Svatý Kryštof a NevisGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:22
Počet zobrazení:4 076
Svatý Kryštof a Nevis je sice nejmenší zemí západní polokoule, tím se ale rozhodně nenechá zastavit. I přes svou malou velikost je v turismu schopen konkurovat mnohem větším zemím a v minulosti býval dokonce nejbohatší britskou kolonií. Více už vám poví Barby, který se na Svatý Kryštof a Nevis osobně vydal, aby si popovídal s místními a natočil několik vlastních záběrů.

Přepis titulků

Ahoj lidi. Karibské země u nás mívají nejméně zhlédnutí. Bývají na okraji, lidé se jim nevěnují, myslí, že jsou všechny stejné. Tak jsem se rozhodl tam jet! Natáčel jsem, mluvil s lidmi, abych jim dopřál pozornost. Budeme mluvit o karibských trojčatech, teď o nejmenší zemi v Americe, Svatém Kryštofu a Nevisu. Čím se liší? Třeba mají opilé opice, co se perou.

A zbytek zjistíte ve videu. Je čas učit se zeměpis – teď! Svatý Kryštof a Nevis! Měl jsem tu čest potkat místní fanoušky, kteří mi s videem pomohli. Až tam pojedete, napište mojí kamarádce. - Vítejte na Kryštofu! - Co tu děláš? Lynninu taxislužbu. Podniká, tady je její fotka na vizitce. O této zemi by měl vědět každý, ale někteří místní to nechtějí.

Zatím. Ještě se nechtějí moc ukazovat. A to proto, že… No, asi takhle: Hele, je to levnější a je tu mnohem míň lidí. Ty jo, tady žijí v mlýnech? Super. Co? Byli tady Beyoncé a Mick Jagger? - Co tu dělali? - To je tak roztomilej vlak! - Dej to sem! - Ne, to je moje! Sv.

Kryštof má tajemství, co nechce rozhlašovat. A já jich pár odhalím. Pardon. Je čas učit se zeměpis – teď! Návštěvníci si asi všimnou, že tu hodně improvizují a využijí vše. I název té země je v angličtině zkomolenina původního španělského jména. - Proběhlo to asi takhle: - Jak tu zemi pojmenujeme? Kolumbus to pojmenoval San Cristobal a Nuestra Señora de las Nieves, - ale jsme Britové, na španělštinu kašlem. - Tak jak to pojmenujeme? Saint Christo…

Chris… Kiss, Ki… Kitts! St. Kitts. A to druhé? Nieves? Niev… Nii… Nineve… Nevis. To je ono! St. Kitts and Nevis. Divnej postup, ale už je to oficiální. Asi tak to bylo. Zaprvé, Sv. Kryštof a Nevis je v Karibiku, konkrétně v oblasti Malých Antil. To jsou všechny malé ostrovy od Portorika dál. Také patří do podoblasti Závětrné ostrovy jako všechny ostrůvky severně od Dominiky.

Nejbližší soused je nizozemské zámořské území Svatý Eustach pouhých 25 km severozápadně. S rozlohou asi 260 km² je Sv. Kryštof nejmenším samostatným státem západní polokoule. Jedná se o dvoučlennou federaci tvořenou větším Sv. Kryštofem, kterému velí hlava státu, a Nevisem o 3 kilometry dál, který má předsedu. Dále je země rozdělená na 14 okrsků, 9 na Sv.

Kryštofovi a 5 na Nevisovi. Hlavní a největší město s asi 16 000 lidmi je Basseterre na jihu Sv. Kryštofa. Druhé největší je Cayon na severu s asi 3 000 obyvateli. Mají jedno mezinárodní letiště, Roberta L. Bradshawa, přímo nad Basseterre a na Nevisu je druhé, Vance W. Amoryho, kam létají hlavně soukromé a sezónní lety z okolních ostrovů. Na obou ostrovech je silniční okruh, který kopíruje celé pobřeží. Ale na Sv. Kryštofu mají dlouhý výběžek známý jako Poloostrov, který má na konci takovou kuličku.

Není ani 10 km dlouhý a je široký jen asi 0,3 km, a je tak asi nejmenší a nejužší šíjí na světě. Z vrchu Timothy Hill je výhled na hranici Atlantiku a Karibského moře, ale neplavte v Atlantiku, je tam moc silný proud, zabilo by vás to. Na Sv. Kryštofu je i železnice. Kdysi se po ní převážela třtina, ale dnes převáží turisty. Tříhodinová komentovaná cesta začíná v Conaree u letiště, obsahuje zastávky po cestě a končí v Sandy Pointu o 30 km dál.

A až od roku 2008 mají semafory, v Basseterre celé tři. Navíc tu mají zajímavě pojmenovaná města. Třeba Těžké Časy, Cihelná Pec, Kanada, Opičí Hora a Zrzozem. - Mluvil někdo o zrzcích? - Mají jediný větší ostrůvek zvaný Prso, bydlí tam terejové a místní poukazují, že vypadá jako prso. A potom mají, nekecám, Posranou zátoku. I přes malou velikost dokáže Sv. Kryštof odbavit hodně lodí. Pravidelné lodní linky mezi ostrovy kotví v Basseterre, zatímco Zante hostí velké výletní lodě.

Mohou tu kotvit až 3 lodě třídy Oasis najednou, nic takového žádná menší země nedokáže. Mezi památky, které se vyplatí navštívit, patří: palírna rumu Romney Manor a petroglyfy, továrna na čokoládu, národní muzeum, batika Caribelle, náměstí Nezávislosti, Berkeleyho památník, kostel sv. Jiří, ekopark, botanické zahrady Nevisu, místo narození A.

Hamiltona, hrobka sira T. Warnera, Krvavá řeka, Cottleho kostel a asi nejznámější památkou je tvrz Bromstone Hill, památka UNESCO. Navíc tu mají spoustu přírodních památek, třeba Černé skály na severu, v Nevisu mají vřídla, ale to probereme později v: FYZICKÁ GEOGRAFIE Karibové pojmenovali Sv.

Kryštofa Liamuiga, tedy úrodná země, a Nevis zase Oualie, země čisté vody. Ale to předbíháme. Země leží na Karibské desce v Antilském oblouku u hranice se Severoamerickou deskou. Proto vykazují některé místní ostrovy sopečnou nebo geotermální aktivitu. Také Sv. Kryštof. Oba ostrovy jsou tropické a na Sv. Kryštofu se táhne hřeben hor, nejvyšším bodem je Liamuiga, spící sopka na severozápadě. Na jejím vrcholu je schované geotermálně ohřívané jezero.

Na Nevisu je zase Nevis Peak, který celý rok halí mraky, podle takto bílého vršku ho také Španělé pojmenovali Nieves – sníh. Nevis je z obou ostrovů geotermálně aktivnější, mají třeba vřídla u Charlestownu. Z hor tečou malé potoky a dvě řeky. Ty jsou nejdelší a zůstávají po celý rok. Jsou to řeky Cayon a Wingfield. Mají i mnoho jezírek, ale největší je Great Salt Pond. Obecně je západní část zelenější, naprší tu asi 1500 mm za rok, ale dále na východ je srážek méně, na Nevisu asi 400 mm za rok a na Poloostrově rostou i kaktusy.

Úžina, která oba ostrovy odděluje, se jmenuje Narrows a mívá velmi rozbouřené vody. Z větší dálky uvidíte, že se tam potkává Golfský proud s chladnějším Labradorským proudem. Vlny na severu země jsou tak větší a divočejší, zato jižní karibská strana je mírnější. Nejlepší je Shipwreck Beach, klidňounké moře a výhled na Nevis. Miluju to tam.

Když jsme u klidu, potřebuju kafe, takže to převezme Noah. - Měl bys ten hrnek umejt. - Jo, ale stejně si ho můžete koupit. Sv. Kryštof a Nevis jsou tropické ostrovy s teplým klimatem a spoustou srážek. Téměř denně tu mají krátké přeháňky z velkých cumulů, které se vznáší nad různými oblastmi ostrovů. - Asi takhle: - Tak co, Nevise? Trochu mokro, co? To mi řekni ty. Jak se vám daří u vás? Dříve býval Sv.

Kryštof a Nevis velkým producentem cukrové třtiny. Kryštofu se přezdívalo Cukrové město a Nevisu Město královny, býval nejbohatší britskou kolonií. Ale od 70. let cukrový průmysl upadá, ačkoli obdělávají asi 40 % území, plodiny tvoří jen 11 % vývozu. Stopy cukrového průmyslu najdete v přestavěných továrnách, kde jsou dnes hotely, restaurace i obydlí, nebo v obřích měděných mísách na melasu. Najdete je všude.

Znamená to, že většina jídla je dovážena, ale lidé mají také zahrádky a sady. Většina obyvatel je zaměstnaná službách, hlavně v luxusním turismu kolem výletních lodí. Roste tu Lignum vitae, v angličtině také „železné dřevo“. Je to endemický druh s tvrdým dřevem takové hustoty, že dokonce ani neplave. Když jsme u přírody, mají tu docela jedinečné druhy zvířat.

To už nám poví náš nejmilejší korespondent ve věcech fauny, Kaleb. Ty nejsi Kaleb! No, Kaleb točí dokument, nemůže, nikoho lepšího jsme nesehnali. Jasone. Když přijedete na Sv. Kryštofa… Ne, ten akcent mi nejde, pardon. …uvidíte spoustu koz, ovcí a oslů, ale je hlavně ptačím rájem, mají tu přes 200 druhů. Kolibřík chocholatý, lesňáček žlutý, volavka zelená, národní zvíře pelikán hnědý.

A mají i krásné korálové útesy plné mořských živočichů – delfín dlouholebý, kareta pravá, skalára, langusty a zcela endemický druh vejcovka obručová. Ale asi nejznámější zvíře je kočkodan. Byli přivezeni v 17. století, rozmnožili se tu a je jich víc než lidí. Jsou známí tím, že se opíjí drinky turistů a potom se potácejí. Často se také perou a nakonec opilostí usnou. Můj drink neukradnou! Kupte si hrníček. - Noahu?

- Dík! Když jsme u konzumace, jídlo! Mezi nejlepší pokrmy této země patří: kozí voda, jelita, pálivé plantainy, kořeněný chlebovník, kokosové knedlíky, guava, fritované lastury, angreštový džem, bonbóny, kokosový karamel. A tohle: To je Zabijácká včela. To si musíte dát. Ucítím to tak za 5 minut.

Dánsko, Dánsko! Národním jídlem je dušený slaneček, ale prodává se jen o svátcích a podobně. Naštěstí tu těch svátků mají hodně a to už vysvětlíme v: DEMOGRAFIE - Díky, Noahu. - Prosím. Kupte si hrneček! Místní obyvatelé se v angličtině jmenují Kittitians a Nevisians, ale kamarádům odsud budu prostě říkat Kitty. Už jsme vysvětlovali, že každý karibský ostrov je jedinečný, co odlišuje Sv.

Kryštofa? Zaprvé se tomu říká mateřská kolonie, byl Brity a Francouzi kolonizován jako 1. Je tím nejmenším státem, ale vše tu začalo, byl to největší risk. Jsou stateční. Jsou malá země, ale nemají co ztratit, tak postavili přístav pro výletní lodě, hotely a konkurují větším zemím. Tady máme graf. Žije tu asi 54 000 lidí. Asi tři čtvrtiny žijí na Sv. Kryštofu a zbylá čtvrtina na Nevisu. Převažují zde lidé původem z Afriky, těch je asi 92 %.

Další 2,2 % jsou míšenci, většinou mezi bělochy a černochy, také 2,2 % jsou evropští běloši, většinou z Británie, a asi 1 % je z východní Indie. Zbytek tvoří hlavně Asiaté a Arabové. Dnes tu žije méně než 20 lidí, kteří jsou potomky původních obyvatel. Jako měnu používají východokaribský dolar, ale berou i ty americké, jen většinou vrací drobné ve své měně. Používají americké zásuvky A a B a jako bývalá britská kolonie jezdí vlevo. Úřední řečí je angličtina, mají jemný přízvuk, nic jako nesrozumitelný jamajský patois.

Sv. Kryštof je malým bodem na mapě, ale určitě stojí za návštěvu, takže k nám určitě přijeďte na skvělou dovolenou. Jsem opravdu hrdý, že jsem ze Sv. Kryštofa. Jsme malí, ale i velcí. Sice je to malá země, ale existují rozdíly mezi lidmi z obou ostrovů. Vysvětlení: Lidé ze Sv. Kryštofa se většinou více soustředí na budoucnost, zato na Nevisu se soustředí na uchování své minulosti.

Lidé na Nevisu jsou uvolněnější. Jsou velmi hrdí, ale vůbec nemají rádi, když lidé zkracují název země pouze na Sv. Kryštof. Co pro tebe znamená, že pocházíš z Nevisu? Miluji to, opravdu. Vlastně mi někdy lidé říkají, že jsem černá žena v bílém těle. - Takže klidný, uvolněný život. - Rozhodně! Ale na Kryštofu, kdybyste šli třeba do přístavu, tam je rušno.

Prostě na Sv. Kryštofu je shon, kdežto na Nevisu si radši dají šlofíka. Mají tu jednu velmi kontroverzní kauzu a to jsou tzv. zlatá víza neboli program občanství díky investicím. Co přesně to je? No, asi takhle: Jsem malá země s malou ekonomikou, nikdo si mě nevšímá. Jak můžu rychle vydělat a získat pozornost? Ahoj, já jsem z „doplňte zemi, která nevychází se Západem a spojenci NATO“, prý potřebujete peníze.

No ano, je to tak. Já mám spoustu peněz a vy jste rozumní diplomaté a máte 26. nejsilnější pas na světě, můžete na místa, kam já nemůžu. No ano, je to tak. Co kdyby byl způsob, jak můžete pomoct mé zemi, aby se rozvíjela, a my za to měli zákon, díky kterému by pro vás bylo snadnější třeba tady získat trvalý pobyt?

- Trochu víc. - Občanství? Super! Tak začněme stavět ten plánovaný hotel. O tři měsíce později Stavba postupuje, pěkné, - tady máte pas. - Díky. Asi tu stavbu zatím zastavím. - Aha. Proč? - Nějak mě to nudí. - Potřeboval jsem jen pas. - Hej, to to necháš takhle rozestavěný? - Aspoň nám to vrať.

- Jasně. Za trojnásobek nákupní ceny. Jinak to nechte bejt. Je to soukromý majetek vašeho občana. Ty malej ***! Jo, to je ta největší kauza. Mnoho občanů chce reformu systému. Kromě toho, co jsme tu teď předvedli, země vzkvétá a má spoustu tradic. A to vám vysvětlí náhodná Hannah. Ahoj, tady Hannah, začala jsem posilovat a… To tady nikdy nikdo není?! Do toho Arte.

Na Sv. Kryštofu dříve žili domorodí Karibové, kteří obydleli více ostrovů v Karibiku. Byli známí pro své válečníky a bylinkářství. Žili nejen v celém Karibiku, ale také v Jižní Americe. Moc se omlouvám. Tohle je můj syn Michael a moje žena Reina se stydí před kameru. Chceš zamávat? Nebo se moc stydíš? Dobře, vrátíme se k epizodě.

Většina architektury tu je po vzoru pestrých koloniálních budov z 19. století s dřevěnými obklady a dřevěnými okenicemi proti bouřím. Velká část obyvatel jsou anglikánští křesťané, k té denominaci patří asi 20 % obyvatel. Kriket je asi nejoblíbenějším sportem, největší stadion, Warner Park, stavěli jako kriketové hřiště, ale používá se též na fotbal. V březnu pořádají plavecký závod, lidé plavou přes tříkilometrovou úžinu, snaží se vybrat finanční dary na ostranu želv.

Ostranu? Ostrahu! Želví ostrahu. To dnes potřebuje kde kdo. Moc důležité. Na ochranu želv. Také jsou známí batikovanými látkami. Konkrétně se vyrábí v Caribelle Batik v Romney Manor. Zároveň je Sv. Kryštof a Nevis velmi známý svými festivaly. Ty největší jsou asi Culturama na Nevisu, kde se lidé převlékají za „moko jumbies“, klauny a maškary, a velmi oblíbený karneval, který se slaví jinak než v jiných zemích.

Slaví ho na Vánoce, nikoli během půstu. Je to obrovská slavnost na dva týdny se spoustou hudby. Když jsme u hudby, teď přijde náš muž z Floridy, Keith. Takže, mám tričko kapely Opeth, úžasná, progresivní metalová skupina! Je to fair use, prosím, nežalujte nás, miluju vás, jste skvělí! Tolik můj komentář.

Hudba tvoří důležitou součást místního života. Dva žánry, které uslyšíte na každé slavnosti, jsou rozhodně kalypso a soca. Kalypso má pomalejší rytmy, texty jsou společensky angažované, pořádají se také soutěže a vítěz je potom korunován králem. Soca bývá rychlejší, většinou ji doprovází cajón a baskytara. Soca duní ulicemi při většině průvodů a večírků. Mívají tu spoustu festivalů, největší je na konci července, a to hudební festival Sv.

Kryštofa, kde hrají umělci z celého světa. Děkuji, já jsem Keith… Děkujeme, Keithe. Teď je čas na zkrácenou historii. Když to shrnu: osady domorodých Karibů, Kryštof Kolumbus je najde, o 130 let později první britská kolonie, brzy potom Francouzi, mnoho Karibů zabito, kolonie na Nevisu, Francouzi se vzdají nároku, připojí se k Anguille, autonomní člen Západoindické federace, rozdělení Anguilly, část zůstane britská, nezávislost, Nevis se pokusí odtrhnout, ale neprojde to, vláda v roce 2005 zavře cukerní průmysl, přeorientují se na turismus a jsme u dneška.

Mezi známé osobnosti ze Sv. Kryštofa patří: všichni tito hráči kriketu, sprinteři, nejznámější je Kim Collins, má i svou dálnici.

Táta Mel B je z Nevisu, Alexander Hamilton se narodil na Nevisu. Jak vidíte, jejich historie se pojí s tou britskou a francouzskou a hlavně tou karibskou. Tak se podíváme, jak vychází se světem. FRIEND ZONE Sv. Kryštof a Nevis je malý, ale ví, jak být aktuální a významný. Udávají v Karibiku tón.

„Co že to dělají na Sv. Kryštofu?“ „Když to umí oni, zvládneme to taky.“ Mají i po nezávislosti blízké vztahy s Británií. Pro Brity je jednoduché se sem přestěhovat a koupit pozemky, získat trvalý pobyt a časem tu získat občanství. V Británii je dost migrantů ze Sv. Kryštofa, hlavně v Liverpoolu. Ve 20. a 30. letech našli místní práci v Dominikánské republice, hlavně v San Pedru de Macoris. Obě země dnes úzce spolupracují obzvlášť v oblasti obchodu a dovozu.

USA a Kanada jsou největší obchodní partneři a zdroje turistů. Výletní lodě nejčastěji obsazují Američané a vyrážejí z Miami nebo Portorika. S Kanadou se ale trochu pohádali. Poté, co jeden obyvatel ostrovů dělal potíže, když získal občanství, změnila Kanada vízovou politiku vůči Sv. Kryštofu. Ale přesto spolu vycházejí. Většina fanoušků ze Sv. Kryštofa říká, že jejich nejlepší kamarádi jsou tři země.

Antigua a Barbuda, Anguilla nebo Tchaj-wan. Tchaj-wan do Sv. Kryštofa hodně investuje a realizuje tu projekty, třeba stadion, ale také tu je ekopark s vlajkami na znamení přátelství. Sv. Kryštof na oplátku uznává nezávislost Tchaj-wanu. Tchajwanská armáda pravidelně slouží na Sv. Kryštofu a velmi dobře spolu vychází. Antigua a Barbuda a Anguilla jsou jako rodina. Všichni bývali členy kolonie Závětrné ostrovy, soupeří ve sportu a turismu, létá mezi nimi mnoho linek, lidé mají na těch ostrovech rodiny, a když se něco stane, mohou se na sebe spolehnout.

Sv. Kryštof je sice nejmenší stát západní polokoule, ale v jádru je jako největší výletní loď. Obří, útulný, luxusní a esteticky krásný. Počkejte si, příště bude druhé trojče, Sv. Lucie. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář