IrskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:6 099

V dnešním díle nás čeká speciální host – Podar. Nebo Padder? Paedar. Každopádně Ir. A ten bude Barbyho opravovat, kdyby měl náhodou o této malé ostrovní zemi špatné informace. Jako obvykle ve videu najdete základní přehled, tipy na dovolenou i zajímavosti.

Poznámka:
Název kapely One Direction znamená doslova "jeden směr", proto na ni Barby odkazuje, když vysvětlují, co jim připomíná tvar Irska.

Přepis titulků

Ahoj, všichni. Dostali jsme se k zemi, odkud z osminy pocházím, k Irsku. Takže jsem nejspíš vzdálený bratranec našeho nejoblíbenějšího Ira – Podara. Pro ty, kdo to neví, Podar nám pomohl s mnoha animacemi a protože je Podar tak skvělý, rozhodli jsme se koupit Podarovi letenky, aby byl v epizodě o Podarově vlastní zemi. Podare, jsi nejlepší! Vyslovuje se to Padder. Je čas učit se zeměpis – teď!

Pozdě. Už ti říkám Podar dva roky, to už nezměníš. - Každopádně jsme u Irska. - A já ho budu opravovat, - když udělá chybu, nebojte se lidi. - Je to tak, Podare. Tak takový pocit to je. POLITICKÁ GEOGRAFIE Ach ano, smaragdový ostrov, deštník Evropy, nugetka. - Irsko je plné významných míst a oblastí. - A je tam město jménem "Pindík". Irsko je třetí největší ostrov v Evropě, leží v severním Atlantiku.

Od Velké Británie ho dělí Severní průliv, Irské moře a Svatojiřský průliv. Vidíš, vyhnul jsem se pojmu Britské ostrovy. Dobrá práce. Rozdělení Irska je trochu zamotané, tak ať to máme rychle za sebou. Když se mluví o samostatném státu, myslí se Irská republika, která zabírá pět šestin ostrova. Pokud nebude řečeno jinak, budeme v této epizodě mluvit o tomto Irsku.

Až do dneška je poslední severní šestina ostrova součástí Spojeného království. Sami moc nevědí, jak si říkat. Někdo mluví o provincii, o oblasti nebo o konstituční zemi, ale každopádně patří k UK. To v minulosti mezi Iry vedlo k různým zajímavým emocím. Ale je to divné, protože lidé si můžou vybrat občanství. Britské, irské nebo oboje. Na západní straně vybíhá hranice do polí a končí u malé vesnice jménem Manger.

Tím vzniká 7km koridor k městu Bundoran, kudy mohou lidé ze zbytku republiky vjet do hrabství Donegal. A potom tu máme zvláštní polo-enklávu hned za řekou Finn. Vstup do ní je jenom 100 m široký, ale je to stále část hrabství Monaghan. Tím také vzniká malá exkláva UK, kousek země beze jména jen se třemi malými farmami. Pokud nechcete přeplavat řeku, můžete se tam dostat jen po silnici s nejvíce změnami jména na celém ostrově – irskou N54, která se změní na dálnici A3, když přejedete do Severního Irska, potom zase na N54 v té exklávě, potom se asi na dva kiláky vrátí k A3 a nakonec zase k N54, když se vrátíte do Irské republiky.

Takže je to prostě irská, britská, irská, britská, irská. Nebo, jak já tomu říkám, moje randění. A Spojené království si řeklo, že hranice nebude podél řeky Foyle až k jejímu ústí. Místo toho odbočili doleva přes pole a zabrali si celé město Derry.

To má logiku. Ale pro Iry je celý ostrov, včetně Severního Irska, prostě Irsko. Z administrativního hlediska je Irská republika dělená na 26 hrabství, ale mnoho lidí počítá i těch 6 v Severním Irsku, takže 32, ale taky ještě dvě městské a okresní rady v Limericku a Waterfordu a tři městské rady v Dublinu, Galway a Corku, takže mají 32 místních úřadů. Když přidáte hrabství severního Irska, tak 37. - A hlavní město Dublin.

- Jo, tak nějak. Super, takže to jsem zvládl. Historicky je Irsko rozděleno na čtyři provincie, na které lidi stále odkazují: Connacht, Leinster, Munster a Ulster. Severnímu Irsku se občas říká Ulster, protože jeho hrabství tvoří většinu této provincie. Největší města po Dublinu jsou Cork a Limerick. Největší letiště jsou v Dublinu, v Corku a letiště Shannon. Kdyby se počítalo Severní Irsko, Belfast by byl na obou seznamech druhý.

Kromě toho, že je samo Irsko ostrov, vlastní také stovky menších ostrůvků. Nejosídlenější jsou Great Island u Corku, Acaill v Mayo a Gorumna a Aranské ostrovy v Galway. Některá zajímavá místa v Irsku jsou třeba: Trinity College, Guinness Storehouse, neolitická mohyla Newgrange, která je starší než Pyramidy, Rock of Cashel, Glendalough ve Wicklow, Blarney Sone v Corku, ostrov, kde se točily Star Wars – Skelig Michael, ostrov Tory s vlastním králem, Scotia's Grave, což je prý hrob egyptské princezny.

- O tom nevím. - Tos nevěděl? Já to našel na Atlas Obscura. Mound of Hostages, pole Céide, Nebeská zahrada, maják Hook Head, nejstarší nepřerušeně používaný maják v Evropě. A ty bydlíš hned vedle. Sean's Bar, asi nejstarší hospoda na světě.

A příliš mnoho kostelů, klášterů, hradů, dolmenů - a hrobek. - Příliš mnoho. A vyhněte se Temple Bar v Dublinu. Je to past na turisty a Iry tam nenajdete. - Prostě tam nechoďte. - Jděte radši do Coppers. - Pivo. Vy víte, jak s ním zacházet, co? - Jo, většina Irů, ale já nepiju. - Jasný. - Od té doby, co jsem zabil toho chlapa. Cože? FYZICKÁ GEOGRAFIE Irsko je velmi zelené.

Konec. Počkej, je toho o něco víc. Irsko je ostrov z pískovce a nerostů, zformovaný během postglaciálního vzestupu. Má asi 12 malých pohoří, většina z nich leží na severu, západě a jihu. Na mapě si všimnete, že východní pobřeží je docela hladké a rovné, zato západní je rozeklané, plné poloostrovů a ostrůvků. Jako byste kouli hlíny rozmázli jedním směrem. Haha, One Direction.

Nejvyšší bod je Carrauntoohil s asi 1000 m. n. m. Nejdelší a nejdůležitější je řeka Shannon. Největší jezero na ostrově je Loch Neagh, ale v Irské republice je to Lough Corrib - v západním Galway. - Na západě je také výrazná přírodní památka, Moherské útesy, které se zvedají přímo z moře do výšky asi 120 metrů. Jinak o něco severněji je Slieve League a v Severním Irsku je Obrův chodník, řada šestistěnných vulkanických schodů, které vystupují do moře.

Líbí se mi, jak to říkáš. Šestistěnný. Ačkoliv je docela daleko na severu, Irsko zažívá zvláštní klimatický fenomén. Funguje trochu jako deštník Spojeného Království. Přijme teplý vzduch z Golfského proudu, který začíná v Karibiku. Takže ačkoliv je Irsko na stejné šířce jako Newfoundland v Kanadě, je asi o 9 °C teplejší a zřídka zažívá teploty pod bodem mrazu. To znamená, že tu málokdy sněží. Na druhou stranu ale v Irsku hodně prší. Víc než polovinu roku leje.

Potom dva měsíce svítí slunce a pak hned zase leje. Nemáte z toho tak trochu depresi? Proč myslíš, že Irové pijou? Když jsme u toho, ten déšť zajišťuje, že se v Irsku daří flóře i zemědělství. Odtud i typická zelená barva. Běžně se pěstují brambory, cukrová řepa a obilí, třeba ječmen, oves a pšenice. A velká část z toho, jak asi tušíte, se používá k produkci - našeho nejznámějšího výrobku, piva. - Pivo! Irsko bez piva je jako Mexiko bez tacos, Korea bez kimčchi, Argentina bez tanga, Bob Saget bez laserových očí.

Pivní kultura je tak nedílnou součástí naší identity, že si občas i kněží a jeptišky dají pintu guinnessu. A bible nezavrhuje alkohol, jenom opilost, takže znejte míru. Dost často chodíme ke zpovědi. Některá známá irská jídla jsou třeba boxty, bramborový chléb, chléb s jedlou sodou, slanina a zelí, polévky jako coddle nebo irské ragú, jelita a ústřice a Guinness.

A všude najdete brambory, různě připravené a servírované s čímkoli. Irsko má také ideální podmínky pro 26 druhů savců, jako je liška obecná, ježek západní, hranostaj, rejsek a jezevec. A jediný místní druh suchozemského Plaza je ještěrka živorodá. Ne, asi není pravda, že sv. Patrik vyhnal z Irska všechny hady. V Irsku nejspíš prostě hadi nikdy nebyli kvůli geografické izolaci. A sv. Patrik nejspíš nebyl Ir, asi byl z Walesu. O Irech panuje spousta domněnek.

To nás přivádí k: DEMOGRAFIE Takže, Podare... Promiň, Paddere, co to znamená být Ir? - Nám Irům jde hlavně o craic. - Jo, jasně... Cože? - Každej den v týdnu. Milujeme craic... - Protidrogová policie, ruce vzhůru! Běžný omyl, vlastně nemluvíme o drogách... - Odpor pří zatýkání! - Ale nemlu... Irsko má asi 4,8 milionů obyvatel, se Severním Irskem přes 6 milionů, a má nejvyšší porodnost v EU.

Asi 80 % země jsou Irové, 9,5 % jsou další běloši a zbytek jsou Asiaté, černoši a dost možná nějací kouzelníci. Jako měnu používáme eura, máme zásuvky typu G a jezdíme vlevo. Díky moderním médiím zná stereotypy kolem irské kultury každý, aspoň něco. Třeba Riverdance, nebo leprikóni, nebo leprikóni tančící Riverdance, ale irská identita je svět sám o sobě. - Zaprvé, jazyk. - Irsko je technicky vzato bilingvní země, používá se irština i angličtina, ačkoliv angličtina mnohem více.

Irština je příbuzná s keltskými jazyky ve Skotsku, Walesu a trochu i Bretani. Po Islandu byste řekli, že jsme v suchu, a pak přijde irština, kde M a H zní jako V a D a H jako G nebo Y. B, F a H občas zní jako W. Paule, schválně, zkus vyslovit tahle slova: Ne: Znamená to pokračuj. Dobrej pokus. Je to: Znamená to důležitý.

Ne: To je záchod. Tohle jsem si vymyslel. Ale dobrej pokus. Ta řeč byla dlouho potlačována anglicky mluvícími vládci, takže několik generací Irů sotva znalo vlastní mateřštinu. Dnes zažívá velké obrození a je jedním z hlavních předmětů na prvním i druhém stupni. Ale méně než polovina obyvatel tvrdí, že mluví plynně a každodenně ji používá jenom málo komunit.

I přesto irština ve 21. století přežívá. Cedule jsou v obou jazycích, mají v irštině televizní stanici, rádio i online noviny. Abyste Irsku opravdu porozuměli, musíte znát jeho historii, na což nemáme dost času, ale co nejrychleji: doba kamenná, keltská kultura, náčelníci, velekrálové, křesťanství, vikingové, Normani, stavěly se hrady, černá smrt, Jindřich VIII.

zaútočil, kolonizace Ulsteru, vláda Angličanů, Oliver Cromwell, války, Theobald Wolfe s neúspěšným povstáním, hladomor, stěhování do USA a Skotska, národní hnutí, sever nesouhlasí, persekuce katolíků, vlastní vláda, brzy ukončena, 1. sv. v. a Velikonoční povstání, boj s IRA, občanská válka, vítězí Irský svobodný stát, 2.

sv. v. – jsou neutrální, pochod za občanská práva 1969, víc drama v Severním Irsku, připojení k EU, Velkopáteční dohoda, Keltský tygr, ekonomická krize, ale nadále rostou. - A jsme u dneška. - Už jsme říkali, že Irové tvoří největší etnickou skupinu. Ti pochází z národa zvaného Kelti. - Říká se keltský, Bostone, keltský. - Ne "seltský". Před tisíci lety se Keltové potulovali po celé Evropě, ale vzestup říší a války je zatlačily na západ až na tyto ostrovy. Keltové měli velmi složitý systém kmenů, klanů a rodin, které vládly s vlastními náčelníky a Krály.

Částečně proto má tolik Irů Mc nebo téměř výhradně irské O před příjmením, což znamená syn nebo potomek. Před křesťanstvím byli Keltové hlavně farmáři a pastevci - s pohanskými kořeny. - A s kontroverzními zvyky - zapsanými Římany. - Pak přišlo křesťanství a katolicismus hrál, a stále hraje, velkou roli. Některé staré tradice přežívají dodnes, třeba festival Samhain.

- Počkej, já myslel, že M a H zní jako V. - To záleží. Někdy jo, někdy ne... Ta vaše řeč... Samhain byl zpopularizován, dnes je známý jako Halloween a slaví se po celém světě. Původně ale vyřezávali řepy, ne dýně. Folklór a tradice jsou důležité. Leprikóny znáte, ale dál je Fionn MacCool a Fianni z Fenianského kruhu, Cúchulainn, Diarmund and Grainne, kteří jsou jako Tristan a Isolda, artušovská legenda a mnoho dalšího.

