RuskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:6 136

Konečně vám na našem webu přinášíme Barbyho olbřímí epizodu o olbřímí zemi. Epizodu o Rusku rozhodně nechtěli jen tak odbýt, takže se můžete těšit rovnou na 30 minut zajímavostí, tipů a užitečných informací, kterými vás kromě Barbyho provede také jeho expert na Rusko, Mike.

Objevy připisované ruským inovátorům: rozhlasové vysílání (Alexandr Popov), videorekordér (Alexander Poniatoff – 50. léta), solární článek, transformátor, ledoborce a elektrická železnice (Fyodor Pirotsky – 1874), první prototypy vrtulníků a elektrická ponorka (Stefan Drzewiecki – 1884), první sněžné skútry (zvané aerosaně), syntetická pryž (polybutadien, Sergei Lebedev), moderní pěnové hasicí přístroje, AK-47, stíhačky MiG-15 a MiG-21, jaderné elektrárny.

Přepis titulků

Ahoj všichni, jsme u Ruska, o tom jste už asi slyšeli. Tady jsem rozhodně chtěl pomoc od skutečného Rusa a jeden mě hned napadl, seznamte se s panem Mikem. Narodil se tam, mluví rusky, zná tu kulturu, je to můj expert na Rusko. Varování, v USA už žiju 3krát déle, než jsem žil v Rusku, takže pokud se spletu, omlouvám se. Díky, Miku. Volba byla buď ty, nebo soused Dimitrij. - Ten feťák?

- Vidíš? Nikoho lepšího bych nesehnal. Je čas učit se zeměpis – teď! - Ahoj, já jsem Barby, to je Mike. - Rusko je velká země, všichni ho znají. Je velké, jedinečné a hlavně jste na něj už všichni čekali. Bude to dlouhá epizoda, spousta informací, tak nažhavte moskvové závity! Vítejte u epizody o Rusku. POLITICKÁ GEOGRAFIE Jak všichni víme, Rusko je země s největší rozlohou na světě. Je tak velké, že se ani nedá přesně zobrazit na papíře, protože podélně opisuje moc velký oblouk na zemském povrchu.

A s takovou rozlohou se pojí spousta zeměpisných rarit. Rusko je tak velké, že pokrývá asi osminu obývané rozlohy světa a plochu o velikosti povrchu Pluta. Rusko je transkontinentální země, která se rozkládá ve východní Evropě i severní Asii, tedy v tzv. Eurasii. Obecně se za evropskou část, ve které žije asi 77 % populace, považuje vše na západ od pohoří Ural. Zbylých 23 % pak žije východně od něj. Rusko je široké asi 9000 km, prochází jím 11 časových pásem a má nejdelší hranici, dohromady se 14 zeměmi.

Ano, dokonce i se Severní Koreou na trojmezí s Čínou. Navíc uznávají dvě sporná území, se kterými sousedí, Severní Osetii a Abcházii, jako státy, ale obecně jsou považovány za část Gruzie. Navíc má Rusko vojenské základny v 9 zemích světa včetně Podněstří v Moldavsku. Navíc má Rusko do roku 2050 půjčený od Kazachstánu kosmodrom Bajkonur, nejstarší a největší kosmodrom světa. Funguje jako exkláva Ruska.

Země je rozdělená na 85 federálních útvarů a dva z nich jsou sporné. Jsou rozdělené na 6 kategorií. 46 oblastí, těch je nejvíce a jsou přímo kontrolované vládou. Nejzápadnější část Ruska je exkláva zvaná Kaliningradská oblast. Pak 22 republik, to jsou nominálně autonomní území a mají právo na vlastní ústavu a kromě ruštiny i svou řeč. Žijí v nich menšiny s vlastní kulturou. Potom 9 krajů, které jsou jako oblasti, ale historicky bývaly v pohraničí a často jsou málo obydlené.

Potom 4 autonomní okruhy, zčásti nezávislé sesterské oblasti, ale spadají pod nějakou oblast. Tyto 2 oblasti spravují tyto 3 okruhy a Čukotský okruh jako jediný nespadá pod žádnou oblast ani kraj. Potom tu mají zvláštní jednotku, Židovskou autonomní oblast, byla ustanovena jako domov pro ruské Židy, sice teď tvoří Židé méně než 1 % obyvatel, ale jméno už jí zůstalo. Na závěr jsou tu 3 federální města, dvě největší jsou hlavní město Moskva a Petrohrad, to třetí federální město je kontroverzní Sevastopol na sporném Krymském poloostrovu, který si nárokuje Ukrajina, ale i Rusko jako Krymskou republiku.

To je složité téma, dostaneme se k tomu. Ta města fungují jako samostatné jednotky a nepatří pod žádnou oblast. A to bylo jenom administrativní dělení. - Vynechali jsme spoustu věcí. - Třeba že chce někdo oživit dynastii Romanovců a možná založit na Balkánu mikronárod. Nebo že Nezávislá kalifornská republika má v Moskvě ambasádu. Nebo že přes 100 let ovládali Aljašku, říkalo se tomu Ruská Amerika.

- Bylo to asi takhle. - Ha! Mám kus Ameriky. - Jak se vede, osadníci? - Nic moc. Sakra, tahle válka s Osmany mě stojí celý jmění. - Potřebuju peníze. - Hej, v Kalifornii je zlatá horečka. - Pojďme všichni tam! - Ku*va! Američané a britští Kanaďané se blíží a pokusí se převzít vládu. Bude ještě dražší to území ubránit, přitom mě ani nezajímá. Asi ho prodám. - Hej, Británie, nechceš?

- Arktickou tundru už mám, nedám si, díky. - USA? - Ta zmrzlá půda, co je k ničemu? - To po mně nemůžeš chtít moc. - A tak to prodali jen za 7,2 milionu. To by dnes bylo, když započítám inflaci, zhruba 130 milionů, asi 2 centy za akr. Ale nakonec získalo Rusko své dnešní území hlavně dobýváním, většinu získali na konci 18. století kozáci, kterým velel tenhle chlap. Co je to kozák? Když to zkrátím, je to takhle: Už mě nebaví tahle potlačovaná agrese. - Měli bychom vypadnout a bojovat!

- Hele, ty jsi nebojácný chlap, přeješ si zemřít, asi by ti vyhlídka smrti nevadila. Co kdybys dostával zaplaceno, abys umíral za mou zemi? - Jak? - Půjdeš, najdeš spojence mezi místními nebo je zabij, ale dej mi území. Bude to dobrodrůžo! - Takže takový žoldnéř nebo tak? - Tak tomu nebudeme říkat, - ale v podstatě ano. - A tak vyrostlo Rusko z tohoto - do tohoto. - Ale nejde tu jen o politické členění. Hlavní a největší město je Moskva, žije tam skoro desetina obyvatel.

Je to největší evropské město a v roce 2020 patří mezi 20 měst s nejvíce obyvateli ve vlastním městě, asi 13 milionů, má i 3 největší letiště. 4. nejrušnější letiště je v Petrohradu a o kousek dál má Petrohrad také největší přístav, Petrohradský přístav u pobřeží Finského zálivu. U ruských břehů jsou tisíce ostrovů, většina leží v Severním ledovém oceánu, ale ten největší, Sachalin, je v Pacifiku. Nahoře uvidíte dva drobečky, Diomédovy ostrovy.

Ano, ten větší vlevo patří Rusku a ten menší vpravo USA. A jsou přímo na datové hranici, to znamená, že jsou od sebe jen asi 3 km, ale ten velký je o celý den napřed oproti tomu malému. Pobřeží Ruska má asi 37 600 km, to je 5. nejdelší na světě, většina je na severu a mají nárok na největší kus Severního ledového oceánu. Rusko má pár územních sporů. V Asii jsou to Kurilské ostrovy, Rusko i Japonsko si dělají nárok na tyto ostrovy u Hokkaidó. V Kaspickém moři si Kazachstán nárokuje tři ostrovy, které spravuje Rusko.

A nakonec nejslavnější spor, o kterém se teď všude píše, spor s Ukrajinou o Krym. Když to opravdu hodně zkrátím, roku 2014 převzaly kontrolu ruské jednotky a celá oblast byla anektována. Většina obyvatel jsou Rusové a v kontroverzním referendu si odhlasovali připojení k Rusku. Mezinárodní společenství dodnes neuznává toto referendum jako legitimní, ale oblasti přesto de facto vládne Rusko. To znamená, že kromě Krymu je sporné také celé Azovské moře. Když se podíváte na mapu hustoty obyvatel, vidíte, že na východ od Uralu žijí lidé u známé transsibiřské magistrály, nejdelší železnice na světě.

Vede napříč celou zemí a díky ní jsou dostupné sousední země, Mongolsko, Čína, KLDR. Cestování na sever a na východ je stále složitější. Dodnes nevedou silnice do nejvýchodnějšího regionu, Čukotského autonomního okruhu. Kdo se tam chce dostat, musí buď letět, nebo plout neoficiálně lodí z okolí. To bylo hodně informací, tak se podíváme na významné památky. Mezi památky, které nám doporučili do videa ruští fanoušci, patří například: město mrtvých u Dargavsu, Leninovo mauzoleum, Kreml Izmailovo, stanice moskevského metra, chrám všech vír, Car kolokol, Dostojevského divadlo, muzeum vodky v Petrohradě, hotel Ukrajina, labyrint na ostrově Bol'shoy Zayatskiy, Muzeum Freudova snu, alej velrybích kostí, klášter, základna a gulag Solovetsky, etnografické muzeum Ulan Ude, mumie tohohle chlapa, nejslavnější socha Dělník a kolchoznice, dokonce mají nejvyšší sochu ženy na světě, samozřejmě spousta kostelů, hlavně ortodoxních, hodně zábavních parků - a Miku, nejznámější místa?

- Rudé náměstí, chrám Vasila Blaženého, - Zimní palác a Petěrgof. - To bylo spousta informací. - Rusko je rozhodně plné kontrastů. - A jeho krajina též. A jsme u: FYZICKÁ GEOGRAFIE Co se týče krajiny, je Rusko jako stánek se zmrzlinou. Jasně, na většině území mrzne, ale rozlohou jsou největší na světě, takže mají různé oblasti a jejich mráz má různé příchuti, že jo? - Ano.

Například: - Západně je úrodná Východoevropská nížina a z ní na jihovýchodě vystupuje Kavkaz, kde leží nejvyšší bod Evropy i Ruska, hora Elbrus, o kus dál je delta Volhy, největší delta Evropy, kterou napájí Volha. Kavkaz a Ural tvoří hranici evropského Ruska, za nimi začíná Asie a její obrovská oblast zvaná Sibiř. Dělí se na Západosibiřskou rovinu, kde teče řeka Ob, Severosibiřskou nížinu a Středosibiřskou vysočinu. Na jihu u hranic s Mongolskem jsou pohoří Sajany a Jabloňový hřbet, kde najdete největší jezero Ruska a nejhlubší jezero světa, Bajkal, u kterého žijí snad jediní sladkovodní lachtani světa.

Kousek od Bajkalu pramení nejdelší řeka Lena, která ústí na severu. Dále tu jsou ta pohoří, která chrání Kolymskou nížinu. A nakonec se dostanete k sopečnému pobřeží Pacifiku s Korjatským a Kamčatským pohořím a poloostrovem směrem na jih, který leží na Ohnivém kruhu. U Kamčatky a sporných Kurilských ostrovů je z celého Ruska nejvíce sopek, asi 200, nějakých 60 je stále aktivních. Tři nejaktivnější a stále soptící jsou Karymská, Kizimen a Šiveluč.

Severní ledový oceán je rozdělen na 5 moří na ruské straně. Čukotské, Laptěvů, Východosibiřské, Karské a Barentsovo. Tam najdete také nejsevernější bod, je to Země Františka Josefa, ta je přímo nad Novou zemí, kde je největší evropský ledovec. Navíc poblíž vybouchla největší jaderná bomba. Asi 60 % celého území je klasifikováno jako sibiřská tajga, tedy lesy chladnějšího klimatu s opadavými stromy jako břízy, duby apod. Je to největší zalesněná plocha světa, dokonce větší než Amazonie. Většinu jižní části tvoří stepi, tedy obří travnaté oblasti, málo stromů, ideální k farmaření, dost slunce a vláhy v mírném pásu.

Dále na sever je země stále nehostinnější, tam jsou tundry a studené pouště, kde téměř nikdo nežije, ale kde najdete mnoho surovin. Například četná naleziště ropy a plynu na Sibiři a v Severním oceánu. Rusko má největší zásoby plynu na světě, nejvíce ho vyváží a vyrábí nejvíce ropy. Většinu petrolejových zásob spravují státní firmy Gazprom, Lukoil, Rosněfť. Velké území a děje se tam toho dost.

Ruská ekonomika je podle nominálního HDP 11. na světě. A podle parity kupní síly 6. Ale zpět ke zdrojům. Zemědělství je tu dost omezené, jen asi 0,1 % miliardy akrů orné půdy se trvale obdělává a žně trvají jen asi 2–4 měsíce. Většinu území totiž pokrývá permafrost, - na kterém se špatně pěstují plodiny. - Ale zato tam rostou geologické formace zvané pingo, které dělají krátery, plní se vodou a trypofobici je nesnáší.

- Proboha! Dejte to pryč! - Divná studená voda a větrná eroze jsou také důvodem, proč jsou v Rusku jedinečné skalní formace v tajze i stepi. To znamená, že zemědělství probíhá na jihu, kde je podnebí o něco teplejší. Ale i když je ten sektor tak malý, Rusko je předním výrobcem plodin, jako je pohanka, ječmen, oves, třtina, rybíz, angrešt a maliny. Navíc těží nejvíce palladia a diamantů. U Ruska každého hned napadne chlad.

Také mají nejstudenější osídlené město. Ale v Rusku také naměřili největší teplotní rozdíl světa. Ve městě Verchojansk měli v létě 37 °C a v zimě -68 °C. - To je rozdíl 105 °C. - Navíc jsou břehy Kaspického moře považovány za semiaridní pouště. - Patří tak k nejteplejším oblastem Ruska. - Někdy to vypadá jako severní Afrika - nebo Blízký východ, mají velbloudy. - Když jsme u velbloudů, zvířata! Žije tu přes 260 druhů savců a téměř 800 druhů ptáků. O některých jste slyšeli, třeba tygr ussurijský, medvěd ušatý, - rys ostrovid.

- V tundře najdete také lední medvědy, soby, mrože, narvaly, arktické lišky… V teplejších oblastech mají rosomáky a tu zvláštní sajgu tatarskou - s prodlouženým čumákem. - A nebylo by to Rusko - bez národního zvířete, medvěda hnědého. - Prostě Rusko. Pouště, skoro 40 °C, permafrost, aktivní soptící vulkány… A na závěr tohoto segmentu jídlo. Kvůli obřímu území a spoustě etnik, které tu najdete, mají velmi rozmanitou kuchyni.

Společné ale je, že zavařují hodně zeleniny, sklizeň je krátká a v zimě je plodin málo. Dejte si do polívky zakysanou smetanu, nalijte si vodku a už vaříte jako Rus. Mezi známá jídla, která zmínili naši fanoušci, patří stroganov, bliny, kyjevský kotlet, golubky, spousta druhů žitného chleba, různé pirohy, mají svou zmrzlinu a pusinky, kaviár je důležitý, hlavně z jeseterů, spousta polévek, milujeme polévky a saláty!

Polévky šči, boršč, soljanka, ucha, šťovíková, - saláty vinaigrette, Olivier… - A slaví s nimi Nový rok. - Bez salátu není večírek. - Navíc to mají od Belgičanů, ne? Jeden Belgičan pracoval v ruské restauraci a jeho šéf mu prý ty recepty ukradl. Ukradený Belgičanům na Nový rok, chápu. Je toho víc, ale to by trvalo, protože v Rusku je uznáno přes 180 etnik, každé se svou kulturou. Když jsme u toho, už je na čase se přesunout k: DEMOGRAFIE O Rusech jednou napsal Dostojevskij tohle: „Je hrozivé, jak svobodomyslný je Rus, jak silnou má vůli.“ Být Rusem je pro mnoho Rusů významné, je to pro ně čest a jsou na to pyšní.

V Rusku žije asi 143 milionů lidí, je to nejlidnatější země Evropy a v roce 2020 9. nejlidnatější země světa. Asi 80 % populace se etnicky považuje za Rusy, zbylých 20 % patří k těm 180 etnickým menšinám, největší jsou Tataři – asi 3,7 %, a Ukrajinci – asi 1,4 %.

Potom je spousta dalších, Baškirové, Čuvaši, Karelové a tak dále. Často jsou ty skupiny ale původem Asiaté, například Jakuti, Tuvinci a Altajové, kteří mluví turkickou nebo mongolskou řečí a nejsou etnicky běloši. Jako měnu používají ruský rubl, mají zásuvky C a F a jezdí vpravo. Úřední řečí je ruština, ale republiky mohou mít i další. Jo a ručně psaná azbuka je šílenost! Rusko má dlouhou historii, ale na začátek bude nejlepší, - když si povíme něco o Slovanech.

- V Evropě jsou 3 hlavní etnické skupiny, románská, germánská a slovanská. Rusové jsou největší slovanskou skupinou. Kořeny Slovanů dokumentují už Římané, obydleli východní, střední a jižní Evropu. S výjimkou pár zemí jako Polsko a Chorvatsko jsou Slované pravoslavní, což souvisí s Byzantskou říší. Jestli o tom nic nevíte, tak ve 4. století bylo v Evropě tohle: Západořímská říše Umírám, útočí na mě Germáni! Docházejí peníze, nikdo neuznává Caesara za Boha.

Pomozte mi, mí Řeckem ovlivnění poddaní na východě. Východořímská říše Hodně štěstí, já jdu svojí cestou. Taky mám vlastní hlavní město a polyteismus je na hovno, - křesťanství je lepší. - A pak v 11. století: Katolíci Proč se chceš rozejít? (Proto)pravoslavní Nesouhlasíme s vedlejšími dogmaty, ale hlavně s vašimi obřady. A myslíme si, - že papež nemá v církvi pravomoc.

- No, ale vy zas máte patriarchy. Ale to je jiné. To jsou oblastní manažeři, navíc máte divný sochy. Myslíme si, že kněží se můžou ženit a máme celkem rádi dlouhé vousy. Dobře, ale my aspoň hrajeme při mši na nástroje. Je tam toho víc, ale teologické rozdíly by byly na dlouho. Nicméně ani ne 50 % populace tu víru opravdu vyznává. Asi 30 % populace vyznává buď něco duchovního, ale ne náboženského, nebo jsou ateisté nebo agnostici.

Kromě toho je důležité, že ne všichni tu jsou pravoslavní Slované. O tom už jsem v jednom videu mluvil, tak si ho prostě pusťte, ale jsou tu Turkiti, Mongolové, Čerkesové, Ugrofinové a v severní Arktidě dokonce Inuité. Také mají v Kalmycku nejzápadnější buddhistickou komunitu. Zajímavé, to jste určitě nevěděli. Rusko má v Evropě vysokou porodnost - i počet imigrantů. - Ale také vysokou úmrtnost, hlavně mužů. Dneska je na každou ženu v zemi pouze 0,84 muže.

Jo, mají mnohem více žen. A soutěživost mezi nimi je docela vidět. Není nezvyklé, že jsou ženy nafintěné včetně vysokých podpatků a umělých nehtů, - i když jdou jen pro mlíko. - K téhle společenské dynamice musíte pochopit, že Rusko udělalo v minulosti spoustu chyb. Mívali království, invaze, expanzi, války, říše, unie a nejznámější je období 20. století, tedy období komunismu. To slovo je prakticky vždycky asociováno s Ruskem. Proto tu v médiích často uslyšíte slova a fráze ze sovětsko-komunistické éry.

Třeba proletariát, buržoazie, pracovní prostředky, soudruh! Byli první zemí, která nastartovala tuto ideologii a zahrnula ji do ústavy po Říjnové revoluci. A navíc ji rozšířili do světa. O to tak nějak šlo s Varšavskou smlouvou a východním blokem po 2. sv. válce. - Ale zašli ještě dál. - Tak jsme zničili nacisty, dobrá práce. Rusko, bojovali jsme s tebou rádi, jsi fajn. Ano, drugu, bylo hezké bojovat společně proti nepříteli.

Tak to abych s evropskými kamarády pomohl Německu s volným trhem, privatizací a stimulací toku peněz, aby se zas postavilo na nohy. Ne, my mu s kamarády pomůžeme s kolektivním systémem, který zmobilizuje a podpoří proletariát, aby byl efektivní, pomocí státní regulace bez nějakých děr v zákoně. - A ku*va, to fakt uděláš? - Da, myslím, že ano. - Já si vezmu východ, ty západ. - A pak v 50. letech: Já ovlivním sever, ty ovlivníš jih.

- A v 70. letech: - Já podporuju sever. - A já jih. - A tak dále. Teď se určitě ptáte, co to ten komunismus přesně je. Sice jsou různé názorové proudy i definice, když to zkrátíme, komunismus je filozofická, sociální a ekonomická ideologie a hnutí, - které vychází z textů K. Marxe. - Ideální nejvyšší cíl je majetek a výrobní prostředky vlastněné kolektivně lidmi a státem. Zkrátka vlastně nic nevlastníte, ale vlastně všichni vlastní vše, aspoň na papíře.

Ale stát bere první a rozděluje tak, jak mu přijde nejlepší, tak zhruba, ale vlastně ne. Je to divný. Nicméně po rozpadu SSSR v roce 1991 změnili systém svého fungování. Legislativně, na papíře se Rusko označuje za federativní, poloprezidentskou konstituční republiku s důrazem na silně státem řízený ekonomický model a ruským konzervatismem jako rozšířenou ideologií. Tato strana, Jednotné Rusko, má 3/4 křesel ve Federálním shromáždění.

A je poloprezidentská, takže prezident je hlavou státu, ale premiér je hlavou vlády. Ale je to mnohem složitější. - Miku, jak bys to vysvětlil? - Je to země, která je vyhlášená tím, že mění pravidla v průběhu hry. Podle mě je to oligarchie. Tak jo. Teď se podíváme na významné kulturní úspěchy a rysy. Rusové byli pionýři vesmírného závodu a spustili éru vesmírných objevů. Dustin ze Smarter Every Day o tom něco řekne. U Ruska prostě musíš mluvit o kosmickém inženýrství, protože je to ohromující.

Začalo to s ruským vizionářem Ciolkovskim, ten přišel na rovnici hybnosti raket, která je po něm pojmenovaná. Na začátku letů do vesmíru nastartoval ty závody SSSR, když vypustil Sputnik, první satelit ve vesmíru. Vesmírný závod pokračoval, Jurij Gagarin, první člověk ve vesmíru. To bylo vážně něco! Když se podíváte na dnešek, zjistíte, že Rusko a USA spolupracují, dokonce se to vyvinulo v partnerství. Bez ohledu na politickou situaci, inženýři z NASA a ruského programu spolupracují, aby umožnili objevování vesmíru.

ISS, jedna z nejlepších věcí, co lidé kdy vytvořili, je základnou pro stálou přítomnost lidí ve vesmírů už od konce 90. let. Navíc se ruská raketa Sojuz ze začátku 70. let ukázala jako tahoun lidských letů do vesmíru. Je to úžasný! Díky za slovo, ve videu o Rusku musíš mluvit o raketách, protože ty Rusům jdou. Proč nemáš u každé země kousek o jejich raketách?

Vím, co uděláš, teď mě utneš. Měl bys… Kromě vesmírného závodu je Rusům připisována spousta objevů. Dáme vám jich pár na obrazovku. Dokonce vynalezli Tetris. Jeho melodie je ruská lidová píseň Korobieniki. Mendělejev také vymyslel první verzi periodické tabulky. A pár prvků má jméno po Rusech nebo místech v Rusku, - včetně Mendělejeva. - Jsou průkopníci výzkumu kmenových buněk a chirurgických operací, transplantace srdce a plic.

I přes rozmanité republiky jsou některé ruské zvyky univerzální. Všichni Rusové berou svátky velmi vážně a jejich oslavy si velmi užívají. Vánoce trvají až do Nového roku a místo Santy Clause mají Dědu Mráze. Později dostal jako doprovod také Sněhurku. Jinak slaví i jiné významné dny, například MDŽ je velmi důležitý. Jeden mýtus je, že Rusové jsou geneticky vybavení proti chladu. - Vysvětli. - Nevadí nám to, protože se líp nabalíme. - Ale zase máte rádi sauny a ledovou vodu.

- To jo. Navíc jsou Rusové skvělí sportovci, hlavně v hokeji, wrestlingu, krasobruslení a gymnastice. Často skórovali na olympiádě a dvakrát měli nejvíce medailí. Na ZOH 1994 a 2014, - kdy ji pořádali v Soči. - Po čemž následovala řada skandálů. Šachy jsou velkou součástí ruské kultury. Je potřeba logika a lstivost, což Rusy vždy oslovovalo. Mnoho slavných hráčů je z Ruska. Éra romantismu ve 30. letech 19. stol. byla zlatá éra ruské literatury. Mezi nejznámější autory patří Dostojevskij, Tolstoj, Čechov.

- Ti ukazují prestiž té literatury. - Rusové mají hodně lidové hudby, - která bývá stará století. - Dodnes používají tradiční nástroje jako akordeon bajan, flétnu svirel, strunné nástroje jako domru, gusli a nejznámější ze všech je trojúhelníková balalajka. Každá oblast má vlastní tanec, ale nejznámější je troika a kozáček. Rusové vědí, jak se předvést. Světoznámý balet funguje už od 17. stol. a všichni ví, že Rusové patří k nejlepším cirkusákům, ať je to žonglování, akrobacie, hadí lidé…

Rusko má spoustu umělců napříč žánry, směry i styly. - Navíc mají tradici animace. - Už v roce 1935 byl založen Sojuzmultfilm, největší animační studio. Na tom jsme vyrůstali. Ještě nějaké poznámky na konec, co to znamená být Rusem, Miku? Nechci znít pohrdavě, ale Rusové rádi fetišizují své utrpení. Rusové nežijí, oni přežívají. Jinak je divné, když se usmíváte na cizince. - Proč?

- Nevěříme vám. Nikdy nedávejte darem nůž, naznačuje přetrhání pout. Rusové jsou velmi pohostinní. Často vás pozvou domů a jsou smutní nebo uražení, když odmítnete. A když přijdete, nepustí vás, budou vařit čaj, povídat, nalévat alkohol… V Rusku nevyberou prostřední jména rodiče, každý se s ním už narodí. Je to jméno z otcovy strany. Můj táta se jmenuje Jurij, - já jsem Jurivič. - Ženy to mají taky. - Je to tak.

- Ženy mají jedno jméno mužské. Tak teď je čas na zkrácenou historii. Roztroušené slovanské kmeny, Rurik je sjednotí, Kyjevská Rus, Vladimír I., invaze Mongolů, Ivan III., Ivan IV. Hrozný, dynastie Romanovců, Petr I. Veliký, Kateřina II. Veliká, zrušení nevolnictví, prodej Aljašky USA, Rusko-Japonská válka, 1. sv. válka, vzrůst SSSR s Leninovými bolševiky, královská rodina Romanovců je sesazena, což zobrazuje velice přesný animák, komunismus, Lenin zemře, je nabalzamován a vystaven, ale proč ne, Stalinova diktatura, 2.

sv. válka, Německo poruší smlouvu a napadne Rusko, velká chyba, studená válka, vesmírný závod a jaderné zbrojení, Kubánská krize, letní olympiáda v Moskvě, Gorbačovovy reformy, Nobelova cena za mír, Boris Jelcin vyhraje první prezidentské volby, pád SSSR, neúspěšný pokus Čečenska o odtrhnutí, Putin poprvé zvolen na dvě období, po krátké pauze je zvolen potřetí, nárůst ekonomiky díky byznysu a digitalizaci, válka s Gruzií, anexe Krymu, kontroverzní referendum a jsme u dneška.

Mohli jsme toho říct víc, ale nemáme čas, můžete to napsat do komentářů. Už jsme zmiňovali nějaké známé Rusy, ale přidáme seznam dalších, z historie i moderní éry. Mezi slavné spisovatele patří tito, ale nejznámější jsou asi tito: Známí herci a režiséři, mezi nejslavnější patří asi tito: Státníci a váleční hrdinové jako: Spousta sportovců jako: - A je jich ještě víc, pište do komentářů.

