PortugalskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:18
Počet zobrazení:5 175

Dostáváme se k další evropské zemi, tentokrát je to malé Portugalsko, neohrožení mořeplavci, kteří by bez oceánu nevydrželi. Moře ovlivňuje všechny aspekty jejich kultury, ať je to historie zámořských objevů a obchodu nebo jejich kuchyně, ve které najdete všechny myslitelné druhy mořských plodů. Kromě toho se můžete těšit na malou lekci portugalštiny, spoustu kostelů a hradů nebo na hudební tipy od Keitha.

Přepis titulků

Některé země s oceánem bojují, jiné se ho bojí, ale Portugalsko prakticky chce v oceánu žít. Kdyby měli žábry, tak svou zemi prodají a postaví si Atlantidu. Vítejte u malého, mocného mořeplavce Evropy. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Tento díl je ideálně načasovaný, zrovna jsem se z Portugalska vrátil. Byl jsem tam s mámou, potkal tam spoustu fanoušků a jen na okraj: Ahoj všichni, toto je João, rodilý Portugalec, který se v té epizodě občas mihne s nějakým vysvětlením.

Pozdrav. - Ahoj. - A teď se podíváme na glóbus. POLITICKÁ GEOGRAFIE Portugalsku se někdy říká brána do Evropy, tam začíná pevnina. Portugalci jsou lidé oceánu, musí být u moře, bez něj se necítí dobře. V tom ohledu je pro ně poloha jejich země ideální. Obdélníkové Portugalsko leží na úplném konci Pyrenejského poloostrova, ze tří stran ho obklopuje Španělsko a mají dvě souostroví v Atlantiku.

V Portugalsku je nejzápadnější bod evropského kontinentu, Cabo da Roca, i nejzápadnější bod evropské oblasti, ostrov Santa Cruz Das Flores. Portugalsko má také jednu z nejstarších hranic nejen v Evropě, ale i na světě, a to díky této smlouvě, kterou podepsali tito dva králové v roce 1297. Španělé a Portugalci měli v dějinách většinou dobré vztahy, jediný napůl spor je o město Olivenza.

Není to oficiální, ale většina Portugalců si myslí, že by mělo být jejich. Souvisí to s historií. Ale na jednom místě můžete sjet po laně přes řeku z Portugalska do Španělska a posunout se v čase o hodinu vpřed, z nějakého důvodu se Portugalsko přidalo k časové zóně UTC 0 místo +1 jako Španělsko, takže i přes stejnou zeměpisnou délku jsou o hodinu napřed. Portugalsko je rozděleno na 18 distriktů a dvě autonomní oblasti, Azory a Madeiru. Tyto ostrovy výrazně zvětšují výsostné vody Portugalska, asi o 1,7 milionů km², mají tedy 3.

největší ekonomickou zónu v EU a 20. na světě. Hlavní město je Lisabon a samozřejmě tam je největší letiště a také největší přístav. 2. největší město je Sintra a následuje Vila Nova de Gaia, ale 2. největší letiště je v Portu a to 3. ve Faru na jihu. Tyto malé ostrovy, Selvagens, jsou sice blízko Kanárských ostrovů, ale přesto patří Portugalsku a tvoří nejjižnější bod jeho území. Na těchto ostrovech je i Pontinha, samozvaný mikrostát.

Koupil ho nějaký učitel výtvarky, který poté v roce 2007 vyhlásil nezávislost na Portugalsku. Tato zámořská území spolu s Kanárskými ostrovy a Kapverdami tvoří větší oblast zvanou Makaronézie, neplést s Mikronésií na druhé straně Země. Jo, ten mikrostát je divnej, najděte si k tomu víc. Na tom malém území mají vše, co potřebují, hlavně nejdelší pobřeží u Atlantiku na Pyrenejském poloostrově. Díky tomu byli také na špici v době objevů a evropských expedic.

Většina těch nejslavnějších objevitelů, které už znáte, Magalhães a Vasco de Gama, pochází z Portugalska. Jasně, vy jste měli Arktidu a Vinland o stovky let dřív, ale nakonec Portugalci nejen odstartovali dobu objevů s objevem Azorů a Madeiry, ale také mívali obrovskou říši, která se rozkládala na 5 kontinentech. Od Východního Timoru po Brazílii a se vším ostatním mezi tím. Ale s výjimkou Brazílie, Angoly a Mozambiku si Portugalci všude jen udržovali přístavy a pobřežní kolonie, ale nepostupovali daleko do vnitrozemí.

