Pátek vlajek - Česká republikaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:271
Počet zobrazení:20 172

Jako dodatek k úspěšnému video u České republice vám přináším Barbyho video o české vlajce a státních symbolech. Věděli jste vše, co ve svém videu říká?

Přepis titulků

Zdravím, přátelé, vítejte u 3. epizody Pátku vlajek. Vysvětlíme si vše o jednotlivých symbolech. Takže bez další odkladů... Mimochodem, tuto sobotu budeme natáčet další 4 epizody Geography Now! Takže příští týden se dočkáte nové epizody Geography Go! Podíváme se do Kataru a města Dauhá. Poté se dočkáte další epizody Geography More! Dozvíte se víc informací o Rakousku, Ázerbájdžánu a Bahamách.

Vlajka České republiky nebo Česka se od dob Československa nezměnila. Vlajka se skládá ze dvou jednoduchých pruhů, červeného a bílého, které až do poloviny překrývá modrý trojúhelník. Barvy na vlajce nemají oficiální symboliku, ale obecně se má za to, že bílá odkazuje na Čechy, červená odkazuje na Moravu a modrá odkazuje na Slovensko, ne na Slezsko. I po rozdělení si Česko na vlajce modrý trojúhelník ponechalo.

Jako by chtělo říct: "Slovensko, milujeme tě i po tom, co nás rozdělili." Vlajka byla vytvořena v roce 1920, krátce po zformování Československa. Předtím používali vlajku Českého království, která byla de facto stejná jako ta polská. Napadlo je, že by se měl přidat trojúhelník. A díky tomu je ta vlajka vážně hezká. V dvouletém období coby Česká a Slovenská Federativní Republika používali starou vlajku, ale nakonec trojúhelník vrátili.

Český státní znak je trochu detailnější. Jen trošičku... Horní levou a dolní pravou čtvrtinu zabírá symbol Čech, stříbrný dvojocasý lev s korunou na červeném pozadí. Zajímavostí je, že dřív měl lev ocas stažený mezi nohama, a když to viděli obyvatelé království, tak se smáli, protože prý vypadal jako opice.

Až král Vladislav II. změnil jeho podobu, aby lev zobrazoval větší odvahu a sílu. Nahoře vlevo je moravská červeno-stříbrná kostkovaná orlice s korunou na modrém pozadí. Na tři roky byla červeno-zlatá. Nalevo dole najdete slezskou orlici, jejíž tvar je úplně stejný jako u moravské orlice, až na to, že je černá a na hrudi má stonek jetele.

Podobně jako ostatní má na hlavě korunu. Spousta evropských zemí dává zvířatům na hlavu korunu. V dobách Československa byl státní znak ještě komplexnější. Dva lvi po stranách drželi obří štít s devíti díly, které vyobrazovaly všechny části obou států. Pak ho zjednodušili na lva se znakem Slovenska na těle. Existoval i socialistický znak, který také používali. Když přidáte slovenský znak, vše se stává komplexnějším.

Když zde vládli nacisté, udělali se znakem toto. Mnohokrát se to měnilo, ve 20. století to bylo složité. Jde o to, že pokud jde o symbolismus, tak si Česká republika zakládá na svých územích a nechce nikoho vynechat. Tak tohle byl Pátek vlajek. Zůstaňte na příjmu.

Komentáře (69)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proc na Erbu, maji češi 2 lenistry a moravaci a slezouni jen jednu orlici. Jako by byli něco víc. Skoro polská vlajka je docela ostuda a místo Czech republic říkat Czechia nás hází do slovakia a co si budeme rikat, kdo k ním chce patřit. Pro mě tyhle věci znamenají, že se nechceme měnit i když by jsme se asi měli, volíme pořád to stejné dokola a máme strach ze světa. Doufám že s brzkou revolucí k lepšímu se to změní..

014

Odpovědět

Hodně rychlý komentář, nestačím vstřebat.

20

Odpovědět

Tak já nevim. Dědeček mi vždycky říkal, že červená je krev našich vojáků, bílá je nebe a modrá že jsou naše řeky. Líbí se mi to a jednou to tak budu říkat i mým dětem a je mi celkem jedno, jestli je to pravda podle většiny, nebo jen podle mého dědy. :D

482

Odpovědět

U nás na Vysočině se zas říkalo, že bílá je pěna od piva, červená je prolitá krev během vzniku naší země a modrá je nebe :D

170

Odpovědět

Očividně mu heraldika nic neříká, jestliže neví, proč se objevuje koruna v erbu nebo, proč je náš lev dvouocasý. To je opravdu k nevíře.

226

Odpovědět

Napadlo nekdy nekoho ze mame na znacich nejak moc lvu, na to ze tu zadni neziji? :D

224

Odpovědět

Spíš ty to měli už zkřížit dohromady ať máme jednoho pořádného griffina. To by bylo hustý.