- Tohle byli mí oblíbenci. Vidíte, že Rusko není jenom stát, je to svět sám pro sebe. A svět nás přivádí k: FRIEND ZONE U Ruska je to s diplomacií za poslední staletí unikátní - už i před studenou válkou. - Jako transkontinentální země se vždy účastnili evropských i asijských záležitostí, ale šli i dál. V Africe byly v 7 zemích vlády ovlivněné marxismem, který přinesli Rusové během studené války.

Tyto země měly nejbližší vztahy s Ruskem a také to vysvětluje, proč mají vlajky Angoly a Mozambiku symboly podobné kladivu a srpu. S Asií mají vztahy už od doby expanze, kdy dobývali území východně od Uralu. Dnes jsou 4 země Asie klasifikovány buď jako s komunistickým státním zřízením, nebo vedené komunistickou stranou, které ovlivňoval hlavně tehdejší SSSR. Jsou to Čína, Severní Korea, Vietnam a Laos. Rusko patří mezi země, které po válce udržovaly vztahy s KLDR, a ovlivnilo část jejich ideologie čučche.

I během největší izolace měli Rusové snazší přístup k jejich trhu. Během válek také Rusko ovlivňovalo různé strany v Laosu, Kambodži a Vietnamu. Vietnam je dnes oblíbenou destinací Rusů v jihovýchodní Asii. S Čínou mají přátelské vztahy, ale v 50. letech mezi nimi došlo k rozporům, kdy Čína řekla: "Hele, Rusko, díky za ty koncepty, ale uděláme si to po svém, už tě nepotřebujeme." Dnes je ale Čína mezi největšími spojenci. Je to zajímavé, mají i dobrý vztah s Indií od indo-pákistánských válek, kdy bylo Rusko na straně Indie, kdežto Čína na straně Pákistánu.

Rusové teď často jezdí do Goa. Každopádně patří všechny tři k zemím BRICS spolu s Brazílií a JAR. Pět vznikajících světových velmocí, které uzavřely vzájemně výhodné smlouvy. Kuba a Venezuela jsou nejlepší přátelé v Latinské Americe, Kuba jako jediná v Americe plně přijala komunismus a hrála velkou roli za studené války. S Venezuelou je to složité.

Za Cháveze si byli blízcí, spolupracovali, ale po jeho smrti podpořilo Rusko Madura, toho dost států jako prezidenta neuznalo a pak se to s protesty komplikovalo ještě víc a Rusko Madurovi slíbilo i vojenskou pomoc. USA je jako zakázaný přítel, potřesou si rukou, ale nemyslí to upřímně. Politicky musí být vše strategické a ne vždycky platí všechna pravidla hry. Po konci studené války se vztahy výrazně zlepšily, ale činy USA ve střední a východní Evropě se Rusku nelíbily, především intervence NATO na Balkáně.

A tak je z toho ping pong. USA má rakety v Polsku, Rusko má základnu ve Venezuele. Flirt USA s Ukrajinou, azyl pro Snowdena atd. Ale jako lidé spolu vychází celkem dobře. USA má 4. největší ruskou menšinu a slavní Američané mají ruské kořeny. Když Američan potká Rusa, možná se zvědavě zeptá, jaké to je být Rus, ale oba se stejně rádi opijí. S Ukrajinou se milují i nenávidí. Ukrajina má největší ruskou menšinu, je jich tu přes 8 milionů a je to příšerně složité.

Když odložíme sporná území jako Krym a Doněck, možná spolu Ukrajinci a Rusové oficiálně nevycházejí, ale mají společnou historii a velice dobře si rozumí. Ještě zajímavější je, když se vezmou. Ale u nejlepších kamarádů zmiňovala většina fanoušků 3 země. Bělorusko, Kazachstán a Srbsko. Srbsko je v podstatě takové Rusko junior s balkánským šmrncem. Bývali komunistickými zeměmi, nyní tam převládá pravoslavná církev, mají společnou azbuku, shodnou se ohledně Kosova a Rusy v Srbsku vítají s otevřenou náručí.

Srbové také říkají, že patří k 300 milionům, naráží tím na celosvětovou populaci Rusů. Kazachstán i Bělorusko jim vždy byli blízcí, mají ruštinu jako úřední řeč a bývali součástí SSSR. Kazachstán má 2. největší ruskou menšinu, asi 3,6 milionu a Rusko je trochu vidí jako svého chlebodárce.

Mají lepší podmínky pro zemědělství, mnoho potravin dováží Rusko odsud. Bělorusko je jako přítelkyně Ruska, která se přizpůsobuje jeho stylu. Hlavy státu spolu hrají hokej a Bělorusové často mluví rusky místo bělorusky. To ale v Bělorusku spustilo období „rebělorusifikace“ a teď se snaží najít své kořeny a nenapodobovat Rusko. Nicméně budou Rusko vždy podporovat mezi prvními. Závěr bys asi Miku měl vzít ty.

Rusko je stará a rozporuplná země. Nádherná, ale zjizvená, elokventní ale nemotorná, lstivá i jednoduchá, její lidé hrdí, ale zranění, odolní a defenzivní. Jsou unikátní, ale početní, a když nějakého potkáte, jen tak na něj nezapomenete. Počkejte si, příště bude Rwanda. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Putin je spina, stejne jako zdejsi cenzori.

00

Odpovědět

Ty „pusinky“ jsou ve skutečnosti zefiry. Označení pusinka jsem ještě neviděl. Je to něco podobného maršmelounům. Vyrábí se to snad z jablečné pěny s příměsí bílků nebo čeho.

00

Odpovědět

Znicmo Brusela, raztahajta palico na kusočký

011

Odpovědět

Dakujem

30

Odpovědět

Proč zařazuje mezi ruské inovátory i Stefu Drzewieckeho? Rodem patřil k polské šlechtě a dokonce bojoval proti ruskému záboru Polska v 19. století.
https://en.wikipedia.org/wiki/Stefan_Drzewiecki

02

Odpovědět

Přiznám se, že mě to jméno v tom výčtu také zarazilo, ale myslím, že ten článek na Wikipedii na to zčásti odpovídá: "At the special request of Grand Duke Konstantin, Drzewiecki moved to Saint Petersburg in 1873 at the age of 29. While in Russia Drzewiecki had a fruitful career as a mechanical engineer." Velkou část své inženýrské kariéry strávil v Rusku, to možná opodstatňuje jeho pozici na tom seznamu.

40

Odpovědět

+jesterkaA co takhle přepnout do polské verze, kde se píše trochu podrobněji _ Od roku 1877 pod kierunkiem Drzewieckiego zbudowanych zostało 50 czteroosobowych okrętów podwodnych. Jednak wobec niemożliwości zrealizowania w Rosji wielu planów konstrukcyjnych, Drzewiecki zdecydował się w roku 1891 na powrót do Francji, do paryskiego Auteuil._ Jinými slovy už v roce 1891 odchází do Francie.

12

Odpovědět

+LZřejmě Barbi neumí polsky...

10

Odpovědět

+LUž? No, 22 let je dost dlouhá doba, takže klídek. O nic nejde.

21

Odpovědět

+UffffffffOdkdy je od roku 1877 do roku 1891 22 let? ( Grand Duke Konstantin byl gubernatorem Polska v té době už v penzi, nikoli Ruska).

12

Odpovědět

+LA v ruské wikipedii zase píšou русский учёный польского происхождения takže ruský vědec polského původu.

21

Odpovědět

+Aleš NajmanPak je i Marie Curie-Sklodowska vlastně ruská fyzička a chemička, ne? Rusové v 19. století tedy vůbec neokupovali část Polska, tzv. Kongresovku. (Na papíře polské království fungovalo až do roku 1863, ruský car byl také polským králem, Stefan Drzewiecki se narodil 1844, zatímco Curie-Sklodowska se narodila až 1867).

22

Odpovědět

+LTak přiznám se, že zase nemám do detailu nastudovaný Drzewieckého životopis. Tam by to bylo spíše o to jak mluvil a psal ve svém životě. Jestli rusky nebo polsky. Ale to bychom našli více takovýchto rozporů. Např. Koperník je taky braný za Poláka a on spíše mluvil a psal německy. Franz Kafka vyrůstal v Praze a psal německy. Petr Parléř byl také spíše Němec než Čech atd.To by bylo asi na delší debatu.

20

Odpovědět

+Aleš NajmanProto jsem zmínil i ty ' komplikace '; Koperník psal spíše latinsky a díla věnoval polskému králi.

Parléř byl poddaný římského ( římskoněmeckého) krále Karla, který ho zaměstnal mimo jiné i v Praze.

Jen u Kafky by se dalo hádat, protože zažil císaře i prezidenta...

11

Odpovědět

+LKafka zažil císaře a prezidenta, ale spíše se považoval za Němce žijícího mezi Čechy. I když samozřejmě česky uměl, ale svá díla psal německy protože se mu v němčině lépe přemýšlelo. Ale to jsme trochu odbočili :-)

10

Odpovědět

+Aleš NajmanA aby to bylo komplikované, tak i trůn Ruského imperia nebyl obsazen etnickým Rusem, ale německou dynastií (Romanov-Holstein-Gottorp), takže označení "Rusko" v 19. století je vlastně stejně nepřesné, jako "Polsko".

Zlatý středověk, kdy se území říkalo "Scythia", nebo "Tartaria".

22

Odpovědět

+LŠpatně jsem se podíval, ale i tak je to dost dlouhá doba. Poslyš, ty se asi rád hádáš, i když tím ničeho nedosahneš, co? :D Ale netrap se, nejsi tu jediný takový.

01

Odpovědět

+UfffNěkdo tu musí dělat "šou", aby se tento server uživil a ty jsi měl důvod kliknout na video ještě jednou, i když si ho už viděl

10

Odpovědět

+LLepší práce by ve tvém životě nebyla? :))

11