Výtah se zakřivenou šachtouTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:2 345
Ve videech od Toma můžete najít řadu nezvyklých výtahů a zdviží. A dnes se do té sbírky přidal další, je to výtah, který vede podél kupole hannoverské radnice.

Přepis titulků

Za dobu, co dělám videa, už jsem byl v různých podivných výtazích a zdvižích. A kdykoli něco takového natočím, píšou mi z Německa, kdy se přijedu podívat na radnici do Hannoveru. Nechci, abyste si s mými videi spojovali jen divné výtahy, ale přesto jsem tady. Tato nová radnice má jako jediná v celém Německu kupoli. To je první zajímavost.

A pak je vzácná tím, že má zahnutý výtah. To nikde jinde na světě nemají. Výtah byl zprovozněn v roce 1913, kdy byla také dokončena tato stavba. Nechtěli měnit návrh budovy, jinak by museli výtah postavit přímo doprostřed hlavní haly. Raději našli to jediné místo v celé budově, kam se výtah vešel, tedy do věže. Ale pohybuje se podél oblouku kupole. Výtah začíná ve třetím patře, jezdí 42 metrů do výšky a 8,3 metru do strany.

Tuto techniku stavby výtahu vyvinuli během práce na této budově. Během stavby radnice už byly výtahy ve vysokých budovách celkem běžné, ale tady bylo třeba splnit jedinečný požadavek. Je potřeba výtah vést podél střechy kupole, celá šachta je zakřivená. Nevede jen diagonálně jako na Eiffelovce, je tam zakřivení asi 17°. Zároveň to zakřivení není rovnoměrné, trasa výtahu je nepravidelná a trochu hrbolatá.

To je složité navrhnout i dnes, natož před 100 lety. Nový výtah stavěla firma Lutz z Hamburku. Výtah nelze používat celoročně, protože v zimě jsou povrchy v kupoli moc kluzké. Každé jaro sem chodí spousta hannoverských, kteří se těší, až město opět uvidí shora. Různé součástky a zařízení z původního výtahu se postupně vyměňovaly a v roce 2007 odstranili všechno původní vybavení.

O pár měsíců později dokončili tento zbrusu nový výtah. Vejde se opravdu jen těsně. V některých místech ho od stěny dělí 5 mm, jinde je místa více. Během testování a výstavby prý občas do zdi narazil a poškrábal ji. Je to hrbolatá cesta. V novém výtahu také zařídili, že může být panel v podlaze průhledný. Logická otázka: Jak udržují kabinu ve svislé pozici?

Napadl mě nějaký mechanismus pro vyrovnávání polohy jako u lanovek nebo v tramvaji v St. Louis. Nebo mají třeba v podlaze hydrauliku, aby byla po cestě stále vodorovně. Ale je to jednodušší. Podlaha prostě není vodorovně. Celá kabina stoupá podél kupole v kuse, málem bych se opřel o dveře, i když se to nesmí. Dole je kabina lehce nakloněná, zhruba v půlce se to vyrovná a na konci se naklání na opačnou stranu.

Na tak krátkou vzdálenost totiž nakloněná podlaha není problém. Tak vidíte. Milí Němci, už mi nemusíte psát. Konečně jsem se projel vaším výtahem. Na to, že natáčíme o výtahu, jsme vyšli hodně schodů. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář