Saúdská ArábieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:22
Počet zobrazení:3 263
Jedna z největších zemí na světě, u které se každému vybaví jako první ropa a islám. Saúdská Arábie toho ale skrývá mnohem více, nejen složitou historii, ale také nemalé ambice v rychle se měnícím moderním světě. To nejzásadnější o této zemi rozkládající se mezi písečnými dunami na největším poloostrově světa vám už poví Barby a jeho tým.

Přepis titulků

Země dvou mešit. Před pár lety jsem měl příležitost sem jet a prohlédl jsem si města i venkov, ale do tohoto videa se musí vejít spousta informací. Budu se snažit to co nejlépe popsat. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, já jsem Barby. U Saúdské Arábie si všichni vybaví islám a ropu.

Je fakt, že tady islám také vznikl. Co že to je? Ano, můžete si koupit naše tričko nebo batůžek nebo hrneček. Najdete je na našich webovkách. Jak víte, tento díl jsme točili během pandemie covidu, takže zatím točíme u mě doma. Kaleb a Jillian se mnou bydlí, takže ve videu být mohou, protože jsou tady. Art bydlí hodně blízko, takže taky točí s námi.

A s každým točím v jiný čas, aby nás tu nebylo tolik. Díky. A teď už jdeme na to. Saúdská Arábie. POLITICKÁ GEOGRAFIE To bude dlouhý. Saúdská Arábie bývala rozdělená na spoustu okrsků a částí podle klanů, bývalých říší atd. Kdysi taky vládli jejich východnímu pobřeží piráti. Jen si počkejte na mou epizodu.

Tak jdeme na glóbus. Saúdská Arábie leží na Arabském poloostrově, největším poloostrově světa. Jedná se o 12. největší zemi na světě. Její rozloha činí 2 miliony km². Hraničí se sedmi státy a také mají Most krále Fahda, který je spojuje s Bahrajnem, takže technicky s osmi státy. Saúdská Arábie se dělí na 13 oblastí a hlavní město Rijád je relativně ve středu.

Rijád je jejich největší město a 2. největší v arabském světě po Káhiře. Žije tu 7 milionů lidí. Také je tu 2. nejrušnější letiště Krále Khaleda. Nejrušnější letiště je ve 2. největším městě, Džiddě na západě, jmenuje se Krále Abdulaziza. Tam je také největší přístav. Druhý největší přístav je Krále Abdula Azize ve městě Dammám poblíž Bahrajnu. Mekka, 3.

největší město, je důležitá jako nejsvatější město islámu, ale není tu letiště. Věří totiž, že by nad Mekkou neměla létat letadla. Cestující do Mekky tak většinou letí do Džiddy a dál se přesunují po zemi. Mají tu velkou síť silnic napojených na sousední země a 4 hlavní železniční tratě, co spojují Rijád s východem a severem, a další trať spojuje Medinu a Mekku na západě. Plánuje se trať napříč zemí, projekt zvaný Saúdský pevninský most, také GCC trať podél Perského zálivu, která má propojovat všechny země podél zálivu jako Kuvajt a SAE, ale práce na ní jdou pomalu.

U pobřeží má Saúdská Arábie asi 1300 ostrovů a ostrůvků, asi 89 % z nich v Rudém moři, zbytek v Perském zálivu. Arabové by řekli Arabský záliv, ale do toho nejdu. Největší ostrov je Farasan se svým souostrovím. Leží na jihu poblíž Jemenu. Vedli spor s Egyptem o ostrov Sanafir přímo u ústí Akabského zálivu.

Ale v roce 2016 egyptský parlament svolil k přenechání ostrova Arábii, což rozčílilo egyptskou veřejnost. I tak k převodu došlo. Přišly i plány na šíji mezi oběma zeměmi, což by obě země propojilo poprvé od dob Osmanské říše. Je zásadní, že dnešní území SA bývalo rozdělené na 3 hlavní oblasti. Hidžáz na západě, kde žije asi 35 % populace, Nadžd s asi 28 % a východní Arábie zvaná Al-Ahsa s 15 %.

Saúdská Arábie bere své námořní obchodní cesty velmi vážně. Asi 1/5 všech tankerů s ropou na světě prochází uzoučkým, jen 40 km širokým Hormuzským průlivem. Už jsme o tom mluvili, bývá to tu napjaté, vzhledem k těm na druhé straně. - Hej, to jsou mý hranice. - A moje nárazníková zóna. - Jdi do *** - Ty ***. Ale zpět k tématu.

Saúdská Arábie má jedinečnou strukturu, kterou může málokterá země napodobit. Jsou základem a středobodem islámské víry, leží tu dvě nejdůležitější místa islámu, Mekka a Medina. Do Mekky mohou jen muslimové. Kontroluje se to buď podle pasu, když je to uvedeno, nebo chtějí úředníci slyšet Šhádu, krédo islámu. Pokud o těch městech nic nevíte, v Medině je pohřben islámský prorok Mohamed a v Mekce se nejen narodil, ale také tu je nejsvětější místo islámu, Kába, to je krychle uprostřed Velké mešity v Mekce, největší mešity na světě.

Každý zdravý a finančně zaopatřený muslim sem musí doputovat aspoň jednou za život. Tomu se říká Hadždž. Saúdská Arábie má pro každou zemi kvóty na počet poutníků, kteří smí ročně přijít. A když mají napjaté vztahy? I tehdy.

Každý muslim je vpuštěn bez ohledu na odnož islámu nebo občanství. Chce sem čím dál více lidí a bývá to tu nacpané a často nebezpečné. Už se několikrát stalo, že tu byli lidé ušlapáni k smrti. Ale na obranu Saúdské Arábie, je těžké ty davy zvládat, když přijede třikrát více turistů, než kolik tu žije lidí. Ale nově jmenovaný korunní princ vydal řadu ekonomických a sociálních reforem, které se předchozí vláda neodvažovala zavést.

Včetně ožehavého tématu zahraničních investic a turismu. Bylo to asi takto: Neměli bychom se soustředit na náboženský turismus? - Kolik jsme na tom loni vydělali? - Přes 10 miliard. - Fakt? - Ano. A co nemuslimské žádosti o víza? Přibývají, hlavně v Džiddě a Rijádu.

10 miliard jen od muslimů? Potřebujeme pokusného králíka. Emiráty, jak to jde u vás? Neskutečná zábava! Jezdí se sem bavit lidé z celého světa. - Zajímavé. - Tak rozdali první turistická víza v roce 2018. Před tím mohli nemuslimští návštěvníci přijet jen s obchodním vízem a s pomocí saúdského občana.

Tak jsem tam jel já v roce 2015. Ten proces byl hrozně dlouhej. Teď už sem můžou všichni, jen se musíte vyhnout Mekce. Džidda se také chystá dostavět novou nejvyšší budovu světa. Ani to nezkoušej, ještě jsem neskončil. Saúdská Arábie má i jiné inženýrské klenoty. Arte, řekni divákům, co mohou vidět, když vyrazí do Saúdské Arábie. Můžete vyhrát auto. - A datle.

- Ty žlutý jsou skvělý. No jasně. Ale vážně, kromě Mekky a Mediny je tu spousta dalších skvělých památek, které stojí za návštěvu. V Džiddě mají největší fontánu, jinde zas největší odsolovací zařízení. A brzy tu postaví největší hotel světa. Mají i restauraci s největšími burgery, která se jmenuje „Mám hlad“.

- Já mám taky hlad, Paule. - Brzy tě nakrmíme. Mramorová vesnice Dhi Ayn, tvrz Masmak, navštivte historické město Diriya, vesnici Rijal Almaa nebo slavný palác Saad bin Saud. Mají Centrum světové kultury krále Abdula Aziza, plující mešitu a pak je tu záhadná skála, která vypadá jako rozříznutá laserem. Nikdo neví, jak se to stalo. - Marťani.

- Bob Sagett. - A cizincům většinou neznámá památka Madáin Sálih v Al Ula. První UNESCO památka v Saúdské Arábii. Někdo tu ukradl tričko. Slyšíte to? - Taky si jedno kupte. - Na webovkách! Zajímavá je tu i krajina. Jdeme na to! FYZICKÁ GEOGRAFIE Všichni víme, že Saúdská Arábie je dost suchá země. I z vesmíru je jasné, že tam je hodně písku a skal.

