NorskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:5 924

Další severská země, která pro většinu Evropanů asi nepotřebuje představovat. Opět nás čeká díl nabitý informacemi a tipy na výlety a na své si přijde také Keith a s ním všichni ostatní fanoušci metalu.

Pro zpřesnění informace ve videu: rozdíl mezi oběma norštinami, které se v zemi používají, sahá mnohem dál než jen ke způsobu zápisu. Bokmål je dánštině bližší i z hlediska fonologie a gramatiky, proto se často řadí do stejné jazykové podskupiny jako dánština nebo švédština, kdežto nynorsk je zařazen do skupiny s islandštinou a faerštinou.

Přepis titulků

Ahoj všichni. Na tohle se fakt těším. Nedávno jsme měli zeměpisnou soutěž v Oslu, kde jsem potkal spoustu svých fanoušků v jejich vlastní zemi. Bylo to úžasný! Norsko je země, o které asi každý slyšel, něco o sněhu, ledu, Vikinzích, lyžování, asi o trollech, ale Norsko je také země složité historie, tradic, postmoderny a především krajiny a lidí. - A black metalu! - Ano, Keith se na ten díl moc těší. Je čas učit se zeměpis – teď!

Ahoj všichni, já jsem Barby. Mluvili jsme o Dánsku, Finsku, Islandu, teď přichází 4. severská sestra, Norsko. Mezi severskými zeměmi je Norsko ta, se kterou se všichni chtějí kamarádit, nebo s ní chodit. Usměje se do země, dá si vlasy za ucho, pohlédne na vás blankytnýma očima a řekne: Vítejte v Norsku. POLITICKÁ GEOGRAFIE Norsko z velké části určuje, co znamená být severní Evropou. Když se podíváte na mapu, překvapí vás, jak se jim podařilo vyvinout infrastrukturu na rozeklaném, zmrzlém poloostrově.

Jo, a mají tam město jménem Peklo. Zaprvé tvarem trochu připomíná lžíci a leží v severní Evropě, v oblasti zvané Skandinávie nad Severním mořem. Hraničí hlavně se Švédskem na východě, Finskem na severu a úplně nahoře malinko i s Ruskem. To znamená, že část Norska je ještě východněji než Finsko a o celé arktické pobřeží Barentsova moře se dělí s Ruskem. Norsko má také zámořská území, dvě z nich za severním polárním kruhem, Špicberky, kde žije jen asi 3 000 lidí, především v největším městě Longyearbyen, a neobydlený ostrov Jan Mayen.

Ten vyměnili s UK za ostrovy u Kanady v roce 1930, kdy Kanada ještě patřila k UK. Divná výměna. Potom mají dvě závislá území v antarktické oblasti, ostrov Petra I. a ostrov Bouvet daleko na jihu. Ani jeden není trvale obydlený. Také si nárokují část Antarktidy zvanou Země královny Maud. Na pevnině je země rozdělená na 17 hrabství a k tomu nevčleněná oblast Špicberky, tam je nejsevernější trvalé sídlo světa s populací asi 40 v zimě a 120 v létě.

Ale v roce 2020 se chystají spojit některá ta hrabství do 11 krajů. Severní a Jižní Trøndelag už se spojily a v roce 2020 to bude vypadat takhle. Největším a hlavním městem je Oslo ležící na jihovýchodě, kde je také největší letiště, Oslo Lufthavn International, a největší obchodní přístav. Na západě najdete druhé největší město, Bergen, kde je i druhé největší letiště. Říká se, že skoro 80 % populace žije maximálně 10 km od moře a i přes hornaté území mají rozsáhlou síť silnic, mostů a železnic, které procházejí prakticky každým krajem.

Patří k tomu i Lærdalský tunel, nejdelší silniční tunel světa dlouhý 24 km a procházející pod horou, a známá Atlantská silnice, která spojuje ostrovy v Møre og Romsdal. Opravdu fascinující je, že se Norsko změnilo z tohoto v toto. Na zemi, která nikdy neměla přes 5 milionů obyvatel, je to působivé. Ale jak se to stalo? Říká se, že v 60. letech přišlo Dánsko: Hele, Norsko, ty seš prostě nejlepší. Miluju tě a jako důkaz - ti dám celej tenhle oceán, vodu a tak.

- Teda, vážně? - Jo, jasně. Vem si to. - Díky! O PÁR LET POZDĚJI Tyjo! Tady je spousta ropy, díky Dánsko! Vlastně šlo o Ženevské úmluvy, ale to je nudná historka. Jak určitě vidíte, Norsko má velice snadný přístup k moři. Díky mnohým fjordům a ostrovům mají 7. nejdelší pobřeží světa. To taky znamená, že po silnicích a mostech se nedostanete všude. Pro pohyb po západním pobřeží tu najdete spoustu, opravdu spoustu přívozů a lodí.

A super je, že tak jako někde v sousedních zemích tu mají volnost pohybu a můžete kempovat kdekoli v přírodě, pokud nejde o soukromý pozemek. Víme, že některá městečka v Norsku mají velmi malebné okolí. Některé, třeba tohle, nemají sluneční svit celých 6 měsíců jen kvůli horám, tak si postavili zrcadla na osvětlení. Longyearbyen je známý jako nejsvětlejší i nejtmavší město světa. Kvůli jeho poloze je tam 110 dní v kuse bez slunečního svitu a 95 dní bez noci.

Taky mají pohotovostní semennou banku s více než milionem druhů zabudovanou do úbočí hory, kdyby během apokalypsy vyhynuly rostliny na Zemi. Vlastně je nelegální zemřít na Špicberkách, těla se tam nemohou rozložit, tak je buď musíte poslat jinam, nebo spálit. Nenapadá mě dobrý přechod, ale na řadě jsou zajímavá místa. Zeptal jsem se norských fanoušků, jaká místa byste měli navštívit, a tady jsou jejich návrhy: Nordkapp, muzeum vikingských lodí, Nidaroský dóm, doky v Bergenu, královský palác, iglú hotel v Altě, park Frogner a park soch Vigeland, zkuste najít chlapa, co se pere s dětma, tahle pevnost, tahle farma z doby železné, největší socha losa na světě, muzeum velrybářství, pomníky Roalda Amundsena a Edvarda Muncha, muzeum Kon-Tiki, polární akvárium, pivovar ve vikingském stylu, pomník tří mečů, spousta tradičních dřevěných kostelů, ale tenhle je asi nejznámější, mají miliardy skal pojmenovaných po částech těl trollů, pak ten balvan zaseklý mezi dvěma útesy, hora s dírou uprostřed, která vypadá jako po kulce, spousta ledových jeskyní, nejsilnější vír na světě, spousta fjordů jako Geirangerfjord, Nordfjord, Hardangerfjord, Trollfjord, Harrisonfjord, dokonce měli dát Finsku vrchol hory Halti ke 100.

narozkám, ale proběhlo to takhle: - Všechno nejlepší ke stovce, Finsko! - Děkuju, Norsko! Říká se, že mi prý chceš - konečně dát vrchol mé nejvyšší hory. - Jo, jasně, proč ne! - Paráda, tak mi ho dej. - Víš, v mé ústavě je článek 1, podle kterého je Norské království nedělitelné, - takže tady máš taco.

- Norové fakt milují tacos. A máme super příležitost přejít k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Pokud o norské krajině něco víte, je to toto slovo: fjordy. Fjordy, fjordy. To slovo taky pochází z norštiny. Je zajímavé, jak to vzniklo. Jako u mnoha oblastí na severu se jedná o postglaciální poloostrov s asi 50 000 ostrovy, které bývaly úplně pokryté ledem. Led časem roztál a zvětral skaliska pod sebou, což vytvořilo členité pobřeží s příkrými, rozeklanými útesy a fjordy.

Největší a nejhlubší fjord jejich pobřeží je Sognefjord, je 3. největší na světě a táhne se více než 300 km do vnitrozemí. Většina země je buď v oblasti ostrých fjordů na západě, nebo souvislých kopců a údolí na jihu a jihovýchodě. Klima je buď subpolární, nebo polární. Díky Špicberkům a Jan Mayen se hospodářská zóna Norska rozkládá ve většině Norského moře a velké části Barentsova a taky v Severním moři na jihu.

To tvoří NCS – Norský kontinentální šelf. Nacházejí se tam velké zásoby podmořské ropy, která Norsku přináší bohatství. Na východě země najdete největší jezero, jezero Mjøsa, které leží vedle nejdelší řeky, Glommy, která se vlévá do Severního moře na jihu, a její povodí pokrývá asi 13 % území. Ve středu a na západě se rozkládá nejdelší pohoří, Skandinávské pohoří, kde najdete nejvyšší bod, Galdhøppiggen, který je také nejvyšší ve Skandinávii. Co se týče zámořských území, Špicberky jsou arktické ledovcové souostroví, tenhle ledovec je největší v Evropě, a jinak jen pár studených údolí.

Ostrov Jan Mayen má jedinou aktivní sopku Norska, poslední erupce Beerenbergu byla 1980. Když se podíváme na jih k Antarktidě, Bouvet a ostrov Petra I. mají spící sopky. Bouvet je prý nejodlehlejší ostrov světa a oba ostrovy jsou pokryté ledem a žijí tam jenom lachtani a ptáci. Nezapomínejme, ohledně té ropy, sice jí spoustu exportují, ale pořád mají hodně drahý benzín. Podle globalpetrolprices.com stojí litr těsně přes 17 švédských korun, - to je jedna z nejvyšších cen na světě.

- Radši o tom nemluvme. To je částečně proto, že v roce 1990 spustili důchodový fond. To je národní fond, který má dotovat důchody, až jim vyschnou zásoby ropy. Norsko má spoustu přírodních zdrojů a chytře je spravuje, je jakýmsi vzorem rozvoje - a málokdo se s ním může srovnávat. - Přijímám výzvu. Každopádně jsou svým způsobem připraveni na vše. Teď přijde čas na espreso, obvykle to převezme Noah, ale ten je na cestách, tak to dáme...

Keithovi! Každý ví, že Norsko je docela vzkvétající země, ale co to přesně znamená? Vyváží více než dováží, a to nejen v ropném průmyslu. Jenom ryby tvoří asi 10 % vývozu a jsou největším vývozcem lososa ze všech zemí na světě. Miluju vodu Voss. Je drahá a norská, takže asi pochází z mystického ledovce. No, vlastně je to naše kohoutková voda, každej den tím meju nádobí. - Ale je drahá. A norská. - A vy jste na to skočili. Ha!

Pěkně jsme vás vypekli. Většina elektřiny v Norsku je z vodních elektráren. Stali se jednou z prvních zemí, která zavedla uhlíkovou daň v roce 1991. Sice stále kácí stromy v menším měřítku, ale jako první země zakázali odlesňování. Mají největší evropskou populaci sobů a spoustu ptáků jako papuchalky. Velryby a kosatky často plavou u pobřeží. Za polárním kruhem najdete lední medvědy a mrože. A teď jídlo! Norské jídlo je buď hřejivé a příjemné, nebo naprosto nechutné. Milují ryby. K zajímavým rybím pokrmům patří lutefisk nebo rakfisk.

Další známá jídla jsou různé druhy kaší, nakládaný slaneček, kumla, pokrmy ze soba, masové kuličky v hnědé omáčce, krumkake, "hnědý sýr", tyhle vánoční jídla a národní pokrm Fårikål. Ale když se zeptáte Nora, možná označí za nové národní jídlo tacos. Na stole mají pochybné ingredience, které na ně můžete dát, jako majonézu nebo okurky. Ale Mexiko, i ty furt porušuješ svoje pravidla a různě to mícháš, tak ať si Norové užijí trochu zábavy. - Když jsme u Norů, bavte se...

- Když jsme u Norů, kteří se baví. Aha, když jsme u Norů, kteří se baví: DEMOGRAFIE Děkuji, Keithe. Norové mají úsloví, prý se rodí s lyžemi. To anglické slovo pochází z norského skið, což znamená rozštípnuté dřevo. Norové jsou rozhodně v lásce k zimě mezi prvními. A to doslova. Mají nejvíce zlatých medailí ze zimních olympijských her. V zemi žije asi 5,3 milionu lidí a k roku 2018 mají nejvyšší index lidského rozvoje na světě.

Většina země, asi 84 %, se etnicky identifikuje jako Norové, z toho asi 60 000 jsou domorodí Sámové. Asi 8,3 % obyvatel jsou další Evropané, většinou ze západní Evropy, zbytek populace jsou lidé pocházející odjinud než z Evropy, z různých oblastí Afriky nebo Asie, především z Pákistánu, Somálska, Maroka, Iráku a Kurdové. Jako měnu používají norskou korunu, mají zásuvky C a F a jezdí vpravo. Je zajímavé, že nejsou členem EU, ale patří k EHP a ESVO. Norsko je ve skutečnosti království, momentálně je jeho hlavou král Harald V., ale má hlavně reprezentativní funkci, jeho výkonná moc je dost omezená a vládu většinou zařizuje parlament.

Podle některých jsou Vikingové z Dánska, ale v Norsku se to opravdu rozjelo. Norští Vikingové odvedli většinu objevů, kolonizace, nájezdů, zabíjení a tak. A ne, nenosili helmy s rohama. K jazykům: mají tu dvě úřední řeči, norštinu a sámštinu, řeč domorodé menšiny ze severu, která v těch oblastech žije už tisíciletí. Ale norština je trochu matoucí, protože má dva různé systémy zápisu, které se děti musí naučit, nynorsk a bokmål.

Co to je? Je to takhle: Staletí jsme byli ve spolku s Dánskem a teď jsou pryč. Můžeme mluvit svou řečí! Jupí! Ale už jsme tak dlouho psali naši řeč dánským způsobem, - co teď? Změníme to? - Ahoj, já jsem Ivar Aasen a říkám ano! Poslechnu si všechna nářečí norštiny a vymyslím divnou směsku, které budou rozumět všichni. Nazvu to nynorsk. Můžeme to učit ve školách a osvobodit se z dánského vlivu. A dneska používá dánsky ovlivněný bokmål pořád ještě 85 % populace. Jen na okraj, slovo "ha" znamená v Norsku skoro cokoliv podle tónu.

Když jsme u toho, jako jejich sousedi mají Norové 13 let školy a maturují v 19. A těsně před maturitou vyráží Norové na třítýdenní párty zvanou Russ. Prostě si to najděte. V Norsku je spousta různých nářečí, několik norských fanoušků nám to vysvětlí. Ve standardní norštině se říká "hvordan", ale v Ålesundu říkají "korsen". Ahoj, já jsem Talina. Normálně se norsky říká "våres", ale v oblasti Egersund "okkas". Na západě se říká "Jysla løje då!"

, ale na severu třeba "Kor artig!" V Oslu by řekli "det er ikke lett skjønner du", ale v Trøndelagu je to: "D e itj lætt sjo". Normálně se norsky říká "søppel", ale v Bergenu tomu říkáme "boss". Děkuji. Jinak naši fanoušci chtěli, abychom toho řekli spoustu ke kultuře, tak tady je náhodná Hannah s kulturou. Norsko je země plná tradic a folklóru. Mnoho z vás už slyšelo o trollech a elfech, ale taky tu mají děsivé tvory jako huldra, nattmara a nøkken. Skoro všichni Norové jsou outdooroví lidé, túry a výlety na běžkách jsou velice oblíbené aktivity.

Skoro všichni mají nějaký svetr mari z vlny s tradičními vzory v horní části v národních barvách červené, bílé a modré. Hodně Norů má malé chatky v lese a moc rádi se chlubí, jak "špatné" jsou. To znamená odpojené od technologií s minimem vybavení. Žádná wifi, žádná elektřina, žádné potrubí, prostě tvrďáci. Když jsme u chlubení, v Norsku se často po dovolené chlubí svým opálením, v Norsku je docela těžké se opálit. V Oslu se taky uděluje Nobelova cena míru a v Norsku je příjem a jmění každého veřejně známé.

Většinou. Je to prevence proti daňovým podvodům. A nemůžeme vynechat bunady, to jsou tradiční norské kroje, které mají spoustu verzí podle oblasti a města, odkud jsou. Většinou je nosí při zvláštních příležitostech, hlavně na státní svátek 17. května, kdy je průvod k paláci v Oslu. Jasně, ale teď zmiz, já chci mluvit o hudbě! Tradiční norská lidová hudba a tance se nazývají bygdedans. K tradičním nástrojům patří dulcimer, kozí rohy, vrbová flétna.

Tradiční lidová hudba se nakonec smísila s jedním z nejoblíbenějších žánrů Norska, s metalem. Vznikl norský folk metal. Nejen to, black metal prý vznikl v Norsku a už dlouho dominuje jejich hudební scéně. To je ode mě všechno. Ještě jednou děkuji, Keithe. Teď musíme dál. Dějiny. Když to shrnu: období Vikingů, tenhle chlap je sjednotí, Vikingové napadnou a ovládnou další území, třeba Anglii, křesťanství, staré království, mor, Kalmarská unie, Dánsko převezme vládu, Luteráni, Švédsko převezme vládu, ústava, první vlna migrace do USA, konečně opustí Švédsko, v 1.

sv. v. jsou neutrální, ženské právo volit, ve 2. sv. v. neutrální, ale Německu je to fuk, přidají se k NATO a ESVO, ropný boom, odmítnou členství v EU, zimní olympiáda v Lillehammeru, otevření největšího podvodního ropovodu, Oslo roste a přicházejí přistěhovalci a jsme u dneška. Ptal jsem se fanoušků z Norska na jejich známé krajany a navrhli třeba tyhle: Erik Rudý, spousta Vikingů a králů, Edvard Grieg, Edvard Munch, tihle spisovatelé, tihle běžkaři, spousta hudebníků jako tito a herci jako třeba tihle a samozřejmě královská rodina.

Viděli jste film Kon-Tiki? Je dost dobrý. Jeho teorie o migraci byla špatná, ale stejně to bylo slušný. A to je na Norech zajímavé, jsou nebojácní, vydávají se do všech koutů světa, tím si našli mnoho kamarádů. A jsme u: FRIEND ZONE Norové jsou rozumní a přátelští, ale rozhodně vědí, koho budou podporovat.

Švýcarsko je takové jejich dvojče z paralelního vesmíru, mají toho spoustu společného. Nepatří do EU, jsou finančně stabilní, ale život tam je drahý. Mají hory a sníh a mají podobné hodnoty a zájmy. Dobře spolu vycházejí a sdílí historky o lyžování. S UK si jsou velmi blízcí, hlavně se Skotskem díky společné historii. Také jim pokaždé posílají vánoční strom jako poděkování za pomoc ve 2. sv. v., kdy přijali jejich krále a vládu, když se Německo pokusilo o invazi. S Nepálem si jsou také blízcí, další hornatá země, které Norové pomáhají.

Vysoce postavení politici se i navštívili, třeba ministr enviromentálního rozvoje Erik Solheim nebo nepálský premiér. S USA mají také blízké vztahy, nejen diplomaticky a obchodně, ale hlavně k norské menšině v USA, především v Minnesotě. Tam žije skoro milion Norů. V USA žije nejvíce lidí s norskými kořeny mimo Norsko, skoro stejně jako v samotném Norsku. Dokonce mají televizní show s názvem Alt for Norge, kde norští Američané vidí domovinu svých předků.

Potom brečí a hrozně přehrávají, což je zábavné. Vítěz může potkat své norské příbuzné a poražení dostanou knížky, ale své příbuzné nepoznají, je to divný, ale je to televizní show, co jste čekali. Za nejlepší kamarády považují tak nějak všechny severské země, ale především Island, Dánsko a Švédsko. Island je kamarád na párty a dobrodružství a taky zachovává severskou kulturu jejich předků, takže jim je drahý. Dnes mají obrannou úmluvu, takže norské letectvo může hlídat i islandský vzdušný prostor. Dánsko a Švédsko se ale pořád perou o to, koho bude mít Norsko radši.

Obě země spolu v minulosti válčily a vládly Norsku. Všechny tři země patřily někdy do Kalmarské unie, a když spolu mluví, docela dobře si rozumí. Švédština má ale k norštině blíž. Všichni patří do NATO a Rady Evropy a často se mezi sebou berou a zakládají rodiny. Norská prosperita nestojí v cestě jejich nadšení pro zimní dobrodružství. Zdolali severní pól, kry, ledovce i tundry. Skoro, jako by je led zahříval.

Počkejte si, příště bude Omán. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

vždyt je to hrozně rychlý, někdy mluví tak rychle že nestíhám číst, obrázky nestíhám ani tak.. =/

42

Odpovědět

Zloději dětí.

39

Odpovědět

Boží země. :)

86

Odpovědět

Až na tu černou špínu, co si tam natahali. A to jsem tam byl před 10 lety. Nechci vědět, jak to tam vypadá dnes.

59

Odpovědět

+(Pepek)Jako nějaký černochy jsem v Oslu viděl, ale ve zbytku si to nějak nevybavuji. Každopádně s nikým jsem tam problém tedy neměl, jen tedy někteří muslimové se mi vyhýbali. Asi to bylo tím, že jsem tam byl se psem. 😀

00