James Corden se učí o bělošském privilegiuThe Late Late Show with James Corden

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 30
21 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:265
Počet zobrazení:7 726

S aktuálními protesty v USA nabývají na síle i diskuze o americkém strukturálním rasismu. Přitom se často operuje s pojmem white privilege neboli bělošské privilegium. Pro některé to může být zcela nový pojem – ani James Corden si nejdřív nebyl jistý, co to pro něj znamená a jak s tím má naložit. Co si pod tímto pojmem tedy představit?

Přepis titulků

Třetí způsob, jak můžete nyní pomoci, je… Jamesi! Jamesi, ahoj! Mám skvělou zprávu. Ahoj, Olivie. Diváci, toto je Olivia, Olivia píše pro naši show. Zrovna na ní děláme, natáčíme Tři způsoby, jak můžete nyní pomoci. Já vím, to je ta skvělá zpráva. Máš výborný prostředek, jak bojovat se strukturálním rasismem.

Máš pravdu. Mám svou slávu. Aha, to ne. Svou show? Ne, jen to ne. Nikdo se na tuhle show ve skutečnosti nekouká. Dávají ji v místnostech, kde lidé spí. Tak cos myslela? Jakými prostředky můžu pomoci? Ten prostředek, který máš, je tak mocný, že o něm možná ani nevíš.

Je to… Já ne… Nechci, aby to vyznělo arogantně. Je to… Je to mé charisma? Protože to o mně lidé říkají, říkají, že mám něco, nedokážou to pojmenovat, ale něco jako zranitelné sebevědomí, které málokterý objemný muž má. Je to tvé privilegium! Neměla jsem tě nechat hádat. Privilegium?

Mé privilegium. Správně. Na zkoušku si představme, že úplně nevím, co to znamená, ale vím, že když to slyším, cítím se hrozně. Je naprosto normální, že se cítíš trochu provinile, když se mluví o privilegiu. Ale jestli to pomůže, není tvoje vina, že máš privilegium. Zdědil jsi to, nezpůsobil jsi to. Ale o tom to je. Já jsem nic nezdědil. Nenarodil jsem se do bohaté rodiny.

Jezdili jsme pod stan do Bournemouthu. Nejsem nijak privilegovaný. Jsem ráda, že jsi na to zavedl řeč. Jedna z největších mýlek o privilegiu je, že když ho někdo má, že má jednoduchý život nebo že měl pohodové dětství. To to neznamená. Privilegium, zvlášť bělošské privilegium, znamená, že ti život neztížila barva kůže. Chápu, co říkáš. Ale když pomyslím na to, že mám bělošské privilegium, cítím se fakt hrozně.

- To nemusíš. - Cítím se hrozně. - To je v pohodě, Jamesi. - Já se… Cítím se strašně. Nesnáším rasismus. - Nesnáším rasismus. - Já vím. - Zkusíme popojet. - Ale… Mám bělošské privilegium. Tak, řekl jste to. Řekl jsem to. A je to, to zvládnu.

Mám… bělošské privilegium. Mám velmi charismatické bělošské privilegium. Určitě. A znamená to, že se nemusíš potýkat s věcmi, jako je profilování na základě rasy, nespravedlivé zamítnutí hypotéky nebo nejsi menšinou na pracovišti, takže nemusíš kolegům vysvětlovat, co je privilegium. To je hrozný. Stalo se někdy něco z toho tobě? No jasně.

- Jedna z nich se děje právě teď. - Panebože. Panebože. Odmítli ti dát hypotéku? Ne, vysvětluju svému kolegovi, co je privilegium. Jsem to ale bídák! Já jsem takovej blbec. - To je v pohodě. - Já jsem ten problém. - Já jsem ten problém. - Ne, Jamesi, v klidu. - Panebože.

- Proto to děláme. Je to v pohodě, protože díky privilegiu můžeš mnoha způsoby pomoct! Jak třeba? Když své privilegium uznáš, je to ohromný pokrok. A teď, když jsi ho uznal, můžeš bojovat za spravedlivější společnost. To můžu? Ano. Díky privilegiu se můžeš zastat lidí jiné barvy pleti v malém i ve velkém. Ve velkém bojovat za spravedlnost ve vzdělání, zdravotnictví a bydlení. V malém třeba tak, že budeš lidem jiné barvy pleti naslouchat, zvlášť když mluvíme o rasismu, aniž by ses zaobíral jen svými pocity.

Panebože, abych se nezaobíral jen svými pocity… To jsem právě udělal. Teď si připadám úplně… Na tom nezáleží. Vidíš to. Tak tohle byly Tři způsoby, jak můžete nyní pomoci. Díky. Diváci, toto byla Olivia Harewood. Brzy na viděnou u Late Late Show. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (121)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je na čase vypálit do základů Karlovu univerzitu, protože Karel IV. sliboval splacení dluhů z pogromů. Je třeba strhnout všechny sochy TGM, protože jmenoval za předsedu ústavního soudu antisemitu Karla Baxu – nechvalně známého zástupce žalující strany během hilsneriády. Měli bychom zničit všechny husitské památníky a vyrabovat jejich kostely, protože v dnešní době bychom je za tyto činy nazývali teroristy. Vlastně by nebylo od věci strhnou v Trevíru čínskou sochu Karla Marxe, protože to byl rasista a antisemita. Také generál Patton byl antisemita a o vězních z koncentračních táborů hovořil jako o zvířatech. A hnutí Black Lives Matter by si mělo nastudovat Gándhího, který o černoších hovořil jako o n*****h.

Ne, je to manipulace a demence. Kdyby bělošské privilegium opravdu existovalo, tak jsem dostudoval prestižní technickou univerzitu. Já ji nedostudoval, protože jsem blbej jak tágo. Kdyby něco jako rasismus existovalo, tak mám diplom a nevyučovali mě lidé různých barev pleti, vyznání a národností. Samozřejmě nějaké stereotypy existují, ale jsou upozaděné.

Když někdy v 18. nebo 19. století rabovala bílá lůza, vznikly Vánoce. Teď začala rabovat barevná lůza, tak se asi budou muset zavést barevné letní Vánoce – spojené třeba s ničením soch. Lidé mají nasráno v hlavách – nic více, nic méně. Lůza je lůza, bez ohledu na barvu pleti a je jedno, jestli se zdraví hajlováním nebo oslovením čest práci. V USA je zástupcem jedné lůzy prezident Trump a zástupcem druhé lůzy hnutí Black Lives Matter.

154

Odpovědět

Pro všechny, které video naštvalo, nesouhlasí s ním nebo mají pocit, že je to úplný nesmysl: Pojem "bílé privilegium" paradoxně neznamená, že máte něco navíc, ale že něco nemáte či neznáte. Že nemusíte řešit problémy a potíže, se kterými se potýká menšina (v tomto případě černoši, asiaté, latinos). Video neříká, že se běloši mají za něco stydět nebo se omlouvat. Říká jenom, že si mají uvědomit, že se někdo jiný potýká s problémy, které jsou pro ně neznámé. A pokud je to možné, tak přispět k tomu, aby tyto problémy a překážky vymizely.
Můžete si to představit na něčem nepolitickém. Představte si, že by zaveden pojem "konfekční privilegium", který by označoval fakt, že lidé s konfekční postavou, nemusí při nákupu oblečení řešit potíže, které řeší ti, kdo konfekční postavu nemají. Všichni ti, kdo jsou moc hubení, moc tlustí, moc vysocí, moc malí, ... a musí si proto oblečení nechat upravit nebo ušít na míru. Rozdíl je v tom, že barva pleti by rozhodně neměla ovlivňovat vaše fungování ve společnosti.

1320

Odpovědět

Dobře vysvětleno, ale aby to lidi opravdu tak brali, tak by nesměli vnímat jen to špatné. Jenže je těžké naslouchat těm slušným protestujícím, protože ti gauneři, co jen využili současné situace a rabují obchody, tak ti si veškerou pozornost stáhnou na sebe, lidi pak nezajímá, kde je pravda, jenom kopou za "svůj" tým, protože "támhleti zlí černoši se k nám přece chovají ještě hůř" (což mimochodem nikomu nevyvracím, protože takovejch hovad se objevilo víc, než dost a to je fakt... škodí tím ve výsledku hlavně sobě a těm slušným černým).
Navíc tohle je v podstatě vtipné video, proto James Corden tak přehrává a dělá ze sebe hlupáka. Proto je i dost těžké pro bělocha vžít se do jeho situace, když ze sebe dělá troubu (i když v rámci scénáře). Normálně smýšlející bílý člověk se přece určitě nechce vědomě chovat jako tupounek, kterému musí chytřejší černoška vysvětlovat, že je privilegovaný a neuvědomuje si to. Tvůj komentář to vysvětluje srozumitelněji, než video (ale jestli se na těchto stránkách a v této diskuzi setká s větším pochopením, to si netroufám odhadnout).

45

Odpovědět

Nejen konfekční privilegium. Takových privilegií můžeme uvažovat bezpočet. Ta paní z videa jich má jistě celou řadu: "kapitalistické privilegium", kdy nemusela vyrůstat v komunismem zdecimované zemi, "jazykové privilegium", kdy mluví světovým jazykem a nemá problém se po světě domluvit, "zdravotní privilegium", kdy netrpí nějakým zjevným tělesným hendikepem atd. Jako první krok by si je měla přiznat. U mnohých by možná zjistila, že jsou mnohem silnější, než "bělošské privilegium". A pak by mohla pozvednout svůj hlas.

211

Odpovědět

+HKAno, máte pravdu. Je prostě lepší být zdravý a bohatý, než chudý a nemocný. :-) Tato "privilegia" je potřeba brát v kontextu. Američanům obecně "jazykové privilegium" moc nepomůže, ale např. zvýhodní ty z nich, kdo studují. A studují ti, kdo dostali další "privilegia" – vysoké IQ, kvalitní sociální zázemí atd. Na výhody se snáze nabalují další výhody, na problémy zase další problémy. Proto bohatí bohatnou a chudí chudnou.

51

Odpovědět

Rasizmus je bohužiaľ v každej krajine a u každej rasy. Že sa policajti k černochom v USA inak je fakt, ale protesty nemajú byť násilné a spojené s rabovaním. Ale to s tou hypotékou je podľa mňa blbosť. V dnešnej dobe musí bankový úradník postupovať podľa predpisov a žiadna banka by si v nich niečo také nedovolila.

33

Odpovědět

A proč tedy pravicoví autoři z USA "pokukují" po Švédsku jako po příkladu státu, ve kterém "více konkurence, více kapitalismu" ukazuje lepší společnost? V USA právě demokraté reprezentují národního levičáka a bohužel Trump je více v politickém středu než je u nás prezentováno.

05

Odpovědět

Vy všichni, co se rozčilujete, buďte v klidu... Já se taky cítím jako běloch, ale pro nacionalisticky zaměřené amíky je středoevropan jen cosi jako "špinavý slovan". Čech v USA rozhodně není privilegovaný bílý muž. To co říká ta jeho černá kolegyně se na nás opravdu nevztahuje.

26

Odpovědět

:) Jinak to co jsem napsal měl být v podstatě smířlivý komentář. Tak to zkusím ještě jednou, chtěl jsem tím říct, že my se nemusíme cítit jako privilegovaní běloši, co by se měli chovat před jinými etniky pokorně jako James Corden ve videu. Těch pár mínusů mi nevadí, ale opravdu podle vás není možné, aby se běloši mezi sebou nedělili na skupinky a jedna skupina se cítila nadřazenější té druhé? Ale prosímvás... Kolik lidí v ČR třeba nadává na Ukrajince, co sem jezdí za prací? Jsou to běloši, no ne? Tak v USA je to snad jiné, a když se tam přistěhuje bílý cizinec za prací, bude taky privilegovaný jako rodilý američan?

32

Odpovědět

+Calybos4391Tak proč se chováš jako "poturčenec" a prezentuješ tady konfederační (americkou) vlajku. I u nás bylo otroctví (u nás nazývané jako robota) zrušena až v roce 1848 (v USA v roce 1865).

04

Odpovědět

+LNevím, co je "poturčenec", tuhle nálepku mám poprvý :) ale na vlajku ti klidně odpovím, prostě protože to pro mě není symbol otroctví, ale mám rád jižanskej styl. Však víš, pěkný auta, hezký holky, dobrá whisky... Koukni třeba na "Mistři hazardu", jestli nechápeš co myslím (https://www.csfd.cz/film/197215-mistri-hazardu/prehled/).
Můžeš to nazvat třeba "redneck kultura", nebo jak chceš, pro někoho je to prostě symbol toho dobrého z ameriky, nejen těch neustálejch průserů, co USA kdy zavinila :) To že ta vlajka začla lidem posledních pár let vadit, to už je holt dané fanatismem z politické korektnosti a snahou přepisovat historii například bouráním soch a odstraňováním takových symbolů (však nemusíme chodit daleko, v ČR to známe taky, třeba za komančů se odstraňovaly sochy Masaryka, pak se zase s velkou slávou opět začly vystavovat). Já mám tu vlajku v internetových diskuzích už pěkných pár let, takže tak.
A o občanské válce jsem si toho taky už dost přečetl, neboj. Můžu tě ujistit, že zlo bylo na obou stranách a nebylo to tak jednostrané, jak to píšou v dnešním výkladu dějin vítězové (proto je ta vlajka pro některé lidi tak kontroverzní).
Nicméně svůj názor ti nenutím, jen ti odpovídám na otázku ohledně vlajky (možná trochu obšírněji, já vím).

12

Odpovědět

+Calybos4391No nevím, ale třeba zmiňovaný Dodge Charger se nevyráběl na jihu, ale na severozápadě (ve státě Michigan). Právě ve státech okolo velkých jezer získávali práci jednak Irové a právě černoši, kteří utíkali před utlačováním Jižanů.

Takže všechno tvé "jižanství" je vlastně obdiv k "severozápadu". Jejich symbolem je pak orel bělohlavý, nikoli konfederační kříž (vycházející z vlajky Anglie).

03

Odpovědět

+LV pohodě, všechno jsou to jen symboly :) Však všichni běloši původně přišli do ameriky z Evropy.

02

Odpovědět

+Calybos4391A proč tolik lidí nadává na Ukrajince?

No nevím, ale byli to oni, kdo se přidal k nacistům. Front, který osvobozoval, ale i znásilňoval se jmenoval "ukrajinský".
Následně v roce 1968 pocházela většina "osvobozujících" sil právě z Ukrajiny, po další revoluci jsou opět Ukrajinci nejpočetnější "menšinou" u nás, ale jejich prezident si zve českého velvyslance na kobereček kvůli "Zakarpatské Ukrajině" a podpoře Zemana vůči Rusínům.

03

Odpovědět

+LJá kvůli politice neodsuzuju chlapy, co k nám jezděj za prací. Jo, jednomu Ukrajinci jsem zařídil v práci vyhazov (byl to agresivní feťák), ale dost ostatních se chová slušně, tak co...

12

Odpovědět

Mě by zajímalo, co místní cenzor hulí. Protirasistický odkaz mi na stránkách levičáků ještě nikdo nesmazal. Až dnes.
Trpíte těžkou schízou, ale to se Vás asi právě v tom odkazu dotklo cenzore.

60

Odpovědět

Co se nehodí, to smažou, a u čeho si nejsou stopro jistí, tak na to hodí raději shadowban :D A to jsem si myslel, že to tu rozkurvit více, než to zvládl kdysi Corwin, nejde.

70

Odpovědět

Morgam Freeman celou tu umělou bublinu ohledně "rasismu" vysvětlil nejlépe, raději tady dejte jeho video:

Morgan Freeman o rasismu - MOUDŘE!

110

Odpovědět

Ježisi majoritní většina USA černochů jsou normalní lídé, kteří si musí myslet ,že se svět zbláznil když k nim příjde nějaky běloch a začne se omlouvat za to že má bělošské privilegium. Pokud opravdu chce něco změnit tak ať si tady pan James Corden strčí své bělošské privilegium do p****e a ta jeho asistentka své černošské neprivilegium do pitche, chytnou se za ruce a jdou dělat ve svém volném čase nějáké prospěšné věci pro komunitu ve které žijí.

201

Odpovědět

Tak zrovna komunita, ve které on žije, to určitě nepotřebuje... o ní nevim. Ale s tim omlouvánim souhlasim, je hodně retardovaný, když se to stane... ale nevim o tom, že by to tak někdo opravdu chtěl.

30

Odpovědět

Jojo... a hůře bude i u nás. Bohužel ideologie neomarxismu, feminismu, homosexualismu, genderismu, multikulturalismu a podobných jsou už natolik rozlezlé a vlak už je rozjetý, že si vůbec nejsem jistý, zda se to podaří zastavit a kde to skončí.
Bohužel většina z nás normálních pracujícíh lidí je natolik zaneprázdněna běžnými starostmi (děti, práce apod.), tak už nám nezbývá čas ani síla s tím něco udělat.

1310

Odpovědět

Tak si aspoň posteskneme na internetu a budeme doufat v nějaký ten lajk :)

A pojďme si promluvit o tom, jakou ideologii zastáváte Vy, normální pracující člověk, který je natolik zaneprázdněn běžnými starostmi, že nemá čas na blbosti, jako jsou například lidská práva a rovnoprávnost?

915

Odpovědět

+drobekJojo, urvani levicaci, kteri nazvou rasistou a homofobem kazdeho v opozici, kteri bez mrknuti oka vyzyvaji k bojkotu podniku, medii, řečníků a cehokoliv, co jim nejde na ruku, kteri nedokáží vest normalni debatu bez revu nebo pláče, kteri nici sochy a snaží se prepisovat historii a nebo si z ni vybiraji jen to co se jim hodi, kteri sou na strane feministek, ale zaroven nechaji transgender chlapa identifikujiciho se jako zenu kurvit zenskym sporty... ano, presne temhle lidem jde o rovnopravnost nebo dospelou debatu. C'mon

116

Odpovědět

+PlezableŽe největší prostor v médiích dostávají ti neukřičenější není žádná novinka, ale tak je to na obou stranách (vemte si uřvané pravičáky, kterých tady taky máme dost). A extrémní názory se najdou v každé ideologii/hnutí/myšlenkovém proudu, to taky nelze popřít. Taky si nejsem jistý, jestli není čas na komplexní pohled na historii, kdy je potřeba uznat, že i velké osobnosti mohly být dnešní optikou strašní šmejdi, ale druhá strana by se měla zase zamyslet nad tím, že na historii nelze pohlížet současnými měřítky, protože se lidská společnost vyvíjí.

A když si po sobě přečtete svůj příspěvěk, působí to na vás tak, že byste byl otevřený diskuzi? To jen tak na okraj...

78

Odpovědět

+drobekNo ja jsem otevren diskusi, jen proste s bandou učenců vzdělaných v hrani na fletnu nebo v socialnich pseudovedach sem okamzite označen za nenávistného fasistu.

24

Odpovědět

+PlezableTakže když někoho škatulkujete Vy, je to v pořádku, ale když někdo zaškatulkuje Vás, je to špatně? Vaši oponenti vám nemůžou říkat "nenávistný fašisto", ale Vy jim můžete říkat "uřvaní levičáci"? Nezdá se Vám to trošku pokrytecké? Ale máte právdu, pojmy jako je fašista, levičák apod. se v dnešní době strašně plýtvá... A učenci v hraní na flétnu mají stejné právo vyjádřit se, stejně jako architekti, doktoři, pokrývači nebo studenti "školy života" :)

72

Odpovědět

+drobekAbych to jen doplnil, ona se dnes také spatne vede diskuse, kdyz vsechny komunikacni kanaly nekomu patri a ti maji svou agendu. FB, YT, Twitter, ti vsichni mazou komenty, fotky, nezobrazuji urcite komenty protoze nejsou relevantni apod. A v 99% je takto postizen koment ci ucet nekoho, kdo proste neveri ve vice biologických pohlavi nez 2 nebo kdyz nekdo napise, ze mu cerni uz 10x vykradli auto. (Me treba YT smazal koment o tom, ze sem se pozastavil nad tim, ze v Safety Council na Twitchi je nekdo, kdo se identifikuje jako jelen a chodi se ven past. A zaroven je transgender. Coz je mi ukradeny. Me prispevky zmizely behem 15s)
Pokud tohle neni levicovy fasismus absolutních rozmeru, tak uz nevim.
Dnes clovek nesmi mit jiny nazor nez levicovy

37

Odpovědět

+PlezableTo nevíš, že svět ovládají transgender jeleni :D

Ale ne, teď vážně. Komunikační kanály někomu patří a on také je zodpovědný za náklady. Takže jistě má nějakou metriku, která ukazuje nejvýdělečnější příspěvky. A když to není ten tvůj, tak ho prostě smaže, aby měl místo na výdělečnější. Kde vidíš problém, tenhle přístup je čistý kapitalismus v praxi.

16

Odpovědět

+LPochopim navadeni k nasili, pochopim vyzyvani k nepokojomum, pochopim rasisticke urazky, pochopim nenavist ke skupine obyvatel...
Nepochopim automaticky delete komentare, ktery se slusnou formou zepta na neco, co se nekomu nelibi. Jak pak muzem vest debatu ? Takze se nemuzu divit tomu, proc jelen ( navic dle tech videi na netu i naprosto odporna osoba mentalne, zla, povysena apod ) ma byt clenem Safety councilu ? Problem v tom samozrejme vidim, protoze dnes to funguje tak, ze bud mas nazor jako liberal nebo mas problém. A plati to pro vsechny globalni platformy

30

Odpovědět

+PlezableElektřina je prostě drahá.

Navíc dotaz adresovaný právě jedné osobě zajímá právě jednu osobu - tazatele. Pokud si serveru nezaplatil, že bude udržovat právě tvé příspěvky, pak VÍTEJ V KAPITALISMU.

06

Odpovědět

+LAsi jsi to nepochopil, napisu to srozumitelneji.
Byl to normalni koment pod videem na YT. Nepsal sem nikomu primo, nevytvoril sem to video, muj koment lze tezko prevest na jednotky spotreby energie.
Dava to takhle vetsi smysl, proc me to stve ?

20

Odpovědět

+PlezableTakže koment není kódovaný v paměti disku formou jedniček a nul, které se musí časem elektřinou obnovovat?
Stejně se nemusí platit za elekřinu, aby se komentář vůbec zobrazil/přenesl?

03

Odpovědět

+drobekNo na nic jiného než občasné posteknutí na internetu čas opravdu nemám. Když se mi poštěstí vzít si dovolenou nebo mít volno, věnuji ho rodině a dětem a ano jsem tím zaneprázděn tak, že mi nezbývá čas promenádovat se na demonstracích a někde protestovat. Ono rozdíl bude asi v tom, že většinou tihle levicoví šílenci trpí přemírou volného času. Pracují v neziskovém nebo nevládním sektoru, či jsou to lehce zmanipulovatelní studenti bez životních zkušeností co nemají děti apod. A opravdu vím o čem mluvím - sám mám vystudovaný humanitní obor, ale jako jeden z mála jsem šel pracovat do soukromého sektoru. Zbytek mých spolužáků - hlavně spolužaček - pracují v nevládním či neziskovém sektoru. Všechny bezdětné, a zapáleně páchají "dobro" v Člověku v tísni a v podobných organizacích).

Sám nejsem zastáncem žádné ideologie.
A když jste zmínil lidská práva a rovnoprávnost tak já netvrdím, že jsou to blbosti. Zároveň nevím o tom, že by v Západní Evropě a USA něco z toho nebylo. Prosím kdyžtak o konkrétní příklady.

22

Odpovědět

+DvaveMně přijde skutečně zajímaví váš názor, že levicoví šílenci trpí přemírou volného času, protože pracují v neziskovém sektoru, nemají životní zkušenosti a hlavně nemají děti. To ukazuje na to, že možná nejste zastáncem nějaké ideologie, ale rozhodně jste zastánce své skupiny. Vybral jste si svou cestu, a nyní vidíte ostatní jako liché. To je zaujatost.
Mnoho "levičáků" kteří pracují v neziskovém sektoru ale vidí spíše celkový obraz věcí, než omezený pohled jedné skupiny. Jinými slovy, nedělají věci které vy považujete za prospěšné, protože jejich práce nijak nepomůže vám, vaší rodině ani soukromému sektoru v kterém pracujete.
Je to určité, dokonce evolučně podmíněné a přirozené, sobectví. Rozhodně ale neprezentujete pravdu. Pohrdat jinými protože se rozhodli zasvětit svůj život pomáhání druhým a práci pro neziskový je prostě špatně.

03

Odpovědět

+CathanCelkový obraz věcí vidím právě díky tomu, že posledních 10 let pracuji v soukromém sektoru, zestárl jsem a zmoudřel. Takže můžu porovnávat a přesně tohle těmto levicově orientovaným šílencům chybí. Rovněž jsem projel velkou část světa od Asie po Ameriku a Afriku.
A mám opravdu s čím srovnávat (takže celkový obraz věcí mám více než dobrý a nežiji v bublině) celé své studium na VŠ jsem zasvětil dobrovolnictví a prací v neziskovému a nevládnímu sektoru (Adra, Člověk v tísni apod.) a všem těmto tématům (rasismus, kolonialismus, gender jsem se věnoval - ostatně musel jsem abych dostal zápočet...). Jenže když opravdu přistupujete kriticky k informacím čtete a sledujete i jiné zdroje informacích než hlavní proud, tak zákonitě dojdete ke stejným závěrů jako já. Všichni tihle šiřitelé "dobra" jsou ve své zapálenosti a zaslepenosti opravdovým nebezpečím pro společnosti.

10

Odpovědět

+DvaveHm, velmi zvláštní, že znám mnoho lidí o kterých vím, že také procestovali velkou část světa, věnovali se důkladnému studiu, zmíněným tématům atd a přesto došli k "naprosto" opačnému názoru než máte vy. Ale oni se zřejmě prostě mýlí a jsou zaslepení :) To je právě ta arogance o které mluvím, nikoliv zmoudření skrz stáří. Ale hlavě, že v tom máte jasno ;)

02

Odpovědět

Tohle indoktrinování a introjikování viny do lidí určité skupiny je nechutný. Zvlášť pokud se na to dívají náctiletí, kterým to může znít dost "pravdivě" a blízce.
Tohle video jen ukazuje, jak velmi je americká společnost bez jednotné tradice silně rozdělená. (A pomalu se to přesouvá i k nám...)

132

Odpovědět

Doporučení vyslechnout si a zkusit pochopit druhou stranu, která se s tím problémem primárně potýká je nějaký typ indoktrinace? A myslím si, že je ideální vzdělávat mladé lidi, aby neopakovali minulé chyby (ale to asi většina ví, proto máme povinnou školní docházku od 6 a ne 60 let...).

A ještě bych poprosil o vysvětlení, jaká je ta jednotná tradice u nás? Křesťanství v jedné z nejvíce ateistické zemi na světě? Strach z cizího? Balancování mezi východem a západem?

311

Odpovědět

+drobekJednotná tradice u nás? Západní civilizace, z toho vyplývá svoboda slova a individualismus, ne korektnost a identita.

10

Odpovědět

+nwmA USA nepatří mezi západní civilizace, kam nás řadíte?

10

Odpovědět

+drobekNo řadím, právě o to jde, jisté vlivy se to snaží obrátit opačným směrem.

02

Odpovědět

+drobekNikde jsem nepsal, že snaha pochopit druhou stranu je indoktrinace. Indoktrinací je snaha podnítit u určitých skupin obyvatel (primárně bílý muž střední třídy), že by měli cítit vinu za činy, které neudělali, ani nemohli nijak ovlivnit.
Jak píše Arendtová (Eichmann v Jeruzalémě), vina má srážet do kolen, má být hořká, zcela zdrcující. Tihle rádoby viníci tím na sebe pouze stahují pozornost, získávají povznášející pocit (v podstatě nadřazený; svou "vinou" paradoxně pouze podporují nerovnovážné postavení skupin). A navíc podporují v druhých pocity nedostačivosti, nekompetentnosti; snižují jejich hodnotu. Je to cesta, která vede do pekel.
Jednotná tradice u nás? Podle Patočky stojí na třech pilířích - řecké filosofii, židovsko-křesťanské lásce, osvícenském rozumu. (btw ano, ateismus je přirozený nástupce křesťanství, dnes jsme křesťanstvím poznamenaní mnohem víc, než si chceme připustit) Amerika vychází ze západních hodnot, ale řecká spekulace byla hodně upozaděná, či zcela absentovala - zdůrazňovali osvícenství a svobodu. To je zavedlo do pěkně svízelné situace a dneska se jim to navíc zcela rozpadá, neboť i ty chatrné základy západního světa se náporem mimozápadního přistěhovalectví rozpadají.
(strach z cizího není tradice, česko vždy náleželo kulturně k západu)

A samozřejmě, že je zcela základní důkladné vzdělání. To ale evidentně v Americe dost pokulhává (my jsme na tom naštěstí mnohem mnohem lépe, ale opět je to úplně jiná otázka).

40

Odpovědět

+cvaldaAle jak řekla ta žena ve videu, oni nechtějí omluvy, oni nechtějí v bílích mužích vzbuzovat vinu, oni jen chtějí žít ve společnostoi, kde nebude záležet na barvě pleti/náboženství/pohlaví apod. Na tom přece není nic špatného. A čím dřív si lidé uvědomí, že opravdu existuje něco jako bílé privilegium (i když to má blbý název), tak se může rychleji tento problém řešit. A ne tím způsobem, že budeme s bílými zacházet jinal, ale tím, že se změní přístup společnosti k těm ostatním... Fakt je na tom něco špatně?

Ale to, jak mizerně přehrává moderátor a dělá ze sebe záměrně hloupého, je věc úplně jiná. Stejně jako to, že Amerika teď stojí na pomezí a rozhoduje o tom, kterou cestou se nadále vydá...

33

Odpovědět

+drobekak by existovalo nieco ako biele privilegium, netusim ako je mozne ze mali tmaveho prezidenta, tmavych najvyssich sudcov, prokuratorov, senatorov, hercov pilotov a prostitutov.

14

Odpovědět

+drobekVideo si znovu pouštět nebudu, ale rozhodně tam bylo řečeno (nebo to z řečeného vyplývalo), že si máme uvědomit, že jsme privilegovaní, že neseme spolu s celou společností vinu za to, že se k černochům lidé chovají příšerně, a že to máme šířit dál.
Samozřejmě, že ten cíl utopické společnosti bez ras je nádherný, ale bohužel je utopický (podobně jako komunismus) = není realizovatelný. Lidi vždy budou rasističtí, vždy budou rozdíly mezi pohlavími, schopnostmi atp., protože se nemůžeme rozhodnout, že budeme jiní. Nejde si říct: "Zítra se probudím a už nebudu rasista!" To nejde, je to biologicky/geneticky zakódovaný v nás, že se shromažďujeme do skupin (a pleť je velmi jasný faktor). Co je podle mě potřeba, je otevřeně a upřímně si říct: ok, jsme rasističtí, rasismus tu je X staletí a nepodařilo se nám se ho zbavit, naopak všude, kde je pohromadě více ras, se to ošklivě mele. A na základě tohohle přiznání se pak můžeme o něčem bavit. To, že budeme vykřikovat, že jsme vinní, že musíme říkat "no to racism", že budeme dávat kvóty určitých ras (pohlaví, společenských vrstev atd.) do určitých funkcí nikam nepovede a jen situaci zhorší, protože se tím skutečný problém pouze zastírá!
Je to hrozně komplexní problém a tohle zjednodušování celé problematiky na konstrukt "bílého privilegia" ho pouze ještě víc zanáší. Takže ano, na tom usilovat o spravedlivou společnost není vůbec nic špatně a zcela s tebou souhlasím, že je potřeba o ní usilovat, ale současný "mainstreamový" trend řešení a snahy se k tomuto cíli přiblížit je opravdu hodně hodně špatný.

30

Odpovědět

Mám to štěstí, že jsem se narodil jako bílý heterosexuální muž a moc si nedokážu představit, jaké to musí být žít jako černoch v USA, Rom v ČR či gay v Rusku.

Jak říkal kamarád Michala Šopora v jednom z jeho videí "já černoch, kdybych utíkal před policií, tak už jsem mrtvej narozdíl od Tebe". Tvl, to je hnus, jen proto, že jsi černoch, tak máš v USA 2,5x větší šanci, že tě policie zastřelí.
Chtějí jen stejné podmínky, zacházení, když něco provedeš, tak tě má policie zatknout a soud potrestat a ne, že když jsi černoch, že tě policie možná zabije. Tuhle frustraci chápu. Trvá to dlouho, nic se nemění a tak se pak frustrace mění ve zlobu.

Dokážu samozřejmě pochopit zlost toho malého obchodníka, který nikdy nikomu nic neudělal, žije jak nejlíp umí a pak přijde banda a vyrabuje ti obchod :/

Je to složitá situace a bohužel dlouhodobá a většina Čechů nemá schopnost se do menšin vcítit, natož si uvědomit bělošské privilegium :/.

720

Odpovědět

Říkej si co chceš, ale nevím proč se moderátor stydí a omlouvá, že se narodil jako běloch. Třeba jsou černoši znevýhodněni při žádosti o hypotéku, ale to není moje chyba. Takže já se nikomu klanět nebudu. Jako čemu pomůže, když se budou běloši stydět a omlouvat za to, že nejsou černí ? Oni se taky neomlouvají, když díky pozitivní diskriminaci přeskočí bělocha v přímačkách na vysokou.

163

Odpovědět

+Korektně NekoretníA nechápeš, že v téhle ' hře ' vyhraje soukromá univerzita, nikoli ty. Tebe může zkasirovat, protože banka ti dá půjčku, takže zaplatíš školné nejen sobě, ale i těm, kteří tu půjčku nedostanou....

Ve spravedlivé soutěži by každý dostal půjčku a tedy by každý jel na své triko...

05


Odpovědět

+El DiaboloTakže v USA žije zhruba 78% bělochů a Hispánců, ale na podílu zastřelených policií se podílí jen 36,8%; v USA žije zhruba 13% černochů, ale na podílu zastřelených policií se podílí 27%. Jinými slovy když policie zatýká bělocha, tak ho velmi pravděpodobně nezastřelí, když zatýká černocha, tak ho velmi pravděpodobně zastřelí...

Proč tedy nerozumíš protestům černochů proti policii?

14

Odpovědět

+LTo se ale nemůžeš divit, že ho pravděpodobněji zastřelí když: Více než polovinu zatčených tvoří černoši ve statistikách o vraždách a zabití (53,3 %) a o loupeži (54,2 %).

30

Odpovědět

+El DiaboloA nechápeš, že zatčený za vraždu a zastřelený kvůli podezření z vraždy jsou dvě docela odlišné kategorie.

Jak chceš prokázat spáchání vraždy zastřelenému?