500

Odpovědět

To je skoro až cimrmanovská otázka... :-D

40

Odpovědět

1:56
Vpravo, ne vlevo.

03

Odpovědět

V heraldice je vpravo vlevo a naopak :D

60

Odpovědět

+AnsTak to potom jo :)

10

Odpovědět

+R3diJe to proto, že se štít popisuje, jako by jej držel šlechtic sedící na koni, a protože šlechtic má vyšší společenské postavení než někdo kdo stojí na vlastních nohou a jen popisuje štít, používá se levá/pravá z pohledu šlechtice.

80

Odpovědět

+MalkyDobré vědět. Díky za doplnění mezery ve vzdělání. Vlastivěda a dějepis byly pro mě nejnáročnější předmět na udržení koncentrace. :)

22

Odpovědět

hmm ... proč mi to sakra něco připomíná :D http://www.whaleoil.co.nz/wp-content/uploads/2016/01/Fun-with-Flags.png

291

Odpovědět

Barby je Ir nebo se jenom inspiroval jejich národní módou? :D
http://65.media.tumblr.com/tumblr_lsjnmbsmRv1qgc03yo1_500.png

12

Odpovědět

Ten československý znak, kde je lev a má slovenský štít, by měla být hloupost. Myslím, že v heraldice by se to četlo jako "země česká se slovenským panovníkem". Takže jsme poměrně dlouho měli v čele státu jen Slováky.

52

Odpovědět

Což by tak nějak odpovídalo situaci, kdy byl prezidentem Gustáv Husák.

40

Odpovědět

+orcinusorca2016Tomáš Garrigue Masaryk

01

Odpovědět

+Mokoš Bójskánojo, Hodonín je na Slovensku, že? Masaryk se narodil slovenskému otci, ale české matce.

01

Odpovědět

Actual Fun with Flags :D

273

Odpovědět

Někde jsem četl, že při tvorbě Československa během/po 1. sv. Francouzi požadovali, aby měl náš nově vznikající stát ve vlajce barvy trikolory, tedy bílou, modrou a červenou.

40

Odpovědět

Tak trikolóra se u nás neoficiálně používala už od roku 1848, kdy na Slovanském sjezdu v Praze vznikla tzv. slovanská trikolóra.

40

Odpovědět

Ještě zapomněl zmínit, že při vyjednávání o rozdělení Československa bylo dohodnuto, že si ani jedna z nástupnických zemí nesmí nechat původní československou vlajku. A pak si nově vzniklá Česká republika řekla "Kašlu na to" a nechala si československou vlajku. ;)

403

Odpovědět

Co si budeme namlouvat. Češi stejně považovali Československo za český stát: "Od Jasiny do Aše Republika je naše!" ;-)

295

Odpovědět

Co má znamenat ten konec? Říká tam, že ŘR si zakládá na svých územích a nechce nikoho vynechat a pak je tam takový problesk na českou vlajku a nějaké území s nápisem czech silesia. Působí to dojmem, jako bychom na nějaké to území zapomněli.

112

Odpovědět

že každý ví, že existuje česko, slovensko a že sme spolu dost propojení, ale v době, kd sme získali vlastní stát, tak k nám ještě patřila podkarpatská rus

34

Odpovědět

+lenaciaTo evidentně není Podkarpatská rus.

50

Odpovědět

+Moor8Možná to bude mít společnýho něco s 0:57...

70

Odpovědět

+BullOverJop, díky :)

00

Odpovědět

+Moor8Slezsko :)

10

Odpovědět

Pokud Bílá měla zobrazovat Česko, rudá Moravu a Modrá Slovensko, tak jsem zapomněli na Slezsko. Alespoň na státní vlajce. Případně i Podkarpatskou rus.

141

Odpovědět

+ZradaAsi jako když Britové zapomněli dát Wales na jejich vlajku ;-)

140

Odpovědět

+Mokoš BójskáOno to spíš bylo tak, že Skotové (Jakub VI. zdědil jak irský, tak anglický trůn; později Karel II. Stuart se stal nejdříve skotským králem, poté byl povolán, aby vládl také Anglii; konečně Anna Stuartovna byla také nejdříve skotskou královnou)
nerozlišovali Anglii "podle okresů", ale podle království.

01

Odpovědět

To je slezsko, měl si dávat na začátku pozor.

192

Odpovědět

Škoda, že jste si nevšimli: Mluví o Vladislavu II., jako knížeti a poté králi. (Jedná se tedy o druhého krále Vladislava I.;jako krále "Vladislava II." historie obvykle chápe Vladislava II. Jagellonského )

44

Odpovědět

Nebojte sa češi. Aj nám je ľúto, že sme sa rozdelili a tiež si Vás pripomíname v podobe ... o wait. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

840

Odpovědět

Jojo..vsechno to je vysvetleny ve videu Piatok Vlajok na videaslovensky.sk..o wait. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1244

Odpovědět

Další