PolskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:7 120

Řada konečně přišla na naše severní sousedy. A Barby udělal opravdu vše pro to, aby dostál pověsti této velké země se složitou historií, silně slovanskou identitou, a přesto jednou z nejsilněji katolických společností v Evropě. Můžete se také těšit hned na dva hosty spojené s Polskem a samozřejmě obvyklou dávku informací, map a skečů.

Tentokrát několik poznámek k nepřesnostem ve videu:
- Pro hory na jižní hranici Polska má angličtina očividně souhrnné názvy, které v češtině neexistují, vybrala jsem proto zástupně Krkonoše a Tatry, ačkoliv to samozřejmě nejsou jediná pohoří na hranicích.
- Podle české Wikipedie mají Poláci 13 nositelů Nobelovy ceny (z nichž Marie Skłodowska-Curie získala dvě), podle polské Wikipedie je zase nositelů Nobelovy ceny, kteří jsou Poláci nebo mají k Polsku výrazný vztah, celých 18. Myslím tedy, že čísla se různí podle toho, koho ještě člověk počítá za Poláka.
- V seznamu historických událostí uvádí Barby po letech komunismu "independence", tedy nezávislost. Předpokládám, že myslí pád komunistického režimu, protože Polsko bylo nezávislým státem už od 2. světové války. Přesto potom jmenuje události, které se staly ještě před rokem 1989, nejspíše se mu tedy časová osa trochu zamotala.

Přepis titulků

Tak jsme došli k Polsku, takovému evropskému... Prostě zvládli ustát spoustu ran. Asi takhle: To je všechno? Ani jsem se nezapotil, zm*di! Je čas učit se zeměpis – teď! Tohle je můj kamarád Art, je napůl Polák. Víš něco o Polsku? Nevím o Polsku nic, ale moje příjmení znamená "v pátek". Ale mám jiného kamaráda Poláka, Konráda, který v tomhle díle bude taky - a umí polsky.

- Ať vysmahne! Arte, ty můžeš v těch skečích hrát Polsko, šlo by to? - Jo, asi jo. - Super. Ahoj všichni, já jsem Barby, vítejte u Wolverina Evropy. Poláci vědí, jak se vyrovnat s katastrofou, a při mutantské apokalypse byste je chtěli na své straně. Nicméně, začněme. POLITICKÁ GEOGRAFIE Jak naštvat Poláka, lekce první: Zrovna jsem se vrátil z Polska.

Je to krásná země ve východní Evropě. Střední! Střední Evropa! Nelíbí se jim, když je označujete za východní Evropu, i když bych řekl, že jsou spíš východněji... Dobře, dobře, střední Evropa. Polsko leží ve střední Evropě a hraničí se 7 zeměmi, nezapomeňte, že tohle je maličká exkláva Ruska zvaná Kaliningrad. Také jsme už u Německa říkali, že Polsko se s Německem dělí o ostrov Usedom neboli Uznam v této zátoce.

Hranice se částečně táhnou podél přírodních hranic jako řek a hor, ale většina vznikla po válce. Polsko je rozdělené na 16 vojvodství neboli regionů. Hlavní a největší město Varšava leží ve středu a má také nejrušnější letiště. Druhé největší město je Krakov známý jako středověké hlavní město, kde mají 2. nejrušnější letiště, Jana Pavla II., a třetí je Lodž, což znamená loď, a je zhruba ve středu Polska. 3.

největší letiště je ale v Gdaňsku, který má u Baltského moře také největší přístav, kudy přichází většina zboží. Jinak mají k moři přístup pouze z pobřeží, nevlastní žádné ostrovy v Baltském moři. Díky vcelku rovinaté krajině na severu a ve středu země má Polsko rušnou dopravní síť se spoustou silnic, které prochází všemi kouty země i do všech zemí sousedních. Od vstupu do EU byly investovány skoro 2 miliardy eur do polské železnice a budují se tu vysokorychlostní tratě.

Polsko nemá žádné autonomní oblasti, ale pokud bychom se měli bavit o historických a kulturních oblastech, nazývá mnoho lidí tuto oblast Mazury, někdy dokonce Staré Prusko, tohle je zhruba Pomořansko, po něm je pojmenován pes Pomeranian a na pobřeží je Kašubsko, kde žijí Kašubové. Potom Velkopolsko a Malopolsko, u kterého je Rus nebo Červená Rus. Oblast na jihu je zvaná Slezsko, kde žijí lidé s kulturou odlišnou od té polské, celé je to složité, ještě se k tomu dostaneme.

Musíte pochopit, že Polsko v minulosti spravovalo mnoho různých celků a hodně ho formovaly války. Někdy měli více území, někdy méně a na 123 let dokonce úplně zmizeli. - Přichází Prusko. - Rusko. - Rakousko. - Teda skoro zmizeli, Krakov byl asi 30 let svobodné město. A nezapomeňte, to jsme říkali u Litvy, pokud to vezmeme úplně technicky, Polsko-litevská unie mívala kolonie. Před dlouhou dobou usoudili, že jeden ostrov u Gambie a Trinidad budou dobré investice v zámoří.

To jsou jediná místa, která Poláci kolonizovali mimo Evropu. - Co se stalo potom? - Nakonec se o ně už nemohli postarat a prodali je. Konec. Tady máme zajímavá místa, která nám navrhli naši fanoušci. Mají docela dost památek UNESCO, spousta z nich jsou kaple, svatá hora Grabarka, malovaná vesnice Zalipie, Chopinovo srdce, tohle skalní město, dům vzhůru nohama, Kościuszkova mohyla, Keret House, nejužší dům světa, spousta soch a památníků jako tyhle, nejvyšší socha papeže na světě, spousta památníků z 2.

sv. války, tím jsou proslulí, nejznámější je asi koncentrační tábor v Osvětimi, samozřejmě strašně moc kostelů jako tyto, v tomhle byli korunováni králové, potom katedrála Sv. Jana ve Varšavě, mají i několik synagog, které přežily válku, a mají dokonce dřevěnou mešitu pro tatarskou menšinu v Kruszynianech, mají spoustu muzeí a galerií, tady máte pár takových známých, a spoustu hradů, obzvlášť hrdí jsou na ten v Malborku, což je největší středověký hrad.

Ano, v Polsku nechybí památky. A zajímavé zážitky. A nádherná příroda. A už se dostáváme k další části: FYZICKÁ GEOGRAFIE Říká se, že název Polska pochází ze slova "polanie", což znamená lidé žijící na širých polích. Polsko ale netvoří jenom roviny a planiny, mají toho mnohem více.

Polsko je rozdělené na 5 zeměpisných oblastí, pobřeží, jezerní oblast, polské nížiny, polské vrchoviny a potom horské oblasti. Většina pobřeží není členitá, až na východě najdete zajímavé přírodní formace, takové náspy, o kterých jsme mluvili už u Litvy. Jsou to úzké písčiny, které oddělují moře od nějaké jiné vodní plochy, čímž vznikají zátoky se slanou vodou. Největší je zátoka u Pucka, u Štětína a Viselský záliv, o který se dělí s exklávou Kaliningrad.

Většina území leží na Polské nížině, která je součástí větší Středoevropské nížiny, rozsáhlé roviny, která se táhne více státy střední Evropy. Mnoho lidí říká, že to je požehnání i prokletí Polska. Sice je zalesněná třetina země, toto je největší národní park, a asi třetina je obdělávaná, takže hodně přispívají do evropského zemědělství, ale pro jednotky jiných zemí bylo jednodušší zaútočit, protože vnitrozemí není chráněné žádnými přírodními překážkami.

Touto nížinou protéká mnoho řek jako Noteć, Warta a nejdelší Visla, které zavlažují úrodná údolí a protékají důležitými městy jako Varšavou. Na severu jsou dvě velké jezerní oblasti, Pomořansko a větší Mazury, kde leží i největší jezero Polska, Śniardwy. Čím jižněji se vydáte, tím výše se dostanete, až najdete polské vrchoviny. A ještě dále na hranici s Českem a Slovenskem najdete dvě největší pohoří, Krkonoše a Tatry, které jsou severním okrajem většího karpatského pohoří.

Tam také najdete nejvyšší bod, horu Rysy na hranici se Slovenskem. Dobře, teď potřebuju svoji pauzu na trojitý kafe - a tentokrát doplní tento segment Art. - Co chceš, abych řekl, Barby? To, co je na té obrazovce. Jak asi chápete, v Polsku mají i něco jiného než nížiny a jezera. Na severu mají dokonce pohyblivé duny a malou poušť u Błęndów, což v překladu znamená chyby.

Ano, Polsko a pouště, nečekali byste, že by jim to klaplo. A taky mají křivý les, ve kterém se stromy ohnuly o 90°. Existuje hodně teorií o tom, proč se to stalo, podle některých je to přirozené, jiné tvrdí, že chtěl někdo vyrábět židle. Polsko je 6. největší producent jablek na světě a také je největším vývozcem melasy...? Co to je melasa? A taky jantaru. Nevím ani, co je to jantar. - Zkamenělý stromy?

- Vlastně ano. Ale dnešní polskou ekonomiku pohánějí především služby a průmysl. Nejvíce vyváží věci jako stroje, auta, autobusy a videohry. V Polsku mají také několik endemických druhů zvířat, třeba čápy, euroasijské rysy, srny a mají snad největší populaci vzácných evropských bizonů. Měli jste někdy burger z bizona? Ne, ty nejezte, jsou ohrožení. A taky mají medvědy, jeden dokonce sloužil v jejich armádě a věnovali mu i sochu. Najděte si to, starej dobrej Wojtek.

Čas dokončit to jídlem. Mezi nejlepší polská jídla, která nám navrhli fanoušci...? - Jo, mám pro ně jméno. - ...patří například bigos, zelné závitky, vepřové koleno golonka, pečená kachna s medem a jablky, spousta polévek, třeba tyto, ale národní polévka je žitné kyselo. A ty nejznámější, které všichni znají, jsou pirohy, klobása a kabanos. A kulaté housky obvařanky, které potom Newyorčané - od polských židů ukradli. - Spíš se tam ti židé přestěhovali. A u dílu o Polsku nesmíme vynechat vodku.

Podle některých odtud pochází, podle jiných jenom prostě dělají fakt dobrou, ale rozhodně zabírá spoustu místa na regálech v polských obchodech. - Viděl jsem, jak si dával vodku on. - To byla whisky Knob Creak, - o tom bych se nezmiňoval. - Poláci vědí, co chtějí, jsou unikátní národ, a to nás přivádí k: DEMOGRAFIE - Díky, Arte. - Není zač. Můžu mít taky speciální efekt? - Něco jako Wolverinovy drápy?

- Jo, klidně. Je pravda, že když tě zabiju, stanu se tebou? To zjistíme. Aha, funguje to. Pár z vás mi řeklo, že v Polsku mají slovo, které shrnuje jejich přístup k životu. Je to "załatwić", což znamená něco jako plnit úkoly, starat se o věci. Polovina Evropanů už určitě někdy nějakého Poláka potkala. Jsou všude. A pracují. Polští lékaři v Německu, smluvní pracovníci v Londýně, řidiči autobusů na Islandu, mají práci v krvi a patří to k jejich identitě.

