RumunskoGeography Now!
57
Barby se dnes podívá na jednu z nejzáhadnějších zemí Evropy. Románský národ obklopený samými Slovany, který má kouzla a magii zadřené tak hluboko pod kůží, že zavedl daň z příjmu i u čarodějnictví. Ale Rumunsko není jenom zemí Drákuly a prokletých lesů, je to také země úrodných polí, vynalézavých lidí a jedinečné kultury.
Poznámka:
Anglické slovo Gypsy pochází ze záměny Romů s Egypťany (Egyptians). Naproti tomu české slovo Cikán pochází patrně z řeckého označení Romů Atsinganoi. Řekové totiž Romy nejspíše zaměnili s příslušníky sekty athinganů. (Wikipedie)
Přepis titulků
Jestli jste někdy byli na rodinné oslavě, víte, jak to vypadá, když dorazí Rumunsko. Je jedno, jestli jste v temném hradě nebo na pláži s margaritou, pokud jste románská země, patříte do rodiny. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Ne, nebudu vtipkovat o Drákulovi, hlavně neříkejte, že jsou to Slované, a pokud to nejsou Cikáni, - neříkejte jim tak.
- Jo, to nesnášíme. Navíc jich jsou v naší populaci jen asi 3 %. A neříkejte nám Cikáni, více nám vyhovuje Romové. Ale to zní moc jako Rumuni, nechte si jméno Cikáni, to není matoucí. Ale Evropané nás pojmenovali podle nějaké sekty. - Tak jak chcete, aby se vám říkalo? - Romové. Nicméně, podívejme se na glóbus, ať víme, kde se Rumunsko nachází. POLITICKÁ GEOGRAFIE Rumunsko je jedinečné.
Nejenže je na zvláštním místě, ale je i kulturně izolované. Je to nejvýchodnější bod románského vlivu. Fascinující příběh. A vše začalo v Evropě. Rumunsko je 12. největší země Evropy a leží na křižovatce oblastí střední, východní a jižní Evropy, těžko se tedy regionálně zařazuje. Hraničí s 5 zeměmi a na východě s Černým mořem. Je rozdělené na 41 žup, které mají vlastní úřady, ale pro zjednodušení jsou spojeny do 8 rozvojových oblastí, které nemají administrativní pravomoc, jen spojují úřady pro usnadnění ekonomické aktivity.
Rumunsko je také kulturně rozděleno na tři obecné oblasti, Moldávie, Valašsko a známá Transylvánie. Ano, Transylvánie. Dostaneme se k tomu. Hlavní město Bukurešť leží na jihu, tvoří vlastní župu a je i nejlidnatějším městem. Najdete v něm největší mezinárodní letiště Henriho Coandă. Druhé největší město, Kluž na severovýchodě, má 2. nejrušnější letiště Avrama Iancua a ve 3. největším městě, Temešváru, samozřejmě najdete 3.
nejrušnější letiště Traiana Vuiy. Všechny věci připlouvající po moři připlouvají po Černém moři, největším přístavem je Constanța, což je také největší přístav Černého moře. O kousek dál je Ostrov zmijí, o který se Rumunsko a Ukrajina trochu hádaly. V roce 2001 to vyřešili. Dostala ho Ukrajina. Škoda. Rumunsko má hustou síť železnic a silnic, která pokračuje do všech okolních zemí. Asi nejrušnější jsou silnice A2 a A3, které spojují Černé moře s Bukureští a dále vedou přes Karpaty do Maďarska. Jinak je Rumunsko jedinečné, protože nevypadalo vždycky takhle.
Máme tu Moldávii, neplést s Moldavskem, ačkoliv to je historicky podle té oblasti pojmenované, potom Valašsko a věhlasná Transylvánie. Ano, Transylvánie je v Rumunsku. - Ale měla by patřit Maď… - K tomu se dostaneme. Rumunsko se rozhodně nebojí netradičních památek a míst. Inspirovali se nejrůznějšími národy, některé budovy vypadají francouzské, slovanské, německé nebo úplně jiné. Ale tady je několik památek, které nám navrhli fanoušci z Rumunska.
Palác parlamentu, mauzoleum národních hrdinů, Železná vrata, casino Constanța, směšný hřbitov v Maramureşu, tenhle sloup, Salina Turda, tahle stará dácká památka, socha krále Decebala, tunel lásky, tohle úžasné knihkupectví, tenhle prastarý chrám, Sibiu je nejtransylvánštější město, jaké vůbec existuje. Jsou tam domy s očima. Spousta kostelů, včetně jednoho, který vytesali do útesu, a nejvyššího dřevěného kostela, v Brašově a Râşnově jsou skvělé citadely a kostely a také nápisy na kopcích.
Strašně moc hradů, v mnoha z nich prý straší. Nejznámější je asi Bran, tedy Drákulův hrad. Ano, slavný Drákulův hrad, který ani není zmíněn v knize, kterou napsal Ir. A Vlad Napichovač byl pouze inspirací, nebyl to přímo Drákula. Navíc do toho hradu ani nevstoupil. Sklapni! Neprozrazuj to, na tom strašidelným triku vyděláváme. Tohle je Jason, naučil mě animace a rozjel se mnou tenhle kanál. Je to upír!
Jéje, netopýr. Ano, spousta strašidelných památek a budovami to nekončí. Mají celé lesy, kam se lidé bojí vstoupit. A to nás přivádí k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Rumunsko je tak trochu zemí legend a elektřiny. Mají spoustu mýtů, ale v energetice se drží nových trendů. Byli 1. zemí Evropy, kde zavedli elektrické pouliční lampy. A mají sochu Prométhea s bleskem v ruce.
Rumunsko je rovnoměrně rozdělené na roviny, kopce a pohoří, přičemž mohutné pohoří Karpat, 3. největší v Evropě, dominuje severu a středu země. V něm je také nejvyšší bod, hora Moldoveanu v jižních Karpatech. Potom mají jedno izolované pohoří na severovýchodě zvané Apuseni. Tím pádem vypadají jejich pohoří trochu jako Pac-Man. A v tomto pohoří Apuseni najdete Scărișoaru, to je prý největší podzemní ledovec světa. Tyto hory vznikly na mikro-zlomu Karpat na větší Euroasijské tektonické desce.
Tím se také vysvětluje, proč má vnitrozemské Rumunsko v některých oblastech místa vyšší geotermální aktivity, například bahenní sopky v Berce a malé horké prameny na západě. Mezi těmito horami najdete Transylvánskou vysočinu, kde mají nejdelší řeku patřící pouze Rumunsku, Maruši. Na východě a na jihu jsou Moldavská a Valašská plošina, kudy teče nejdelší řeka, která přitéká z Bulharska. Je to Dunaj, který vtéká do Černého moře.
U pobřeží Černého moře najdete nejrovinatější oblast, nádhernou deltu Dunaje. Po Volze je to 2. největší delta v Evropě a prý je tou nejzachovalejší. Celá ta oblast je chráněnou biosférou a je na seznamu UNESCO. Je to největší nepřerušovaný mokřad v Evropě a najdete tam přes 1600 druhů rostlin. Této nížině na pobřeží se také říká Dobrudža. Najdete tu i největší jezero Rumunska zvané Razelm, ale vlastně je to sladkovodní laguna, tzv.
liman. Bývalo to spojené s Černým mořem jako laguna se slanou vodou, ale v 70. letech postavili tenkou hráz, která lagunu od Černého moře oddělila. Tím se radikálně změnila její ekologie, teď se jedná o sladkovodní jezero. Když se podíváte z dálky, je to celkově velmi úrodná země. Teď už je čas na mé kafe, většinou to převezme Noah, ale ještě pořád je u rodiny, tak to okořeníme trochou dýňové příchuti. Chápete? Dýně! Když to velmi zkrátíme, Rumunsko začínalo jako nejistý postkomunistický stát a málokdo věděl, jak s nimi jednat.
Ale hodně jim pomohl vstup do EU v roce 2007. Vypadalo to asi takhle: Měli jsme tu revoluci, komunismus je pryč, chceme k vám, - tady máte přihlášku. - Vypadá to, že je vše v pořádku, - ale musíte pár věcí vylepšit. - Jasně, hele, máme spoustu reforem, zavádíme volný trh, a abyste věděli, jak moc nám o to jde, vyžadujeme víza ze zemí jako Rusko a Turecko. Musíte počkat 14 let, nebudete v Schengenu a nedostanete naši měnu.
- Jupí, beru! - Hej, Rumunsko, to byla podpásovka. - Jestli tam jsou oni, jdu taky! - A tak začalo Rumunsko dostávat spoustu peněz. Momentálně je Rumunsko největším výrobcem elektroniky ve střední a východní Evropě. Díky úrodné půdě mají také mnoho levných plodin. Na konci sklizně tu uvidíte třeba hromady zelí a melounů. Miluju vodní meloun s citronem. Ty taky, Paule, viď? - Rozhodně.
- Jsou mezi pěstiteli vína jednou z nejpodceňovanějších zemí. Většinou se umisťují na 12. příčce. Teoreticky má Rumunsko 3. největší potenciál geotermální energie v pevninské Evropě po Řecku a Itálii. Říkal jsem pevninské. Vy jste ostrov. A ani ne celý v Evropě. Jakožto úrodná a lesnatá země je Rumunsko domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou lišky, zajíci, netopýři… Pamatujete na Wojtka? Tak Rumunsko má největší populaci medvědů hnědých v celé Evropě, kromě Ruska.
A když jsme u strašidelných věcí, v Rumunsku je mnoho oblastí, které jsou prokleté nebo v nich straší. Mezi nejznámější patří asi Čarodějný rybník. Ten hlas se mi moc nepovedl. Tam se prý staly strašlivé věci a nepijí z něj ani zvířata. - Dobře a potom… - Hoia. Hoia. Víš, že u nás máme prales hochů? Jo, jmenuje se to prales Hoh. Les Hoia, prý nejstrašidelnější na světě. Lidé tam viděli všechno, příšery, duchy, UFO i portál do jiného vesmíru.
Tomu nevěřím. Jak by mohly být příšery a UFO na tom samém místě? Takže, jídlo! Mezi nejlepší jídla, která jste navrhli, patří třeba kukuřičná kaše, švestkové knedlíky, tyhle válečky z mletého masa, koláče Plăcintă, ne placenta, omáčka tochitură, masové pochoutky v aspiku, sekaná z vnitřností a národní jídlo jsou sarmale, které vlastně přinesli Turkové z Osmanské říše, ale Rumuni, kteří byli hlavně křesťané, je naplnili vepřovým, upravili si je tedy k obrazu svému.
A ten obraz bude ještě zajímavější, až poznáte přímo Rumuny. A už jsme u: DEMOGRAFIE - Díky, Arte. - Není zač, pošli mě domů. Rumuni často říkají, že jsou románským ostrovem ve slovanském moři. Když se podíváte, kde jsou na mapě, prakticky všichni jejich sousedi nejsou jako oni.
Ale k tomu se ještě dostaneme. Rumunsko má 19,5 milionu obyvatel, od roku 1991 se populace zmenšila o 16,2 %, bývalo jich 23 milionů. Většina obyvatel, asi 88 %, se do určité míry považuje za Rumuny, aspoň některý z rodičů je Rumun. 2. největší skupina jsou Maďaři, přesněji Sikulové žijící v Transylvánii. Potom jsou to Romové, kterým se také říká Cikáni, těch jsou asi 3 %. Zbytek tvoří další skupiny, Ukrajinci, Němci a jiní Evropané. Neevropanů tu žije minimum.
Sice patří do EU, ale nejsou v eurozóně, takže mají vlastní měnu, rumunské leu, mají zásuvky C a F a jezdí vpravo. Teď zpátky k identitě, nemají rádi, když je označují za Slovany, ale uznávají, že slovanská kultura měla na jejich život i identitu velký vliv. Asi 15 % jejich jazyka vychází ze slovanského základu, navíc jsou Rumunsko a Moldavsko jediné románské země, ve kterých převažuje pravoslavná církev typická pro slovanské země. Jako bychom si vyměnili role.
Ale jak se to všechno stalo? Zkusím to shrnout. Oblast dnešního Rumunska byla ve starověku známá jako Dácie, žili zde Dákové, bratranci tajuplných Thráků. Nemáme o nich mnoho záznamů, ale byli známí zajímavými zvyky, vojenskými technikami, Spartakus byl Thrákem, - a mnoho z nich bylo rusovlasých. - Cože, antičtí zrzaví bojovníci? - To zní docela hustě. - Asi ve 2. stol. př. n. l. přišli Římané, všechno zničili a udělali z toho svou provincii.
Nastěhovali sem své lidi a celé to zromanizovali. - Aha, no dop… - Tak se Rumunsko stalo nejvýchodnějším bodem římského vlivu v Evropě. Časem se Slované přestěhovali na jih, když římská říše padla, ale vyhnuli se té straně Karpatů a pobřeží moře, věděli, že jsou to románské bašty. Když se Slované prosadili na Balkáně, prakticky izolovali Rumunsko od všech románských oblastí.
Tím se vysvětluje rumunská jedinečnost. Tak nějak se to stalo. A potom ti Sikulové, největší menšina, tak se to vyslovuje anglicky, v podstatě bratranci Maďarů. Tito lidé vytrvale brání svou kulturu, jazyk a nárok na oblast Transylvánie zvanou též Sikulsko. Mají i svou vlajku. Dnes to není tak velké téma, ale jednou za čas je situace trochu napjatá. Navíc bývalo Rumunsko královstvím, které skončilo roku 1947 s Michaelem I., kterého k abdikaci donutila komunistická strana.
Pro kontext, Hannah chtěla v téhle scénce hrát krále Rumunska. Děkujeme za návštěvu, Výsosti, opravdu nestojíte o azyl u nás? Ne, děkuji, vrátím se ke svému lidu, který mě poslouchá a respektuje můj titul. Tak šťastnou cestu. O dva měsíce později Podepiš to prohlášení, že nejsi král, nebo tě zabijeme. - Zkusil jsem to. - Dnes tu žijí tři lidé, kteří mají teoreticky následnická práva. Ale předbíháme, je čas na náhodnou Hannah a kulturní rubriku.
S Rumunskem a kulturou je to docela náročné, úplně přetékají mýty a legendami. Týkají se životních událostí jako narození, svateb nebo i smrti. K jejich tradicím patří například stříhání pramínku vlasů, když dítě slaví 1. narozeniny. Ten si poté navždy schovávají. Lidé také nabízejí sudičkám oběti, jsou to dary, které nechávají na parapetu. Rumunské svatby jsou také extrémní. Je běžné, že nevěstu unáší rodinní přátelé a žádají „výkupné“. Během tohoto únosu se nevěsta většinou baví v baru.
Koukala jsem na nějaká videa a vypadá to, že na konci je nevěsta ráda. Je to divný. A potom tolik malých zvyků a festivalů, například oslava slunovratu, na kterou se ženy oblékají do bílé. Caloian je dešťový rituál, který provádí děti po Velikonocích nebo při velmi teplých dnech. Vánoce jsou pro ně velmi důležité. V Rumunsku se úplně šílí, dělají obrovský hluk, nosí masky, někdy mají i biče a nosí hole, aby odehnali zlé duchy. Také mají festival, na kterém muži nosí dámské šaty a masky, mají zvony a chodí v průvodech, aby zahnali nemoci a zlé duchy.
Na svatého Ondřeje se běžně jí česnek a rozmisťuje se po celém domě, aby odehnali… - Zlé duchy? - Ano. A také strigoie, což jsou jejich zombie. Pověry, kouzla a podobně jsou nedílnou součástí jejich výchovy. Dokonce mají u černé magie 16% daň z příjmu pro každého, kdo tu profesi vykonává, ať jsou to předpovědi budoucnosti nebo čarodějnictví.
Každá oblast Rumunska má vlastní lidové kroje, které si jsou docela podobné, na všech je vidět balkánský a slovanský vliv. Rumunsko má také 4 držitele Nobelovy ceny, navíc jsou známí mnoha vynálezy, například inzulinu, kol, která se nachází na vnitřní straně rámu auta, a také plnícího pera. A teď Keithův hudební segment, ale Keith tu není, je v Německu! Dostane se Keith do této epizody?! Počkejte si dvě sekundy a zjistíte to! - Ne, Keith tu ještě pořád není…
- Zdravím, omlouvám se za zpoždění. - O co jsem přišel? - Jé, Noah. Když tu nemáme Keitha, - mohl bys vzít hudební rubriku? - No jasně, rozjedeme to. - Jsi vybavený. - No jasně, jdeme na to! Jakožto izolovaná románská národnost, kterou obklopují Slované, má jejich hudba takový balkánský, východoevropský šmrnc. Nejčastěji používají strunné nástroje, dokonce i pro rytmický doprovod. Často hrají také na tento strunný nástroj. Mezi typické lidové žánry patří doina, tedy pastýřská balada a také písně starších.
V každé oblasti mají své verze. Po druhé sv. válce začali zkoušet i něco jiného než klasické lidové žánry. Začalo období Muzică uşoară românească, to znamená lehká rumunská hudba. Georges Enescu byl v té době významným skladatelem a stal se asi nejznámější ikonou rumunské hudby. Po pádu komunismu a otevření se světu experimentovalo Rumunsko dále. Objevilo se mnoho nových kapel a zpěváků v různých žánrech, v rocku, popu, house nebo undergroundu.
Ale nejvíce asi v elektronické hudbě. Dnes tu organizují asi 10 velkých, celonárodních festivalů elektronické hudby: Noise, Untold a největší je Afterhills. Znáte tu písničku Numa numa? Hned jste omládli o 10 let. Tak ta kapela O-Zone byla moldavská a byl v ní jeden Rumun. Prostě Rumuni a Moldavané jsou v podstatě jeden národ. - Přesně tak, vždyť víš, že jsi jako my! - Jasně, ale… Žádné ale, jsi jedním z nás.
Je tu mnohem více známých hudebníků, k těm se dostaneme u celebrit. A teď zpět k tobě, starý brachu. Tak jdeme na to. Pokusím se co nejvíce zkrátit historii Rumunska. Dácie, římská říše, stěhování národů, středověk, rozdělení na tři, Osmani, Rakousko-Uhersko, Rusové, 1. sv. válka, sjednocení, vypadá to dobře a najednou 2. sv. válka, ztratí část svého území, satelit SSSR, vyhnání královské rodiny, fakt zlé období komunismu, svrhnutí diktátora, demokratické volby, EU v roce 2007 a už jsme u dneška.
Mezi slavné osobnosti, které nám navrhli naši fanoušci, patří… Varování, vyslovím to špatně. To bylo jednoduché. Rodiče Dustina Hoffmana jsou odsud, také rodiče Stana Leea, Omlouvám se všem Rumunům, prostě to neumím. Ale každopádně spousta Rumunů a hodně přátel, které za ta léta získali. FRIEND ZONE K tématu přátel říkají Rumuni: „Jediný přítel, kterého máme, je Černé moře.“ Protože je nikdy nenapadlo.
Ale zcela vážně, změny za poslední tři století výrazně ovlivnily jejich diplomacii. Když opustili komunismus a stali se členy NATO a EU, samozřejmě se zlepšily vztahy s ostatními členy EU. Ačkoliv patří mezi méně bohaté země EU, HDP i kvalita života tu rostla díky investicím a půjčkám od EU. To samozřejmě zkomplikovalo vztah s Ruskem.
Rumunsko patřívalo k Varšavské smlouvě, k zemím, které se SSSR spolupracovaly, až do začátku 90. let, kdy se vše rozpadlo. Nejen to, navíc se napětí vystupňovalo kvůli konfliktu v Podněstří. Srbsko je asi jediný soused, se kterým vychází dost dobře, protože mezi nimi nedošlo k větším konfliktům. Navíc je Rumunsko na srbské straně ve střetu ohledně Kosova. S Bulharskem tak nějak společně trpí jako země EU s nejhorší infrastrukturou. Ani se zatím nesmí připojit k Schengenu nebo k eurozóně.
Sdílí řeku Dunaj, pobřeží Černého moře a také historii problémů s Osmany a snaží se vší silou udržet navzájem nad vodou. Ale Rumunsko se moc rádo potkává s bratranci Itálií a Španělskem. Když se setkají, nějak to funguje a rozumí si, i když mají úplně jiné oblečení i zvyky. Navíc se zamilovali do Francie, ale Francie nechce víc než přátelství. Než ji předběhla angličtina, bývala francouzština nejoblíbenějším druhým jazykem. Zkopírovali spoustu francouzské architektury, převzali francouzská slova a prakticky od nich zkopírovali ústavu.
Ale když dojde na nejlepší kamarády, většina Rumunů prohlásila, že to není ani přítel, ani rodina. Moldavsko je v podstatě identické. Moldavané jsou jejich nejbližšími, jejich bratry a sestrami. Mluví vlastně stejnou řečí, jen je Moldavsko více ovlivněné Ruskem. Rádi se setkávají u sklenice vína a bez ohledu na svou izolaci mají alespoň jeden druhého. Rumunsko je zemí elektřiny, mýtů a legend, tolik folklóru, ale taky spousta šílených událostí, které z nich dělají ty, kterými jsou.
Počkejte si, příště bude chlapák, Rusko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
- Jo, to nesnášíme. Navíc jich jsou v naší populaci jen asi 3 %. A neříkejte nám Cikáni, více nám vyhovuje Romové. Ale to zní moc jako Rumuni, nechte si jméno Cikáni, to není matoucí. Ale Evropané nás pojmenovali podle nějaké sekty. - Tak jak chcete, aby se vám říkalo? - Romové. Nicméně, podívejme se na glóbus, ať víme, kde se Rumunsko nachází. POLITICKÁ GEOGRAFIE Rumunsko je jedinečné.
Nejenže je na zvláštním místě, ale je i kulturně izolované. Je to nejvýchodnější bod románského vlivu. Fascinující příběh. A vše začalo v Evropě. Rumunsko je 12. největší země Evropy a leží na křižovatce oblastí střední, východní a jižní Evropy, těžko se tedy regionálně zařazuje. Hraničí s 5 zeměmi a na východě s Černým mořem. Je rozdělené na 41 žup, které mají vlastní úřady, ale pro zjednodušení jsou spojeny do 8 rozvojových oblastí, které nemají administrativní pravomoc, jen spojují úřady pro usnadnění ekonomické aktivity.
Rumunsko je také kulturně rozděleno na tři obecné oblasti, Moldávie, Valašsko a známá Transylvánie. Ano, Transylvánie. Dostaneme se k tomu. Hlavní město Bukurešť leží na jihu, tvoří vlastní župu a je i nejlidnatějším městem. Najdete v něm největší mezinárodní letiště Henriho Coandă. Druhé největší město, Kluž na severovýchodě, má 2. nejrušnější letiště Avrama Iancua a ve 3. největším městě, Temešváru, samozřejmě najdete 3.
nejrušnější letiště Traiana Vuiy. Všechny věci připlouvající po moři připlouvají po Černém moři, největším přístavem je Constanța, což je také největší přístav Černého moře. O kousek dál je Ostrov zmijí, o který se Rumunsko a Ukrajina trochu hádaly. V roce 2001 to vyřešili. Dostala ho Ukrajina. Škoda. Rumunsko má hustou síť železnic a silnic, která pokračuje do všech okolních zemí. Asi nejrušnější jsou silnice A2 a A3, které spojují Černé moře s Bukureští a dále vedou přes Karpaty do Maďarska. Jinak je Rumunsko jedinečné, protože nevypadalo vždycky takhle.
Máme tu Moldávii, neplést s Moldavskem, ačkoliv to je historicky podle té oblasti pojmenované, potom Valašsko a věhlasná Transylvánie. Ano, Transylvánie je v Rumunsku. - Ale měla by patřit Maď… - K tomu se dostaneme. Rumunsko se rozhodně nebojí netradičních památek a míst. Inspirovali se nejrůznějšími národy, některé budovy vypadají francouzské, slovanské, německé nebo úplně jiné. Ale tady je několik památek, které nám navrhli fanoušci z Rumunska.
Palác parlamentu, mauzoleum národních hrdinů, Železná vrata, casino Constanța, směšný hřbitov v Maramureşu, tenhle sloup, Salina Turda, tahle stará dácká památka, socha krále Decebala, tunel lásky, tohle úžasné knihkupectví, tenhle prastarý chrám, Sibiu je nejtransylvánštější město, jaké vůbec existuje. Jsou tam domy s očima. Spousta kostelů, včetně jednoho, který vytesali do útesu, a nejvyššího dřevěného kostela, v Brašově a Râşnově jsou skvělé citadely a kostely a také nápisy na kopcích.
Strašně moc hradů, v mnoha z nich prý straší. Nejznámější je asi Bran, tedy Drákulův hrad. Ano, slavný Drákulův hrad, který ani není zmíněn v knize, kterou napsal Ir. A Vlad Napichovač byl pouze inspirací, nebyl to přímo Drákula. Navíc do toho hradu ani nevstoupil. Sklapni! Neprozrazuj to, na tom strašidelným triku vyděláváme. Tohle je Jason, naučil mě animace a rozjel se mnou tenhle kanál. Je to upír!
Jéje, netopýr. Ano, spousta strašidelných památek a budovami to nekončí. Mají celé lesy, kam se lidé bojí vstoupit. A to nás přivádí k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Rumunsko je tak trochu zemí legend a elektřiny. Mají spoustu mýtů, ale v energetice se drží nových trendů. Byli 1. zemí Evropy, kde zavedli elektrické pouliční lampy. A mají sochu Prométhea s bleskem v ruce.
Rumunsko je rovnoměrně rozdělené na roviny, kopce a pohoří, přičemž mohutné pohoří Karpat, 3. největší v Evropě, dominuje severu a středu země. V něm je také nejvyšší bod, hora Moldoveanu v jižních Karpatech. Potom mají jedno izolované pohoří na severovýchodě zvané Apuseni. Tím pádem vypadají jejich pohoří trochu jako Pac-Man. A v tomto pohoří Apuseni najdete Scărișoaru, to je prý největší podzemní ledovec světa. Tyto hory vznikly na mikro-zlomu Karpat na větší Euroasijské tektonické desce.
Tím se také vysvětluje, proč má vnitrozemské Rumunsko v některých oblastech místa vyšší geotermální aktivity, například bahenní sopky v Berce a malé horké prameny na západě. Mezi těmito horami najdete Transylvánskou vysočinu, kde mají nejdelší řeku patřící pouze Rumunsku, Maruši. Na východě a na jihu jsou Moldavská a Valašská plošina, kudy teče nejdelší řeka, která přitéká z Bulharska. Je to Dunaj, který vtéká do Černého moře.
U pobřeží Černého moře najdete nejrovinatější oblast, nádhernou deltu Dunaje. Po Volze je to 2. největší delta v Evropě a prý je tou nejzachovalejší. Celá ta oblast je chráněnou biosférou a je na seznamu UNESCO. Je to největší nepřerušovaný mokřad v Evropě a najdete tam přes 1600 druhů rostlin. Této nížině na pobřeží se také říká Dobrudža. Najdete tu i největší jezero Rumunska zvané Razelm, ale vlastně je to sladkovodní laguna, tzv.
liman. Bývalo to spojené s Černým mořem jako laguna se slanou vodou, ale v 70. letech postavili tenkou hráz, která lagunu od Černého moře oddělila. Tím se radikálně změnila její ekologie, teď se jedná o sladkovodní jezero. Když se podíváte z dálky, je to celkově velmi úrodná země. Teď už je čas na mé kafe, většinou to převezme Noah, ale ještě pořád je u rodiny, tak to okořeníme trochou dýňové příchuti. Chápete? Dýně! Když to velmi zkrátíme, Rumunsko začínalo jako nejistý postkomunistický stát a málokdo věděl, jak s nimi jednat.
Ale hodně jim pomohl vstup do EU v roce 2007. Vypadalo to asi takhle: Měli jsme tu revoluci, komunismus je pryč, chceme k vám, - tady máte přihlášku. - Vypadá to, že je vše v pořádku, - ale musíte pár věcí vylepšit. - Jasně, hele, máme spoustu reforem, zavádíme volný trh, a abyste věděli, jak moc nám o to jde, vyžadujeme víza ze zemí jako Rusko a Turecko. Musíte počkat 14 let, nebudete v Schengenu a nedostanete naši měnu.
- Jupí, beru! - Hej, Rumunsko, to byla podpásovka. - Jestli tam jsou oni, jdu taky! - A tak začalo Rumunsko dostávat spoustu peněz. Momentálně je Rumunsko největším výrobcem elektroniky ve střední a východní Evropě. Díky úrodné půdě mají také mnoho levných plodin. Na konci sklizně tu uvidíte třeba hromady zelí a melounů. Miluju vodní meloun s citronem. Ty taky, Paule, viď? - Rozhodně.
- Jsou mezi pěstiteli vína jednou z nejpodceňovanějších zemí. Většinou se umisťují na 12. příčce. Teoreticky má Rumunsko 3. největší potenciál geotermální energie v pevninské Evropě po Řecku a Itálii. Říkal jsem pevninské. Vy jste ostrov. A ani ne celý v Evropě. Jakožto úrodná a lesnatá země je Rumunsko domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou lišky, zajíci, netopýři… Pamatujete na Wojtka? Tak Rumunsko má největší populaci medvědů hnědých v celé Evropě, kromě Ruska.
A když jsme u strašidelných věcí, v Rumunsku je mnoho oblastí, které jsou prokleté nebo v nich straší. Mezi nejznámější patří asi Čarodějný rybník. Ten hlas se mi moc nepovedl. Tam se prý staly strašlivé věci a nepijí z něj ani zvířata. - Dobře a potom… - Hoia. Hoia. Víš, že u nás máme prales hochů? Jo, jmenuje se to prales Hoh. Les Hoia, prý nejstrašidelnější na světě. Lidé tam viděli všechno, příšery, duchy, UFO i portál do jiného vesmíru.
Tomu nevěřím. Jak by mohly být příšery a UFO na tom samém místě? Takže, jídlo! Mezi nejlepší jídla, která jste navrhli, patří třeba kukuřičná kaše, švestkové knedlíky, tyhle válečky z mletého masa, koláče Plăcintă, ne placenta, omáčka tochitură, masové pochoutky v aspiku, sekaná z vnitřností a národní jídlo jsou sarmale, které vlastně přinesli Turkové z Osmanské říše, ale Rumuni, kteří byli hlavně křesťané, je naplnili vepřovým, upravili si je tedy k obrazu svému.
A ten obraz bude ještě zajímavější, až poznáte přímo Rumuny. A už jsme u: DEMOGRAFIE - Díky, Arte. - Není zač, pošli mě domů. Rumuni často říkají, že jsou románským ostrovem ve slovanském moři. Když se podíváte, kde jsou na mapě, prakticky všichni jejich sousedi nejsou jako oni.
Ale k tomu se ještě dostaneme. Rumunsko má 19,5 milionu obyvatel, od roku 1991 se populace zmenšila o 16,2 %, bývalo jich 23 milionů. Většina obyvatel, asi 88 %, se do určité míry považuje za Rumuny, aspoň některý z rodičů je Rumun. 2. největší skupina jsou Maďaři, přesněji Sikulové žijící v Transylvánii. Potom jsou to Romové, kterým se také říká Cikáni, těch jsou asi 3 %. Zbytek tvoří další skupiny, Ukrajinci, Němci a jiní Evropané. Neevropanů tu žije minimum.
Sice patří do EU, ale nejsou v eurozóně, takže mají vlastní měnu, rumunské leu, mají zásuvky C a F a jezdí vpravo. Teď zpátky k identitě, nemají rádi, když je označují za Slovany, ale uznávají, že slovanská kultura měla na jejich život i identitu velký vliv. Asi 15 % jejich jazyka vychází ze slovanského základu, navíc jsou Rumunsko a Moldavsko jediné románské země, ve kterých převažuje pravoslavná církev typická pro slovanské země. Jako bychom si vyměnili role.
Ale jak se to všechno stalo? Zkusím to shrnout. Oblast dnešního Rumunska byla ve starověku známá jako Dácie, žili zde Dákové, bratranci tajuplných Thráků. Nemáme o nich mnoho záznamů, ale byli známí zajímavými zvyky, vojenskými technikami, Spartakus byl Thrákem, - a mnoho z nich bylo rusovlasých. - Cože, antičtí zrzaví bojovníci? - To zní docela hustě. - Asi ve 2. stol. př. n. l. přišli Římané, všechno zničili a udělali z toho svou provincii.
Nastěhovali sem své lidi a celé to zromanizovali. - Aha, no dop… - Tak se Rumunsko stalo nejvýchodnějším bodem římského vlivu v Evropě. Časem se Slované přestěhovali na jih, když římská říše padla, ale vyhnuli se té straně Karpatů a pobřeží moře, věděli, že jsou to románské bašty. Když se Slované prosadili na Balkáně, prakticky izolovali Rumunsko od všech románských oblastí.
Tím se vysvětluje rumunská jedinečnost. Tak nějak se to stalo. A potom ti Sikulové, největší menšina, tak se to vyslovuje anglicky, v podstatě bratranci Maďarů. Tito lidé vytrvale brání svou kulturu, jazyk a nárok na oblast Transylvánie zvanou též Sikulsko. Mají i svou vlajku. Dnes to není tak velké téma, ale jednou za čas je situace trochu napjatá. Navíc bývalo Rumunsko královstvím, které skončilo roku 1947 s Michaelem I., kterého k abdikaci donutila komunistická strana.
Pro kontext, Hannah chtěla v téhle scénce hrát krále Rumunska. Děkujeme za návštěvu, Výsosti, opravdu nestojíte o azyl u nás? Ne, děkuji, vrátím se ke svému lidu, který mě poslouchá a respektuje můj titul. Tak šťastnou cestu. O dva měsíce později Podepiš to prohlášení, že nejsi král, nebo tě zabijeme. - Zkusil jsem to. - Dnes tu žijí tři lidé, kteří mají teoreticky následnická práva. Ale předbíháme, je čas na náhodnou Hannah a kulturní rubriku.
S Rumunskem a kulturou je to docela náročné, úplně přetékají mýty a legendami. Týkají se životních událostí jako narození, svateb nebo i smrti. K jejich tradicím patří například stříhání pramínku vlasů, když dítě slaví 1. narozeniny. Ten si poté navždy schovávají. Lidé také nabízejí sudičkám oběti, jsou to dary, které nechávají na parapetu. Rumunské svatby jsou také extrémní. Je běžné, že nevěstu unáší rodinní přátelé a žádají „výkupné“. Během tohoto únosu se nevěsta většinou baví v baru.
Koukala jsem na nějaká videa a vypadá to, že na konci je nevěsta ráda. Je to divný. A potom tolik malých zvyků a festivalů, například oslava slunovratu, na kterou se ženy oblékají do bílé. Caloian je dešťový rituál, který provádí děti po Velikonocích nebo při velmi teplých dnech. Vánoce jsou pro ně velmi důležité. V Rumunsku se úplně šílí, dělají obrovský hluk, nosí masky, někdy mají i biče a nosí hole, aby odehnali zlé duchy. Také mají festival, na kterém muži nosí dámské šaty a masky, mají zvony a chodí v průvodech, aby zahnali nemoci a zlé duchy.
Na svatého Ondřeje se běžně jí česnek a rozmisťuje se po celém domě, aby odehnali… - Zlé duchy? - Ano. A také strigoie, což jsou jejich zombie. Pověry, kouzla a podobně jsou nedílnou součástí jejich výchovy. Dokonce mají u černé magie 16% daň z příjmu pro každého, kdo tu profesi vykonává, ať jsou to předpovědi budoucnosti nebo čarodějnictví.
Každá oblast Rumunska má vlastní lidové kroje, které si jsou docela podobné, na všech je vidět balkánský a slovanský vliv. Rumunsko má také 4 držitele Nobelovy ceny, navíc jsou známí mnoha vynálezy, například inzulinu, kol, která se nachází na vnitřní straně rámu auta, a také plnícího pera. A teď Keithův hudební segment, ale Keith tu není, je v Německu! Dostane se Keith do této epizody?! Počkejte si dvě sekundy a zjistíte to! - Ne, Keith tu ještě pořád není…
- Zdravím, omlouvám se za zpoždění. - O co jsem přišel? - Jé, Noah. Když tu nemáme Keitha, - mohl bys vzít hudební rubriku? - No jasně, rozjedeme to. - Jsi vybavený. - No jasně, jdeme na to! Jakožto izolovaná románská národnost, kterou obklopují Slované, má jejich hudba takový balkánský, východoevropský šmrnc. Nejčastěji používají strunné nástroje, dokonce i pro rytmický doprovod. Často hrají také na tento strunný nástroj. Mezi typické lidové žánry patří doina, tedy pastýřská balada a také písně starších.
V každé oblasti mají své verze. Po druhé sv. válce začali zkoušet i něco jiného než klasické lidové žánry. Začalo období Muzică uşoară românească, to znamená lehká rumunská hudba. Georges Enescu byl v té době významným skladatelem a stal se asi nejznámější ikonou rumunské hudby. Po pádu komunismu a otevření se světu experimentovalo Rumunsko dále. Objevilo se mnoho nových kapel a zpěváků v různých žánrech, v rocku, popu, house nebo undergroundu.
Ale nejvíce asi v elektronické hudbě. Dnes tu organizují asi 10 velkých, celonárodních festivalů elektronické hudby: Noise, Untold a největší je Afterhills. Znáte tu písničku Numa numa? Hned jste omládli o 10 let. Tak ta kapela O-Zone byla moldavská a byl v ní jeden Rumun. Prostě Rumuni a Moldavané jsou v podstatě jeden národ. - Přesně tak, vždyť víš, že jsi jako my! - Jasně, ale… Žádné ale, jsi jedním z nás.
Je tu mnohem více známých hudebníků, k těm se dostaneme u celebrit. A teď zpět k tobě, starý brachu. Tak jdeme na to. Pokusím se co nejvíce zkrátit historii Rumunska. Dácie, římská říše, stěhování národů, středověk, rozdělení na tři, Osmani, Rakousko-Uhersko, Rusové, 1. sv. válka, sjednocení, vypadá to dobře a najednou 2. sv. válka, ztratí část svého území, satelit SSSR, vyhnání královské rodiny, fakt zlé období komunismu, svrhnutí diktátora, demokratické volby, EU v roce 2007 a už jsme u dneška.
Mezi slavné osobnosti, které nám navrhli naši fanoušci, patří… Varování, vyslovím to špatně. To bylo jednoduché. Rodiče Dustina Hoffmana jsou odsud, také rodiče Stana Leea, Omlouvám se všem Rumunům, prostě to neumím. Ale každopádně spousta Rumunů a hodně přátel, které za ta léta získali. FRIEND ZONE K tématu přátel říkají Rumuni: „Jediný přítel, kterého máme, je Černé moře.“ Protože je nikdy nenapadlo.
Ale zcela vážně, změny za poslední tři století výrazně ovlivnily jejich diplomacii. Když opustili komunismus a stali se členy NATO a EU, samozřejmě se zlepšily vztahy s ostatními členy EU. Ačkoliv patří mezi méně bohaté země EU, HDP i kvalita života tu rostla díky investicím a půjčkám od EU. To samozřejmě zkomplikovalo vztah s Ruskem.
Rumunsko patřívalo k Varšavské smlouvě, k zemím, které se SSSR spolupracovaly, až do začátku 90. let, kdy se vše rozpadlo. Nejen to, navíc se napětí vystupňovalo kvůli konfliktu v Podněstří. Srbsko je asi jediný soused, se kterým vychází dost dobře, protože mezi nimi nedošlo k větším konfliktům. Navíc je Rumunsko na srbské straně ve střetu ohledně Kosova. S Bulharskem tak nějak společně trpí jako země EU s nejhorší infrastrukturou. Ani se zatím nesmí připojit k Schengenu nebo k eurozóně.
Sdílí řeku Dunaj, pobřeží Černého moře a také historii problémů s Osmany a snaží se vší silou udržet navzájem nad vodou. Ale Rumunsko se moc rádo potkává s bratranci Itálií a Španělskem. Když se setkají, nějak to funguje a rozumí si, i když mají úplně jiné oblečení i zvyky. Navíc se zamilovali do Francie, ale Francie nechce víc než přátelství. Než ji předběhla angličtina, bývala francouzština nejoblíbenějším druhým jazykem. Zkopírovali spoustu francouzské architektury, převzali francouzská slova a prakticky od nich zkopírovali ústavu.
Ale když dojde na nejlepší kamarády, většina Rumunů prohlásila, že to není ani přítel, ani rodina. Moldavsko je v podstatě identické. Moldavané jsou jejich nejbližšími, jejich bratry a sestrami. Mluví vlastně stejnou řečí, jen je Moldavsko více ovlivněné Ruskem. Rádi se setkávají u sklenice vína a bez ohledu na svou izolaci mají alespoň jeden druhého. Rumunsko je zemí elektřiny, mýtů a legend, tolik folklóru, ale taky spousta šílených událostí, které z nich dělají ty, kterými jsou.
Počkejte si, příště bude chlapák, Rusko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (6)
MMel (anonym)Odpovědět
11.06.2020 13:02:33
super video. Hodně mi pomohlo. Opravdu. Děkuji moc
jarknOdpovědět
06.04.2020 22:45:26
Ďakujeeeem
Zdeněk Oi KleinOdpovědět
06.04.2020 16:47:52
Hezký... mám ten pořad rád a začal sem na nej koukat s českou republikou ... asi to je tím že to tady znám ale furt se mi zdá že by zpětně mohl o nás říct víc
anonymxxxx (anonym)Odpovědět
06.04.2020 13:44:49
Jen pro Info, Tunnel of Love už neexistuje, je to zarostlé, dá se to dohledat na netu.
https://www.google.com/maps/place/Tunnel+of+love/@45.4820235,22.2803253,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x474e3732ad690187:0xc806118fa070728c!8m2!3d45.4820235!4d22.282514
Dále bych rád podotkl, že v Rumunsku je obrovská korupce a peníze z evropské únie jdou do různých budování, ale systém (demokracie) v Rumunsku rozhodně není dokonalá. Taky mají dost silný stát a stejné úřady co sloužili k fungování CEAUSESCOVA režimu dnes mají vlajky a symboly evropské únie. Taky extrémní rozdíl mezi chudými a bohatými je vidět. Spoustu informací (hlavně o korupci) jsem slyšel od místních.
také anonym (anonym)Odpovědět
02.05.2020 19:21:16
Mohu potvrdit, korupce je tam opravdu obrovská na všech úrovních, mám tam jak přátele, tak rodinu která tam žije, a to co vše tam strýc musí platit policii, jen za to že tam podniká, aby jéj chránily a třeba se mu nestaly nějaké "mimořádné škody" jak to s oblibou říkají. Mohl bych o různých takových věcech vyprávět hodiny, ono hold sám sem projel i značnou část té země, a je opravdu nádherná... Určitě se vyplatí jí navštívit!
Aleš Najman (anonym)Odpovědět
06.04.2020 10:36:10
Super, díky za překlad a těším se na další díl!