Marshallovy ostrovyGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:14
Počet zobrazení:5 120
Epizodu o našich severních sousedech Barby ještě nenahrál, tak si můžeme ukrátit čekání další ostrovní zemí. Tentokrát jsou to Marshallovy ostrovy, stát v Pacifiku, jehož obyvatelé se dokázali přizpůsobit životu na uzoučkých atolech. Některé atoly ale museli opět opustit, když je USA použily pro atomové testy. A jak vám Barby neopomene povědět, právě na těchto ostrovech se prý zrodila Godzilla, tak se připravte na trochu jaderného turismu, maršálštinu a spoustu ryb

Přepis titulků

Hele, co to je? Ano, máme trička Geography now. Lidi, tento díl můžeme začít jedině legální parodií známé písničky. - Kdo žije na radioaktivním atolu? - Bezobratlí! - A možná zplodil obrovskou příšeru? - Je to Godzilla! - Ale fakt, mají tu pár fajn věcí. - Třeba žádná autorská práva. Přijďte se podívat, nejsou to kecy. Marshallovy ostrovy! Marshallovy ostrovy, trochu kontroverzní, ale stejně skvělý místo.

Že se podbízím? No jasně. Zdravím generaci Z. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby a jsme zpět v Oceánii. Většina lidí ví, že tu je atol Bikini, kde se narodila Godzilla. Ale kromě toho má ta země zajímavou historii námořnické kultury, která se táhne tisíce let až do dneška. A kde ti maršálci jsou? To zjistíme. POLITICKÁ GEOGRAFIE Tyto ostrovy mají jméno po britském objeviteli Johnu Marshallovi ale jsou známé také jako "Jolet jen Anij" neboli Dary od Boha.

Jsou to takové oázy ve vodní poušti. Leží v Pacifiku, jsou součástí skupiny ostrovů zvané Mikronésie a jejich vody hraničí s Kiribati, Nauru a Federativními státy Mikronésie. Tvoří je 29 korálových atolů, v těch je více než 1100 ostrůvků, a také 5 pevných, izolovaných ostrovů. Jemo, Kili, Jabwot, Lib a Mejit. Země je rozdělená na 24 správních obvodů, které odpovídají obydleným ostrovům, a v hlavním městě Majuro žije asi polovina obyvatel.

Po hlavním městě jsou největší města Ebeye na atolu Kwajalein, který má největší plochu, celých 16 km²! A potom Arno na atolu Arno. Ale na atol Kwajelin je omezený přístup, většinou sem smí jen Marshallané, američtí vojáci, pověřené osoby, novináři. Mají tu asi 30 letišť a ranvejí, aby se na atoly dostaly zásoby rychleji. Největší a hlavní mezinárodní je to v Majuru, letiště Amata Kabua. A mají takový územní spor o ostrov Wake, který nyní spravují USA.

Pokud jste sledovali díl o Kiribati, víte přesně, jak místní život vypadá. - Kene, tohle je na tobě. - Proč? Dělal jsi díly o Kiribati a Madagaskaru, tak z tebe udělám toho, - co vysvětluje ostrovy. - Počkej, to je povýšení? Jo, povýšíš všechny zvědavé diváky informacemi o Marshallových ostrovech. Většinu území tvoří atoly, což jsou takové ostrovy tvaru prstenců, které jsou vlastně okraje vulkánů podvodních sopek. A v Pacifiku jich je hodně.

To znamená, že lidé musí žít na velmi úzkých pruzích souše, někdy jsou široké jen pár metrů. Pro hlavní ranvej musel ten jeden pruh být rozšířen. Většina lidí cestuje na pronajatých lodích nebo malých letadlech. Ale atoly od sebe nejsou moc daleko, průměrně asi 24–80 km, takže cesty na jeden den jsou běžné. Díky, Kene, to bylo příjemně adekvátní. Teď to zajímavé, jako bývalé teritorium USA jsou Marshallovy ostrovy plně samostatné od roku 1986, ale přesto jsou stále hluboce propojené s USA na správní úrovni.

Dnes mají Dohodu o volném přidružení, což znamená asi tohle: Hele, USA, my už to zvládneme sami. Navíc jste nám zničili jeden ostrov, my se museli přestěhovat a je tam spousta radiace. Jo, máš pravdu. Sice si necháme Guam, Samou a Mariany, - ale jo, vy jste to docela odnesli. - Docela hodně. - Dobře, v pohodě. Necháme vás být. - Počkej, my víme, že to bylo ošklivé, ale už jste tu postavili spoustu základen a tak.

Máte přístup ke zdrojům, telekomunikaci... Možná bychom dál mohli být jedna jednotka, ale každý se statusem samostatného státu. Teda Marshy, jako byste mi četli myšlenky. A obyvatelé se dnes mohou do USA stěhovat a žít a pracovat tam bez velkých problémů. Dostávají dotace, obchodují, mají přístup ke komunikační síti USA, jejich poště a obraně a USA za to může operovat na svých základnách stejně jako po válce.

Stejné je to u Palau a Federativních států Mikronésie, to ještě uvidíme, počkejte si. Ale lidé z atolu Bikini byli přemístěni na ostrov Kili po Castle Bravo, největším atmosférickém atomovém testu, - jaký USA kdy provedly. - Roztomilý. Když se podíváte na satelitní snímky, uvidíte krátery, které ty bomby způsobily. Atol Enewetak je stále obydlený, protože USA na něm postavily protiradiační kupoli známou jako Kaktusová kupole.

Fakt se nedoporučuje tam chodit kvůli vší té radiaci, ale pár lidí jde, třeba tenhle blázen z Nového Zélandu. Zajímavá místa, kam byste se mohli chtít podívat jsou třeba: univerzita Marshallových ostrovů, kongresové centrum, turistické informační centrum, muzeum a knihovna Alele, všechny jejich kostely, idylické městečko Jobor na atolu Jaluit, kokosové plantáže na Wotje a atol Bikini je pro turisty od roku 2008 uzavřený, ale nadšenci do jaderného turismu tam můžou, když si to zařídí.

Ano, jaderný turismus existuje, počkejte si na Ukrajinu. Tak jdeme dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Na těchto ostrovech je hlavním bohatstvím vlastnictví pozemku. S tak omezeným územím si umíte představit, o kolik jim jde. Země je rozdělená na dvě souostroví, východní Ratak, tedy ostrovy úsvitu, a západní Ralik, tedy ostrovy soumraku.

Všechny jsou tvořené vápencem z korálů, to jsou málo úrodné porézní kameny. Celková rozloha souše je sice pouhých 181 km², ale nárokují si asi 2 miliony km² oceánu, což je oblast jejich výsostných vod. Na atolu Likiep je nejvyšší bod s asi 10 m. n. m., nemají řeky a jenom pár jezírek, největší jsou na ostrovech Lib a Mejit. Nemají národní zvíře, ale národní květinou je alstromérie. Jinak tu žije asi 70 druhů ptáků, 300 druhů ryb, stovky bezobratlých jako krabi palmoví nebo škorpioni, asi 4 druhy mořských želv a pouze jediný místní savec, polynéská krysa.

Dobře, Noah tu na tenhle úsek není, cestuje, takže Keithe, - nechtěl bys to převzít? - Jasně. Ale normálně mám jednu větu nebo slovní hříčky a tak... No, prostě to zkus. KEITH POPRVÉ MODERUJE Většina lidí získává pitnou vodu sběrem té dešťové. V roce 2013 byl kvůli suchu vyhlášen stav nouze a vláda rozdávala čističky mořské vody a pumpy odlehlým komunitám, aby jim pomohla.

Jde mi to! - Jo, pokračuj. - Ekonomicky vzato jsou Marshallovy ostrovy samozřejmě hodně malý trh. 60 % jejich ročních příjmů pochází z pomoci USA. To znamená, že používají každý centimetr své půdy k pěstování plodin. Většinu bílkovin mají z ryb, proto jsou ty prstence atolů tak důležité, udržují některé druhy chycené a zároveň odstiňují prudké vlnobití.

Proto je rybaření na obyčejných ostrovech jako Kili o něco náročnější. Mezi oblíbené pokrmy patří: kwanjin, jaajmi, pečená papája a kokosové mléko a taituuji, smažené banánové lívance. A kdo jiný ty pokrmy umí uvařit lépe než samotní místní obyvatelé. Pojďme se s nimi seznámit. DEMOGRAFIE Díky, Keithe, to bylo skvělý. Najděte ho na Instagramu. Kdykoliv se bavíme o ostrovních národech, je zajímavé, jak se přizpůsobily, aby přežily v nejodlehlejších koutech naší planety.

Žije tu asi 54 000 lidí, z toho asi polovina žije v Majuru. Naprostá většina obyvatel, asi 92 %, se považuje za etnické Marshallany, asi 6 % jsou Marshallané namíchaní s jinými národnostmi a zbytek populace jsou hlavně Američané a několik Asiatů jako Filipínců, Číňanů a Japonců. Jako měnu používají americký dolar, mají zásuvky typu A a B a jezdí vpravo na těch pár silnicích, které mají.

Ale stali se první zemí na světě, která spustila svou národní kryptoměnu známou jako Sovereign. Zřízena byla v roce 2018 příslušným zákonem o této měně. Mají dvě úřední řeči, maršálštinu a angličtinu, skoro všichni mluví oběma i ti na odlehlých atolech. Ale co to vlastně znamená být Marshallanem? Jsou podskupinou širšího etnika Mikronésanů, kam patří také Palau a Federativní státy Mikronésie, jejich nejbližší příbuzní.

Tradičně jsou matrilineární společnost, majetek se tedy dědí v matčině linii. Obyvatelstvo bývalo rozděleno na kmeny zvané bwij, ty mají tři podskupiny. Obyčejní lidé, kajur, nižší náčelníci, irooj rik, a hlavní náčelníci, irooj laplap. Tato společenská struktura přetrvává dodnes, ale závislost na USA umenšila tradiční roli náčelníků a dnes jsou spíše reprezentanty komunit. Stejně jako lidé z Madagaskaru pochází Marshallané původně z rodu Austronésanů, kteří před tisíci lety emigrovali z Jihovýchodné Asie.

Jsou známí jako výborní námořníci a mořeplavci, mají svůj systém tabulek vytvořených z klacíků a kokosových vláken. Mušle reprezentovaly ostrovy a měřili i hřebeny vln. Tyto tabulky používali až do 2. sv. války, než byla zavedena elektronická navigace. K dalším tradičním předmětům a zvykům patří například tkané vějíře rito, kemkem neboli oslavy a hody, výlet člunem za rodinou se nazývá jambo, což svahilsky znamená "ahoj", rohožky jaki tkané z listů pandánu a samozřejmě tradiční mužské i ženské tance jako válečný tanec s holemi.

Většina populace jsou křesťané, nejčastěji protestanti, asi polovina patří k církvi United Church of Christ. A teď historie. Příchod Austronésanů asi před 4 000 lety, náčelníci a tradiční společnost, 1526 přijede tenhle, nazve to Los Pentados, tenhle Rus původem z Německa objede svět a staví se tu, Němci a Britové začnou obchodovat, spory se Španělskem, Německo je prostě koupí, 1.

sv. válka, převezme to Japonsko, udělá si tam základnu, 2. sv. válka, Američané vytlačí Japonce, Rada bezpečnosti OSN rozhodne, že patří pod USA, 67 testů bomb za 18 let, evakuace obyvatel atolu Bikini, nezávislost 1979, 1986 Dohoda o volném přidružení, 1999 Kessai Note je první obyčejný muž, který porazil prezidenta náčelníka, a jsme u dneška. Lidé, kteří odsud pocházejí, jsou například: Čas jít dál.

S kým se ti Marshallané baví? FRIEND ZONE U tak malé země byste čekali, že budou mít problém navazovat vztahy, ale je to úplně naopak. Hodně se k nim teď hlásí Indie, prezident Naréndra Módrí zahájil fórum o spolupráci mezi Indií a Pacifikem v roce 2014. Od té doby došlo na návštěvy vysokých představitelů a začali obchodovat. Také patří mezi těch málo zemí, které uznávají Tchaj-wan jako stát a v roce 2005 navštívil bývalý prezident Čchen Šuej-pien jako první zahraniční hlava státu Marshallovy ostrovy.

Jsou součástí mikronéských trojčat spolu s Palau a Federativními státy Mikronésie. Ti tři si jsou kulturně nejblíž a docela si navzájem rozumí. Mohou mezi svými zeměmi cestovat bez pasu a i bez víz mohou zůstat neomezeně dlouho. Ale jejich nejlepší kamarádi jsou nejspíš stejně USA, po podepsání Dohody o volném přidružení se toho hodně změnilo.

Díky USA prudce narostly mezinárodní vztahy i obchod, velká část ekonomiky na USA závisí a občané se nyní mezi zeměmi mohou volně pohybovat a žít tam. Největší komunita Marshallanů je ve Springdale ve státě Arkansas, žije jich tam asi 5 000. Když odložíme vtipy o Godzille a Spongebobovi, Marshallovy ostrovy jsou ten nejtišší ostrovní stát, ve kterém se ale za posledních pár století staly ty nejšílenější věci.

Přesto míří vpřed jeden záběr pádla za druhým. Počkejte si, příště bude Mauretánie. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář