Svatý Vincenc a GrenadinyGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:11
Počet zobrazení:3 611
Přinášíme vám poslední ze svatých zemí Karibiku. Po Svatém Kryštofu a Svaté Lucii přichází hodinový manžel Karibiku, Sv. Vincenc a jeho 32 grenadinských parťáků.

Přepis titulků

Přiznám se, že před návštěvou jsem o Svatém Vincenci nevěděl skoro nic. Takže mě místní samozřejmě opili ilegálním rumem, co by zapálil i táborák. Jedl jsem velrybí tuk a měl na hlavě pirátský klobouk. Vy lidi z Vincka, líbíte se mi. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Jsme u posledního z karibských trojčat, ze svatých zemí.

Už znáte Svatý Kryštof i Lucii a teď na závěr Svatý Vincenc a Grenadiny. Moc děkuji místnímu turistickému úřadu a Gordonovi za to, že mi toho za dva dny ukázal tolik! Najdete tu zajímavé lidi i příběhy. Kdyby byla karibská párty, byla by Jamajka rozhodně DJ, Barbados by naléval pití, Dominika by si v koutě četla, ale pořádná zábava by začala až s šíleným strejdou Vinckem. Má skvělé kontakty, každý se s ním chce bavit.

Vítejte u cool strejdy Karibiku. POLITICKÁ GEOGRAFIE Původně se tato země jmenovala Hairun, „Země požehnaných“. V Karibiku je několik klubů: jeden hlavní ostrov, dva ostrovy - a pak je Sv. Vincenc. - Tak vy máte svůj tým, dva ostrovy a pár skal u pobřeží. To je roztomilý. Tak se seznamte s mýma 32 parťákama.

Proboha, Vincente, to je nejdivnější animace, cos kdy udělal. Proč? - Říkal jsi, ať jsem kreativní. - Jdeme na mapu. Sv. Vincenc a Grenadiny leží v Karibiku na jižním konci Návětrných ostrovů, které patří k Malým Antilám, těm ostrovům na východ od Portorika. Stát tvoří Sv. Vincenc, hlavní ostrov a asi 88 % území, žije na něm asi 90 % populace. Zbylých 12 % tvoří Grenadiny, souostroví malých ostrůvků, o které se dělí Sv.

Vincenc a Grenada. Ale většina, 32, patří Sv. Vincenci, to jsou asi 2⁄3 celého souostroví. Alespoň částečně obydlených je osm těchto ostrovů. Grenadiny Sv. Vincence se táhnou od prvního ostrova Grenadin, ostrova Young, který leží 180 metrů od Sv. Vincence, až na jih k ostrovu Petit St. Vincent, který je vzdálený jen míli od Petit Martinique, nejsevernějšího ostrova patřícího Grenadě.

Sv. Vincenc je rozdělen na 6 oblastí, 5 na hlavním ostrově a pak celé Grenadiny tvoří poslední oblast. Každý tady tvrdí, že ostrov má tvar levé ruky a města nebo památky leží buď na návětrné straně, tedy u Atlantiku, nebo na závětrné straně u Karibiku. Hlavní a největší město Kingstown je na jižní závětrné straně, neplést s Kingstonem, to je hlavní město Jamajky. Kingstown! Následují Georgetown na severní návětrné straně a Barley na závětrné straně.

Mají jen jedno mezinárodní letiště na Sv. Vincenci, Argyle, pak ještě čtyři lokální nebo soukromá letiště Bequia, Mustique, Canouan a Union Island. Největší přístav je v Kingstownu na Sv. Vincenci, kotví tam výletní lodě i přívozy na obydlené ostrovy Grenadin. Ovšem největší přístav pro zboží je Campden Park v průmyslové zóně. Mají dvě hlavní silnice, ta na závětrné straně končí ve Wallibou a ta na návětrné straně zase v New Sandy Bay Village.

Odtamtud můžete jet po vedlejší silnici až do Fancy, nejsevernějšího města. V neobydlené severozápadní části nevedou žádné silnice mezi Fancy a Wallibou. Vláda nad tím uvažovala, ale je tam moc proměnných, a kdyby náhodou vybouchla sopka, pravděpodobně by silnici zničila. To je asi všechno, víc toho vědět nepotřebujete. Moment, lhal jsi, díval jsem se na satelitní snímky, je tam další letiště. - Zapomněl jsi na něj.

- Ano, je tam, ale je nefunkční. Je to bývalé letiště E. T. Joshuy, které zemi obsluhovalo, ale zavřeli ho, nestačilo poptávce a nemohla tam velká komerční letadla. Dostat se na Sv. Vincenc bylo dřív těžší. Asi takto: Hm, jsme obyčejní turisti z Kanady a USA a chceme na Sv. Vincenc. No jo, ale nelétají tam žádné přímé lety. Museli bychom přestoupit na Barbadosu nebo Sv. Lucii. NA BARBADOSU A SV. LUCII Ty krávo, to jsou skvělé země. - Fakt mě to zajímá.

- Pojďme věnovat čas a peníze těmhle zemím, když už tu jsme. Nas*at. Stačilo! Vybourám celý město, postavím mezinárodní letiště a utratím polovinu HDP země. Stojí to za to! Teď zvládnou odbavit až 1,5 milionu turistů ročně, 4krát více než dřív. Nezapomeňte navštívit alespoň jeden ostrov Grenadin, ale pozor, někdy se jedná o luxusní rezorty nebo soukromý majetek, ne vždy tam mohou nepovolaní.

Nemáme čas vysvětlovat všechno o každém ostrůvku, ale zkusím to nějak zkrátit. Bequia, ano, tak se to čte, je největší a nejlidnatější ostrov, žije tu 6 000 lidí. Mají i vlastní vlajku s velrybou, kterými jsou proslulí. Mustique je ostrovem milionářů. Vlastní ho britská firma Mustique a mají tu i malou vesnici. Canouan, ostrov miliardářů.

Vlastní ho bahamská firma Canouan Resort Development a schovávají se tam nejbohatší, aby unikli otravným milionářům. Na ostrov Union jezdí normální lidé ze Sv. Vincence relaxovat. Běžní obyvatelé tam slaví vlastní festivaly a tradice. Mayreau je nejmenší trvale obydlený ostrov, městečko, kde ti lidé bydlí, ani nemá jméno a pak mají malý rezort. Vlastně je ten ostrov součástí neobydlených korálových ostrůvků Tobago, kde jsou populární místa k potápění.

Celý Palm Island byl pronajatý americkému páru za 1 dolar ročně, pokud postaví rezort a zaměstnají místní. Petit St. Vincent, nejjižnější ostrov, patří společnosti Freedom Resorts. Je na něm 22 balijských chat. Battowia a Balliceaux jsou neobydlené, suché ostrovy, ale byly dějištěm temné historické události. K Petit Mustique patří příběh o realitním podvodníkovi a pak už jen malé ostrůvky bez lidí, to je asi všechno ke Grenadinám.

Jestli sem vyrazíte, podívejte se na tyhle památky: tyto pevnosti, umělý ostrov Happy Island, 18 míst s petroglyfy, nejslavnější asi v Layou, park Walliabou, biotechnologické centrum Orange Hill, sochu železného muže, trh v Kingstownu, rekreační park Black Point, místo natáčení Pirátů z Karibiku i s obloukem oběšenců, ostrov Mopion s jediným rozevřeným slunečníkem a asi nejkrásnější jsou botanické zahrady s více než 500 druhy rostlin.

Tak to na Sv. Vincenci chodí, hodně lákají na přírodní poklady a ochranu přírody berou vážně. Více si řekneme v další části. FYZICKÁ GEOGRAFIE Když dorazíte na Sv. Vincenc, uvidíte, že je zelenější než turisticky oblíbenější karibské země.

Jejich mottem je: Sv. Vincenc, Karibik, který jste hledali. Není to náhoda. I kousek od letiště najdete černé pláže s vulkanickým pískem… Sv. Vincenc leží na sopečném oblouku, který v Karibiku stvořil celé Malé Antily. To znamená, že Sv. Vincenc je také sopečný ostrov. Nejvyšší bod, Soufrière, je sopka, jejíž poslední erupce byla roku 1979, to je zároveň rok nezávislosti. Na ostrově nemají sladkovodní plochy, nejblíže k tomu má kráterové jezero v kráteru Soufrière.

Odtamtud se táhne malý hřbet od severu na jih, ze kterého pramení řada potoků a říček. Včetně té nejdelší, která ústí do Atlantiku, řeky Colonarie. Jižně od ní je údolí Mezopotámie neboli obilnice. Tam najdete nejvíce polí, hlavně pěstují ovoce a kořenovou zeleninu. Ale dále na jih na Grenadinách uvidíte určitý kontrast. Kvůli své rozloze a topografii nemají Grenadiny žádné zdroje sladké vody a jsou sušší než Sv.

Vincenc. Rostou tu také častěji kaktusy a křoviny. Ovšem setkání chladnějšího vzduchu z Atlantiku a teplejšího nad Karibikem přináší do biosféry pod hladinou prvky z obou moří. Je plná jedinečných korálů a pestré škály mořských živočichů. Pokud chcete prales, zůstaňte na Vincenci, potápět se jeďte na Grenadiny. A můžete posedávat v kavárně a ochutnat čaj z mořského mechu…

Aha, koukám, že je to afrodiziakum, tak asi jen v trochu bláznivé náladě. Víte, jak to mám s pitím já. Potřebuju pauzu na trojitý kafe, takže mě nahradí Noah. Tady ho máme. Ještě trochu upravíme… Nejste černoši, tak nemusíte rovnat vlasy. Místní byli vždycky pracovití, ale ekonomiku pohání tři hlavní odvětví. Sezónní zemědělství, turismus a stavební průmysl.

Zemědělství tvoří asi 7 % HDP a Sv. Vincenc je momentálně největším producentem arrowrootu. Protože tu byla dekriminalizovaná, je Vincenc světově známý svou vysoce kvalitní marihuanou zvanou Vincy Weed nebo Vincy Ganja. Co? Proč je střih na mě? Mám něco říct, nebo co? Mnoho ostrovů Grenadin čelí nedostatku pitné vody. Kromě luxusních ostrovů jako Mustique nebo Canouan, kde mají odsolovací stanice, musí většina ostrovů spoléhat na sběr dešťové vody.

Na ohřev používají fotovoltaiky. Když jim nádrže vyschnou, mají dvě možnosti. Jsem na suchu. Nádrže prázdné, neprší… - Došla mi pitná voda. - To mě mrzí, kámo. - Co mám dělat? - Můžete zkusit déšť přivolat, nebo ti větší ostrovy buď prodají balenou vodu, nebo za poplatek dovezou cisternu. Takže abychom udrželi okrajové části země, musí si obyvatelé sami platit zásoby, když je potřebují?

- Tak nějak. Je to celkem běžné. - Měli bychom pokecat. Před nějakou dobou byl významný i lov velryb, hlavně na ostrově Bequia. I dnes se tu velryby loví, ale lov je regulován. Fakt si musíme pokecat! Tak také město Barrouallie proslulo pokrmem „černá ryba“. Ano, žijí tu velryby. Tady je náš korespondent Caleb. Gary Harlow? U pobřeží jsou v průzračných vodách útesy plné murén, skalár soltýnů a mořských želv.

Dokonce mají skvělý želví útulek na ostrově Bequia. Ze zvířat tu žijí především ptáci a plazi. Nový druh gekona s ďábelsky rudýma očima tu byl objeven v roce 2005. Národním zvířetem je amazona guluginingi, - známý jako… - Je to guildingii. Známý jako vincencký papoušek.

V divoké přírodě už zbývá pouhých 500. Naštěstí se je podařilo zachránit díky chovným programům a můžete je vidět i v botanických zahradách v Kingstownu. Děkuji, Gary. Protože se tento segment chýlí ke konci, je čas mluvit o JÍDLE! Na Sv. Vincenci je základní potravinou chlebovník. Dokonce mají rčení: „Nekácej můj chlebovník.“ Ve smyslu: „Nepodveď mě.“ Také mají „černý dort“ a buliol a národní pokrm je štika s chlebovníkem.

Navíc vyrábí nejsilnější rum v Karibiku, rum Sunset se zhruba 84,5 %. Ani si to nesmíte brát do letadla, všude mají cedule se zákazem. Takže místní mi to samozřejmě nalili. - Nejsilnější v Karibiku. Začneme pomalu. - To nic není, to dám. - Jak myslíš. Pro jistotu tu mám colu. - To nepotřebuju. - Aha.

Dobře. - Ano, místní tvrdí, že neslaví normálně. A když už jsme u nich… DEMOGRAFIE - Děkuji, Noahu. - Mjölnire? Heimdalle, otevři Bifröst. Noah je strašnej nerd. Víte, že místním se v angličtině také někdy říká Vincy? Co místní odlišuje od ostatních? Zeptal jsem se našich fanoušků ze Sv. Vincence. Být ze Sv.

Vincence znamená především, že každou situaci a výzvu umíte využít. My ze Sv. Vincence jsme jedineční tím, že jsme přátelští a pohostinní a máme velice unikátní kreolštinu. Znamená to být velký i malý najednou, být různorodý, dynamický. Místní jsou vynalézaví, odolní a vystačí si sami. Jsme rytmy Afriky, melodie Evropy, akordy Asie a texty samotného Karibiku.

Děkuji vám. Hurá na graf. V zemi žije asi 111 000 lidí a je rodištěm Garifunů, které najdete všude v Karibiku. Sv. Vincenc je v oblasti nejrozmanitější, většina populace, asi dvě třetiny, jsou karibští černoši, asi pětina jsou míšenci, hlavně mulati, asi pětinu tvoří Indové, kteří přišli za kolonialismu, asi 4 % jsou běloši, hlavně potomci Britů, a mnoho přišlo z Barbadosu, asi 2 % jsou černoši Garifunové a zbytek populace tvoří jiné skupiny, třeba z Blízkého východu a zbytku Asie.

Jako měnu používají karibský dolar navázaný na americký dolar s kurzem 2,7, používají zásuvky A a B, někdy i britskou G a jezdí vlevo. Úřední řečí je angličtina, ale spolu mluví místní kreolštinou.

Je to proměnlivá řeč, její srozumitelnost se liší podle mluvčího a kontextu, tady je příklad rozhovoru: Mně to zní jako jamajský patois, ale to jim neříkejte! Přísahají, že to není stejné. Místní jsou rozmanití, ale všichni mají vztah ke svým kořenům. Hlavně Garifunové. Kdo to je? V roce 1675 ztroskotala otrokářská loď s obyvateli dnešní Nigérie u Sv. Vincence. Přeživší, především černoši, uzavírali sňatky s místními Kalinagy, a tak stvořili nový národ, Garifuny.

Jejich hrdinou je tenhle, který vedl největší povstání. Příběh toho národa je samozřejmě bohatší, více nám poví náhodná Hannah. To jsem vždycky chtěla udělat. Jak jsme říkali, Garifunové hráli v minulosti velkou roli. Celý březen je měsícem hrdinů a 14.

březen pak Den hrdinů. Ten den putují Garifunové z celého Karibiku k památkám svých předků, a to včetně ostrova Balliceaux, kam jich bylo 5 000 vyhoštěno. Sv. Vincenc je také známý eko uměním z udržitelných zdrojů přímo z ostrova. Tento pán je hlavním představitelem toho hnutí. Také tu mají jedinečné svátky, třeba Devět rán a devět nocí. To je devět dní přímo před Vánoci. Na mnoha ostrovech Grenadin tančí se svatebním dortem rodiny nevěsty a ženicha na cestě k domu toho druhého.

Když jsme u domů, místní jsou známí jako stavitelé Karibiku. Kdykoli se někde v Karibiku staví, je poměrně jisté, že se v tom nějak angažují lidé ze Sv. Vincence. A stavbu vlastních domů berou velice vážně. Ve většině zemí Karibiku jsou znakem postavení auta, ale pro místní je to dům. Naprostá většina domů, i ty malé, má pokoj pro hosty, aby mohli návštěvníky oslnit.

Typická jsou nejen nádherná pastelová sídla, ale také velice stabilně postavené domy. Klidně ustojí hurikány stupně 5. Důvodem je zhruba toto: Miluju dřevěné chaty s taškami na střeše. Jsou nádherné. - Jo, já sice na takové domy nemám dřevo… - Tak jaký máš dům? No, vlastně smíchám sopečnou půdu s betonem, aby to bylo pevnější.

Funguje to, zkus to. Ne, dík. HURIKÁN Sklapni! Stejně mám pořád radši dřevěné stavby. Většina, asi 82 % místních, jsou křesťané. Nejčastěji se místní hlásí k anglikánské, metodistické a katolické církvi. Na jedné ulici v Kingstownu jsou všechny tři kostely naproti sobě. Tvrdí se, že Sv.

Vincenc a Grenadiny má ze všech karibských zemí nejsilnější tradici mořeplavectví. A to kvůli 32 ostrovům a ostrůvkům, které leží blízko sebe, takže se celá století museli dopravovat po vodě. Začalo to už s kánoemi Kalinagů, které tu pluly před tisícem let a používají se i nadále. Světoznámé modely lodí se ručně vyrábí v Sargeant Brother's shopu. Jinak mají na Sv. Vincenci úžasnou, energickou hudební scénu, což vám vysvětlí muž z Floridy, Keith.

Každá z karibských zemí se specializuje na určitý žánr, znáte to, na Jamajce je to reggae, na Trinidadu calypsó a Sv. Vincenc to sice nevymyslel, ale rozhodně je zemí žánru soca. V 80. letech rozjeli hnutí Ragga Soca a producent Frankie McIntosh hrál hlavní roli. Ragga je styl s pomalejším tempem a velkým důrazem na melodii a vokály. V novém tisíciletí to pozměnili a vzniklo power soca, to je agresivnější a rychlejší soca se skvělými basovými riffy.

Soca je hlavní hudební tepna země, hrají ho na karnevalech a hudebních festivalech, hlavně na konci června a začátku července. Říkají tomu Vincymas. Všichni znají píseň Turn Me On, kterou zpívá Kevin Lyttle. Děkuji, já jsem Keith a tady máte skvělý riff, co sami nikdy nezahrajete, jsem boží! Děkuji.

A teď hurá na velmi zkrácenou historii. Když to shrnu: Karibové z Jižní Ameriky si podmaní domorodce, Kryštof Kolumbus na návštěvě, ztroskotaní Afričané přistanou na ostrově, berou si místní a stvoří etnikum Garifunů, Francouzi založí město Barrouallie, války s Brity, Britové ostrov ovládnou, další otroci, 1. karibská válka s Brity, 2. karibská válka, vyhnání Garifunů na Baliceaux, přeživší odvezeni do dnešního Hondurasu, zrušení otroctví, přijdou Indové a Portugalci, 1902 výbuch Soufrière, samovláda, Mustique první luxusní ostrov, další výbuch sopky 1979, rok nezávislosti, další luxusní ostrovy, zemědělství ustupuje turismu, točí se tu Piráti z Karibiku, víc turismu, nové letiště pro více turistů a jsme u dneška.

Slavné osoby, které nám navrhli fanoušci, jsou například: Tito sportovci.

Teď už byste měli pomalu chápat, jak to tady chodí. Mořeplavci a stavitelé, kteří si občas zaloví velryby - a milují pití. - Tohle je fakt divný. Jdeme na panáka. Když jsme u vztahů s ostatními: FRIEND ZONE Sv. Vincenc, strejda Vinnie, když v Karibiku potřebují chlapa, jdou za strejdou Vinniem. Taky je nejmenší zemí v Radě bezpečnosti. Tohle je jejich diplomacie.

Nejvíce turistů přijíždí z USA, Kanady a UK, což tvoří velkou část zdejšího HDP, a USA také nejvíce dováží. Ale kupodivu jsou rezervovaní a vztahy udržují i s Kubou a Venezuelou. Prezidenti se navštívili, na letištích mají památeční fotky a uzavřeli mnoho smluv, hlavně ohledně ropy a energií. Jako členové Caricomu dobře vycházejí se zbytkem Karibiku a na ostatních ostrovech mají často příbuzné.

Většina místních tvrdí, že mají nějakého předka z jiné ostrovní země, populace jsou si tedy blízké. Ale za nejlepší kamarády místní nejčastěji označovali Tchaj-wan a Grenadu. Patří mezi země, které uznávají suverenitu Tchaj-wanu, a Tchaj-wan zde investuje do infrastruktury, včetně biotechnologického centra zabývajícího se diverzifikací plodin. A také do nového letiště, to bylo důležité.

Grenada je jako dvojče, které se Sv. Vincencem splývá, protože sdílí souostroví Grenadiny. Obyvatelé se často stěhovali z jedné země do druhé, až se nedá rozlišit, kdo je odkud. Lidé na jihu poblíž Grenady přebírají její přízvuk. Prostě si vždy budou blízcí. Sv. Vincenc a jeho 32 grenadinských kámošů jsou jako hodinový manžel Karibiku.

Chceš postavit dům? Chceš se projet na lodi? Chceš rum na párty? Tak volej strejdu Vinnieho. Počkejte si, příště bude Samoa. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Selfsufficient - drviva vacsina HDP od bielych turistov :D

01