejich masakrování pro ploutve a nikdy jsem to ani nechválil, ale... jsou to jejich tradice, které prostě my nikdy nepochopíme a hlavně to tady nikdy nevyřešíme. Moře ani nemáme, pokud to ještě někdo tady nepostřehl. Nevím proč se nad tím vzrušovat ve střední Evropě, když realisticky na to nemůžeme mít žádný vliv, aneb proč bych měl srat se žralokem kdesi v Asii, když mám dost vlastních problémů ve své malé krásné zemi. Jasně, už vidím ty zástupy kajaků, co vyjedou po Vltavě, napojí se na Labe a pak obeplavou zeměkouli, aby pomstili žraloky a ztrastlali ty špatné rybáře, kterým to živí rodiny. Až kluci pojedete, tak dejte vědět, taky vezmu za jedno pádlo a společně ten svět napravíme.

1811

Odpovědět

maso je svinstvo,nerikam,ze je spatne,ale clovek ktery denne ji maso,tak je agresivni,vybusny,bezohledny....omezil jsem maso na 1x tydne nekdy ani to ne a je to o 100% lepsi(myslim si,ze muzu z vlastni zkusenosti rict,ze v masu je bolest tech zvirat!!!) a to meni chovani lidi.Je to divne,ale me to tak prijde :)

1917

Odpovědět

Konzumace těch ploutví a vůbec celé lovení žraloků je jedna velká pitomost...Jak už řekli ve videu, nemají chuť a ani žádnou nutriční hodnotu. Na dotaz, proč nezpracují tedy ten zbytek je jednoduchá odpověď. Pokud se nepletu, je žraločí maso nepoživatelné. Nerada bych teď psala hlouposti, ale pokud vím, má to cosi společného s vylučováním moči nebo tak něco. Nedá se pak dále využít. Žralok je tedy jako potrava naprosto nevyužitelný. Jeho lov a masakrování je zbytečné a s ohledem na mořský ekosystém naprosto zcestné! Ano, východní kultura je sice moc hezká, ale tímhle se mi hnusí. A nejen kvůli žralokům...

200

Odpovědět

Mě přijde trochu směšný když někde čtu s jakou slávou zas někde objevili některý nový živočišný druh když jich v ten samej moment spousty vyhubíme :(

201

Odpovědět

Některý lidi asi nechápu jaký má význam žraloky chránit a nezabíjet...
1. žraloci nejsou zvířata, který lidi vyšlechtili ke konzumaci
2. žraloky lidé ani nechovají za účelem konzumace
3. ty ploutve nemají ani žádnou chuť ani nutriční hodnotu, takže celý ten průmysl je nesmysl a opravdu to stojí jen na penězích - něco člověk jíst musí, ale žraloci by to očividně být neměli
To jak je zabíjejí je podřadný, o to tady vůbec nejde. Všichni víme, že masakry zvířat většinou probíhají naprosto nehumánním způsobem, ale žraloci jsou pro moře a oceány důležitější, enž si většina lidí dokáže vůbec představit. Jsou to vrcholní predátoři už několik desítek milionů let a kdyby z moří zmizeli, myslíte si, že by se to člověka nijak nedotklo? Moře a oceány jsou složitý ekosystém, kde i na první pohled malá změna může vyvolat řetězovou reakci dalších nepředvídatelných změn... jestli chceme mít moře bez ryb, plný toxických látek a jedovatých medůz, tak tohle je skvělý způsob, jak to všechno urychlit...

200

Odpovědět

lidstvo je jen samej egoista a ignorant. miliony lidí nezajímá co svým jednáním způsobují, jaké druhy nezvratně ničí, jak drancují přírodu. Nezajímají se, jak bude svět vypadat třeba za sto let, vůbec je to nezajímá, zajímá je jen to, aby se mohli nažrat nebo pobavit, aby měli prachy a nic víc.

Kdyby se aspon pár procent z těch ignorantů nad tím zamyslelo a něco udělali, možná by se ještě dalo něco zachránit, jinak nevěřím, že za pár set let vůbec bude v přírodě co pozorovat, protože z ní nic nezbyde. A pkud bude zničena příroda, tak lidstvo už taky nemá velké naděje.
To si ale téměř nikdo neuvědomuje, stačí se podívat na největší světový národ a to američany, vůbec je to nezajímá a jen drancují, vypoužtí jedovaté plyny do ovzduší, toxický odpad do moře atd, japonci a spol ti zase hubí jeden mořskej druh za druhým.

202

Odpovědět

A natáčení filmů jako Čelisti, Deep Blue Sea, nebo nové Shark Night a 2 Headed Shark Attack té záchraně moc nepomůže.
Každopádně ta polívka je úplná zbytečnost. Nejspíš by to ti Asijci ani nepoznali, kdyby jim tam dali nějakou náhražku (není jako vepřový/sojový).
Přijde mi divný, že by uřezávali jenom ploutve a maso hodili zpátky do moře, ale asi to tak na nějakých lodích bude. Ale i tou mršinou se v moři někdo slušně nasytí.

206

Odpovědět

Pročetl sem si tu asi 2 stránky komentářů, je toho hodně takže se mi to nechtělo číst vše. Polovina lidí tu má inteligentní názory a druhá.. radši nemluvit. Taky mám rád maso a kvůli tomuhle ho nepřestanu jíst(žraloka sem ještě neměl a nehodlám začínat), ale srovnávat tohle s krávama nebo prasatama mi přijde jako naprostý nesmysl protože my těm prasatům dáme jídlo tak aby se vykrmili, to samé krávy a pak je pokud já vím tak nejdřív zabijem a pak z nich odřezáváme věci. Tohle zbytečné odřezávání ploutví zaživa je teda parádní nesmyslná hnusná pitomost a mluvím tady hodně slušně.

200

Odpovědět

Mě nepřijde divný lovit zvířata, pokud to úplně neohrozí druh, jíst musíme. Ale spíš nechápu, proč toho žraloka nezpracujou celýho, jen mu osekaj ploutve a hodí ho zpátky do vody.

196

Odpovědět

Nechápu co s tím mám dělat já, nebo střední Evropa. Moře ani nemáme. To by si měli pustit Asiati. Jsou to jejich tradice a už vidím jak je středoevropan přesvědčí aby je nelovili. Takové rádoby srdcervoucí záběry, jaké jsou lidi hovada. Žraloka je vám líto, běžte se podívat na jatka jak to tam vypadá, nebo na kuřátka jak se mají dobře. Hned si objednám letenku a hurá na Japonsko.

1811

Odpovědět

to ezekiel Tys to zřejmě nepochopil to neni propaganda, tam ukazují ten kontrast mezi tou událostí(typická východní svatba,šťastná událost) a to masakrování žraloků. díky kterému je to možné.

190

Další