Nákladní auta, která fungují jako tramvajeTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:50
Počet zobrazení:4 728
Tom Scott se vydal do Německa, kde natáčel video o pilotním projektu kamionů, které fungují podobně jako tramvaje. Je tohle budoucnost dálkové nákladní dopravy?

Přepis titulků

Nafta a benzín se postupně vyřazují a baterie se zlepšují a zlevňují, takže se pomalu prosazují elektrické kamiony. Problém je, že v každém potřebujete obří baterii a k tomu nabíjecí infrastrukturu. Bylo by super, kdyby se elektrokamiony daly nabíjet po cestě. Svět už má ozkoušené řešení, jak velké, rychle jedoucí vozidlo zásobovat elektřinou. Tramvaje tak jezdí už více než 100 let.

Tak proč podobné kabely nedat nad pravý pruh dálnice, aby se k němu připojovaly kamiony? Funguje to už 21 měsíců a ještě nejméně rok nás čeká. Ve větším měřítku v Německu by se dala pokrýt třetina dálniční sítě, což by snížilo emise z nákladních aut o dvě třetiny. Ale rozhodně to má v realitě výhody i nevýhody. Chceme se tedy ujistit, že to funguje, než ten systém zavedeme.

Na začátku panovaly obavy o bezpečnost, museli jsme to řešit s hasiči, policií a tak. Napětí je stejné jako u tramvaje a elektromagnetická pole jsou slabší než u tramvaje, takže to je bez problémů. I předjíždění je vyřešené. Dáte znamení nebo jen opustíte pruh a sběrač se automaticky spustí, takže můžete jet.

V tu chvíli převezme pohon baterie nebo spalovací motor a výkon pokračuje bez přerušení. Odsud je zcela zjevné, že ta technologie funguje. Zrovna používáme elektřinu ze sítě a je tu opravdu ticho. Ty kamiony mají dvě využití, jedno je doručení ze skladu až k jednotlivým obchodům. To většinou probíhá mimo hlavní silnice, takže e-dálnice by nepomohla. Ale to jsou kratší trasy, neprobíhají přes noc, kdy se pak auta mohou nabít.

Druhé využití je převoz kontejnerů z přístavů ke skladům nebo z jednoho depa do druhého. A tato doprava se odehrává skoro výhradně na hlavních silnicích. Dala by se tedy pohánět elektřinou přímo ze sítě s baterií na poslední kus. Když to zavedete, nahradíte spoustu nafty. V podstatě dopravíte elektrony do auta kabelem, místo abyste je vozili v baterii. Je to nejefektivnější řešení a využití energie.

Myslíme si, že je možné, aby se ten systém zaplatil. Je možné nastavit cenu elektřiny, která bude dost levná, aby se dopravci z úspor vrátila investice do nového auta třeba za rok a půl. Myslíme si, že z prodejů té elektřiny se dá zaplatit poskytovateli infrastruktury dost na to, aby investici zafinancovaly soukromé peníze. Zároveň by podle nás mělo ještě zbýt dost peněz, abychom státu zaplatili daň, která nahradí daň za pohonnou hmotu.

Zásadní problém představují cesty do odlehlých míst, takže tam by bylo pochopitelné, kdyby některé ty cesty pokryly hybridní vozy. Ale většina systému funguje skvěle, je to efektivní a dá se to rychle vystavět. Je to tedy podle mě atraktivní investice.

Více než století budujeme nákladní dopravní infrastrukturu založenou na spalovacích motorech. To ale za pár desetiletí skončí. Británie chce do roku 2040 zakázat prodej nových kamionů na fosilní pohon. Zní to daleko, ale je to jen 18 let. Zbytek Evropy se brzo přidá. Postavit kabely nad dostatkem silnic může trvat těch 18 let, pokud vybereme tohle řešení. Už víme, že ta technologie funguje, to se tu testovalo.

Ale ne vše, co technicky funguje, se také vyplatí. Jestli to datum chceme dodržet, má UK asi 3–5 let na rozhodnutí, jestli je tohle jen trik, nebo se vyplatí sem investovat miliardy. Většinou neodhaduji, jaká bude budoucnost, ale nedivil bych se, kdyby se ty kabely v příštích desetiletích staly běžnými. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud tyhle dráty budou nad každou dalnicí a nebo třeba jen na D1, tak vznikne problém na který asi nikdo nemyslel a to je přeprava nadměrných nákladů. Díky tomuto elektrickému vedení se sníží maximální výška na dané vozovce a bude tak ještě nižší než mosty, jenž dnes tvoří limitní výšku pro přepravovaný náklad.
A i když tyto dráty budou nataženy teoreticky jen nad pravým jízdním pruhem, tak i přesto to negativně ovlivní manipulaci nadměrného nákladu na celé vozovce a mnohé z těchto nadměrných nákladů prostě nebude možné přepravovat po dálnicích.

21

Odpovědět

Nadměrné náklady se většinou vozí k Labi, kde se přesunou na loď, která pak nadměrný náklad převeze dále. Naproti tomu D1 spojuje Prahu a Brno diagonálně ( a pak Brno a Ostravu opět diagonálně).

00

Odpovědět

A ty si zas nemyslel na mosty ktoré sú každých XY km na dialniciach v podobnej výške ako sú tieto kabely, takže ak by ťa nezastavil kabel, zastavil by ťa most čo sa týka nadrozmerných nákladov.

01

Odpovědět

+Richmond153O mostech samozřejmě vím, ale nemáš pravdu. Protože tyto natažené kabely budou natažený pod mostem, což znamené, že maximální výška se ještě sníží a limitace tedy nebude most, ale kabely pod ním ;-)

00

Odpovědět

+Rohlajzmůžou to na mosty vynechat

10

Odpovědět

+RohlajzPrečo by boli natažené pod mostom ak sa dajú jednoducho na most vynechať, keďže tie kamióny niesú odkázané 100% len na energiu z vedenia.

10

Odpovědět

+Richmond153Tak pokud to bude tak jako ve videu, tak už vidím jak bude řidič před každým mostem mačkat tlačítko na palubní desce, aby se sběrače stáhnuly a pak po chvilce zase, pro jejich vytažení.

00

Odpovědět

Ne, vodík.

03

Odpovědět

hahaha ty si mi ale výrobný mysliteľ ak ti namiesto toho aby si elektriku privádzal rovno do vozidla, príde lepšie zmeniť elektriku na vodík ktorú zase elektrinou transportuješ, elektrinou skladuješ a zase elektrinou naplníš, kde sa vo vozidle vodík zmení zase naspäť na elektriku ktorá nabíja malú batériu ktorá poháňa elektromotor.

10

Odpovědět

Nevidím koleje, autor nikdy neviděl trolejbus?

150

Odpovědět

Dobrý... ale k čemu je to dobry? Jak tam řek, je to využitelný jen na velký vzdálenosti, kde se vozí hodně nákladu -- z přístavu do depa a podobě... není vlak daleko efektivnější? Mám pocit, že se snaží objevit ameriku, když řešení už dávno existuje. Tyhle kamiony by se vůbec neměly dostat na silnici/dálnici... kamion je fajn na relativně krátkou trasu, kde se vlak nevyplatí, ale na větší a víc využívaný trasy jsou vlaky snad 1000x lepší...

81

Odpovědět

vlak nieje vždy efektívnejší, už len z dôvodu nakládok a vykládok a zase transportu takouto dopravou. Ak ide o efektívnosť vlakov tak je tam výhoda kde náklad mnohonásobne prekračujúce limit kamiónov a tak isto aj vzdialenosť ktorá je mnohonásobná

30

Odpovědět

A kdo tu elektriku vyrobí?? To je pořád dokola. Zelený mozci hýkají "elektro" za všech okolností, i když se za stávající technologie jedná o neekologické a neekonomické řešení i provoz. Dále i jako slaboproudař vím, že největší problém jsou 50% ztráty na vedení (kabely). Takže pro tisíce km dálnic budeme muset té elektriky vyrobit opravdu hodně. Znovu, jak?? Kde?? A to nerozebírám báječnou možnost být za většího větru nebo prostě havárie usmažen voltáží z volně se plazících kabelů po dálnici. Prostě opět, nepraktická pitomina.

Řešením jsou syntetická paliva - jdou použít bez jakékoli úpravy ve stávajících autech a infrastruktuře. Politici EU to mají od 170 vědců na stole už docela dlouho, viz. https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/vzpoura-proti-elektromobilite-sto-sedmdesat-vedcu-zada-evropskou-komisi-aby-misto-elektroaut-podporila-vyvoj-alternativnich-paliv

01

Odpovědět

Tak ono to je myslím tak, že do roku 20xy by se měly přestat vyrábět vozidla na spalovací motory (benzín/nafta)... jestli bude alternativa elektro, nebo jiný paliva, to určený neni, takže těm alternativním palivům nikdo nebrání... o tom, co bude/nebude stejně rozhodně trh a automobilky.

Ale jinak jo, tahat dráty nad dálnicí je naprostá p******a... kdyby radši do silnice zabudovali solární panely, ať už ta zajebaná plocha alespoň vyrábí nějakou elektřinu, když po ní nikdo nejede...

01

Odpovědět

+BullOverTrh už dávno nerozhoduje o ničem, vedoucí hlas má štempl z Brusele.

40

Odpovědět

+JatobylTo je blbost... štempl z Bruselu nenařídí britům dělat elektro auta... automobilky dokonce ruší výrobu aut na benzín/naftu rychlejc, než to Brusel vyžaduje...

20

Odpovědět

+BullOverŠtempl z Brusele brutálně zdražil spalováky díky co2 pokutám. Proto dělají do elektriky, ta je naopak štemplem z Brusele dotována. Zkus si zjistit jaký má např Tesla reálný zisk bez co2 dotací (ať už od státu nebo jiných automobilek - kolik jim sype např Fiat, aby mohl ve flotile prokázat elektro...). Taky si pozjišťuj jak moc na hlavu je ten emisní systém postavený (čím lehčí auto, tím větší pokuty). A zrovna Británií bych moc nešermoval, jsem si celkem jistý, že z EU vystoupili protože je pro ně málo zelená a woke.

30

Odpovědět

+JatobylNo, štempl z Bruselu říká kdy je budou muset přestat vyrábět (tedy slepá ulička pro jakýkoliv další vývoj a investice) a taky nařizuje, kolik čeho můžouu vypouštět (dle technicky idiotské tabulky) čímž uměle zvyšuje jejich cenu pro koncového zákazníka...

00

Odpovědět

+Sodoma,,,a jakou zaplatí pokutu, když budou vypouštět víc, o kolik se jim tak pokuta zmenší za každé vyrobené elektroauto, co všechno musí auto obsahovat, aby bylo více ekologické (např. dementní čidla tlaku v pneu), ...

Nějak tam nevidím prostor pro ten trh co rozhodne o tom co bude/nebude...

00

Odpovědět

+JatobylAno, tam někde vidim největší problém přechodu na elektromobilitu. Nepřechází se na ní, protože je výhodnější/lepší, ale proto, že se na ní "přejít musí"...

Zajímalo by mě, jestli zavádění spalovacích motorů na úkor koní bylo taky dotovaný a takhle protlačovaný. Slyšel jsem nějaký zmínky o běžcích s praporkama :-)

00

Odpovědět

+JatobylJojo. Centralizace na volném trhu je vždycky omezující a tedy ke škodě. Navíc ty limity na různé emise byly horko těžko dosažitelné v laboratorních podmínkách. V běžném provozu jde o utopii.

Co mi na tom přijde nejzásadnější je, že Evropa se na celkovém znečištění planety podílí asi ze 4%, zatímco USA 50%, koláč uzavírá Čína a Indie a JV Asie. Takže, zatímco my si pod sebou řežeme větev politicky motivovanými nařízeními a honbou za nesmyslnými normami a limity, zbytek světa vesele šlape na plyn.

Ono by bylo fajn jezdit v něčem, co nesmrdí a zvolna nás nezabíjí s každým nádechem. Ale proboha s rozmyslem, fakticky, prakticky. Nemyslím, že si Evropa může dovolit udělat další velkou chybu...

00

Odpovědět

Pýtal by si sa aj v roku 2000 kto vyrobí ten odber elektrickej energie ktorú máme v roku 2021 ? Ak hej, tak si jelito ktoré nemyslí a myslí si že za 20 rokov bude situácia taká istá ako dneska, či bola taká istá dneska aká bola v roku 2000 ?

00

Odpovědět

Tak ted uz jen dostavet a znovu zprovoznit ty jaderne elektrarny, ktere v Nemecku nesmyslne zaviraji, modernizovat zeleznici a hura mit vsechno na baterie a troleje ...

113

Odpovědět

Je škoda že jim zrovna radikálně zdražuje ta elektrika, takže to s tím vyplácením se nebude tak žhavý...
Jako řešení to není vůbec blbý, ale zajímalo by mě, jak si ten systém poradí s nějakým prudkýmmanévrem za krizové situace.
Rozteč a šíře sběrače se nechá naladit aby nehrozilo šlusnutí, ale jak se bude chovat auto, když mu najednou seberu tu přípojku? Zvládne palubní baterka naskočit dostatečně rychle nebo uprostřed úhybného n´manévru budu najednou bez posilovače řízení? koncepčně docela zajímavý, ale techické detaily mi chybí... :-(

13

Odpovědět

Nějak jsem z toho videa nepochopil, jestli ty kamiony mají dva motory /naftovej a elektrickej/, přepínání mezi pohonem na elektřinu a naftu, váhový rozdíl mezi klasickým tahačem a tímhle.
Ono je to asi stejně problematické jako přepravy mezi terminálama po železnici. Přijde tuhší mráz a tahače čekají na terminálech než přijede vlak /jestli přijede protože zpoždění na ty vzdálenosti se počítají na hodiny/.

00