Kvůli jejich lásce k oceánu se nakonec jejich územní nároky vypařily a o své přístavy buď bojovali a prohráli, nebo je v 18. a 19. století prodali jiným koloniálním mocnostem. Kromě zemí, kde je portugalština dodnes úřední řečí, najdete zbytky portugalského vlivu i jinde, třeba ve zvláštní administrativní oblasti Číny, Macau, mají portugalské názvy ulic, nebo kostely v Gou, Damanu a Diu v Indii. Už je tahle část nějak dlouhá, tak se podíváme na zajímavá místa, která nám navrhli fanoušci z Portugalska.

Mají 17 památek UNESCO, často jsou to známé kláštery, kostely nebo svatyně, v Sintře je skvělý národní palác a tento palác grot, v Gimarais zase hrad, ve kterém Portugalsko začalo, Ericera je skvělá na surfování, prakticky celé Porto s jeho barevným neoklasicistním a barokním šarmem, taky tam mají to nejbožejší knihkupectví a nejkrásnější McDonald, potom dům s balvany v Monsantu, hrad v Obidos, v Évoře mají nejlepší historická místa, a dokonce vlastní Stonehenge, kresby v údolí Côa, nejkratší mezinárodní most na hranici se Španělskem, hřbitov kotev, dolmen Monte Penedono, asi celá Madeira s plážemi, botanickými zahradami a muzei, tohle je věnované Ronaldovi, v Lisabonu je spousta památek, třeba Belémská věž, klášter jeronymitů a každý rok se koná pouť do Fatimy, jednoho z nejsvětějších míst Portugalska.

A tak to v Portugalsku bývá, když někdo najde hezký kout přírody, většinou se to rychle rozkřikne.

Když už jsme u přírody, přesuneme se k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Jak už jsem říkal, Portugalci milují oceán, moře, vodu. Ale lidé nakonec musí žít na souši a někde pěstovat jídlo a tak... A takhle to u nich vypadá. Základní rozdělení je samozřejmě na ty dvě oblasti, které spravují, totiž pevninská část Portugalska na Pyrenejském poloostrově a ty dvě ostrovní oblasti, Azory a Madeira.

Pevninská část Portugalska leží na Euroasijské desce poblíž okraje Africké desky. Podle geologů se možná rodí nová puklina, což by vysvětlovalo seismickou aktivitu jako velké lisabonské zemětřesení z roku 1755, které na Svátek všech svatých téměř zničilo celé město. Oblasti na severu jsou více hornaté, dvě hlavní pohoří jsou Meseta a Serra da Estrela, v tom druhém je Torre, nejvyšší bod pevninské části, ale nejvyšší bod celého Portugalska je hora Pico na Azorách. Ale zpět k pevnině.

Portugalsko formují tři hlavní řeky, Douro na severu, ta je nejdelší, Tagus a Guadiana na jihu, která napájí jejich největší jezero, jezero Alqueva, vlastně je to nádrž vytvořená přehradou Alqueva. Jih Portugalska zvaný Jižní Meseta je obecně rovinatější s úrodnou pánví Sado, zavlažovanou řekou Sado. Teď k ostrovním oblastem, Azory i Madeira jsou sopečná souostroví, celkově zelená a úrodná s mírným nebo teplým klimatem. Na Madeiře je přírodní památka UNESCO Laurisilva, tedy vavřínový les, na severní straně ostrova.

Azory leží trochu nešťastně na přelomu tří tektonických desek a nejzápadnější ostrovy Corvo a Flores dokonce leží na Severoamerické desce. Jsou to nádherné zelené ostrovy, které trochu připomínají irský venkov se svými farmami. Toto souostroví je také jediné místo Evropy, když do Evropy nepočítáme Kavkaz, kde se může pěstovat čaj v přirozeném prostředí. To bylo docela hodně detailů a ani jsme se nedostali k takovým věcem jako pláž s jeskyní Benagil nebo tenhle přílivový bazén nebo to místo, kde někdo surfoval po největší vlně.

- To bylo v Portugalsku? - Ano, bylo. Najděte si to. A mezitím si dám trojité kafe a zbytek zatím dodělá Noah. Říkal někdo Keith? Ne, myslím, že říkal Noah. Zaprvé jsou mistři ve vyrábění věcí ze stromů, přes třetinu země je zalesněno, většinou tam jsou duby, borovice a eukalypty. Společnosti jako The Navigator jsou světoznámé výrobou papíru a Amorim je největší výrobce korku na světě, Portugalsko obecně je největším výrobcem korku.

Najdete tu spoustu věcí z korku, kabelky, boty, notýsky, prostě vše. A milují své víno, portské, rosé, zelené a Madeira jsou ty nejoblíbenější. V Portugalsku také žije mnoho zvířat, na pevnině najdete divočáky, divoké kozy, zajíce, lišky, ale neoficiální národní zvíře nebo symbol je mytický kohout z města Barcelos. Z celé Evropy snědí nejvíce mořských plodů na osobu a jsou v tom mezi prvními 4 na světě.

To nás samozřejmě přivádí k poslední části, k jídlu. Mezi nejlepší jídla, která nám naši fanoušci navrhli, jsou například: nejznámější polévka, caldo verde, tyto sendviče jsou asi nejoblíbenější, pastéis de nata a z moře jedí vše od sépií přes kraby, krevety, humry, svijonožce, makrely, mihule, mořské okouny, škeble, ústřice, - plážovky, lastury, sardinky... - Portugalci mají ty nejlepší chobotnice, - jaký jsem kdy jedl.

- Portugalci také přivezli samosy do Indie, tempuru do Japonska a Anglie by nejspíš neměla čaj, kdyby Portugalci neobchodovali s Čínou. A nejoblíbenější jídlo, které Portugalci považují za národní, je bacalhau neboli solená treska, kterou před uvařením naloží a usuší. Kupodivu se u nich tresky běžně neloví, takže je většinou dovážejí ze Severního moře. Jejich národní jídlo tedy u nich ani není doma. Ale zato jsou v Portugalsku doma Portugalci. Setkáme se s nimi v: DEMOGRAFIE Díky, Noahu...

Keithe, už zase? Arte, postarej se o to. - Rádo se stalo. - Poprosil jsem Joãa, aby Portugalce popsal, a řekl třeba tohle: "Desenrascanço". To znamená něco jako vynalézavost. Takže když nám dáte vývrtku a frisbee, uděláme z toho třeba skútr. Potom "estar com os azeites". To říkáme, když je někdo ve špatné náladě. Abych to shrnul, takový je ideální Portugalec. Žije tu asi 10,5 milionů lidí, patří mezi nejrychleji stárnoucí populace na světě a mají skoro nejvyšší míru emigrace v EU.

Přesná čísla nejsou úplně spolehlivá, ale podle více zdrojů se v průměru 90–95 % obyvatel považuje za Portugalce, což je ale hodně široký pojem, protože různé skupiny Portugalců si vůbec nejsou podobné. Někdy jsou to modroocí blonďáci, někdy snědí bruneti, ať tak nebo tak, přesto Portugalci. Zbylých 5–10 % pochází z celého světa, nejčastěji z Evropy a bývalých kolonií, jako je Brazílie, Angola a Mozambik, a dokonce malá menšina z Asie, většinou Číňané z Macaa nebo Indové.

Jako měnu používají euro, mají zásuvky C a F a jezdí vpravo. Úřední řečí je samozřejmě portugalština, románský jazyk vycházející z latiny, je úzce příbuzná s galicijštinou na severu Španělska a bývají navzájem celkem srozumitelné. Lidé z Galicie a ze severu Portugalska mají kupodivu keltské kořeny. O tom si povíme více u Španělska. Portugalsko má také uznanou regionální řeč mirandštinu, kterou mluví jen asi 15 000 lidí ve dvou správních oblastech na severovýchodě.

Jinak když budu upřímný, portugalština je pro mě z románských jazyků asi nejtěžší, ale po pobytu v Portugalsku jsem přišel na zkratku, jak se to naučit rychleji. 1. krok: buďte Rusové, 2. krok: opijte se, 3. krok: snažte se mluvit španělsky. Jmenuji se Paul a mám rád pastéis de Belém. Klid, to byl jenom vtip, nepodporujeme pití neplnoletých ani alkoholismus.

A nepleťte si Portugalce se Španěly, vážně to nenávidí. Když jsem potkal Joãa, proběhl tenhle rozhovor: João? - No? - Až pojedu do Portugalska, můžu mluvit španělsky, kdybych se náhodou fakt nemohl domluvit? Ne. Nedělej to. Prostě ne. Věř mi, angličtina bude lepší. Jak jsem říkal, Portugalci mají silný vztah k moři a katolické kořeny. Asi 81 % obyvatel se považuje za římské katolíky. Portugalci se moc nechlubí, že vlastně začali obchod s otroky do Ameriky, ačkoliv ten východoafrický přes Indický oceán začali o staletí dříve Arabové.

Portugalská kultura má mnoho aspektů, tradicí a zvyků a k tomu řekne více náhodná Hannah. Dnešní Portugalsko má svou jedinečnou atmosféru, ale zblízka uvidíte ty vrstvy vlivů takových kultur jako té fénické, keltské, germánské, vizigótské, vikingské, sefardských Židů a Maurů. - Ano, dokonce Vikingové.

- Na to nezapomínejte. Jako nebojácní mořeplavci Portugalci vyrobili první galeony, které v Evropě odstartovaly dobu objevů. Když nepočítáme éru Vikingů. S tím také vynalezli první formy západní námořnické kartografie a navigace, které se později používaly po celém kontinentu. Jeden člověk se dokonce snažil prosadit první návrhy vzducholodí. Portugalsko možná není tak známé svými malíři a umělci, třeba tenhle se zbláznil a spálil veškeré své obrazy až na jeden, ale už staletí mají tradici vyjadřování ve třech rozměrech.

Mezi přímo portugalské styly patří například manuelský styl ze 16. století a i dnes pokračují lidé jako Bordallo II. v tradici trojrozměrného umění. Portugalský dům ostatně můžete poznat podle toho, že má na vnější zdi kachličky, často s modrým vzorem. Mají také vlastní sport, při kterém musíte shazovat kuželky kovovými disky různé velikosti a váhy. Ale nepřekvapí vás, že nejoblíbenějším sportem je fotbal, jejich nejstarší tým byl založen v roce 1893 v Portu.

Jejich národní tým je často na vysokých příčkách v soutěžích FIFA a všichni víme, že Ronaldo je dnes nejznámější tváří portugalského fotbalu. Dokonce má několik soch. Legendární Eusébio patří mezi největší fotbalové ikony v dějinách a je symbolem portugalského sportu. Celá země je samozřejmě také plná oslav, mnoho z nich pochází z katolické tradice. Červen je pro ně důležitý měsíc, v celé zemi se slaví Svátek tří svatých, svatého Antonína, Jana a Petra. Pije se hodně vína a k tomu jsou sardinky a ohňostroje.

Také mají jedinečné oblastní festivaly jako Festa de Coca, při kterém předvádějí zabití draka. Také mají karneval Lazarim, kde ještě přetrvaly keltské rituály. A k oslavám patří hudba, což asi znamená, že přijde Keithův segment. Dobře. Od gregoriánských chorálů ve středověku přes klasické období po vítězství v Eurovision Portugalce hudba vždy provázela. A mají slovo, které popisuje ten pocit portugalnosti v hudbě, je to "saudade".

To znamená melancholii a stesk, jako by něco chybělo. Tento postoj je zásadním prvkem, který přispěl ke vzniku asi nejslavnějšího portugalského žánru, hudby fado. Ta dokonce patří na seznam UNESCO. Nejslavnější jméno spojované s fadem je Amália Rodrigues. Poslechněte si to, uvidíte. Portugalci mají vlastní verzi kytar, bubnů, akordeonů a dokonce dud. Ukulele na Havaj vlastně přivezli portugalští přistěhovalci hlavně z Azor a Madeiry, odkud jsou mí předkové.

Dnes tu na hudební scéně najdete vše, hip hop, rock, pop, metal. Moonspell je jedna ze známějších metalových kapel. Jednou jsem je viděl, asi na Ozzfestu, to už nevím. Ale jsou skvělí. Díky, Keithe. A teď ke zkrácené historii. Proto-pyrenejské kultury, indoevropské stěhování, atlantská doba bronzová, založení Lisabonu, Féničané, proto-Keltové, Řím, křesťanství, pronásledování křesťanů, Vizigóti, Vandalové, Maurové, muslimské roky, krátce Vikingové, boje, boje, první král po nezávislosti na Leonu, objevení neobydlených Azor a Madeiry, doba objevů, obchod s otroky, kolonie, inkvizice, velké zemětřesení 1755, napoleonské války, 1.

ústava, poslední panovník sesazen, republika, 1. sv. válka, přidají se ke spojencům, ošklivá 2. sv. válka, vláda Salazara, války v koloniích, kolonie získají nezávislost kromě Timoru, nová ústava, členství v EU, Světová výstava, pustí Macao, pustí Timor, otevření hipsterských a trendy obchodů a kaváren a už jsme u dneška.

Poprosil jsem vás o seznam známých osobností z Portugalska a patří mezi ně třeba: Jindřich Mořeplavec, ač se sám nikdy neplavil, tito sportovci, tito dva papeži, nositel Nobelovy ceny za medicínu Egas Moniz, mezi největší spisovatele patří Luis de Camões, Fernando Pessoa a Jose Saramago, a americké a kanadské osobnosti, které mají portugalské předky: můj oblíbený animátor JG Quintell, a dokonce Tom Hanks.

A asi tenhleten. Taky z Portugalska, ne? No jasně. Můj pradědeček. Narodil se na Madeiře. Jak vidíte, se svými objevitelskými geny zanechali Portugalci na světě stopu. A teď se podíváme, jak to ovlivnilo jejich vztahy s ostatními státy světa. FRIEND ZONE Portugalsko je z malých zemí asi ta, která zanechala na světě největší odkaz.

Přes 30krát více lidí, než žije v Portugalsku, mluví na světě portugalsky. Mají nejdelší oficiální spojenectví s nějakým jiným státem ze všech států světa. A to se Spojeným královstvím už od roku 1373, s Angličany spolupracovali dlouho a uzavřeli mnoho dohod a úmluv. Prostě Portugalci dali Angličanům čaj a Angličané jim zase shánějí tresky. Pro Francii je Portugalsko ten Hispánec ze sousedství, co se s ní snaží flirtovat, ačkoliv ona vlastně chodí s Německem.

Nejvíce Portugalců žijících v zahraničí je právě ve Francii, asi 2 miliony. Portugalci milují Francouze, líbí se jim kultura laissez-faire a jejich šarm a ve Francii se skvěle integrovali. Portugalci byli první Evropané, kteří se setkali s Japonci a historický kontakt je kulturně cítit dodnes. Portugalci založili přístav Nagasaki a japonské "arigato" pochází z portugalského slova "obrigado". I přes izolaci Japonsko celá staletí obchodovalo výhradně s Portugalci.

V 60. a 70. letech to bylo složité, ale dál mají těsné vztahy s bývalými koloniemi, především s Brazílií, Angolou a částečně Mozambikem. Z těchto zemí se nedávno přistěhovalo mnoho lidí a najdete je dnes ve velkých městech jako Lisabonu a Portu. S Angolou dosahuje objem obchodu ročně miliard dolarů a Portugalsko dokonce škrtlo dluhy Mozambiku od nezávislosti do roku 2005, které činily skoro 400 milionů dolarů.

Brazílie je jejich největším odkazem, syn, kterého krmili steroidy a vychovali z něj kulturistu. Brazilské nářečí portugalštiny je dnes v médiích běžnější než to portugalské. I po nezávislosti Brazílie sdílí rodinný vztah, vždy se budou mít rádi. Ale co se týče nejlepších kamarádů, ačkoliv to strašně neradi přiznávají, nakonec vždycky budou kráčet bok po boku se Španělskem, svým nejstarším přítelem. Portugalsko bylo prvním státem, který se na Pyrenejském poloostrově zformoval v době, kdy Španělsko ještě bylo roztříštěné.

Od té doby bývali rivalové, během kolonialismu spolu bojovali o americké kontinenty, celá staletí svárů, smluv, spojenectví, svazků, hádek, ale nakonec zkrátka mají pyrenejskou kulturu a latinské kořeny, které je spojují jako bratry. A na závěr João. Rádi říkáme, že máme rádi umírněné a jednoduché věci, ale naše historie taková rozhodně není. Naše láska k vodě jaksi přetekla v celosvětovou říši, kterou jsme asi nečekali ani my.

Ale portugalské dědictví žije dál. Počkejte si, příště bude Katar. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co mají s těmi Rusy? Itchy feet si taky z portugalštiny podobně dělal srandu.

00

Odpovědět

Za zmínku o Moonspell musím dát pět hvězd. :-) Kromě toho tato skupina vydala album 1755, které se věnuje zničujícímu zemětřesení Lisabonu. ;-)

10