Jak fungují třídy v letadlech?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:175
Počet zobrazení:14 863

Dnes je běžné, že můžete letět levně v ekonomické třídě, nebo si pořádně připlatit za business nebo první třídu. Většina z nás letěla nejspíš jen v ekonomické třídě, ale jak uvidíte, v tom případě jste pro aerolinky poměrně nezajímavým cestujícím. Skutečné peníze leží jinde.

Přepis titulků

Toto je video Wendover Production sponzorované Squarespace. Založte si krásnou stránku na Squarespace. Toto video je pokračováním minulého videa Proč letadla nelétají rychleji. Mluvil jsem o nadzvukovém letadlu Concorde. Ale část příběhu jsem vynechal. Ačkoliv Concorde zklamal a nebyl komerčně úspěšný, přesto ovlivnil to, jak dnes létáme. Hned vysvětlím.

Aerolinky nevydělávají peníze na ekonomické třídě. U tradičních aerolinek peníze plynou z vyšších tříd. Vezměme si tento Boeing 777 British Airways. Je v něm 224 sedadel a každý den létá mezi Londýnem a Washingtonem. Zpáteční letenka mezi 15. 3. a 22. 3. stála v době natáčení 876 dolarů. Pokud by každé ze 122 sedadel ekonomické třídy bylo obsazeno, zadní část letadla by na zpátečním letu vydělala 106 872 dolarů. Jejich prémiová ekonomická sedadla stojí 2 633 dolarů.

Celá tato třída vydělá 105 320 dolarů. Už nyní vidíte, že 40 sedadel prémiové ekonomické třídy aerolinkám vydělá zhruba tolik co celá ekonomická třída. Každé ze 48 sedadel v business třídě se prodává za 6 723 dolarů. Aerolinky zde vydělají 322 704 dolarů. Každé ze 14 sedadel první třídy stojí 8 715 dolarů. To je 122 016 dolarů celkem. Takže 14 pasažérů v přední části letadla vydělá aerolinkám více peněz než 122 pasažérů vzadu.

Celkem tedy prémiová ekonomická, business a první třída vydělá aerolinkám 550 034 dolarů. To znamená, že 45 % pasažérů aerolinkám přinese 84 % výdělku. Ale musím přidat upozornění. Žádné aerolinky na světě nevydělají na jednom letu přes Atlantik půl milionu dolarů. Pokud ano, byly by nechutně bohaté.

Cena letenek pro tento let je mnohem vyšší, než za kolik se dané sedadlo nakonec prodá. Je to nepřetržitý let mezi dvěma bohatými a žádanými městy. Ale většina cestujících v tomto letu nepoletí přímo z Londýna do Washingtonem. Budou přestupovat. Řekněme, že přiletíte ze Stockholmu a přestoupíte na tuto 777. Cena ekonomické třídy se sníží na 392 dolarů, cena prémiové ekonomické třídy na 1 120 dolarů, cena business třídy na 3 025 dolarů a cena první třídy 5 564 dolarů.

Avšak poměr cen zůstává víceméně stejný. Většina peněz přichází od menšiny pasažérů. Tento boeing British Airways je silně modifikovaný na prémiová sedadla, protože se tyto aerolinky silně zaměřují na prémiové pasažéry. Ale i tak průměrně 2/3 výdělku jakýchkoliv aerolinek pocházejí od pasažérů sedících v první, business nebo prémiové ekonomické třídě. Ale vždy tomu tak nebylo.

Na počátku komerčních letů žádné třídy neexistovaly, protože vše bylo prémiové. Avšak letadla nebyla luxusní. Ve 20. letech vypadala takto. Létání bylo tak drahé, že samotný let byl luxusem. Virgin Galactic také neprodává ekonomickou, business a první třídu na svou cestu do vesmíru. Samotná možnost to prožít je luxusem.

Jakmile se komerční cesty do vesmíru stanou běžnou záležitostí, jistě se dočkáme rozdělení do tříd. Než se metoda cestování stane dostupnou pro běžné osoby, je vše první třídou. V roce 1950 stála zpáteční letenka mezi New Yorkem a Londýnem 675 dolarů. To je dnešních 6 800 dolarů. Přibližně tolik stojí letenka do první třídy v dnešních letadlech. Na těchto sedadlech cestují naprosto stejní pasažéři. Změnilo se to, kdo létá na konci letadla.

Takže příběh o rozvoji tříd v letadlech není o tom, jak aerolinky vytvářejí čím dál luxusnější sedadla. Je o osekání nákladů, díky kterému létat může více lidí. Je to fascinující ekonomický příběh. Aerolinky našly způsob, jak prodávat stejný produkt různým lidem za různou cenu. Výsledný produkt je stejný, bez ohledu na třídu, ve které cestujete. Jedná se o let z bodu A do bodu B. Rozdíl je v zážitku z letu.

První rozdělení letů na třídy se objevilo ve 40. a 50. letech. Obří zisky aerolinek z velké části pocházely ze smluv na leteckou poštovní přepravu. Tyto lety častokrát zastavovaly, létaly v noci a mimo špičku. Přestože letadla převážela především poštu, měla i sekci pro pasažéry. Letenka do první třídy vás umístila do přímého letu mezi New Yorkem a Chicagem, zatímco levné letenky vás dostaly do poštovního letadla, které odlétalo ve 2 ráno a zastavoval v Pittsburghu a Clevelandu.

Let byl levnější a trval déle, přesto zážitek z letu byl téměř stejný. Až v roce 1952 začaly aerolinky prodávat letenky do stejného stroje za různé ceny. Jedny aerolinky prodávaly běžnou letenku z New Yorku do Londýna za 395 dolarů, zatímco letenku do turistické třídy za 270 dolarů. