Svatá LucieGeography Now!
57
Na řadě je druhé ze svatých trojčat, sexy holka Karibiku, o kterou se v minulosti Britové a Francouzi hned 14krát poprali. Dnes se tento ostrůvek změnil v sebevědomou zemičku a oblíbenou líbánkovou destinaci plnou luxusních rezortů. Ale nemyslete si, mají i pod čepicí, jsou zemí s nejvíce nositeli Nobelovy ceny v přepočtu na obyvatele. Další tajemství tohoto karibského ráje už vám prozradí Barby a jeho kolegové.
Přepis titulků
Probíráme svatá trojčata Karibiku. Dnes tu máme jedinou sestru mezi nimi, Svatou Lucii. Pokud jako většina o Sv. Lucii nic nevíte, tak pokud by Karibik byl školou, vypadalo by to asi takhle: Hej, zapomeňte, je moje! Je moje, jo, je moje. Prostě je to ta sexy holka v Karibiku. Je čas učit se zeměpis – teď!
Ahoj všichni, já jsem Barby. Jak víte, země Karibiku nejsou oblíbené, tak u nás mají výsadu. Prostě jsem tam odjel. Ještě jsem opálený. Děkuji turistickému úřadu Sv. Lucie, že mě kontaktovali, a za doporučení. Dnes budeme mluvit o sestře trojčat, Sv. Lucii. Jako jediná země světa se jmenuje po ženě, i jejich slogan zní: Nechte se jí inspirovat. A ostrov má fyzické rysy ženy.
Místní mi vysvětlili, že nejvyšší vrch připomíná její tvář, malebné sopečné kužely jsou její prsa a doutnající sopka je její… Ten úvod už je dlouhý, tak jdeme na glóbus. POLITICKÁ GEOGRAFIE Sv. Lucii se někdy říká Helena Západní Indie. Toužili po ní a bojovali o ni víc než o jakýkoli jiný ostrov. Sv. Lucie leží v Karibiku v Malých Antilách, které tvoří malé ostrovy napravo od Portorika, patří mezi Návětrné ostrovy, 5 ostrovů směrem k Jižní Americe.
Je dlouhá asi 43 km a široká asi 22 km. U pobřeží mají asi 20 ostrůvků, Pigeon Island býval jedním z nich, než ho v roce 1972 připojili umělou hrází. Sv. Lucii tvoří 10 krajů, hlavní, největší město se 70 000 obyvateli je Castries na severozápadě země. Další největší města jsou Gros Islet a Vieux Fort, ve kterém je také největší letiště, Hewanorra.
Tam přilétá většina mezinárodních letů, a proto do toho města tolik investují, aby tam turisté zůstali a nestěžovali si, že musí jinam jezdit taxíkem. V Castries je druhé a poslední letiště, George F. L. Charlese, kde je kratší ranvej a létají tam jenom menší lokální lety. Jsou tu i jiné dopravní prostředky. Největší přístav je v Castries, kde kotví jachty a výletní lodě, kdežto nákladní lodě kotví v Cul-de-Sac u terminálu Buckeye, kde najdeme obří nádrže na ropu.
Tu tam ukládají USA, Venezuela nebo Kolumbie. Dále mají na ostrově tři hlavní silnice: na východním a západním pobřeží a jednu ke Gros Islet na severním konci země. Do této oblasti se dostanete jenom po stezkách, které jsou často nezpevněné a nesjízdné. Plánují tam možná časem postavit dálnici, ale zatím slouží k silniční dopravě pouze tyto cesty ve tvaru šestky.
Jsou součástí Commonwealthu a tady musím opravit info z dílů o Libérii a Myanmaru, jako bývalá kolonie Británie někdy používají imperiální jednotky jako míle, takže těch zemí je víc. Věděl jsem, že vy v Karibiku jste fajn, nejsme sami, Libérie a Myanmare… Přesto má dnes většina míst francouzská jména, jen jsou poangličtěná.
To proto, že místo přejmenování po Francouzích vše jen nově vyslovují. Třeba: Rozhodně ne, to bude Castries. Sv. Lucie ale platí za romantický ostrov celé oblasti, byla zvolena nejoblíbenějším místem pro líbánky. - Dokonce devětkrát! - Teda, to je romantika. To rozhodně, Keithe. Rezorty a pláže jsou ohromně příjemné, výhledy bezchybné a všude uvidíte barvy modrou, černou, žlutou a bílou.
Na autech i budovách. Také se tu točila část Pirátů z Karibiku a v přístavu Gros Islet je dokonce zakotvená Černá perla. My zase máme kulisy celého Port Royal. To bude v příštím díle, uvidíte. Co dalšího tu můžete vidět? Tady je seznam památek, které stojí za návštěvu. Visutá lanovka, Pigeon Island, palírna rumu Roseau, vodopád a zahrady Diamond, zahrada Mamiku, vrch Tet Paul, jezdecká dráha ve Fort Vieux, spousta kostelů, trh v Castries, ústřední knihovna, náměstí Dereka Walcotta, park Jiřího V., dělo apoštolů, hodně opuštěných cukrovarů, ale nejlepší je v Balenbouche, tenhle pomník a nejikoničtější je přírodní památka zvaná Pitons.
Ta už patří do dalšího segmentu. FYZICKÁ GEOGRAFIE Teď to můžu vysvětlit.
Pitons jsou tu nejmilovanější památkou. Jsou na ty ostré sopečné zátky velmi hrdí, tady jsou moje záběry z dronu. Mají je i na vlajce, to si povíme v pátek. Tak se podíváme na krajinu. Sv. Lucie leží na zlomu Severoamerické a Karibské desky. Tato subdukce vytvořila Antilský oblouk, kde leží menší karibské země. Většina těch ostrovů je sopečných a Sv. Lucie patří mezi nejaktivnější. Ostrov je z 85 % hornatý a asi ze 77 % zalesněný.
Nejvyšším vrcholem je Mt. Gimie na jihozápadě. Tyto rozeklané hory tvoří přírodní přístavy, proto se o to Francouzi a Britové tak hádali, a údolími protékají potoky a říčky, včetně nejdelší řeky, Roseau, která se vlévá do Karibiku. Nemají žádné vnitrozemní vodní plochy, k jezeru má nejblíže nádrž nad přehradou Johna Comptona na řece Roseau.
Mají tu jen dvě roční období, sucho od prosince do června a období dešťů zbytek roku. Někdy se objeví hurikány, ale většinou je nezasáhnou plnou silou. Za posledních 30 let způsobily škody jenom dva, Allen v roce 1980 a Tomas v roce 2010. Kvůli prudkému větru od Atlantiku, který se mísí s teplem a vlhkostí Karibiku nad horami, vzniká malý srážkový stín, takže údolí na jihovýchodě jsou sušší než zalesněný sever.
Toho si všimnete, na jihu je vážně větší sucho. Skoro to připomíná savanu. Začínám být unavený, udělám si kafe do hrnku, který si můžete taky koupit, a teď přijde Noah. Ahoj, jsem Noah. Taky si můžete koupit tričko. - Arte, chtěl jsem Noaha, ne tebe. - A jo. Jsem zpět. Krajina Sv. Lucie se mezi karibskými zeměmi vymyká. Je to geotermální ostrov s aktivními sopkami, třeba Sulfur Springs je jediný vulkán, kam můžete prostě přijet, zastavit u cesty a prohlédnout si kouřící zřídla a bublající jezírka zabahněné, sírou čpící vody.
Také se můžete stavit v bahenní lázni, skočit do teplé vody nebo se namazat bahnem nechat ho uschnout a zase se omýt. V minulosti přešli z cukrovarnického průmyslu na pěstování banánů ve velkém. Dodnes je tu pěstují, nejvíce Roseau, ale trochu to opadlo a lidé pěstují i jiné plodiny kvůli diverzifikaci zemědělství.
Teď to očividné: nejdůležitější je turismus, tvoří asi 65 % HDP. Nemám moc peněz. Můžu jet sem? Možná. Dá se tu najít levnější ubytování i aktivity, ale většinou se tu soustředí na větší luxus. Kotví tu luxusní výletní lodě a cestující chtějí odpovídající rezorty.
Navíc jako jiné země v Karibiku tu mají 12,5 % DPH. Páni, dobře. Takže daň z prodeje? - V podstatě ano. - Kalifornie má 10 % a přijde mi to moc. Pojeď k nám, jsme jako bezcelní zóna. Sklapněte, to je můj díl. Čelí tu problému s odpadky na venkově a mimo rezorty. Vláda kvůli tomu postavila nová recyklační zařízení, hlavně ve vnitrozemí u města Bexton.
To je dobře, země tak zůstává bujná a zelená, esteticky příjemná, ale také ideální pro zvířata. O těch promluví náš expert na faunu. Tady Gary Harlow. Sv. Lucie je rájem pro plazy a ptáky. Všude, i na autech a budovách, najdete ještěrky a gekony. Navíc je Sv. Lucie domovem ptactva od pěnkav po pěnice. Také tu žijí nejrůznější hadi, včetně asi nejvzácnějšího hada světa, hada kouwes. Na ostrově žijí dva hlavní druhy divokých savců, promyka a aguti.
Ale spíše tu najdete psy a kočky, těžko se rozlišují mazlíčci a tuláci, ale většinou jsou to tuláci. Národní zvíře, amazoňan mnohobarvý, je jediný endemický ptačí druh na ostrově. Jeho peří hraje nádherně výraznými barvami. Děkuji.
A tento segment ukončíme stejně jako vždy. Jídlem. Na Svaté Lucii se vaří celá řada pokrmů, část najdete i jinde v Karibiku, třeba callaloo, lambi, pepper pot, nemyslím tu postavu z Marvelu. Pokrmy typičtější pro Sv. Lucii jsou kakaový čak, vývary, chléb z kasavy, pečené bochánky a pití společnosti Piton. Národním pokrmem je salát ze zelených fíků a slaneček. A když tu budete, najděte čokoládovou plantáž Fond Deux, kde se čokoláda dělá tradičně.
Můžete ochutnat kakaový bob, chutná sladce, a pozdravujte Clintona, ukáže vám čokoládový tanec k míchání semínek. Tak to na Sv. Lucii funguje, práce je zábava a jsou tu milí lidé. DEMOGRAFIE - Díky. - Prosím. Ptal jsem se fanoušků ze Sv. Lucie, co pro ně jejich původ znamená. Tady jsou odpovědi.
Podle mě naše řeč a přátelskost. Ne všichni v Karibiku mluví kreolštinou, to je ten rozdíl. Ráj. Sv. Lucie je ráj. A taky způsob mluvy. Podle toho poznáš člověka odsud, bude mluvit kreolštinou. Musíte přijet. Opravdu, nějak to udělejte. Nechtěla bych být nikým jiným. Jsem hrdá, že jsem odsud. Mám rád, když se mě lidé ptají, odkud jsem. Když jim to vyprávím, vždycky chtějí přijet.
Lidé odsud jsou potomky zbojníků, to byli bojovníci, takže když máme pocit, že je něco správné, hlásíme se k tomu. V zemi žije skoro 200 000 lidí a Britové a Francouzi o ni válčili 14×. To je v Karibiku nejvíce. Většina obyvatel je původem z Afriky, asi 85 %, skoro všichni jsou potomky otroků z doby kolonialismu. Dalších asi 10 % jsou míšenci hlavně černochů a Evropanů.
Potom je tu indická menšina, asi 2 %, nejčastěji potomci sluhů přivedených v 19. stol. z Uttarpradéše a Džhárkhandu. Zbylá tři procenta tvoří další skupiny včetně původních Karibů a bělochů, hlavně z Anglie. Jako měnu používají východokaribský dolar, mají zásuvky A a B, někdy i britský typ G a jezdí vlevo. Což je vtipný, rádi si kupují neupravená auta z Japonska, takže tam je spousta japonských nápisů a oni prostě časem vyzkouší, co co dělá.
Viděl jsem to na všech svatých ostrovech. Jedna věc, na kterou jsou místní opravdu hrdí a která je odlišuje, je fakt, že jsou bilingvní zemí, používají angličtinu a francouzský kreol. V dobách otroctví byli afričtí obyvatelé pořád v nejistotě. - Vypadalo to takhle: - Opakuj po mně, je to address. - Ne, opakuj po mně, je to adresse. - Address. - Adresse. - Address. A zůstalo to.
Je to napůl standardizované, mají slovník své kreolštiny, školy mohou učit v obou jazycích. Domluví se s těmi v Karibiku, kdo mluví francouzskou kreolštinou, a domluví se i s Francouzi, pokud nemluví příliš rychle. Fanoušci mi prozradili, co místní rádi říkají. To poslední je asi nadávka, ale to nebude nikoho zajímat. Sv. Lucii se v porovnání se sousedy daří dobře. Souvisí to i s jejich důrazem na vzdělání, díky tomu se ve 2.
půlce 20. století přeorientovali ze zemědělství na služby. Asi takhle: Ale ne, jsem v troskách, musím poslat své lidi na zahraniční školy. Vědění je moc a tak. Ahoj všichni, jsem mnohem rozvinutější a vyrovnám se jiným suverénním státům. Nechcete zajít na pláž? Ten písek je přivezený z Guyany, ale co… Tak zhruba se od banánů dostali k luxusním rezortům. To jsou ty technikálie, teď přijde zajímavá kultura a s ní i náhodná Hannah.
V podstatě je Sv. Lucie zemí, která se pořád ráda předvádí. Říjen je měsícem kreolštiny a slaví se v něm identita a řeč obyvatel Sv. Lucie. Během slavností probíhá mnoho tradic jako bambusové exploze, místní vyrábí kanóny ze stonků bambusu a zapalují je petrolejem. To zní skvěle, měli bychom to taky zkusit. Ale největší je festival jazzu a umění v květnu.
Nejoblíbenější sport je asi kriket, Darren Sammy patří k nejznámějším hráčům. Je po něm pojmenovaný i stadion. Místní jsou hrdí, že mají dva laureáty Nobelovy ceny. Jsou zemí s nejvíce nositeli na obyvatele. Jako jiné ostrovy Karibiku ovlivněné Francií jsou tu tradiční šaty madras. Většina obyvatel, asi 93 %, jsou křesťané, z toho 60 % jsou katolíci. Budovy tu jsou obecně nízké, aby odolaly hurikánům, nejvyšší je budova národní pojišťovny s pouhými 7 patry.
Návštěvníci si všimnou, že většina domů je na sloupech. Asi myslíte, že to vyrovnává sklon svahu nebo chrání před povodní, ale nejen to. Mnoho místních to vidí jako investici. Postaví dům jako jednotku v patře a dole mohou později dostavět obchod nebo byt k pronájmu. Jak jsem říkala, místní jsou velmi hrdí na svou řeč. Obnovení zájmu o ni se připisuje místním umělcům a hudebníkům, kteří ji zpopularizovali mezi mladými.
Pro vysvětlení si půjdeme do floridských bažin za Keithem. Ještě jedna replika. Jo, a pojedu sem na své narozeniny. - Co? - Hodně štěstí, zdraví. - Páni. - Hodně štěstí, zdraví! - Pane bože! - Chceš jet na Sv. Lucii? No jasně!
Já tam pojedu? Cože? Co ses přidala k tomuhle kanálu, nic jsem pro tebe neudělal. Dokonce jsem prošvihl tvoje narozky. Tímhle ti přeju vše nejlepší. - To je tak skvělý! Děkuju ti! - Ian pojede taky. Hele, je to s naším logem. Gratuluju, Hannah. Ahoj lidi, takže Rush je moje oblíbená kapela, je to fair use, tak prosím žádné žaloby. Na Sv.
Lucii mají v oblibě mnoho druhů hudby. Většinou to spadá do karibských žánrů jako reggae, afro-punk a socca. Jeden podžánr, který je pro Sv. Lucii typický a všichni jsou na něj hrdí, je dennery segment. Objevuje se v něm rychlé tempo, kreolské texty doplněné angličtinou, které bývají explicitní a kontroverzní, ale vyznívají satiricky a komicky. Umí i písničku o domácím násilí zpracovat nějak vtipně.
I proto byl dennery segment zakázán v rádiu, ale naštěstí je zase zpět, asi takhle: Nechte toho, pankáči, ten odpad nebudete hrát v rádiu! Do pekel s dennery segmentem. - Hej, to je skvělá muzika! - Kupme si jejich album a pozvěme je sem. Můžeme se něco naučit. Hej, to jsou naši lidé a je to z naší země. Neopovažujte se krást nám kulturu.
Dennery segment se hraje na všech festivalech, karnevalech… Byli pod románským vlivem, takže kam půjdete, všude uslyšíte karibskou atmosféru. To je vše, dneska nemám baskytaru, přidělej mi tady baskytaru. Nebo mi dej do ruky rybu, budu na ni hrát. Díky, Keithe. A teď dějiny. Když to zkrátím: Taínové osadníci, invaze kmene Karibů, osada francouzských pirátů, otroctví, války Britů a Francouzů, povstání otroků, bitva o Sv.
Lucii, 1. sv. válka, místní bojují, 2. sv. válka, místní bojují, ponorkový útok nacistů na Castries, požár v Castries 1948, nezávislost, ústup zemědělství, doba průmyslu a turismu a jsme u dneška. Mezi nejslavnější osoby, které zmínili naši fanoušci, patří: kuchařka Nina Compton, tihle zpěváci a herci, Lavern Spencer a kapela Campeche Creole Comedy.
Tak vidíte, románská kreolská země, k tomu pár pirátů a leguánů – Sv. Lucie. Když jsme u romantiky, koukneme se, s kým ta kočka Karibiku chodí. FRIEND ZONE Sv. Lucie moc ráda miluje ostatní, ale pečlivě si vybírá přátele. Mimo Karibik má úzké vztahy s USA i Kanadou, odkud přijíždí nejvíce turistů, ať letadlem nebo lodí. Také čile obchodují.
Americká společnost Hess Corp tu postavila obří ropnou rafinérii za několik miliard dolarů, která napomáhá rozvozu ropy do Severní Ameriky. Také mají jako bývalá kolonie obou samozřejmě vztahy s UK a Francií. Z obou zemí sem jezdí turisté a v obou také žijí místní, třeba v Londýně a ve francouzských teritoriích Karibiku, na Martiniku, Guadeloupe a Guyaně. Sv. Lucie také uznává nezávislost Tchaj-wanu a v roce 2007 jej uznali jako stát, čímž přerušili vztahy s ČLR.
Přijeli sem tchajwanští představitelé a navázali spolupráci, třeba na rozšíření letiště. Ale nejlepší kamarády si najdou spíše mezi sousedy. Jako jediné tři nezávislé státy Karibiku s minulostí ovlivněnou Francií si jsou blízké Sv. Lucie, Haiti a Dominika. Haiti je starší divoká sestra a Dominika neboli „Dominik“ je introvertnější sestra, co si radši čte. Ty tři jsou nezávislé, francouzsko-kreolské země.
Kulturně se sice liší, ale když se potkají, rozumí si. Ale nejblíže jim jsou podle našich fanoušků francouzská zámořská teritoria Guadeloupe a Martinik. Ty tři ostrovy mají nejpodobnější kreolštinu, milují se a často se navštěvují. Spojují je letecké i lodní linky, Martinik je asi bližší, Sv. Lucie totiž bývala jeho závislým územím v době Západní Indie. Rodiny jsou na těch ostrovech rozprostřené a ti tři nedají bez sebe ani ránu.
Lidé ze Sv. Lucie jsou kupodivu hrdí, že i přes kolonialismus a chaos se o ně někdo 14krát pral, víckrát než o kohokoli jiného. Takže byli docela žádaní, přesto si udrželi svou kreolskou kulturu po celá staletí. Počkejte si, příště bude Sv. Vincenc. A já pojedu na výlet! - Děkuju! - Jedeme na Sv. Lucii! Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Ahoj všichni, já jsem Barby. Jak víte, země Karibiku nejsou oblíbené, tak u nás mají výsadu. Prostě jsem tam odjel. Ještě jsem opálený. Děkuji turistickému úřadu Sv. Lucie, že mě kontaktovali, a za doporučení. Dnes budeme mluvit o sestře trojčat, Sv. Lucii. Jako jediná země světa se jmenuje po ženě, i jejich slogan zní: Nechte se jí inspirovat. A ostrov má fyzické rysy ženy.
Místní mi vysvětlili, že nejvyšší vrch připomíná její tvář, malebné sopečné kužely jsou její prsa a doutnající sopka je její… Ten úvod už je dlouhý, tak jdeme na glóbus. POLITICKÁ GEOGRAFIE Sv. Lucii se někdy říká Helena Západní Indie. Toužili po ní a bojovali o ni víc než o jakýkoli jiný ostrov. Sv. Lucie leží v Karibiku v Malých Antilách, které tvoří malé ostrovy napravo od Portorika, patří mezi Návětrné ostrovy, 5 ostrovů směrem k Jižní Americe.
Je dlouhá asi 43 km a široká asi 22 km. U pobřeží mají asi 20 ostrůvků, Pigeon Island býval jedním z nich, než ho v roce 1972 připojili umělou hrází. Sv. Lucii tvoří 10 krajů, hlavní, největší město se 70 000 obyvateli je Castries na severozápadě země. Další největší města jsou Gros Islet a Vieux Fort, ve kterém je také největší letiště, Hewanorra.
Tam přilétá většina mezinárodních letů, a proto do toho města tolik investují, aby tam turisté zůstali a nestěžovali si, že musí jinam jezdit taxíkem. V Castries je druhé a poslední letiště, George F. L. Charlese, kde je kratší ranvej a létají tam jenom menší lokální lety. Jsou tu i jiné dopravní prostředky. Největší přístav je v Castries, kde kotví jachty a výletní lodě, kdežto nákladní lodě kotví v Cul-de-Sac u terminálu Buckeye, kde najdeme obří nádrže na ropu.
Tu tam ukládají USA, Venezuela nebo Kolumbie. Dále mají na ostrově tři hlavní silnice: na východním a západním pobřeží a jednu ke Gros Islet na severním konci země. Do této oblasti se dostanete jenom po stezkách, které jsou často nezpevněné a nesjízdné. Plánují tam možná časem postavit dálnici, ale zatím slouží k silniční dopravě pouze tyto cesty ve tvaru šestky.
Jsou součástí Commonwealthu a tady musím opravit info z dílů o Libérii a Myanmaru, jako bývalá kolonie Británie někdy používají imperiální jednotky jako míle, takže těch zemí je víc. Věděl jsem, že vy v Karibiku jste fajn, nejsme sami, Libérie a Myanmare… Přesto má dnes většina míst francouzská jména, jen jsou poangličtěná.
To proto, že místo přejmenování po Francouzích vše jen nově vyslovují. Třeba: Rozhodně ne, to bude Castries. Sv. Lucie ale platí za romantický ostrov celé oblasti, byla zvolena nejoblíbenějším místem pro líbánky. - Dokonce devětkrát! - Teda, to je romantika. To rozhodně, Keithe. Rezorty a pláže jsou ohromně příjemné, výhledy bezchybné a všude uvidíte barvy modrou, černou, žlutou a bílou.
Na autech i budovách. Také se tu točila část Pirátů z Karibiku a v přístavu Gros Islet je dokonce zakotvená Černá perla. My zase máme kulisy celého Port Royal. To bude v příštím díle, uvidíte. Co dalšího tu můžete vidět? Tady je seznam památek, které stojí za návštěvu. Visutá lanovka, Pigeon Island, palírna rumu Roseau, vodopád a zahrady Diamond, zahrada Mamiku, vrch Tet Paul, jezdecká dráha ve Fort Vieux, spousta kostelů, trh v Castries, ústřední knihovna, náměstí Dereka Walcotta, park Jiřího V., dělo apoštolů, hodně opuštěných cukrovarů, ale nejlepší je v Balenbouche, tenhle pomník a nejikoničtější je přírodní památka zvaná Pitons.
Ta už patří do dalšího segmentu. FYZICKÁ GEOGRAFIE Teď to můžu vysvětlit.
Pitons jsou tu nejmilovanější památkou. Jsou na ty ostré sopečné zátky velmi hrdí, tady jsou moje záběry z dronu. Mají je i na vlajce, to si povíme v pátek. Tak se podíváme na krajinu. Sv. Lucie leží na zlomu Severoamerické a Karibské desky. Tato subdukce vytvořila Antilský oblouk, kde leží menší karibské země. Většina těch ostrovů je sopečných a Sv. Lucie patří mezi nejaktivnější. Ostrov je z 85 % hornatý a asi ze 77 % zalesněný.
Nejvyšším vrcholem je Mt. Gimie na jihozápadě. Tyto rozeklané hory tvoří přírodní přístavy, proto se o to Francouzi a Britové tak hádali, a údolími protékají potoky a říčky, včetně nejdelší řeky, Roseau, která se vlévá do Karibiku. Nemají žádné vnitrozemní vodní plochy, k jezeru má nejblíže nádrž nad přehradou Johna Comptona na řece Roseau.
Mají tu jen dvě roční období, sucho od prosince do června a období dešťů zbytek roku. Někdy se objeví hurikány, ale většinou je nezasáhnou plnou silou. Za posledních 30 let způsobily škody jenom dva, Allen v roce 1980 a Tomas v roce 2010. Kvůli prudkému větru od Atlantiku, který se mísí s teplem a vlhkostí Karibiku nad horami, vzniká malý srážkový stín, takže údolí na jihovýchodě jsou sušší než zalesněný sever.
Toho si všimnete, na jihu je vážně větší sucho. Skoro to připomíná savanu. Začínám být unavený, udělám si kafe do hrnku, který si můžete taky koupit, a teď přijde Noah. Ahoj, jsem Noah. Taky si můžete koupit tričko. - Arte, chtěl jsem Noaha, ne tebe. - A jo. Jsem zpět. Krajina Sv. Lucie se mezi karibskými zeměmi vymyká. Je to geotermální ostrov s aktivními sopkami, třeba Sulfur Springs je jediný vulkán, kam můžete prostě přijet, zastavit u cesty a prohlédnout si kouřící zřídla a bublající jezírka zabahněné, sírou čpící vody.
Také se můžete stavit v bahenní lázni, skočit do teplé vody nebo se namazat bahnem nechat ho uschnout a zase se omýt. V minulosti přešli z cukrovarnického průmyslu na pěstování banánů ve velkém. Dodnes je tu pěstují, nejvíce Roseau, ale trochu to opadlo a lidé pěstují i jiné plodiny kvůli diverzifikaci zemědělství.
Teď to očividné: nejdůležitější je turismus, tvoří asi 65 % HDP. Nemám moc peněz. Můžu jet sem? Možná. Dá se tu najít levnější ubytování i aktivity, ale většinou se tu soustředí na větší luxus. Kotví tu luxusní výletní lodě a cestující chtějí odpovídající rezorty.
Navíc jako jiné země v Karibiku tu mají 12,5 % DPH. Páni, dobře. Takže daň z prodeje? - V podstatě ano. - Kalifornie má 10 % a přijde mi to moc. Pojeď k nám, jsme jako bezcelní zóna. Sklapněte, to je můj díl. Čelí tu problému s odpadky na venkově a mimo rezorty. Vláda kvůli tomu postavila nová recyklační zařízení, hlavně ve vnitrozemí u města Bexton.
To je dobře, země tak zůstává bujná a zelená, esteticky příjemná, ale také ideální pro zvířata. O těch promluví náš expert na faunu. Tady Gary Harlow. Sv. Lucie je rájem pro plazy a ptáky. Všude, i na autech a budovách, najdete ještěrky a gekony. Navíc je Sv. Lucie domovem ptactva od pěnkav po pěnice. Také tu žijí nejrůznější hadi, včetně asi nejvzácnějšího hada světa, hada kouwes. Na ostrově žijí dva hlavní druhy divokých savců, promyka a aguti.
Ale spíše tu najdete psy a kočky, těžko se rozlišují mazlíčci a tuláci, ale většinou jsou to tuláci. Národní zvíře, amazoňan mnohobarvý, je jediný endemický ptačí druh na ostrově. Jeho peří hraje nádherně výraznými barvami. Děkuji.
A tento segment ukončíme stejně jako vždy. Jídlem. Na Svaté Lucii se vaří celá řada pokrmů, část najdete i jinde v Karibiku, třeba callaloo, lambi, pepper pot, nemyslím tu postavu z Marvelu. Pokrmy typičtější pro Sv. Lucii jsou kakaový čak, vývary, chléb z kasavy, pečené bochánky a pití společnosti Piton. Národním pokrmem je salát ze zelených fíků a slaneček. A když tu budete, najděte čokoládovou plantáž Fond Deux, kde se čokoláda dělá tradičně.
Můžete ochutnat kakaový bob, chutná sladce, a pozdravujte Clintona, ukáže vám čokoládový tanec k míchání semínek. Tak to na Sv. Lucii funguje, práce je zábava a jsou tu milí lidé. DEMOGRAFIE - Díky. - Prosím. Ptal jsem se fanoušků ze Sv. Lucie, co pro ně jejich původ znamená. Tady jsou odpovědi.
Podle mě naše řeč a přátelskost. Ne všichni v Karibiku mluví kreolštinou, to je ten rozdíl. Ráj. Sv. Lucie je ráj. A taky způsob mluvy. Podle toho poznáš člověka odsud, bude mluvit kreolštinou. Musíte přijet. Opravdu, nějak to udělejte. Nechtěla bych být nikým jiným. Jsem hrdá, že jsem odsud. Mám rád, když se mě lidé ptají, odkud jsem. Když jim to vyprávím, vždycky chtějí přijet.
Lidé odsud jsou potomky zbojníků, to byli bojovníci, takže když máme pocit, že je něco správné, hlásíme se k tomu. V zemi žije skoro 200 000 lidí a Britové a Francouzi o ni válčili 14×. To je v Karibiku nejvíce. Většina obyvatel je původem z Afriky, asi 85 %, skoro všichni jsou potomky otroků z doby kolonialismu. Dalších asi 10 % jsou míšenci hlavně černochů a Evropanů.
Potom je tu indická menšina, asi 2 %, nejčastěji potomci sluhů přivedených v 19. stol. z Uttarpradéše a Džhárkhandu. Zbylá tři procenta tvoří další skupiny včetně původních Karibů a bělochů, hlavně z Anglie. Jako měnu používají východokaribský dolar, mají zásuvky A a B, někdy i britský typ G a jezdí vlevo. Což je vtipný, rádi si kupují neupravená auta z Japonska, takže tam je spousta japonských nápisů a oni prostě časem vyzkouší, co co dělá.
Viděl jsem to na všech svatých ostrovech. Jedna věc, na kterou jsou místní opravdu hrdí a která je odlišuje, je fakt, že jsou bilingvní zemí, používají angličtinu a francouzský kreol. V dobách otroctví byli afričtí obyvatelé pořád v nejistotě. - Vypadalo to takhle: - Opakuj po mně, je to address. - Ne, opakuj po mně, je to adresse. - Address. - Adresse. - Address. A zůstalo to.
Je to napůl standardizované, mají slovník své kreolštiny, školy mohou učit v obou jazycích. Domluví se s těmi v Karibiku, kdo mluví francouzskou kreolštinou, a domluví se i s Francouzi, pokud nemluví příliš rychle. Fanoušci mi prozradili, co místní rádi říkají. To poslední je asi nadávka, ale to nebude nikoho zajímat. Sv. Lucii se v porovnání se sousedy daří dobře. Souvisí to i s jejich důrazem na vzdělání, díky tomu se ve 2.
půlce 20. století přeorientovali ze zemědělství na služby. Asi takhle: Ale ne, jsem v troskách, musím poslat své lidi na zahraniční školy. Vědění je moc a tak. Ahoj všichni, jsem mnohem rozvinutější a vyrovnám se jiným suverénním státům. Nechcete zajít na pláž? Ten písek je přivezený z Guyany, ale co… Tak zhruba se od banánů dostali k luxusním rezortům. To jsou ty technikálie, teď přijde zajímavá kultura a s ní i náhodná Hannah.
V podstatě je Sv. Lucie zemí, která se pořád ráda předvádí. Říjen je měsícem kreolštiny a slaví se v něm identita a řeč obyvatel Sv. Lucie. Během slavností probíhá mnoho tradic jako bambusové exploze, místní vyrábí kanóny ze stonků bambusu a zapalují je petrolejem. To zní skvěle, měli bychom to taky zkusit. Ale největší je festival jazzu a umění v květnu.
Nejoblíbenější sport je asi kriket, Darren Sammy patří k nejznámějším hráčům. Je po něm pojmenovaný i stadion. Místní jsou hrdí, že mají dva laureáty Nobelovy ceny. Jsou zemí s nejvíce nositeli na obyvatele. Jako jiné ostrovy Karibiku ovlivněné Francií jsou tu tradiční šaty madras. Většina obyvatel, asi 93 %, jsou křesťané, z toho 60 % jsou katolíci. Budovy tu jsou obecně nízké, aby odolaly hurikánům, nejvyšší je budova národní pojišťovny s pouhými 7 patry.
Návštěvníci si všimnou, že většina domů je na sloupech. Asi myslíte, že to vyrovnává sklon svahu nebo chrání před povodní, ale nejen to. Mnoho místních to vidí jako investici. Postaví dům jako jednotku v patře a dole mohou později dostavět obchod nebo byt k pronájmu. Jak jsem říkala, místní jsou velmi hrdí na svou řeč. Obnovení zájmu o ni se připisuje místním umělcům a hudebníkům, kteří ji zpopularizovali mezi mladými.
Pro vysvětlení si půjdeme do floridských bažin za Keithem. Ještě jedna replika. Jo, a pojedu sem na své narozeniny. - Co? - Hodně štěstí, zdraví. - Páni. - Hodně štěstí, zdraví! - Pane bože! - Chceš jet na Sv. Lucii? No jasně!
Já tam pojedu? Cože? Co ses přidala k tomuhle kanálu, nic jsem pro tebe neudělal. Dokonce jsem prošvihl tvoje narozky. Tímhle ti přeju vše nejlepší. - To je tak skvělý! Děkuju ti! - Ian pojede taky. Hele, je to s naším logem. Gratuluju, Hannah. Ahoj lidi, takže Rush je moje oblíbená kapela, je to fair use, tak prosím žádné žaloby. Na Sv.
Lucii mají v oblibě mnoho druhů hudby. Většinou to spadá do karibských žánrů jako reggae, afro-punk a socca. Jeden podžánr, který je pro Sv. Lucii typický a všichni jsou na něj hrdí, je dennery segment. Objevuje se v něm rychlé tempo, kreolské texty doplněné angličtinou, které bývají explicitní a kontroverzní, ale vyznívají satiricky a komicky. Umí i písničku o domácím násilí zpracovat nějak vtipně.
I proto byl dennery segment zakázán v rádiu, ale naštěstí je zase zpět, asi takhle: Nechte toho, pankáči, ten odpad nebudete hrát v rádiu! Do pekel s dennery segmentem. - Hej, to je skvělá muzika! - Kupme si jejich album a pozvěme je sem. Můžeme se něco naučit. Hej, to jsou naši lidé a je to z naší země. Neopovažujte se krást nám kulturu.
Dennery segment se hraje na všech festivalech, karnevalech… Byli pod románským vlivem, takže kam půjdete, všude uslyšíte karibskou atmosféru. To je vše, dneska nemám baskytaru, přidělej mi tady baskytaru. Nebo mi dej do ruky rybu, budu na ni hrát. Díky, Keithe. A teď dějiny. Když to zkrátím: Taínové osadníci, invaze kmene Karibů, osada francouzských pirátů, otroctví, války Britů a Francouzů, povstání otroků, bitva o Sv.
Lucii, 1. sv. válka, místní bojují, 2. sv. válka, místní bojují, ponorkový útok nacistů na Castries, požár v Castries 1948, nezávislost, ústup zemědělství, doba průmyslu a turismu a jsme u dneška. Mezi nejslavnější osoby, které zmínili naši fanoušci, patří: kuchařka Nina Compton, tihle zpěváci a herci, Lavern Spencer a kapela Campeche Creole Comedy.
Tak vidíte, románská kreolská země, k tomu pár pirátů a leguánů – Sv. Lucie. Když jsme u romantiky, koukneme se, s kým ta kočka Karibiku chodí. FRIEND ZONE Sv. Lucie moc ráda miluje ostatní, ale pečlivě si vybírá přátele. Mimo Karibik má úzké vztahy s USA i Kanadou, odkud přijíždí nejvíce turistů, ať letadlem nebo lodí. Také čile obchodují.
Americká společnost Hess Corp tu postavila obří ropnou rafinérii za několik miliard dolarů, která napomáhá rozvozu ropy do Severní Ameriky. Také mají jako bývalá kolonie obou samozřejmě vztahy s UK a Francií. Z obou zemí sem jezdí turisté a v obou také žijí místní, třeba v Londýně a ve francouzských teritoriích Karibiku, na Martiniku, Guadeloupe a Guyaně. Sv. Lucie také uznává nezávislost Tchaj-wanu a v roce 2007 jej uznali jako stát, čímž přerušili vztahy s ČLR.
Přijeli sem tchajwanští představitelé a navázali spolupráci, třeba na rozšíření letiště. Ale nejlepší kamarády si najdou spíše mezi sousedy. Jako jediné tři nezávislé státy Karibiku s minulostí ovlivněnou Francií si jsou blízké Sv. Lucie, Haiti a Dominika. Haiti je starší divoká sestra a Dominika neboli „Dominik“ je introvertnější sestra, co si radši čte. Ty tři jsou nezávislé, francouzsko-kreolské země.
Kulturně se sice liší, ale když se potkají, rozumí si. Ale nejblíže jim jsou podle našich fanoušků francouzská zámořská teritoria Guadeloupe a Martinik. Ty tři ostrovy mají nejpodobnější kreolštinu, milují se a často se navštěvují. Spojují je letecké i lodní linky, Martinik je asi bližší, Sv. Lucie totiž bývala jeho závislým územím v době Západní Indie. Rodiny jsou na těch ostrovech rozprostřené a ti tři nedají bez sebe ani ránu.
Lidé ze Sv. Lucie jsou kupodivu hrdí, že i přes kolonialismus a chaos se o ně někdo 14krát pral, víckrát než o kohokoli jiného. Takže byli docela žádaní, přesto si udrželi svou kreolskou kulturu po celá staletí. Počkejte si, příště bude Sv. Vincenc. A já pojedu na výlet! - Děkuju! - Jedeme na Sv. Lucii! Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (5)
Duranga (anonym)Odpovědět
26.10.2020 18:26:24
Potřebuju nějakou Hannah a vyrazit na Svatou Lucii, tak na půl roku, tahle zima bude stát u nás za houby.
Promítač Honza (anonym)Odpovědět
26.10.2020 11:32:47
Ještě:
Saint Vincent and the Grenadines, Samoa, San Marino, Sao Tome and Principe, Saudi Arabia, Senegal, Serbia, Seychelles, Sierral Leone, Singapore a potom přijde...
Slovensko, jsem zvědav, co se o Slovácích dozvím :D
Tyjoo, až za 11 dílů, to bude tímhle tempem trvat věčnost :(
jesterka (Admin)Odpovědět
26.10.2020 18:45:31
Já bych samozřejmě Slovensku dala přednost a Barby se už dostal k Singapuru, ale bohužel na svém kanálu oznámil pauzu od natáčení Geography now. Zatím není jasné, jak dlouhá ta pauza bude, takže doba, než se u nás díl o Slovensku objeví, nezávisí na nás, ale spíš na tom, jak se stabilizuje Barbyho situace...
neuman (anonym)Odpovědět
27.10.2020 22:05:56
+jesterkaKdyž se dostal až k Singapuru, nezvažujete mu opět vyčlenit místo v rozvrhu vysílání? :)
jesterka (Admin)Odpovědět
28.10.2020 11:05:31
+neumanTo by se musel najít někdo, kdo by stíhal ty dvacetiminutové až půlhodinové epizody každý týden překládat :D Na to momentálně bohužel nikdo nemá kapacitu. Snažím se zařadit aspoň jednu epizodu do měsíce, ale přiznávám, že to ne vždycky stihnu...