03

Odpovědět

Jsem hrdý na to, kam až dokázala bílá rasa posunout vědu, techniku a životní úroveň na téhle planetě. Samozřejmě za vydatné asistence asiatů a před tisíci lety i muslimů. Poslední, co vynalezli černoši byl prostředek na narovnávání kudrnatých vlasů a předtím větev. Jo, jeden vlastně vyhodil Pluto ze seznamu planet. Zapomněl jsem na něco?

246

Odpovědět

Tak jasně, Afričané se ' rozlétli ' od Senegalu po Melanésii, či Austrálii (takže zvládli oceánskou plavbu dávno před Evropanem), ale lidstvo vlastně posunul až ' bílý muž ', který si spletl západ s východem...

312

Odpovědět

A mimochodem byls to ty, kdo přepočítal Armstrongovi jeho dráhu na Měsíc, nebo to byla skupina černošských vědkyň?

48

Odpovědět

+LWow, hustej přínos vědě. Ale co dál? Statistika je neúprosná, v procentech k populaci je přínos bílých vědě násobně větší, stejně jako je násobně větší kriminalita černých. To jsou fakta. Jistě se dá namítnout, že "vše, co vidíme je úhel pohledu, ne pravda, a vše, co slyšíme je názor, ne fakt", ale pořád najít tři velké přínosy černošských vědců je na roky pátrání...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rasa_a_inteligence#Hypot%C3%A9za_o_pr%C5%AFm%C4%9Brn%C3%A9_velikosti_inteligence_nap%C5%99%C3%AD%C4%8D_rasami

94

Odpovědět

+Zee PrimeOno je pozoruhodné, že černoši aspoň ze svých daní zaplatili ten výlet na Měsíc. Jak si přispěl ty k americkému letu na Měsíc?

Ale samozřejmě tvrdíš, že to byla ' tvá ' řasa, která přispívá k vědě nejvíce...

410

Odpovědět

+Zee PrimeGratuluju, právě jste tady uvedl hned několik příkladů systémového rasismu v praxi. A taky se opíráte o článek na Wikipedii, u kterého je hned nahoře napsané, že jeho neutralita byla zpochybněna. To dává Vašim tvrzením tu správnou váhu. Dobrá práce.

Jinak o přínosu bílé rasy se dá taky polemizovat... Co dobrého vzešlo z "bílé" kolonizace Afriky a Blízkého východu?

A ještě jeden malý detail, před tisíci lety nemohli muslimové vědu posunout nikam, protože počátek islámu se datuje do 7. století našeho letopočtu.

44

Odpovědět

Myslím, že těch málo procent je jen za jeho herecké naivní předstírání, že neví co je privilegium a aby byl poučen.
Tím aby byli poučeni diváci.... hrál to strašně trapně. 🤦🏼‍♂️ Jinak díky za překlad 😊👍🏼 jen tak dál

102

Odpovědět

"Bělošské privilegium znamená, že ti život neztížila barva kůže (...) Nemusíš se potýkat s věcmi jako profilování podle rasy, nebo nespravedlivé zamítnutí hypotéky..."

Já fakt nechápu, což je na těchto jednoduchých faktech tak úchylné a nepravdivé, že tu zatím má video 20%. Já třeba chápu, že to téma není pro mnohé podstatné, že jsou lidé proti demonstracím a protestům apod. Ale nelze zkrátka popírat základní fakta. Nelze popřít, že například USA je země s rasistickou historii, otroctvím, omezováním a segragace a to v zásadě pár let zpátky.
Myslet si, že se to nějak neotisklo do současnosti je naivní. Myslet si, že vlastně černoši jen fňukají a něco jako bělošské privilegium neexistuje je stejné jako tvrdit, že země je placatá. Můžeme mít odlišný názor jak to řešit, dokonce na to jestli to řešit. Ale tvrdit, že to neexistuje je neskutečná kravina která ničemu nepomůže a je to vyložená lež.
Hele, klidně buďte proti "blackwashingu" nebo nechápete co je na Chuchelu "black face". Ale proboha nebuďte idioti.

1217

Odpovědět

"Privilegium (pochází z latinských slov lex privata) je obecně výsada nebo výhoda určité skupiny nebo jednotlivců oproti ostatním."

Tak buď je být bílý privilegiem a nemůžeme se potom bavit o nespravedlivém zamítnutí hypotéky černochovi a nebo je odlišní přístup k lidem na základě rasy nespravedlivý a nemůžeme mluvit o nějakém bělošském privilegiu.

Takže, jak jsi řekl "proboha nebuďte idioti" a používejte alespoň slova, kterým rozumíte, né něco, co v další větě vyvracíte ;)

94

Odpovědět

+brixy123A-ha, takže podle vás nemůže být něco privilegium ale zároveň nespravedlinost? Huh. Odkazuji na poslední větu ve svém komentáři. :)

24

Odpovědět

+CathanSpravedlnost - regulativní idea pro uspořádání společnosti a zejména pro právo.
Buď existuje systém, kde má někdo privilegium a je v tomto systému spravedlivé, že jej využívá a nebo systém, kde privilegia neexistují a znevýhodňování někoho je nespravedlivé, ovšem to z těch neznevýhodňovaných nedělá někoho s privilegiem.

34

Odpovědět

+brixy123Není to pravda. Jedno nevylučuje druhé. Buďto nevíte, o čemž ale pochybuji, jak se dnes v sociologii pracuje s pojmem "privilegium", nebo to víte a jen se snažíte otrávit diskuzi, či spíše jakoukoliv argumentaci. Tak či tak se toho účastnit nebudu ;)

14

Odpovědět

+brixy123A napadlo tě, že privilegia jsou nespravedlivá, nebo se můžou zakládat na zločinu. Chlápek se prohlásí císařem na základě zfalšovaného dokumentu a svůj nárok podpoří zlatem a stříbrem, které ukradl jsou strýc z třetí země...

Jeho potomek zabije, říkejme mu třeba Karel VI., zabije urozeného může, říkejme mu třeba Černohorský. Pak by šel ' normálně ' před soud a dostal by provaz, ale soud ani neproběhne, protože soudci jsou na císařově výplatní listině.

Tak buď platí obecná spravedlnost, nebo je zde privilegovaná skupina, které se obecné zákony netýkají. Jak pak udržovat obecnou spravedlnost?

34

Odpovědět

"Bělošské privilegium znamená, že ti život neztížila barva kůže (...) Nemusíš se potýkat s věcmi jako profilování podle rasy, nebo nespravedlivé zamítnutí hypotéky..."
Tohle ale neni pravda. Je hodně věcí/míst, kde jsou diskriminovány všechny rasy. Existuje strašně moc různých předsudků, který ovlivňujou chování ostatních. Rasismus je špatnej na obě strany. Ty protesty mi nevaděj, poukazujou na správnou věc, maj smysl a chápu flustraci lidí, kteří se jich účasněj. Vadí mi ale mentalita typu "ty jsi bílej, ty musíš dělat xyz". Ne, n****t. Já na všechny koukam jako na lidi a je mi jedno, jakou maj barvu kůže - chci ale to samý. Jakmile někdo začne rozlišovat na bílý/černý/žlutý/rudý... tak je sám rasista. BLM je 100% rasistyckej slogan... ano, je vyvolanej rasismem, ale pokud chce někdo bojovat rasismem proti rasismu, tak je debil. ALL LIVES MATTER!

01

Odpovědět

+BullOverTohle je ale takový paradox, který strašně často slyším. Je to takové ve stylu "Levice je rasistická protože upozorňuje na rasismus (barvu kůže)" či tak... jde ale o to, že chvíle, kdy na barvě kůže nezáleží je něco jako ideální stav. Který ale prostě není, a tvrdit, že ano, je iluze. BLM se snaží říct, že "jsme stejně důležití jako bílí", a říkají to, protože existuje rasismus s kterým se musejí potýkat. Takže jo, je super nebýt rasista, nebýt homofob apod - ale to neznamená, že to neexistuje. A pokud se to bude ignorovat, ta situace jen tak sama nezmizí.

A samozřejmě, že je zde mnoho faktorů, a barva kůže je jeden z nich. Za prvé nejzásadnější, protože barvu kůže neskryješ, a zároveň nejohavnější, protože ti tu barvu nadělila příroda. Po rasismu je další nejpalčivější problém sociální diskriminace, dost často to úzce souvisí. Stále si však myslím, že určitou dávkou pevné vůle, síly a mnoha dalších faktorů se dá ze sociální pasti vyhrabat. Je to neuvěřitelné těžké, pro mnohé nemožné a sociální systém by se měl taky změnit. Ale jde o to, že na první pohled člověk neřekne "Jo, tenhle člověk má na účtě tisícovku." Barva kůže je ale s člověkem celý život.

11

Odpovědět

+CathanAno, byl by to ideální stav... ale k tomu se snad chceme co nejvíc přiblížit, ne? Čim víc se upozorňuje na rozdíl barvy kůže, tím víc se od toho ideálu vzdalujeme. Oprávněný je chtít, aby se všichni ke všem chovali stejně - toho se ale nedá nikdy docílit tim, že se budem k bílím chovat jinak.

Ne, BLM neříká, že jsou černé životy stejně důležité jako bílé. BLM prostě je "black lives matter". A ano, black lives matter... ale to i všechny ostatní. Zase tam je úplně zbytečý odlišování černých od ostatních. Proč? Vždyť to je přesně to, čemu by se mělo zabránit.

A ano, rasismus existuje. Ale jak jsem řek, neni to jen rasimus bílích vůči černým. Je dobře, že na něj poukazujou a chtěj nějakou změnu, jen prostě nejde bojovat rasismem proti rasismu. Pokud někdo chce, aby ostatní nerozlišovali lidi podle rasy, tak to v prní řadě musí udělat sám. Bohužel někteří dělaj pravej opak.

O diskriminaci obecně nemá cenu mluvit - je strašně moc druhů, některé pozitivní, některé negativní... zůsťaňme u rasismu, už i to je dost složitý téma.

10

Odpovědět

+BullOverPoložme si otázku - kdyby Martin Luther King nešel a nebojoval, změnilo by se nakonec něco? Zrušila by se segregace? Měli by možnost chodit afroameričané k volbám? Projevy MLK taky značně zdůrazňovali fakt, že jde o černé. Proč? Protože jich se to primárně týká. Stav je takový, že černoši jsou znevýhodňování, jak to lze změnit tím, že se na ten fakt nebude upozorňovat?

BLM říká, že v USA záleží více na životech bílých, než na životě černých. Že se tam dějí křivdy související se systematickým rasismem vůči afroamerické menšině a musí se to změnit. Je to následek dlouhotrvající problémů. Jako domino. Ať o tom přemýšlím sebevíc, nevidím jiný způsob jak to řešit, než to vypíchnout a upozornit na to. Jinak to bude jen hnít, stagnovat, a stát na místě. Rasisté budou stále rasističtí, jen tu nebude nikdo, kdo by proti tomu rasismus bojoval. A já nevěřím na rovnici, že ve chvíli kdy se nebude moc tlačit na pilu, samo to zmizí.

11

Odpovědět

+CathanA já zase něvěřim tomu, že se dá v lidech, kteří jsou vychovaní v rasistickém systému, "vynutit" aby přestali být podvědomě rasisti. Je to zakořeněný moc hluboko. Dokud bude normální rozdělovat lidi podle barvy (včetně toho, že černí o sobě budou říkat, že jsou černí), tak bude i nromální, že se lidi různých barev budou navzájem diskriminovat - na což většinou doplatí menšina.

Ale asi se prostě neshodnem.

00

Odpovědět

+BullOverZřejmě ne :) Ale díky za slušnou diskuzi.

10

Odpovědět

Jen dotaz, proč nikde neřešíme nespravedlivé zamítání hypoték asiatům?

10

Odpovědět

oh..

00

Odpovědět

Proč mám pocit, že se ten Regie (nebo jak se jmenuje ten člen té kapely) smál jí a ne jemu? :D

33

Další