Polsko má asi 40 milionů obyvatel, ale zároveň žije asi 20 milionů Poláků v zahraničí, a jsou po Rusech 2. největším slovanským národem. Je to velice homogenní země, asi 96 % obyvatel se označuje za Poláky, kteří patří mezi Slovany. To souvisí hlavně s činy nacistů během 2. sv. války a sovětskými relokacemi ve 20. století, které výrazně změnily původně rozmanitou populaci.

Žije tu málo menšin, ale ty největší jsou Slezané s asi 1,3 % a Kašubové s trochu méně než 1 %, zbytek tvoří hlavně další Evropané jako Ukrajinci, Bělorusové a Češi a lidé odjinud než z Evropy. Jako měnu používají złoty, mají zásuvky typu C, E a F a jezdí vpravo. Hlavním jazykem Polska je samozřejmě polština. Podle mnohých je polština opravdu těžká. Mají třeba 7 pádů a strašně moc souhlásek, které jsou všechny na jedné hromadě. Fanoušek Paweł tvrdí, že polština zní jako přečtená hesla na wi-fi.

Konrád vám řekne polský jazykolam. I sami Poláci občas říkají, že umí polsky jen zpola. Jinak je Polsko taková sociologická anomálie. Sice jsou to Slované, ale tvoří nejvýchodnější hranici latinského vlivu, proto se taky 86 % považuje za katolíky, i když míra zbožnosti se liší. Katolicismus je důležitou součástí polské kultury, dokonce mají televizní kanál vyhrazený pro papeže.

Politicky je Polsko spíše konzervativní země, která se drží svých kořenů, a ačkoliv jsou členem EU, nenechají si nařizovat, jak mají řídit svou zemi. Je to jejich domov, jejich pravidla. Dobře, tak jsme se dohodli. Co říkáte na ten návrh pro EU? - Nelíbí se mi. - Polsko, ty jsi zásadní země, - potřebujeme, abys to podpořilo. - Stejně se mi nelíbí. - No tak, Polsko, nebuď tak tvrdohlavé. - Takže chceš zase přijít, Německo, a vysvětlovat nám, co máme dělat?

Pamatuješ, jak to dopadlo posledně? - Fakt to zas musíš vytahovat? - To budu vždycky. Trochu přeháním, ale Poláky radši neštvěte, mají toho za sebou hodně. Za 2. sv. války zemřela asi pětina polské populace, většinou to byli polští židé. Často ve svých komunitách mluvili jidiš a před válkou tu bývala skoro největší židovská populace, chvíli tvořili až 10 % obyvatel. Hráli velkou roli ve vývoji Polska. Poláci jsou hrdí, že jako jediná okupovaná země Evropy nikdy nekolaborovali s nacisty, ani se oficiálně nevzdali a za celé ty roky okupace odboj nikdy nepřestal.

Poláci mají hrozně složitou historii, mívali dokonce volební monarchii. - Vysvětli to, Konráde. - Královské volby Polsko-litevské unie byly zavedeny po smrti posledního Jagellonce na polském trůně. Po jeho smrti bylo rozhodnuto, že nepřijde další dynastie, kde by se trůn dědil z generace na generaci, nýbrž krále volili z evropské šlechty a po jeho smrti zvolili nového šlechtice, místo aby polský trůn převzaly jeho děti.

Děkuju, Konráde. Když vezmeme v potaz všechny tyhle náročné věci, Poláci mi říkali, že u nich často vládne taková zasmušilá, podezřívavá, cynická, ale taky produktivní a prozíravá mentalita. Je to docela paradoxní. JAK BÝT POLÁKEM Být Polákem je úplně nejhorší, jako fakt. Já vím, nesnáším polský klobásy, jsou fakt nechutný.

- Jo, a ve vládě jsou samí hajzlové. - Přesně, Polsko je strašný. - Cos to ku*va řek? - To nesmíš říkat, nejsi odsud. To trvalo déle, než jsem čekal, ale teď přijde Hannah s kulturou. Je hezké být zpět. Poláci si prošli kde čím, prakticky se o ně poprali a napadli je přes 40krát v průběhu asi 400 let. Přesto Poláci ta století vydrželi a udrželi si svou identitu. Například se v Polsku slaví svátek se stejnou slávou jako narozeniny. Docela velké procento obyvatel má vysokoškolské vzdělání, asi 80 % mladých dospělých nastoupilo na univerzitu.

Těm 35 % Poláků, kteří žijí v zahraničí, se kolektivně říká Polonia. Existuje soutěž o nejsilnějšího muže světa a Polsko ji vyhrálo nejčastěji. Potom tu máme slezskou a kašubskou menšinu. Tady předám slovo Konrádovi, - je to docela složité. - Slezané, kteří dnes žijí především v Horním Slezsku, jsou etnografickou skupinou s vlastním nářečím polštiny.

Ale mezinárodně nejsou považováni za vlastní národ nebo lid, ačkoliv někteří z nich se za národ považují. Kašubové rozhodně národ jsou, jsou považováni za západní Slovany, kteří jsou jiní než Poláci. Vůči Polsku jsou loajální, ale jsou uznáni jako menšina, mají vlastní tradice, kuchyni a také řeč. Dokonce tu mají dvojjazyčné cedule, - které vám Paul určitě ukáže. - Děkuji, Konráde. Poláci také získali docela dost Nobelových cen, celých 17. Pochází odsud nejrůznější vynálezy a objevy jako petrolej a petrolejka, ropný vrt, neprůstřelná vesta a také moderní test na drogy.

Celý rok slaví mnoho svátků ať po celé zemi, nebo v různých oblastech. K těm oblíbeným patří Svátek všech svatých, 1. máj, Lajkonik v Krakově a během Vánoc možná uvidíte děsivého turoně. Více k muzice a umění nám řekne Keith nebo co... Polská hudba se vrací až ke svým slovanským kořenům, k typickým nástrojům patří například dřevěný roh, niněra, fanfrnoch, - akordeon na pedály a suka.

- Jaks mě to nazval? Sice většinu života strávil ve Francii, ale Chopin se narodil v Polsku a jeho domovina byla zásadním tématem jeho často ponurých a melancholických mistrovských děl, která jsou známá po celém světě. Během polského národního obrození posbíral tenhle... Tady? Posbíral tenhle chlápek různé druhy lidové hudby včetně těchto nejznámějších, které se hrají dodnes. Taky vím, že mají jednoho kytaristu, jmenuje se Jakub Żytecki a je *** úžasnej! Díky, Keithe.

A teď to nejsložitější, historie, pokusím se to zkrátit. Slovanské kmeny a státy u povodí Visly, dynastie Piastovců, Velkopolsko, křesťanství, sjednocení kmenů, anexe Pomořanska, první král, rozdrobení na menší celky, invaze Mongolů, Čechů, Řádu německých rytířů, Polsko-litevská unie, invaze Švédů, invaze Prusů, konec unie, ústava, napoleonské války, polské království a svobodný Krakov, ruské dělení a ruské Polsko, 1.

sv. a Polsko-sovětská válka, nezávislost, invaze Německa, začátek 2. sv. války, roky komunismu, převrat, ale před tím divný věci se západním Německem, polský papež, Nobelova cena za mír, první svobodné volby, přidali se do NATO a EU a už jsme u dneška. Slavné osobnosti, které jste pro tento díl navrhli, jsou třeba všichni ti vévodové a králové, asi každý hrdina, který bojoval u polských husarů, Koperník, ačkoliv byl vlastně Němec, Marie Curie byla Polka, Mikołaj Rej, papež Jan Pavel II., všichni tito sportovci, tito režiséři, tito umělci a hudebníci, ten pán z filmu Pianista opravdu žil, tito američtí revolucionáři, když jsme u Američanů, John Krasinski, Kristin Bell, Steve Carell a Roman Polanski jsou také zčásti Poláci, spoluzakladatel Apple Steve Wozniak a nakonec samozřejmě Grzegorz Brzęczyszczykiewicz.

Mohl jsem zmínit mnoho dalších, ale to by trvalo dlouho.

Po celém světě jsou slavní Poláci, zanechali globální stopu. A to nás samozřejmě přivádí k: FRIEND ZONE Jako důležitý hráč v Evropě s dlouhou a komplikovanou minulostí není divu, že si posbírali slušný doprovod. Jako člen Visegrádské skupiny považují za blízké bratry Česko a Slovensko, se kterými měli velmi málo konfliktů. Trochu rozumí jejich jazykům, ale nějak si o sobě všichni myslí, že ti ostatní znějí vtipně.

U Rusů je to různé u lidí a u vlád. Jako lidé spolu Poláci a Rusové vychází celkem dobře, ale vlády se často nepohodnou. Polsko bylo za železnou oponou a patřilo k Varšavské smlouvě, což hodně věcí zkomplikovalo, ale i přes všechny šílenosti jim zůstává základní slovanské porozumění. I proto patří k jejich blízkým přátelům i Ukrajina. Ukrajinci v Polsku rádi pracují a ukrajinská komunita tu rychle roste. Sdílí také postkomunistické spojenectví, ale Polákům se moc nelíbí, jak Ukrajinci oslavují svou povstaleckou armádu.

Polsko je to, čeho Němci nejvíce litují a co se jim neustále připomíná vzhledem k tomu, že jsou sousedé. Ale Německo je také největším obchodním partnerem, uzavřeli spolu mnoho smluv, máme 21. století, takže lidé dospěli a jdou dál. Jejich společná budoucnost vypadá dobře. Na okraj: Litva je žena, se kterou se rozvedli, ale zažili spolu skvělou minulost. Když dnes Polák potká Litevce, stačí se usmát a přikývnout, protože si zcela rozumí i beze slov.

Ale za nejlepší kamarády považují prý snad úplně všichni Poláci Maďarsko. Historicky měli společné krále i hrdiny, v nouzi si vždycky pomohli a jejich přátelství oslavuje mnoho parků a památek. V Polsku se dokonce říká, že jsou to bratři ve zbrani i u lahve. - Závěr necháme na Konrádovi. - Polsko je země, která má co nabídnout jak geograficky, tak historicky, prošli si skoro vším. Bývali říší, na chvíli z mapy úplně zmizeli, ale dnes Polsko roste a vzkvétá a myslím, že jejich role - na evropské scéně také jenom poroste.

- Děkuji, Konráde, a tobě taky, Arte, že jste byli v této epizodě. Počkejte si, příště bude Portugalsko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Sudets" jsou v Aj Krkonoše? Okej :D

30

Odpovědět

Nemám pocit, že by Poláci měli rádi Rusy...

103

Odpovědět

Ano, je to váš pocit. Polák se s Rusem v pohodě napije a bude vtipkovat atd. Problém je, když se začnou bavit o historické politice současného Ruska. Jsem Polák a mám několik ruských známých, takže to nefunguje tak, že Poláci nenávidí Rusů, je to zjednodušení. Je třeba rozdělit obyčejných Rusů od ruské vlády a politiky.

61

Odpovědět

Tak to bude neco jako Praha x Brno vztah, ne?

Vše v pohodě, dokud se nezačnou řešit rozdíly jako Západ vs Východ

11

Odpovědět

Som bol zvedavi ci spomenie ze nam polstina moze zniet smiesne a dost slov ma iny vyznam nez by sa neznaly domnieval. Sice tomu venoval kratku vetu ale potesila aj ta... :D

31

Odpovědět

eh..proč mezi invazí Mongolů ve 13. století a řádem německých rytířů zmínili válku o Těšínsko z roku 19? :-D

44

Odpovědět

Podle mě je tím myšlena spíš expanze Václava II. do Polska.

40