Zblízka ale uvidíte, že mají různé druhy pouští, písku a skal. Je to zajímavější, než čekáte. Saúdská Arábie leží na vlastní tektonické desce zvané Arabská. Zlomy na okrajích té desky vytvořily Rudé moře a Perský záliv a také Anatolskou vysočinu a pohoří Zagros v Íránu. SA definuje především Arabská poušť, 5. největší na světě a největší v Asii. Ta tvoří asi 90 % celé rozlohy a je rozdělena na 3 písečné pouště a dvě kamenitější pouště.

Ty tři písečné jsou An-Nafud na severu, Ad-Danha na východě a Rub al-Khali na jihu, největší nepřerušená písečná poušť světa. Najdete tu i nejvyšší dunu světa, Ramlat Jidilah, měří asi 455 metrů. Ty pouště kryjí centrální vysočinu Nadžd a pohoří Hidžáz na západě. Jihozápadní část tohoto pohoří zvaná Tihamah je nejzelenější oblastí Saúdské Arábie. Tady najdete většinu místního zemědělství, protože hory zde zachytí vlhkost, kterou přináší monzuny z Indického oceánu.

Na některých horách je v zimě i sníh, třeba na nejvyšší hoře Saúdské Arábie, Džabal Saudá s jejími 3000 metry. Saúdská Arábie je oficiálně největší země bez stále tekoucích řek. Najdete tu ale vádí, koryta, kterými sezónně teče voda, v teplejší části roku jsou vyschlá. Nejdelší vádí je vádí Al-Rummah na náhorní plošině Nadžd. Táhne se od hory Jibal al Abayad u Mediny až do Burajdy.

Zdrojem vody jsou i oázy rozeseté v poušti. Největší je oáza Al Hasa na východě u města Al Hofuf, kterou napájí „dvojčata“, jezera Asfar a Hubail, největší jezera Saúdské Arábie. Zásadní také je, že východní část země je bohatá na zdroje uhlovodíků, ty tvoří ekonomickou páteř Saúdské Arábie díky zisku z vývozu. Co se týče té zeleně na jihu, tam máte pocit, že jste na jiné planetě plné života bujícího mezi žulovými vrchy.

Tady je několik klipů od Evy, cestovatelky a youtuberky. Teď je čas na moje trojité kafe a Noah převezme zbytek tohoto segmentu. Tak přece to funguje. Vítám vás ve svém skromném příbytku. V Saúdské Arábii je samozřejmě spousta písku a kamení, ale často je ten písek a kamení poskládané krásným způsobem. Jsou tu přírodní památky jako tento kráter nebo toto vádí, kterému se přezdívá Grand Canyon Saúdské Arábie.

Uprostřed SA najdete „Okraj světa“. Navíc tu mají hodně skrytých jeskyní zvaných dahly. Saúdská Arábie je největší ekonomikou Blízkého východu a energetickou velmocí. Patří k 20 nejbohatším zemím světa. Mají 5. největší zásoby plynu a 2. největší zásoby surové ropy, zhruba 260 miliard barelů. Tím pádem jsou i největším vývozcem ropy na světě. Protože mají k dispozici takové zásoby, palivo je tu velmi levné.

Dokonce levnější než voda. Nekecám. Nějak mi vyschlo. Ty zásoby zajišťují asi 90 % zisků do rozpočtu a vývoz tvoří asi 42 % HDP. Vývoz převážně zajišťuje státní společnost Saudi aramco. Jiné téma. Mají také tucet… Teď mi přeskočil hlas. Mají asi tucet přírodních rezervací a chráněných oblastí, kde nejspíše najdete pouštní faunu. A o tom už vám poví náš odborník na faunu, Gary Harlow.

Gary Harlow je zpět! Některá místa v Saúdské Arábii jsou ideálním prostředím pro ptačí druhy, jako jsou supi, křepelky, stepokurové, pelikáni a čápi. Hadžáz je také domovem různých druhů savců, jako je arabská liška, fenek, kočka pouštní, hyena žíhaná a vysoce ohrožený vlk arabský a levhart arabský.

Ten můj přízvuk se mění. Ikonickým savcem mnoha arabských zemí je přímorožec arabský. Byl sice vyhuben lovci, ale později byla populace obnovena díky chovatelskému programu z Arizony. Podobně byly obnoveny populace pštrosa arabského a gazely arabské. A ještě poslední věc, v Saúdské Arábii najdete největší velbloudí trh světa a vtipné je, že spoustu těch velbloudů sem vozí z Austrálie.

To je za mě všechno, vracím slovo Noahovi. Díky, Gary. A teď tuto část ukončíme jako vždy. Víte, co přijde, ano: jídlo! Saúdská Arábie se u jídla nijak nevymyká blízkovýchodnímu standardu, dělají hodně humusu a špízů s rýží. Ale teď několik specialit, které nám doporučili místní fanoušci. různé druhy Mandi, a jako národní jídlo mají pokrm kabsa s různými druhy masa, často kuřecím nebo velbloudím.

Skoro všude vám udělají kávu s kardamomem. Silně voní kardamomem a podává se s datlemi jako předkrm. Když jsme u tradic, přejdeme k další části. DEMOGRAFIE Díky, Noahu. Takže, kdyby byl arabský svět rodina, Egypt by byl populární herec nebo sportovec se spoustou konexí, Irák by byl moudrý stařec s PTSD, Omán šťastná maminka, co všem vaří, Katar černá ovce, co se neohlíží na názory jiných, Kuvajt bohatá roztleskávačka s dobrými známkami, Bahrajn opilejší bohatá roztleskávačka…

Klídek, Bahrajne, vtipkuju. Ale každý zná tvou reputaci v arabském světě. Všichni to víme. Saúdská Arábie a její občané jsou známí po celém světě. K tomu později, ale teď graf.

V Saúdské Arábii žije asi 35 milionů lidí a přes polovinu jich je mladších než 25. Asi 80 % lidí žije ve městě. Asi 90 % populace jsou etničtí Arabové, zbylých 10 % pochází hlavně z Afriky a Asie. Ale čísla a statistiky z různých zdrojů si často odporují. Průměrně se odhaduje, že skuteční občané Saúdské Arábie tvoří jen asi 60 % celé populace. Zbylých 40 % jsou cizinci.

Nejvíce sem jezdí za prací lidé z Indie, Pákistánu, Sýrie, Bangladéše a Filipín. A asi 100 000 lidí ze Západu, hlavně Evropanů a Američanů. Jako měnu používají saúdský rijád, mají zásuvky typu A, B, G, a F a jezdí vpravo. Úředním jazykem je samozřejmě arabština, což je také oficiální jazyk Koránu. Proto je také pouze arabsky psaný Korán považován za čistý. Zároveň se tady hodně mluví i anglicky. Britové tu hráli v historii velkou roli.

- Bývalá kolonie? - Bývalý protektorát! Pokud se podíváme na sociální strukturu Saúdské Arábie, zásadní jsou dvě skupiny, královská rodina a rodina Al ash Sheikh. Když to zkrátím, královská rodina vede vládu a rodina Al ash Sheikh řeší náboženství, jde o teokracii. Saúdové jsou největší královská rodina planety, počet jejích členů se pohybuje kolem 20 000. Žijí na různých místech celé země, ale většina moci patří asi 2 000 členům.

Všichni jsou potomci Muhammada ibn Sa'úda, zakladatele dynastie Saúdů z 18. století. Tato dynastie se ale ujala moci až ve 30. letech. Předtím proběhly dvě další éry Saúdů, asi takto: Pojďme zpečetit spojenectví svatbou našich dětí. Spojme síly, abychom získali kontrolu. - Ano. - To teda ne! A teď vám useknu hlavu a hodím ji do Bosporu. Dokončím, co začal můj pradědeček, ovládnu nadždský emirát.

To teda ne! Rašídové budou vládnout navždy! Je mi 27 a znovu ovládnu království své rodiny jen se 60 muži a sjednotím Nadžd a Hidžáz. Ty vole, to fakt zabralo. - Hele, je tu ropa. - Chci sjednotit všechny Araby, ropa Saúdské Arábie by měla patřit všem Arabům. - Moment, to se mi nelíbí. - Egypt měl v 60. letech zajímavé nápady. Co se týče náboženství, wahhábismus, odnož sunnitského islámu, byl popsán, ne bez kontroverze, jako přední prvek saúdské kultury.

Nechci tu rozebírat složitosti doktríny wahhábismu, které místní říkají také salafíja, její stoupenci ale říkají, že je fundamentalistická, konzervativní a puritánská. 75–85 % obyvatel jsou sunnité. 10–15 % pak šíité žijící na jihovýchodě u jemenských hranic. Všichni občané musí být muslimové a veřejné vyznávání jiných náboženství je omezeno. Ale žijí tu i nemuslimové, jsou tu křesťané z Filipín nebo hinduisté z Indie, ale nesmí svou víru ukazovat.

Úřady vás nezatknou, když řeknete, že nejste muslim, můžete mluvit o svých přesvědčeních, ale stavba chrámů nebo prodej, vydávání a distribuce náboženských textů - jsou zakázané. - Teď to přestaneme malovat narůžovo, že? Muselo to přijít. Protože tato země musí udržet svou náboženskou reputaci, je tu jako v jiných teokratických islámských zemích dost zákonů, které nejsou vždy vynucované, ale nastavují tvrdé tresty za činy, které by lidem zvenčí možná nepřišly takto trestné.

Obecně tu neradi vidí vše, co není dostatečně slušné. Třeba modelkám na fotkách zahalují těla a tváře. Do určité míry je omezena svoboda slova, především u kritiky královské rodiny. Všechny drogy kromě cigaret jsou zakázané, včetně alkoholu, ale ten se dá sehnat.

Internet je také silně omezen, ale všichni to obcházejí s VPN. A teoreticky podle zákona může být odpadlík od islámu potrestán smrtí, pokud to dotyčný neodvolá, a asi nejkontroverznější je absence jakýchkoli práv LGBT komunity. Zároveň teoreticky podle zákona může být v závislosti na okolnostech i homosexualita potrestána smrtí. Ptal jsem se místních diváků, co si o tom myslí, a většina z vás říkala zhruba tohle: Nedochází k aktivní perzekuci nebo pronásledování, rozsudky smrti jsou velmi vzácné a zřídka vykonané.

Životní styl LGBT komunity zároveň není slučitelný s islámskou doktrínou, když se považujete za muslima. To je ta zásadní část. Saúdská Arábie tím i vysvětluje nízkou kriminalitu, lidé nepáchají tolik trestných činů, když ví, jak přísný trest jim hrozí. No, tak to téma opustíme.

Kromě uhlovodíkového průmyslu vydělává SA na službách, které zajišťují zahraniční pracovníci. To už vysvětlí Art. Když ji třeš víc než třikrát, pohráváš si s ní. Tvé přání je mi rozkazem. Proč to děláš… Možná to ve videu nechám. Už u Kataru jsme říkali, že v Saúdské Arábii funguje kontroverzní systém kafala. Nebudeme zabíhat do detailů, ale o legálním statusu migranta zcela rozhoduje zaměstnavatel.

Skoro všechny stavební, údržbářské a dělnické práce dělají cizinci. Aby ale příjmy neopouštěly Saúdskou Arábii, zavedlo ministerstvo práce a sociálního rozvoje strategii nitaqat. Ta nařizuje soukromým firmám plnit konkrétní kvóty zaměstnaných místních. Firmy, které nezaměstnají dost místních, mohou přijít o státní zakázky. To je pro některé firmy frustrující, protože většina občanů SA nechce vykonávat manuální práce a často nemají technické vzdělání pro pozice, které obsazují cizinci.

Někdy zkrátka firmy zatnou zuby a vyřeší to takto: - Jsi Saúdský Arab? - Jo. Proč tu práci chceš? - Zvládneš tu práci? - Asi ne. - Přijdeš aspoň? - Když bude nálada. Bereme tě. Navíc v Saúdské Arábii není daň z příjmu, ale 10 % platu dávají na penze.

Děkuji, Arte. Jedna věc je často špatně chápaná, role žen v Saúdské Arábii. Hannah, jsi žena, tak pojď. Hannah, jaká je situace pro ženy v Saúdské Arábii? To vám povím. Zaprvé, oproti minulosti ženy nepotřebují svolení manžela na získání různých povolení, potvrzení nebo na cestování. Ano, od roku 2017 tu ženy smí řídit auta. Saúdské sportovkyně se také poprvé účastnily olympiády.

Ne, hidžáb nosit nemusí a najdete tu i nezahalené hlavy. Mezi studenty univerzit je až 60 % žen. Věci se tedy mění. Přesto na veřejnosti někdy uvidíte segregaci podle pohlaví, prostor pro muže je jiný než ten pro ženy a děti. Zatím díky, Hannah. Také tu mají sociální benefity, například zdravotní péče a studium zdarma. Je to zvláštní, hluboce náboženský stát s politikou, která je střídmá a umírněná, a navrchu je zářivá vrstva technologie.

To je dnešní Saúdská Arábie. Už mluvím dlouho, čas na další kafe, takže přichází náhodná Hannah s tématem kultury. Saúdská Arábie je kolébkou arabského světa a její dějiny začaly před tisíciletími. Před nástupem islámu v 7. století byl celý poloostrov ovlivňován spoustou kmenů, klanů a království. Arabské klany bývaly před islámem pohanské a vyznávaly mnohobožství.

Starověká království a civilizace se otiskly v pověstech a tradicích. Například v Alibabovi a 40 loupežnících, Sindibádovi a také Aladinovi. Mají spoustu děsivých bájných tvorů, třeba nasnas, co má jen polovinu těla, Bent al Kharsa, jejíž rty jsou sešité, zlechtává muže k smrti. To je děsivé. Poezii berou velmi vážně, je to národní koníček.

V televizi vysílají i básnické soutěže s cenami za více než milion dolarů. Cože? Mně poezie jde, měl bych to zkusit. - Paule, potřebuješ mě? - Můžeš jít. Tradiční architektura se liší podle místa. Používá materiály, které byly dostupné. Například v Nadždu najdete domy podobné kostkám z bláta a cihel s dřevěnými opěrami a dvory. V Hadžázu se používá více pískovce a dřeva.

Už jsme říkali, že ženy nosí většinou abáju, černou nebo barevnou. Muži často nosí thóbu a k tomu na hlavě kefíju a egal, proti chladu nosí bišt, a když s něčím souhlasí, můžou odvětit: - To si bišt. - Ve svatbách se často angažuje rodina. Domluvený sňatek asi není správný termín, účastníci mohou svatbu odmítnout, ale zapojení rodiny je zásadní.

K oblíbeným způsobům trávení času patří sokolnictví, závody na velbloudech a „lyžování po silnici“. Mají tu i pestrou škálu festivalů a oslav. Třeba Gargee'an, kdy se děti převlékají do tradičního oblečení a koledují. Národním svátkem je 23. září. Ten slaví okázalými ohňostroji a nasvícenými mrakodrapy a všude hraje hudba a tančí se.

A to nás přivádí k… Keithovi. Rivalita pokračuje. Už víte, že Rush je má oblíbená kapela, řekl jsem to nejmíň milionkrát, tak nás nežalujte. V Saúdské Arábii i celém arabském světě byla hudba vždy nedílnou částí kultury. Každá oblast se na něco zaměřuje. Ale nejoblíbenější, asi i národní tanec je al-ardha s meči a bubny.

Vypadá to dobře. Také tu docela vzkvétá moderní hudební scéna. EDM, pár metalových kapel. Musí ale hledat cestu, která nebude příliš odporovat vládě. Třeba Al-Namrood dělá black metal, ale musí žít v utajení, protože kvůli jejich textům, ale i povaze té hudby, nesmí být jejich identity veřejné. Jejich hudba je vlastně trestná. Víc black-metalové to být nemůže. Také tu působí ženská kapela The Acholade, to asi chápete, že je dost kontroverzní.

Jejich první singl Pinocchio se stal tajným hitem, stáhlo si ho 250 000 lidí z MySpace. Na MySpace jsem úplně zapomněl. Kde je teď asi Tom? Pamatujete? To je ode mě všechno, lidi. Děkuji, Keithe. Teď je čas na zkrácenou historii a slavné lidi. Neolit, domestikace zvířat, období ubaid, předislámská království, islám, Rášidský chalífát, chalífát Omájovců, Abbásovců, Fátimovců, rozpad na kmenové celky a šarifat Mekka, střety s Peršany, Osmanská říše, první a druhý saúdský stát, sjednocení, vznik království, objev ropy, válka v Zálivu, studená válka, vize 2030 a jsme u dneška.

U slavných to rychle shrnu, všichni králové a další členové královské rodiny, tito herci, tito fotbalisté, tito zpěváci a mezi slavné ženy ze SA patří tyto.

A teď se podíváme, s kým se ve světě baví. FRIEND ZONE Saúdské Arábii věnují pozornost všichni, takže hrají důležitou geopolitickou roli. Všechny arabsky mluvící a muslimské země mají se SA nějaké vztahy. Indonésie a Pákistán jsou zásadní spojenci v Asii, Pákistán je jim z nearabských zemí nejblíž, už od vzniku v roce 1947 udržují čilé vztahy.

Jsou vojenskými spojenci, SA investovala do pákistánské infrastruktury, dokonce financovala největší mešitu v Pákistánu nazvanou po králi Fajsalovi. Pákistánci mají snadnou cestu k obchodování v SA a pomáhají i v technologických oborech a ve vědě. Vyhlásili týdenní smutek, když zemřel král Fahd.

Indonésie je největší muslimskou zemí a pro SA je zásadní, přijíždí odsud nejvíce poutníků do Mekky. Obchod mezi nimi je důležitý hlavně pro ropný průmysl a v SA dnes žije přes milion Indonésanů. USA a UK jsou nejbližší západní spojenci. SA bývala britským protektorátem a pomáhala v boji proti Osmanům. Dnes mají přes 200 společných podniků v hodnotě miliard a přes 30 000 Britů tu žije a pracuje.

USA byly mezi prvními, kdo SA uznali, když nastoupili Saúdové. Americký prezident Roosevelt přijel osobně navázat vztahy. Dnes mají společnou obrannou dohodu zahrnující trénink saúdské armády. Hodně spolu obchodují a především členové královské rodiny studují v USA nebo UK. Po útocích z 11. září byly vztahy napjatější, ukázalo se, že 15 z 19 únosců byly Saúdští Arabové. SA sice činy odsoudila, sebrala občanství členům Tálibánu včetně Usáma bin Ládina a pomáhala v boji proti terorismu, ale stigma jí u Američanů zůstalo.

Dnes jsou vztahy i přesto docela silné. Jordánsko dělá SA parťáka. Dobře spolu vychází, původně to bylo napjaté, Saúdové totiž ukončili vládu Jordánska nad Hidžázem. Teď už o tom ale nemluví. Ale za nejlepší kamarády považuje většina místních asi kolegy z GCC: Emiráty, Bahrajn a Kuvajt.

Pro Kuvajt mají místní slabinu, poskytl útočiště saúdské dynastii, když ji Rašídové vyhnali. SA zase přijala královskou rodinu Kuvajtu během války v Zálivu. Pomáhali také v boji proti iráckým jednotkám. Bahrajn je v podstatě sexy přítelkyně Saúdské Arábie, místní tam strašně rádi jezdí, aby unikli striktnímu životu v SA. Nikdy spolu pořádně nebyli ve sporu, královské rodiny se navštěvují a v diplomacii vždy 100% spolupracovali.

SAE jsou cool brácha, se kterým moc rádi tráví čas. SA také Emiráty ráda pozoruje, trochu jako experiment, aby zjistila, co by šlo uplatnit i v její společnosti. A když se potkají obyvatelé SA, Bahrajnu nebo Emirátů, moc ta občanství nerozlišují, mají pocit sounáležitosti. A všichni milují Omán, to nezapomínejte. Je jako milující babička.

Saúdská Arábie dnes čelí jedinečné situaci, musí najít způsob, jak skloubit islám a arabské tradice s pokrokem a myšlenkami, které někdy islám zpochybňují. Jsou Korán pokrytý železobetonem, zabalený do bištu, ukrytý v prastarém písku 21. století. Počkejte si, příště bude Senegal. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Jedna z největších zemí na světě, u které se každému vybaví jako první ropa a islám" aj po tomto videou to tak vidím

02

Odpovědět

ok, ftáčik slováčik

02

Odpovědět

banda debilnych moslimov

55