KatarGeography Now!
57
Po delší době se k nám vrací Barby a jeho zeměpisný pořad. Tentokrát je video o pouštní zemičce u Perského zálivu. Tato malá země má nemalé ambice, které se jí i díky zásobám ropy a zemního plynu daří plnit. Dokonce bude v roce 2022 hostit MS ve fotbale, stane se tak nejmenší zemí, která tuto událost kdy uspořádala.
Přepis titulků
Malý tip, snězte něco s umělou příchutí malin. - Dobře, a proč? - Právě jste snědli výtažek z konečníku bobra. A takhle se to vyslovuje. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby, jen pro info, můžete to vyslovovat i jinak, časem to lidé zkomolili a místní se rozhodli to neřešit. Nicméně jsem měl velké štěstí, že jsem Katar mohl navštívit, a je na něm něco velmi jedinečného.
Asi takhle: - …budovy jsou velké… - Ahoj bratránci, jak se máte? Co? Nepozdravíte mě? No nic, musím běžet, - jdu si vyzvednout svoje nové Ferrari. - Vsadím se, že 812 Superfast, - těch mám 12. - Je roztomilý, jak si myslíš, že uděláš dojem. Ne, je to klasika, 250 GTO. Jak ses k němu dostal? To jsem chtěl. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.
Jo, a Dubaj je na hovno. - Vrátíme se. Mám větší budovu než ty. - A já víc ropy. Teď zrovna všichni sledují Katar. Děje se tam toho spousta a mají zajímavé plány do budoucna. Ale nejdříve se podíváme na mapu. POLITICKÁ GEOGRAFIE Celý Záliv je fascinující část světa. O několika z těch zemí jsme už mluvili a teď se podíváme na malý poloostrov s velkými ambicemi. Katar leží na Arabském poloostrově, tvoří vlastní menší poloostrov, který vyčnívá do Perského zálivu, kterému se někdy říká Arabský záliv, podle Saúdské Arábie, jediné země, která s Katarem hraničí.
Katar je jen asi 188 km dlouhý a 85 km široký. Bahrajnský záliv je odděluje od malé ostrovní země Bahrajnu, ale jak jsme u Bahrajnu říkali, tyto malinké, suché ostrovy zvané Hawár necelou námořní míli od Kataru patří Bahrajnu. Teda až na ostrov Jinan. Katar je rozdělen na 8 okrsků a hlavní a největší město Dauhá leží na východním pobřeží. Tady najdete také největší, nejrušnější a jediné mezinárodní letiště, Dauhá Hamad.
Dále na pobřeží najdete největší přístav, Hamad. Jen v Dauhá a jeho aglomeraci žije asi 80 % veškeré populace. Jinak největší město mimo oblast kolem Dauhá je Al Khor na severu s asi 32 000 lidmi a největší město na západním pobřeží je Dukhan s jen asi 12 000 obyvateli. Silnice křižují všechny oblasti stejně jako nová železnice, která zahrnuje jak metro v Dauhá, tak dálkové osobní a nákladní vlaky, které jezdí i do Saúdské Arábie. Jinak zemi opouští jen dvě silnice, Salwa na západě a #59 Katar UAE, která vede do Saúdské Arábie a potom na východ do SAE.
Když se podíváte blíž, uvidíte, že hranice se Saúdskou Arábií je jasně označena ploty a cestou, která protíná i duny. Ale letiště v Dauhá dělá dojem. Je v něm obrovská socha ve tvaru medvídka. Jedna z věcí, které Katar miluje, jsou divné, postmoderní sochy zobrazující kaligrafii, sílu přírody. Třeba obří mušle a sestava děloh s embryi. Mívali taky sochu, která zobrazovala Zidanovu hlavičku, ale zas ji odstranili.
Takto rychlý rozvoj je také poháněn tím, že budou hostit MS ve fotbale. Nebudou jen první takovou zemí na Blízkém východě, ale také tou nejmenší. A jsme u zajímavých míst. Pokud sem někdy pojedete, za návštěvu stojí tyto památky: Corniche v Dauhá, národní umělecké muzeum, islámské umělecké muzeum, park Aspire, skanzen Katara, Banana Island, Al-Hazm, strašně moc mešit včetně té národní, spousta pevností, tahle je asi nejznámější, a taky strašně moc obchoďáků.
Mně osobně se nejvíc líbil Souq Waqif v Dauhá. Najdete tam všechno od zlata po exotická zvířata. U některých mám podezření, že je získali nelegálně, ale o tom si řekneme jindy. Jdeme dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Ano, Katar je velice suchá země jako skoro všechny v okolí. Laik se na Katar podívá a nejspíš si pomyslí: Páni, to je prostě obří prázdné pískoviště, - mají tady ještě něco jiného?
- Mají toho spoustu, jen musíte doslova nahlédnout pod povrch. Katar obklopují skoro ze všech stran nízko položené ostrovy a korálové útesy. Největší přírodně zformovaný ostrov, nejvýchodnější bod katarského území je ostrov Halul ležící asi 80 km severovýchodně od Dauhá. Funguje jako úložiště a nákladiště ropy z ropných polí v okolí, k těm se ještě dostaneme.
Katar je spíše rovinatý s malými kopečky a dunami, až na západě je horský hřeben Dukhan u zálivu Salwah. To je nejskalnatější oblast Kataru s erodovanými vápencovými výchozy. V jižní části tohoto hřebene najdete nejvyšší bod, Kurajn Abú Al-Baul s asi 103 m. n. m. Katar je také jednou ze 17 zemí bez řek nebo trvale tekoucích pramenů. Veškerá voda musí být získána jedním ze tří způsobů. Odsolováním mořské vody, extrakcí podzemní vody nebo recyklací odpadní vody, která pokrývá asi 14 % poptávky.
V Kataru také nejsou žádná přírodní jezera, ale mají spoustu uměle vytvořených včetně toho největšího v okrsku Al Rayyan, kterému se říká Velké jezero nové průmyslové oblasti. Jedna zvláštnost: tenhle částečně vyschlý rybník uprostřed ničeho je biologický rybník Al Karána. Každý rok se tu mezi listopadem a dubnem houfují plameňáci a shání ve vodě potravu. V oblasti Al Khor na severovýchodě najdete nejhustší mangrovové lesy včetně ostrova Purple Island, který je známý fialovou mořskou levandulí.
Roky kontaktu nížin s mořem vytvořily solné plošiny zvané sabkhas, nejvíce jich najdete na jihovýchodě u Masaieedu. Dohromady tu tvoří asi největší tajemství Kataru, Khawr Al Udayd, tedy vnitřní moře. U něj jsou obří malebné duny, které obklopují mělké zátoky. Dojedete sem jenom na terénních vozidlech, nevede sem žádná silnice. Je to tak, fialová levandule a plameňáci ve stokách, kdo by si to pomyslel.
Čas na trojité kafe, obvykle mě zaskočí Noah, ale je u rodiny, tak kohopak si vybereme… Přichází Kaleb. A boj! Když se podíváte jen na povrch Kataru, je to matoucí. Pustá, suchá země, ze které ční luxusní mrakodrapy. Co se to děje, jak se to stalo? - Většina diváků už na to asi přišla. - Zemědělství! Ne. Teda mají malý zemědělský sektor, ačkoliv méně než 2 % rozlohy - tvoří orná půda.
- Rybářství a lov perel? Tak si Katar vydělával před 100 lety, když patřil mezi nejchudší země světa. - Závody robotů na velbloudech. - To je jedinečný sport, který provozují především v oblasti Al-Shahaniya, ale to nepohání jejich ekonomiku. Vždyť já vím, že je to ropný průmysl, jen jsem se to snažil prodloužit. To nebyl moc dramatický závěr. Ale ano, asi 70 % vládních zisků, 60 % HDP a 85 % zisků z vývozu pochází v Kataru z ropného průmyslu. Mají 3. největší dokázané zásoby zemního plynu na světě, ty tvoří asi 13 % celkových světových zásob.
Většina je v Perském zálivu na tzv. Severním poli a na pevnině na západě Dukhanského pole. Jsou 2. největším vývozcem zemního plynu hned po Rusku a celé to řídí státní podnik Qatar Petroleum. V poslední době se Katar snaží obohatit své hospodářské portfolio od sektoru energetiky směrem k průmyslu a výrobě. Mají ocelárny a petrochemické závody a rozvíjí i turismus a média. Ale bohužel bývá Katar první v žebříčku zemí s největšími emisemi CO2 na osobu, je to celých 40 tun na obyvatele.
I přesto v různých oblastech najdete místní faunu jako kamzíky, šakaly, pouštní kočky, arabské pštrosy a národní zvíře, přímorožce. Severní část země je proslulá mořskými želvami, které tu snáší vejce. Když jsme u vajec, jdeme na jídlo. To byl docela zvrácenej způsob přechodu. - Ale dobrá práce, Barby. - Díky! Většina jídla se kvůli nedostatku zemědělství dováží. Nicméně jsou prý v Kataru často oblíbená tato jídla: omáčka Saloona, harees, madrouba, balalit, margoog, lugimat, umm ali.
A za národní jídlo považují machboos po katarsku. Na začátku jsme mysleli, že tu není nic než písek, teď už jsme objevili bohatou biosféru, dokonce se vzácnými druhy. Kupodivu by v Kataru mezi vzácné druhy patřili i Katarci. Vysvětlíme si to. DEMOGRAFIE Díky, Kalebe. Cesta do Kataru je jako speciál od Steva Irwina.
Kalebe, zkus napodobit Steva Irwina. Pohybuji se uprostřed katarské divočiny a hledám jeden z nejvzácnějších druhů, kterým se tady říká skuteční Katarci. Teď'! Jednoho jsem zahlédnul. - Ne, byl to Egypťan. To se často plete. - V Kataru mají místní téměř nejmenší podíl na populaci ze všech zemí světa. Vysvětlím to. Žije tu asi 2,6 milionu lidí, z toho nejvyšší poměr cizinců v celkové populaci. Také je v jejich populaci největší prevalence mužů, asi 3,4 mužů na každou ženu.
Jen asi 12 % obyvatel jsou Katarci, většina z nich jsou Arabové, konkrétněji ti z okolí Perského zálivu. Zbylých 88 % tvoří cizinci, kteří se sem přestěhovali z celého světa. U této komunity cizinců se těžko počítá její složení, ale z různých zdrojů jsem pochopil, že asi 18 % jsou další Arabové z jiných zemí jako Egypta, Jordánska a Sýrie, celkově tedy Arabové tvoří asi 30 %. Další skupinou jsou Indové s 25 %, Filipínci jsou 3. největší skupina, asi 10 %. Zbytek pochází z jiných zemí, především z jižní Asie, Blízkého východu a severní Afriky a k tomu malé skupiny Evropanů a Američanů.
Jako měnu používají katarský rial, mají zásuvky D a G, patřívali Británii a jezdí vpravo. Jak vidíte, žije tu hodně cizinců, ale tak jako v jiných zemích Zálivu je docela těžké získat katarské občanství. - Asi takhle: - Chci být občanem Kataru. Co mám dělat? K udělení občanství je nutné tu žít 25 let v kuse s méně než 2 měsíci absence za rok, mít dokazatelný pravidelný příjem, funkční znalost arabštiny, dvojí občanství je zakázáno.
To asi nemám. Ale máma je Katarka. - Uznáváme pouze otce z Kataru. - Sakra. - Vy jste z Bahrajnu? - Ano! - Máte vazby na kmen Banu Tamim? - Asi jo, možná. - Uvidím, co se dá dělat. - Bahrajn je jediná země, které kdy nabídli jednodušší proces, ale bylo to kontroverzní. Najděte si to. Nicméně je Katar monarchie, které vládne emír. Kdo je to emír?
Není tak úplně král, je to prostě takový velký vůdce, důležitý chlápek nebo tak. Možná je to konstituční monarchie, možná absolutistická, ale dynastie Al Thaní tu vládne od roku 1868. Úřední řečí je samozřejmě arabština, mluví se tu nářečím typickým pro Záliv. Převládajícím a státním náboženstvím je v Kataru islám, především salafistický wahhábismus a asi 5–15 % jsou šíité. Křesťané tvoří asi 15 % populace, především jsou to Filipínci a Američané.
Třetí je hinduismus s asi 13 % a to hlavně mezi Indy. A už se dostáváme ke kultuře, tady je vaše tradiční dávka náhodné Hannah. Historie Kataru začala už před tisíci lety s beduínskými kmeny. Drsné podmínky na pevnině vyhnaly bývalé obyvatele na moře, kde mohli přežít a šířit svou kulturu. Katar je známý svými složitými plachetnicemi dhau, které najdete v přístavech i dnes. Dokonce mají festival dhauů u skanzenu Katara.
Občas tu uvidíte Katarce, jak hrají tradiční deskovou hru, tureckou dámu, takové arabské šachy. Ve většině zemí Zálivu, hlavně mezi elitami, je oblíbené sokolnictví. Dokonce tu mají jednu z mála světových nemocnic pro sokoly, kde skutečně léčí pouze sokoly. Během ramadánu tu děti běžně slaví Garangarou, svátek podobný Halloweenu, při kterém děti chodí koledovat. Jako i v jiných státech Zálivu tu muži tradičně nosí halenu thobe a na hlavě kefíju a egal.
Říká se, že Katarci nejraději nosí kefíju ve stylu zvaném kobra, ale nosí se tu i na jiné způsoby. A pokud najdete tu tolik vzácnou rodilou Katarku, většinou ji uvidíte v černé abáje a s hidžábem. Abáje jsou někdy i těsnější s barevnými vzory na rukávech. Když chce být nějaká žena velmi kontroverzní, vezme si kratší abáju přes kalhoty a pochlubí se luxusními kozačkami. Na zvláštní příležitosti jako svatby nosí také barevné šaty. Katarci mají rádi klasiku, svatby slaví ve velkých stanech v poušti, patří k nim hlasitá hudba a tance s noži.
Když jsme u hudby, je čas na Keithův hudební segment. Ale Keith tu není, je v Německu nebo tak, to je fuk. Asi ho musí někdo zaskočit. Koho máme k dispozici, Paule? No, Kaleb už tu byl, takže Arte, máš šanci zazářit. Myslím, že Keitha nenahradím, jemu to jde fakt skvěle. Tak víš co, teď je tu s námi aspoň v myšlenkách. Tričko s Keithem si kupte na našich stránkách.
Nebo ne. To bylo keithovské, tohle on dělá. Řekněme, že žijete v Kataru, než tu začal ropný průmysl. Rybaříte, občas závodíte na velbloudu a co dál? Hrajete hudbu. V Kataru většinou hudba pojednává o dvou tématech, buď o moři, nebo o životě na poušti. - Tleskání… - To nedělej. Dobře. Tleskání a bubny jsou u toho důležité. Používají se dva hlavní druhy bubnů a tamburíny zvané tar.
K tomu obvykle hraje úd, druh loutny používané v arabském světě. Takže je to taková kytara Kataru. Na svatbách a oslavách se často tancují dva oblíbené tance. Ardha je pro muže, tancují ji ve dvou řadách naproti sobě, drží hole a recitují k tomu poezii. Ženy tancují kahnmary většinou v maskách a barevných šatech. Současná hudební scéna v Kataru začíná experimentovat s moderními motivy, odlišnými od těch tradičních.
Ministerstvo IT a komunikací otevřelo v roce 1980 Katarskou hudební akademii a v roce 2015 spustili vlastní hudební vydavatelství, DNA Records. A ještě jako pocta Keithovi: v roce 2010 vydal tenhle chlápek první katarské metalové album. - Díky, Arte. - Snažil jsem se. Než se přesuneme k historii, musíme zmínit problematická témata. Moc rád jsem Katar navštívil a nesnažím se tu o temnou atmosféru, ale musíme mluvit o věcech, do kterých se nikomu nechce.
Obrovský stavební růst v Zálivu ve světě rozhodně vzbudil obdiv, ale mnoho lidí si stěžovalo, že praktiky, které k němu vedly, jsou kontroverzní. Nechci to moc rozmazávat, ale mluvím o systému kafala. Statisíce cizinců z méně rozvinutých zemí, především ti ze stavebnictví a služeb, svědčili o špatných praktikách svých šéfů. Ten systém monitoruje pracovníky a váže je na jejich zaměstnavatele. Po příjezdu musí většina lidí zaplatit určité poplatky, čímž se rovnou nějakým způsobem zadluží.
Často zaměstnavatelé pracovníkům seberou pasy, aby nemohli odjet. Navíc jsou životní podmínky dělníků často nedostatečné, byly popsány i případy zneužívání a sexuálních útoků, ale málokdy jsou trestně stíhány. Katar sice má největší příjmy na osobu z celého světa, průměrně asi 150 000, ale to bohatství má v rukách téměř výhradně katarská menšina a několik privilegovaných cizinců. Velká část cizinců hlavně ve stavebnictví si tolik nevydělá. Nenapadá mě nějaký hezký přechod, tak prostě jdeme na historii.
Zkusím to zkrátit. Beduínské kmeny, Peršané, islám, Osmani, bitva u Al Wajbah, britský protektorát, válka s Bahrajnem, nalezení ropy, málem patřil k Emirátům, nezávislost, problémy se Saúdskou Arábií, všechno dobrý, pak problémy Zálivu, spousta nových budov a už jsme u dneška. Mezi slavné osobnosti z Kataru, které nám navrhli naši fanoušci, patří: vlastně všichni emírové a ministři, Venus Raj se narodila v Dauhá, takže podle některých se počítá, a všichni jejich fotbalisté. Pokud se chcete o Kataru dozvědět víc, youtuber Mr.
Q je skvělej. To je asi všechno, tak pojďme dál. FRIEND ZONE Co se týká přátel Kataru, asi jste nedávno viděli pár titulků, bylo to trochu dramatické, ale stále udržují diplomatické vztahy po celém světě. K USA a Británii už mají blízko dlouho, po odchodu Osmanů za 1. sv. války byli britským protektorátem, proto tu také umí dobře anglicky. Britové tu z Evropanů také bydlí nejvíce. S USA spolupracují ve vzdělání a armádě. Některé americké univerzity mají v Dauhá externí kampusy, třeba Texas A&M, a také v Kataru sídlí pobočka Ústředního velení USA a Ústředí leteckých operací.
Japonsko je z východní Asie nejlepší kamarád a obchodní partner, většina ropy pro Japonsko přímo pochází z Kataru. Premiér Abe a emír se navštěvují a mají velmi srdečné vztahy. A teď zpět domů, s jinými státy Zálivu je to složitější. V roce 2017 došlo ke katarské diplomatické krizi, při které Saúdská Arábie, SAE, Egypt a několik dalších států koordinovaně přerušilo vztahy kvůli nařčení, že je Katar navázaný na teroristické skupiny a udržuje podezřelé vztahy s Íránem.
Katar tato vážná obvinění popírá a má svou verzi událostí, ale každopádně bylo omezeno úplně všechno včetně letů katarských aerolinek. Saúdská Arábie dokonce plánovala vykopat podél hranice vodní příkop, což by Katar proměnilo v ostrov. Katar blokádu neopětoval a stále umožňuje pohyb osob, zboží a služeb, ale je to složité. Mimo Záliv s Katarem dále udržují vztahy Kuvajt a Omán, které jsou v té oblasti asi nejbližší přátelé Kataru.
Často jsou prostředníky a pomáhají udržovat v Zálivu pořádek. Katar je teď jejich nejnovější projekt. Jinak prý skvěle vychází také s Tureckem. Nejenže podepsali spoustu smluv od 70. let, ale také spolu často souhlasí a ve většině otázek se podporují, například ohledně války v Sýrii nebo egyptské krize. V roce 2015 oznámili emír a Erdogan plánovanou vojenskou základnu Turecka na území Kataru. To by znamenalo průlom v tureckém vlivu v Zálivu. Obecně spolu skvěle vychází. Katar začínal s chudými lovci perel a stal se bohatou černou ovcí Zálivu.
Věci se tu rychle mění a všichni si toho všímají. Jeviště je tvé, Katare, je to jen na tobě. Počkejte si, příště přijde Rumunsko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Asi takhle: - …budovy jsou velké… - Ahoj bratránci, jak se máte? Co? Nepozdravíte mě? No nic, musím běžet, - jdu si vyzvednout svoje nové Ferrari. - Vsadím se, že 812 Superfast, - těch mám 12. - Je roztomilý, jak si myslíš, že uděláš dojem. Ne, je to klasika, 250 GTO. Jak ses k němu dostal? To jsem chtěl. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.
Jo, a Dubaj je na hovno. - Vrátíme se. Mám větší budovu než ty. - A já víc ropy. Teď zrovna všichni sledují Katar. Děje se tam toho spousta a mají zajímavé plány do budoucna. Ale nejdříve se podíváme na mapu. POLITICKÁ GEOGRAFIE Celý Záliv je fascinující část světa. O několika z těch zemí jsme už mluvili a teď se podíváme na malý poloostrov s velkými ambicemi. Katar leží na Arabském poloostrově, tvoří vlastní menší poloostrov, který vyčnívá do Perského zálivu, kterému se někdy říká Arabský záliv, podle Saúdské Arábie, jediné země, která s Katarem hraničí.
Katar je jen asi 188 km dlouhý a 85 km široký. Bahrajnský záliv je odděluje od malé ostrovní země Bahrajnu, ale jak jsme u Bahrajnu říkali, tyto malinké, suché ostrovy zvané Hawár necelou námořní míli od Kataru patří Bahrajnu. Teda až na ostrov Jinan. Katar je rozdělen na 8 okrsků a hlavní a největší město Dauhá leží na východním pobřeží. Tady najdete také největší, nejrušnější a jediné mezinárodní letiště, Dauhá Hamad.
Dále na pobřeží najdete největší přístav, Hamad. Jen v Dauhá a jeho aglomeraci žije asi 80 % veškeré populace. Jinak největší město mimo oblast kolem Dauhá je Al Khor na severu s asi 32 000 lidmi a největší město na západním pobřeží je Dukhan s jen asi 12 000 obyvateli. Silnice křižují všechny oblasti stejně jako nová železnice, která zahrnuje jak metro v Dauhá, tak dálkové osobní a nákladní vlaky, které jezdí i do Saúdské Arábie. Jinak zemi opouští jen dvě silnice, Salwa na západě a #59 Katar UAE, která vede do Saúdské Arábie a potom na východ do SAE.
Když se podíváte blíž, uvidíte, že hranice se Saúdskou Arábií je jasně označena ploty a cestou, která protíná i duny. Ale letiště v Dauhá dělá dojem. Je v něm obrovská socha ve tvaru medvídka. Jedna z věcí, které Katar miluje, jsou divné, postmoderní sochy zobrazující kaligrafii, sílu přírody. Třeba obří mušle a sestava děloh s embryi. Mívali taky sochu, která zobrazovala Zidanovu hlavičku, ale zas ji odstranili.
Takto rychlý rozvoj je také poháněn tím, že budou hostit MS ve fotbale. Nebudou jen první takovou zemí na Blízkém východě, ale také tou nejmenší. A jsme u zajímavých míst. Pokud sem někdy pojedete, za návštěvu stojí tyto památky: Corniche v Dauhá, národní umělecké muzeum, islámské umělecké muzeum, park Aspire, skanzen Katara, Banana Island, Al-Hazm, strašně moc mešit včetně té národní, spousta pevností, tahle je asi nejznámější, a taky strašně moc obchoďáků.
Mně osobně se nejvíc líbil Souq Waqif v Dauhá. Najdete tam všechno od zlata po exotická zvířata. U některých mám podezření, že je získali nelegálně, ale o tom si řekneme jindy. Jdeme dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Ano, Katar je velice suchá země jako skoro všechny v okolí. Laik se na Katar podívá a nejspíš si pomyslí: Páni, to je prostě obří prázdné pískoviště, - mají tady ještě něco jiného?
- Mají toho spoustu, jen musíte doslova nahlédnout pod povrch. Katar obklopují skoro ze všech stran nízko položené ostrovy a korálové útesy. Největší přírodně zformovaný ostrov, nejvýchodnější bod katarského území je ostrov Halul ležící asi 80 km severovýchodně od Dauhá. Funguje jako úložiště a nákladiště ropy z ropných polí v okolí, k těm se ještě dostaneme.
Katar je spíše rovinatý s malými kopečky a dunami, až na západě je horský hřeben Dukhan u zálivu Salwah. To je nejskalnatější oblast Kataru s erodovanými vápencovými výchozy. V jižní části tohoto hřebene najdete nejvyšší bod, Kurajn Abú Al-Baul s asi 103 m. n. m. Katar je také jednou ze 17 zemí bez řek nebo trvale tekoucích pramenů. Veškerá voda musí být získána jedním ze tří způsobů. Odsolováním mořské vody, extrakcí podzemní vody nebo recyklací odpadní vody, která pokrývá asi 14 % poptávky.
V Kataru také nejsou žádná přírodní jezera, ale mají spoustu uměle vytvořených včetně toho největšího v okrsku Al Rayyan, kterému se říká Velké jezero nové průmyslové oblasti. Jedna zvláštnost: tenhle částečně vyschlý rybník uprostřed ničeho je biologický rybník Al Karána. Každý rok se tu mezi listopadem a dubnem houfují plameňáci a shání ve vodě potravu. V oblasti Al Khor na severovýchodě najdete nejhustší mangrovové lesy včetně ostrova Purple Island, který je známý fialovou mořskou levandulí.
Roky kontaktu nížin s mořem vytvořily solné plošiny zvané sabkhas, nejvíce jich najdete na jihovýchodě u Masaieedu. Dohromady tu tvoří asi největší tajemství Kataru, Khawr Al Udayd, tedy vnitřní moře. U něj jsou obří malebné duny, které obklopují mělké zátoky. Dojedete sem jenom na terénních vozidlech, nevede sem žádná silnice. Je to tak, fialová levandule a plameňáci ve stokách, kdo by si to pomyslel.
Čas na trojité kafe, obvykle mě zaskočí Noah, ale je u rodiny, tak kohopak si vybereme… Přichází Kaleb. A boj! Když se podíváte jen na povrch Kataru, je to matoucí. Pustá, suchá země, ze které ční luxusní mrakodrapy. Co se to děje, jak se to stalo? - Většina diváků už na to asi přišla. - Zemědělství! Ne. Teda mají malý zemědělský sektor, ačkoliv méně než 2 % rozlohy - tvoří orná půda.
- Rybářství a lov perel? Tak si Katar vydělával před 100 lety, když patřil mezi nejchudší země světa. - Závody robotů na velbloudech. - To je jedinečný sport, který provozují především v oblasti Al-Shahaniya, ale to nepohání jejich ekonomiku. Vždyť já vím, že je to ropný průmysl, jen jsem se to snažil prodloužit. To nebyl moc dramatický závěr. Ale ano, asi 70 % vládních zisků, 60 % HDP a 85 % zisků z vývozu pochází v Kataru z ropného průmyslu. Mají 3. největší dokázané zásoby zemního plynu na světě, ty tvoří asi 13 % celkových světových zásob.
Většina je v Perském zálivu na tzv. Severním poli a na pevnině na západě Dukhanského pole. Jsou 2. největším vývozcem zemního plynu hned po Rusku a celé to řídí státní podnik Qatar Petroleum. V poslední době se Katar snaží obohatit své hospodářské portfolio od sektoru energetiky směrem k průmyslu a výrobě. Mají ocelárny a petrochemické závody a rozvíjí i turismus a média. Ale bohužel bývá Katar první v žebříčku zemí s největšími emisemi CO2 na osobu, je to celých 40 tun na obyvatele.
I přesto v různých oblastech najdete místní faunu jako kamzíky, šakaly, pouštní kočky, arabské pštrosy a národní zvíře, přímorožce. Severní část země je proslulá mořskými želvami, které tu snáší vejce. Když jsme u vajec, jdeme na jídlo. To byl docela zvrácenej způsob přechodu. - Ale dobrá práce, Barby. - Díky! Většina jídla se kvůli nedostatku zemědělství dováží. Nicméně jsou prý v Kataru často oblíbená tato jídla: omáčka Saloona, harees, madrouba, balalit, margoog, lugimat, umm ali.
A za národní jídlo považují machboos po katarsku. Na začátku jsme mysleli, že tu není nic než písek, teď už jsme objevili bohatou biosféru, dokonce se vzácnými druhy. Kupodivu by v Kataru mezi vzácné druhy patřili i Katarci. Vysvětlíme si to. DEMOGRAFIE Díky, Kalebe. Cesta do Kataru je jako speciál od Steva Irwina.
Kalebe, zkus napodobit Steva Irwina. Pohybuji se uprostřed katarské divočiny a hledám jeden z nejvzácnějších druhů, kterým se tady říká skuteční Katarci. Teď'! Jednoho jsem zahlédnul. - Ne, byl to Egypťan. To se často plete. - V Kataru mají místní téměř nejmenší podíl na populaci ze všech zemí světa. Vysvětlím to. Žije tu asi 2,6 milionu lidí, z toho nejvyšší poměr cizinců v celkové populaci. Také je v jejich populaci největší prevalence mužů, asi 3,4 mužů na každou ženu.
Jen asi 12 % obyvatel jsou Katarci, většina z nich jsou Arabové, konkrétněji ti z okolí Perského zálivu. Zbylých 88 % tvoří cizinci, kteří se sem přestěhovali z celého světa. U této komunity cizinců se těžko počítá její složení, ale z různých zdrojů jsem pochopil, že asi 18 % jsou další Arabové z jiných zemí jako Egypta, Jordánska a Sýrie, celkově tedy Arabové tvoří asi 30 %. Další skupinou jsou Indové s 25 %, Filipínci jsou 3. největší skupina, asi 10 %. Zbytek pochází z jiných zemí, především z jižní Asie, Blízkého východu a severní Afriky a k tomu malé skupiny Evropanů a Američanů.
Jako měnu používají katarský rial, mají zásuvky D a G, patřívali Británii a jezdí vpravo. Jak vidíte, žije tu hodně cizinců, ale tak jako v jiných zemích Zálivu je docela těžké získat katarské občanství. - Asi takhle: - Chci být občanem Kataru. Co mám dělat? K udělení občanství je nutné tu žít 25 let v kuse s méně než 2 měsíci absence za rok, mít dokazatelný pravidelný příjem, funkční znalost arabštiny, dvojí občanství je zakázáno.
To asi nemám. Ale máma je Katarka. - Uznáváme pouze otce z Kataru. - Sakra. - Vy jste z Bahrajnu? - Ano! - Máte vazby na kmen Banu Tamim? - Asi jo, možná. - Uvidím, co se dá dělat. - Bahrajn je jediná země, které kdy nabídli jednodušší proces, ale bylo to kontroverzní. Najděte si to. Nicméně je Katar monarchie, které vládne emír. Kdo je to emír?
Není tak úplně král, je to prostě takový velký vůdce, důležitý chlápek nebo tak. Možná je to konstituční monarchie, možná absolutistická, ale dynastie Al Thaní tu vládne od roku 1868. Úřední řečí je samozřejmě arabština, mluví se tu nářečím typickým pro Záliv. Převládajícím a státním náboženstvím je v Kataru islám, především salafistický wahhábismus a asi 5–15 % jsou šíité. Křesťané tvoří asi 15 % populace, především jsou to Filipínci a Američané.
Třetí je hinduismus s asi 13 % a to hlavně mezi Indy. A už se dostáváme ke kultuře, tady je vaše tradiční dávka náhodné Hannah. Historie Kataru začala už před tisíci lety s beduínskými kmeny. Drsné podmínky na pevnině vyhnaly bývalé obyvatele na moře, kde mohli přežít a šířit svou kulturu. Katar je známý svými složitými plachetnicemi dhau, které najdete v přístavech i dnes. Dokonce mají festival dhauů u skanzenu Katara.
Občas tu uvidíte Katarce, jak hrají tradiční deskovou hru, tureckou dámu, takové arabské šachy. Ve většině zemí Zálivu, hlavně mezi elitami, je oblíbené sokolnictví. Dokonce tu mají jednu z mála světových nemocnic pro sokoly, kde skutečně léčí pouze sokoly. Během ramadánu tu děti běžně slaví Garangarou, svátek podobný Halloweenu, při kterém děti chodí koledovat. Jako i v jiných státech Zálivu tu muži tradičně nosí halenu thobe a na hlavě kefíju a egal.
Říká se, že Katarci nejraději nosí kefíju ve stylu zvaném kobra, ale nosí se tu i na jiné způsoby. A pokud najdete tu tolik vzácnou rodilou Katarku, většinou ji uvidíte v černé abáje a s hidžábem. Abáje jsou někdy i těsnější s barevnými vzory na rukávech. Když chce být nějaká žena velmi kontroverzní, vezme si kratší abáju přes kalhoty a pochlubí se luxusními kozačkami. Na zvláštní příležitosti jako svatby nosí také barevné šaty. Katarci mají rádi klasiku, svatby slaví ve velkých stanech v poušti, patří k nim hlasitá hudba a tance s noži.
Když jsme u hudby, je čas na Keithův hudební segment. Ale Keith tu není, je v Německu nebo tak, to je fuk. Asi ho musí někdo zaskočit. Koho máme k dispozici, Paule? No, Kaleb už tu byl, takže Arte, máš šanci zazářit. Myslím, že Keitha nenahradím, jemu to jde fakt skvěle. Tak víš co, teď je tu s námi aspoň v myšlenkách. Tričko s Keithem si kupte na našich stránkách.
Nebo ne. To bylo keithovské, tohle on dělá. Řekněme, že žijete v Kataru, než tu začal ropný průmysl. Rybaříte, občas závodíte na velbloudu a co dál? Hrajete hudbu. V Kataru většinou hudba pojednává o dvou tématech, buď o moři, nebo o životě na poušti. - Tleskání… - To nedělej. Dobře. Tleskání a bubny jsou u toho důležité. Používají se dva hlavní druhy bubnů a tamburíny zvané tar.
K tomu obvykle hraje úd, druh loutny používané v arabském světě. Takže je to taková kytara Kataru. Na svatbách a oslavách se často tancují dva oblíbené tance. Ardha je pro muže, tancují ji ve dvou řadách naproti sobě, drží hole a recitují k tomu poezii. Ženy tancují kahnmary většinou v maskách a barevných šatech. Současná hudební scéna v Kataru začíná experimentovat s moderními motivy, odlišnými od těch tradičních.
Ministerstvo IT a komunikací otevřelo v roce 1980 Katarskou hudební akademii a v roce 2015 spustili vlastní hudební vydavatelství, DNA Records. A ještě jako pocta Keithovi: v roce 2010 vydal tenhle chlápek první katarské metalové album. - Díky, Arte. - Snažil jsem se. Než se přesuneme k historii, musíme zmínit problematická témata. Moc rád jsem Katar navštívil a nesnažím se tu o temnou atmosféru, ale musíme mluvit o věcech, do kterých se nikomu nechce.
Obrovský stavební růst v Zálivu ve světě rozhodně vzbudil obdiv, ale mnoho lidí si stěžovalo, že praktiky, které k němu vedly, jsou kontroverzní. Nechci to moc rozmazávat, ale mluvím o systému kafala. Statisíce cizinců z méně rozvinutých zemí, především ti ze stavebnictví a služeb, svědčili o špatných praktikách svých šéfů. Ten systém monitoruje pracovníky a váže je na jejich zaměstnavatele. Po příjezdu musí většina lidí zaplatit určité poplatky, čímž se rovnou nějakým způsobem zadluží.
Často zaměstnavatelé pracovníkům seberou pasy, aby nemohli odjet. Navíc jsou životní podmínky dělníků často nedostatečné, byly popsány i případy zneužívání a sexuálních útoků, ale málokdy jsou trestně stíhány. Katar sice má největší příjmy na osobu z celého světa, průměrně asi 150 000, ale to bohatství má v rukách téměř výhradně katarská menšina a několik privilegovaných cizinců. Velká část cizinců hlavně ve stavebnictví si tolik nevydělá. Nenapadá mě nějaký hezký přechod, tak prostě jdeme na historii.
Zkusím to zkrátit. Beduínské kmeny, Peršané, islám, Osmani, bitva u Al Wajbah, britský protektorát, válka s Bahrajnem, nalezení ropy, málem patřil k Emirátům, nezávislost, problémy se Saúdskou Arábií, všechno dobrý, pak problémy Zálivu, spousta nových budov a už jsme u dneška. Mezi slavné osobnosti z Kataru, které nám navrhli naši fanoušci, patří: vlastně všichni emírové a ministři, Venus Raj se narodila v Dauhá, takže podle některých se počítá, a všichni jejich fotbalisté. Pokud se chcete o Kataru dozvědět víc, youtuber Mr.
Q je skvělej. To je asi všechno, tak pojďme dál. FRIEND ZONE Co se týká přátel Kataru, asi jste nedávno viděli pár titulků, bylo to trochu dramatické, ale stále udržují diplomatické vztahy po celém světě. K USA a Británii už mají blízko dlouho, po odchodu Osmanů za 1. sv. války byli britským protektorátem, proto tu také umí dobře anglicky. Britové tu z Evropanů také bydlí nejvíce. S USA spolupracují ve vzdělání a armádě. Některé americké univerzity mají v Dauhá externí kampusy, třeba Texas A&M, a také v Kataru sídlí pobočka Ústředního velení USA a Ústředí leteckých operací.
Japonsko je z východní Asie nejlepší kamarád a obchodní partner, většina ropy pro Japonsko přímo pochází z Kataru. Premiér Abe a emír se navštěvují a mají velmi srdečné vztahy. A teď zpět domů, s jinými státy Zálivu je to složitější. V roce 2017 došlo ke katarské diplomatické krizi, při které Saúdská Arábie, SAE, Egypt a několik dalších států koordinovaně přerušilo vztahy kvůli nařčení, že je Katar navázaný na teroristické skupiny a udržuje podezřelé vztahy s Íránem.
Katar tato vážná obvinění popírá a má svou verzi událostí, ale každopádně bylo omezeno úplně všechno včetně letů katarských aerolinek. Saúdská Arábie dokonce plánovala vykopat podél hranice vodní příkop, což by Katar proměnilo v ostrov. Katar blokádu neopětoval a stále umožňuje pohyb osob, zboží a služeb, ale je to složité. Mimo Záliv s Katarem dále udržují vztahy Kuvajt a Omán, které jsou v té oblasti asi nejbližší přátelé Kataru.
Často jsou prostředníky a pomáhají udržovat v Zálivu pořádek. Katar je teď jejich nejnovější projekt. Jinak prý skvěle vychází také s Tureckem. Nejenže podepsali spoustu smluv od 70. let, ale také spolu často souhlasí a ve většině otázek se podporují, například ohledně války v Sýrii nebo egyptské krize. V roce 2015 oznámili emír a Erdogan plánovanou vojenskou základnu Turecka na území Kataru. To by znamenalo průlom v tureckém vlivu v Zálivu. Obecně spolu skvěle vychází. Katar začínal s chudými lovci perel a stal se bohatou černou ovcí Zálivu.
Věci se tu rychle mění a všichni si toho všímají. Jeviště je tvé, Katare, je to jen na tobě. Počkejte si, příště přijde Rumunsko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (9)
Roz (anonym)Odpovědět
01.04.2020 18:22:58
Rusko a Rumunsko, a fofrem. Dík.
Chemik (anonym)Odpovědět
02.03.2020 22:05:51
To jsem rád, že je konečně Barby zpátky ! Vrací se mi moje cestovatelská nálada, doufám, že ji nadobro neutne Coronavirus :)
Fanoušek_1 (anonym)Odpovědět
02.03.2020 15:48:11
Jo, tohle mě baví :)
Ještě dohnat Rumunsko, Rusko, Rwanda, Svatý Kryštof a Nevis (to jsem ani neznal). A brzy se dočkáme Slovenska.
jesterka (Admin)Odpovědět
02.03.2020 16:00:58
V dlouhodobém horizontu jsou všechna vyjmenovaná videa rozhodně v plánu! ;) Bohužel se Barby hodně rozjel a například epizoda o Rusku je dlouhá dokonce půl hodiny. Proto bych ráda poprosila o trpělivost, určitě se mi nepodaří udělat z Geography now opět týdenní pořad, spíše to vidím na jeden díl za měsíc. Každopádně děkuju za komentář a slibuji, že to s Barbym nevzdám :)
Luděk (anonym)Odpovědět
02.03.2020 19:05:56
+jesterkaVelké díky za to že Geography Now opět pokračuje! Jinak Rusko je největší stát světa, tak i díl o něm je prostě nejdelší.
Rus (anonym)Odpovědět
02.03.2020 22:55:02
+LuděkAle 90 % je Sibiř, takže... :D
jesterka (Admin)Odpovědět
02.03.2020 23:38:05
+LuděkZatím je to nejdelší video. Spojené státy teprve přijdou a já bych čekala, že u těch tu stopáž epizody o Rusku možná i překoná :D
Luděk (anonym)Odpovědět
08.03.2020 12:09:02
+jesterkaUSA asi budou nejdelší díl, ale podle mě nebudou krátké ani o Španělsku, Turecku nebo Velké Británii. Tam je také mnoho co říct. Jinak USA přijdou na řadu až za hodně dlouho. Pokud jsem počítal dobře, tak zbývá natočit ještě 48 dílů a USA jsou až desáté od konce. Takže bych očekával, že na ně přijde řada tak za dva roky.
GhregorykOdpovědět
03.03.2020 11:18:52
+jesterkadržím ti palce :)