Nový ZélandGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:5 252

Nový Zéland asi nemusíme představovat, ale víte, k jakému kontinentu patří, že tu první obyvatelé potkali 3,5metrová ptačí monstra nebo že místní vymysleli zorbing? Barby dnes přináší všechno, co jste nevěděli, že potřebujete vědět o Novém Zélandu.

Přepis titulků

Když pomyslím na Nový Zéland, napadne mě jediné slovo: Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Nový Zéland je jedno z těch míst, kde docela málo lidí má dost známou image. Jedno z posledních lidmi objevených a obydlených míst světa. Když tam dopluli, bylo to něco úplně nového, hlavně proto, že tam byly obří 3,5metrový ptačí zrůdy. K tomu se dostaneme, ale nejdřív: POLITICKÁ GEOGRAFIE Nový Zéland je důležitý hráč v Oceánii, ale je taky geografickou anomálií.

Na polovině uměleckých, dekorativních i učebnicových map totiž Nový Zéland úplně chybí. Místní z toho mají srandu. I chybové hlášení na stránkách vlády si z toho dělá legraci. Nový Zéland neboli Aotearoa leží v jihozápadním Pacifiku asi 2000 km od Austrálie a 1000 km od nejbližších větších ostrovů Fidži, Tongy a Nové Kaledonie, takže Francie je vlastně jejich nejbližší soused.

NZ má dva hlavní ostrovy, jeden se jmenuje Severní ostrov neboli Te-Ika A-Maui. Ten tvoří asi 42 % území, ale bydlí tu asi 3/4 populace. A větší, méně obydlený Jižní ostrov neboli Te Waipou-Namu tvoří asi 56 % území. Zbylé asi 2 % tvoří stovky okolních i vzdálenějších ostrůvků, 33 je větších, některé jsou blízko těch dvou hlavních, třeba Stewartův ostrov jižně od Jižního ostrova.

Potom ty vzdálenější souostroví, třeba nejsevernější Kermadekovy ostrovy, nejvýchodnější Chathamovy a subantarktické nejjižnější území, Campbellovy ostrovy. Nový Zéland je unitární stát složený z 16 regionů, 11 jich spravují regionální rady a 5 územní samospráva. Chathamovy ostrovy mají vlastní regionální radu. Druhé největší město Wellington je hlavním městem, tím nejjižnějším na světě.

Největší město je Auckland na severu, žije v něm asi třetina populace a má největší a nejrušnější letiště. Christchurch na Jižním ostrově je třetí největší město a má druhé nejrušnější letiště. Ale moment, to není všechno. Nárokují si další území. Novozélandské království má 3 teritoria a k tomu volně přidružené ostrovní státy. Jsou to Tokelau, Cookovy ostrovy a Niue. Tokelau je nesamosprávné koloniální území, také se pře s Americkou Samoou o ostrov Swains.

Cookovy ostrovy a Niue jsou svrchované, volně přidružené státy. A pak mají Rossovu dependenci, což je jejich díl Antarktidy, která podle antarktické smlouvy nespadá pod jejich správu, ale lidé moc rádi říkají, že mají něco, co nemůžou mít. Na to, že ani nejsou na polovině map, toho mají dost. Počkat! Pokud je Nový Zéland jen ostrov v Pacifiku, - ke kterému kontinentu patří? - Dobrá otázka. Ta trápila kartografy celá staletí.

Velice zjednodušeně patří Nový Zéland do širší oblasti Oceánie, což je Austrálie a všechno v Melanésii, Mikronésii a Polynésii. Austrálie a Nový Zéland se dohromady nazývají Australasie, ale je to divný, protože Nový Zéland leží na jiném kontinentálním šelfu než Austrálie. Proto bylo navrženo, že Nový Zéland patří do nové podoblasti zvané Zélandie. Klasifikoval ji jeden chlap v 90. letech jako kontinentální fragment nebo mikrokontinent, který tvoří ponořený kontinentální šelf, který se táhne od Nové Kaledonie až po kousek oceánu jižně od Campbellových ostrovů.

93 % Zélandie je potopených, Nový Zéland je největší vynořená část. Ať to chcete kategorizovat jakkoli, - Nový Zéland je divný. - Počkej. K těm samostatným ostrovům, patří k Novému Zélandu? Nebo jsou to úplný země? Dobrá otázka. Je to asi takhle: Hele, Britové vás dali pod moji působnost, takže jste asi všichni Novozélanďané. No jo, ale my máme vlastní jazyky a zvyky a chceme svoji ústavu a být jen volně přidružení.

Takže vlastně samostatné země tak nějak asi pod tvojí rámcovou vládou, teda. Takže tvoje armáda nás může bránit, ale všechno ostatní zvládneme. Lidi, já mám míň než 2000 obyvatel na míň než 13 km², na 3 ostrovech. - Asi budu koloniálním územím. - Tak jo, jak chcete. Dvě volněji přidružené země a jedno nesamosprávné území - s těsnějším přidružením. Chápu. - Navíc jsem prvním státem světa, - který používá jen solární energii. - Ne tak úplně stát, ale i tak dobrý. Zajímavá místa na Novém Zélandu jsou třeba nejstrmější ulice světa s 38°, národní muzeum, Sky Tower v Aucklandu, z té můžete i skočit, gejzíry Rotuory a tradiční maorská vesnice, Rainbow's End a Splash Planet, mezinárodní antarktické centrum, Hobitín, hodně vinic, třeba v Marlborough, 90mílová pláž, která má jen 56 mil, jeskyně Waitomo se zářícími červy, Frying Pan Lake a valouny v Moeraki.

A mohl bych pokračovat těmi přírodními divy této země, ale to by trvalo 50 videí a potřebujeme sem toho nacpat co nejvíc. Tak se teď podíváme na přírodu. FYZICKÁ GEOGRAFIE Nový Zéland je outdoorová země známá ve světě svou nádhernou krajinou, kterou uvidíte ve spoustě filmů.

Pro zajímavost, Pán prstenů je tak proslavil a přitáhl turisty, - že mají v parlamentu ministra prstenů. - Fakt? Tys napsal scénář, já to jen čtu z obrazovky, - tak jsem myslela, že to víš. - Taky že vím. Nový Zéland leží v ohnivém kruhu u střetu pacifické a australské desky, což vytvořilo pohoří Jižních Alp na Jižním ostrově.

Tam také leží nejvyšší bod, Mt. Cook neboli Aoraki s více než 3 700 m. n. m. Za Cookovým průlivem na Severním ostrově najdete menší pohoří Kaweka. Země navíc trpí zemětřeseními a sopečnou činností. Mají tu asi 83 sopek všech možných druhů. Tou největší aktivní je Ruapehu na Severním ostrově. Jsou tu i jiné sopečné divy, třeba poloostrov spících sopek Banks a podivně přesně kruhový Mt. Taranaki na západě Severního ostrova. Jen o kousek dál je největší jezero Taupo, v kráteru sopky Taupo, jednoho z největších supervulkánů.

Odsud vytéká nejdelší řeka Waikato. Nový Zéland je zajímavý i tvarem. Na žádném místě nejste dále než asi 128 km od oceánu. Většina lidí žije v rovinatějších údolích na úbočí hor, tady také pěstují plodiny. Dále na západě je nejméně obydlená, těžko dostupná, ale dechberoucí část NZ, Fiordland. Strmé útesy vystupující z Tasmanova moře, Milford Sound je asi nejoblíbenější místo, jen tam se dostanete po silnici. Nový Zéland patří mezi země s nejrůznorodější krajinou. Mají všechno od alpinských lesů přes ledovce, geotermální gejzíry až po malou poušť na Severním ostrově.

Na pobřeží jsou také tropické pláže s černým pískem, který obsahuje magnetit. Nějaký jsem si přivezl, hele. To je z pláže Piha na Severním ostrově. Hele, přilepilo se to. Při objevení se Nový Zéland lišil tím, že kromě dvou druhů netopýrů tady nežili žádní savci. Teď obvykle přijde Noah, ale něco mu do toho vlezlo, takže přivolávám náhodnou Hannah! - Převezmi to.

- Nový Zéland je ptačím rájem. Žije tu přes 200 druhů, více než polovina je tu endemických. Vtipné je, že spousta z nich nelétá. Je to hlavní město nelétavých ptáků. Je to třeba kakapo, jediný nelétavý noční papoušek. A mají tu nejvíce druhů tučňáků. Před dlouhou dobou tu měli moy, 3,5metrové zrůdy, které nakonec domorodí Maorové vyhubili. Potom národní zvíře, známý nelétavý pták kivi, na obou ostrovech žije dohromady pět druhů. Jsou známí srsti podobnými pery a dlouhými zobáky s nosními dírkami.

Jako jedni z mála druhů ptáků mají čich. Z těch ptáků, kteří létají, tu mají keu, jediného alpinského papouška. Jsou to zvědaví tvorové, lidí se nebojí a moc rádi klovou - do třpytivých věcí a do gumy. - Jednou se mi snažili ukrást věci. Kromě ptačích druhů tu mají plazy, třeba hatérii, ta má 3. lebeční oko. Nebo wetu, nejtěžší hmyz na světě. K významným zdrojům patří mléčné výrobky a chov zvířat. Drahý kámen jadeit se tu těží a prodává a často se z něj vyrábí šperky, tradiční maorské nástroje nebo ornamenty.

Jinak se většina země živí turismem, především tím outdoorovým. Hlavně Queenstown na Jižním ostrově. Tady můžete zkusit všechno, parašutismus a paragliding i zorbing, který vynalezli místní. Když jsme u jejich vynálezů – jídlo! Místní jsou rozhodně milovníci ryb. Místní druhy jako štítník, hoki, štikozubec, hapuku, paua a rak se používají do spousty jídel. Vaření, syroví, uzení, dušení, obalovaní a smažení s hranolky. Pokud to není nic pro vás, mají tu i jídla bez ryb, třeba pečené jehněčí, slané masové koláče, zmrzlina hokey pokey, místní burger, med manuka, batáty, nápoj L&P, dort Pavlova a velmi oblíbené hangi.

Když jsme u kultury a tradic, jdeme na: DEMOGRAFIE - Díky, Hannah, najděte ji na Instagramu. - Žádný problém. Takhle to teď funguje. Tohle bude nejlepší část, lidi z Nového Zélandu, taky Kiviové, jsou tím největším pokladem. Žije tu asi 5 milionů lidí a často patří mezi 3 země, se kterými se nejlépe obchoduje a mají nejmenší míru korupce.

Většinu populace, asi 74 %, tvoří lidé s evropskými předky, většinou z Anglie, Skotska a Irska. Asi 15 % jsou domorodí Maorové, 7 % obyvatelé ostrovů Pacifiku a zbytek hlavně Asiaté z různých zemí, třeba Číny, Koreje a Japonska. Ano, takhle se to v angličtině vyslovuje. Jako měnu mají novozélandský dolar, používají zásuvky I a jezdí vlevo. Všichni víme, že angličtina je tu nejrozšířenější, ačkoli s "kiviovským" nářečím.

Nezasvěceným zní jako to australské, ale podle nich je to jiné. Mají svá místní slova, můj kamarád Jared vám to vysvětlí. Ale Nový Zéland má dvě další úřední řeči: maorštinu a novozélandskou znakovou řeč. Jsou první zemí, která znakovou řeč přijala jako úřední, ale zná ji jen 0,5 %. Teď ke kultuře a k těm Maorům. Maorové pochází z asi 100 kmenů obývajících oba ostrovy, nejvíce z nich žije na Severním. Největší je kmen Nag Puhi s více než 100 000 příslušníky. Jejich kultura je zcela zásadní pro identitu Novozélanďanů.

Místo "ahoj" často říkají maorské "kia ora". Maorština se většinou učí na prvním stupni a mají také imerzní školy. Navíc mají televizní kanály a rádio, kde se mluví skoro výhradně maorštinou. Většina rodilých mluvčí žije na Severním ostrově, hlavně v oblastech Northland, Gisborne a Bay of Plenty. Když jsme u Maorů, v této epizodě nemůžeme vynechat haku. Skoro každý místní zná nějakou formu tohoto tradičního válečného tance, který tančí muži i ženy.

Typické jsou agresivní pohyby, hlasité skandování a zastrašující výrazy obličeje. Často se tancuje na sportovních utkáních, ale nejen tam, a nemá vždy nahánět strach. Tancuje se na narozeniny, pohřby i svatby, kdy lidé oslavují šťastný svazek dvou lidí. A účastní se každý, ať jste původem Maor, nebo ne. Je to tradice, která spojuje všechny obyvatele bez ohledu na rasu. Je to super. Teď k těm tetováním. Dáme to někomu jinému. Koho tam mám? Hannah už tady byla...

Tak třeba Ken. Do toho, Kene. Možná někdy potkáte někoho s Kirituhi neboli uměním na kůži, případně s Tamoko neboli obličejovým tetováním. Dalo by se toho říct spousta, ale je to asi takhle: Maorové tradičně neměli běžné písmo, místo toho dokumentovali historii dřevořezbami a tetováním. Žádná nejsou stejná, tetování každého člověka vypráví jejich konkrétní příběh. Levá strana je většinou pro rodinu otce, pravá zase pro rodinu matky. Vzory mohou popisovat všechno.

Kmen, postavení, práci, odbornost, sportovní výkony a tak dále. Další věc, místní jsou velcí sportovci. Nemůžeme nezmínit ragby. Třikrát vyhráli světový pohár, a když nevyhrají, většinou jsou mezi prvními třemi. Díky, Kene. Jeho taky najdete na Instagramu. Teď je čas na historii, zkusím to shrnout. Ptačí ostrov, žádní lidé, Maorové připlují z Polynésie možná kolem 13. století, založení osad Pa, vyhubení moů, boje o území mezi kmeny, Abel Tasman je potká jako první Evropan, trochu se na ně zapomene, o sto let později připlují Britové, chvíli s Maory směňují, války mezi kmeny s novými evropskými zbraněmi, misionáři, britská kolonie, novozélandské války, smlouva Waitangi, spory o špatný překlad, samospráva v rámci Britského impéria, ženské volební právo, vlna imigrace, 1.

sv. v. – bojují proti německé okupaci Samoy, 2. sv. v. – bojují proti Japoncům v Papui Nové Guineji, zákon o úplné nezávislosti na Británii, Muldoonova léta, reformy roku 1980, rozkvět obchodu v 90.

letech a po roce 2000, zemětřesení v Christchurch a během psaní scénáře ten bezprecedentní teroristický útok v Christchurch, který šokoval celou zemi i svět. Je strašný, ale musí být zmíněn, neměli bychom ho přehlížet. Známí Novozélanďané jsou: Jo, a prý stránka s memy Dolan Dark. Mají ve světě pár skvělých lidí. A jsme u segmentu kivi-parta, jejich kamarádi. Friend zone. FRIEND ZONE Diplomaticky jsou, když to zjednoduším, taková australská Kanada.

Vychází skoro se všemi, a pokud nejde o ragby, je fakt těžké je nemít rádi. A i u ragby je to nakonec: "Tak jo, můžete vyhrát, ale udělejte ještě tu haku." Jako člen mnoha mezinárodních organizací mají už dlouho síť kontaktů po světě. Mají dobré vztahy s JAR, Argentinou, Uruguayí a Chile, všichni podepsali Úmluvu o zachování živých mořských zdrojů Antarktidy. Těch 5 zemí je takovou bránou do Antarktidy a mají zodpovědnost za monitorování jižních moří.

Čína s nimi má docela dobrý, ale trochu kontroverzní vztah. Čínští přistěhovalci tu žijí už od 19. století a v roce 2008 uzavřeli odvážnou smlouvu o volném obchodu, dnes je Čína 2. největší obchodní partner. Problém je trh bydlení. Mnoho čínských investorů nakoupilo nemovitosti v metropolích, které se teď nepoužívají kvůli zhodnocení. Mnoho místních tak nemůže žít v domech ve své vlastní zemi, což je už dlouho frustruje a vedlo to k žádosti, aby vláda zavedla reformy a kontrolovala zahraniční investory.

Jako bývalá kolonie měli vždy těsné vztahy s UK a mnoho obyvatel, často Skotové, se sem přestěhovalo. Problémem je vzdálenost. Jsou od UK asi nejvzdálenějším členem Commonwealthu, takže vztahy časem vychladly, protože UK se více soustředilo na EU. Ale Nový Zéland už vyrostl a nepotřebuje se držet mámy za ručičku. A teď jsme u známé čtveřice, USA, Kanada a Austrálie.

Mezi těmi čtyřmi zeměmi je nevyslovené, nezlomné pouto. Nový Zéland bojoval s USA v téměř každé velké válce ve 20. století i po něm. Krátký problém byl s dohodou ANZUS v 80. letech, kdy chtěli nejadernou zónu ve svých vodách, ale stále mají těsné vztahy a patří mezi nejbližší spojence. Kanada a Nový Zéland si jsou velmi blízcí. Mají podobnou mentalitu a patří do Commonwealthu, takže mají stejnou královnu. Sdílí názory na spoustu témat a jsou menší verzí svého souseda, který upoutá většinu pozornosti.

Dobře mezi nimi funguje obchod i turismus a kvůli tomu se milují. Ale ačkoliv si z nich dělají legraci a vysmívají se jim, za nejlepší kamarády stejně považují Austrálii. Podle australské ústavy se může Nový Zéland stát součástí Austrálie, když bude chtít, ať už z jakéhokoli důvodu. Nový Zéland zatím s díky odmítá. Austrálie není jen největší obchodní partner, ale je i historicky a kulturně nejblíž. Mají jedinečnou transtasmanskou úmluvu, podle které se jejich obyvatelé automaticky mohou stěhovat.

Kráčí spolu bok po boku, ale když se Austrálie nedívá, chodí Nový Zéland tajně na rande s Kanadou. Asi si umíte představit, jak se cítili účastníci poslední velké expedice lidstva, když vstoupili do tohoto neznámého světa ledovců, sopek, svítících jeskyní, gejzírů a obřích, 3,5metrových ptáků. Nepotřebujete Pána prstenů, Nový Zéland je reálná fantasy. Počkejte si, příště přijde Nikaragua. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

8:25 je to Queenstown, ne Queensland - to je část Austrálie

10

Odpovědět

Díky, opraveno. On hlavní problém je, že to mají blbě přímo ve videu, a to včetně grafiky (kde mají dokonce Queenland). ;-)

00

Odpovědět

+Xardassjojo, já to psal jen tak pro informaci...ne kvůli opravě titulků :)

10

Odpovědět

Fun fact: Chatamské ostrovy jsou téměř naši protinožci.

00