Nejoblíbenější sporty se nehrají nikde jinde na světě: galský fotbal a hurling. To je jako irský famfrpál, ne? Neříkej tomu famfrpál. Toto je Hurley. - To vypadá hustě, jak se s tím hraje? - Proč se nezeptáš Jasona Stathama? Neexistuje jednotný irský akcent. V různých oblastech jsou různá nářečí. Třeba: Ještě, že jsi tady.

Já bych celou zemi urazil a nejspíš by mě zapíchli, kdybych se o tohle pokusil. Známí lidé irského původu jsou třeba: chemik Robert Boyle, irský Pewdipie, Phil Lynott, kterému jsem říkal Philly Nott v epizodě o Guyaně, omlouvám se. Ten z One Direction.

- To bylo správně. - Výborně. A ze Severního Irska: Michael Fassbender je napůl Ir, to se asi počítá. - Jo, a nějakej Conor McGregor. - Jo, ten. A podle toho malajského fanouška taky Westlife a Boyzone. O bohatých vrstvách hudby, tance, literatury, symbolů, artefaktů, tradic, festivalů, legend atd. se dá mluvit dlouho. Na to není čas.

Pokud chcete vědět víc, - koukněte na Fair City nebo Otec Ted. - Nebo si třeba promluvte s Irem. Ne, telka je lepší. V telce je vždycky všechno pravda. Kamarádi Irska za tři, dva, jedna. FRIEND ZONE Je jedno, kde na světě je potkáte, vždycky máte štěstí, když najdete Ira. Jakožto člen EU má Irsko silné vazby na mnoho pevninských sousedů, především na katolické země jako Francii a Španělsko. Francouzi a Irové mají dlouhou historii spojenectví proti Britům.

Asi 60 % žáků na druhém stupni se učí francouzsky. Se Španělskem nejen obchodují, také je to turistický cíl číslo jedna. Asi čtvrtina populace tam jezdí aspoň jednou ročně. Kupodivu do Irska tíhne od 90. let, tedy od kolapsu SSSR, spousta Litevců. Po Polácích a Britech jsou třetí největší skupina přistěhovalců. Ale Poláci jsou všude, takže to není žádný šok. Pamatujete, že tvoří asi 8 % populace Islandu? I přes minulé problémy vychází Irsko s UK celkem dobře.

Dováží odsud mnoho zboží a Irové tvoří nedílnou součást atmosféry Británie, protože jich tam žije tolik. Nejlepší kamarádi Irů jsou ale asi Skotsko a USA. Skotové a Irové jsou keltští bratři a od začátku měli společnou kulturu i podobné problémy. Spousta Irů se po Velkém hladomoru přestěhovala do Liverpoolu a jsou tu obecně vítaní. Když zapomeneme na děsné přízvuky, ve Statečném srdci irští žoldnéři zradí Brity a přidají se na stranu Skotů.

Takové to je. USA je jejich oblíbený mladší bratranec, který je mnohem větší a silnější. Nejen, že tam vyváží 30 % svého exportu, ale po Velkém hladomoru statisíce Irů uprchlo na Ellis Island a dnes tvrdí 35 milionů Američanů, že jsou alespoň částečně irského původu. Nejvíce jich je na východním pobřeží a v Nové Anglii. Je to asi 7krát více, než přímo v Irsku. Dostalo se to i ke mně. Díky, dědo, kterého jsem nepoznal. Na závěr to přenechám tobě.

Děkuji, Paule. Irsko se muselo pro-Conor-McGregorovat válkou, hladomorem, hospodářskou recesí, strašným leprikónským rapem a děsivým přízvukem Gerarda Butlera v P.S. Miluju tě. No tak, vždyť jsi Skot, tak těžké to být nemůže. Ale i přes to jsme zůstali nejlepší v celém sousedství, navzdory emočním problémům. Jsme dost boží, pokud to tak můžu říct. Do toho, Irsko, ty nádherný, opilý, chaotický národe. Víš co?

Na počest irské osminy tvé krve jsem se rozhodl udělit ti titul tak nějak asi Ir. Tady máš osminu irského trojlístku - přilepenou kouskem izolepy. - Díky, Podare. - Ačkoliv vždycky pokazím tvoje jméno. - To je pravda. Titul odebrán. Ne, ne! No tak. - Už jsme to řešili. - Je to jako ladder, ale je to Padder. - Je to tak? Padder? - Lepší. Dobře já. Další na řadě je - Izrael.

- To bude dobrý. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chybka ve videu, nikoliv v překladu, ale Cliff of Mohers mají v některých místech až 214m, nikoli 120m, což je docela velký rozdíl :)

00

Odpovědět

S trochou péči by se dalo slovo padder přeložit jako tramp (a hrátky s tramp vs. tremp by byly snadno přeložitelné).

00

Odpovědět

Kolik brambor zabije Ira?
Ani jedna.

70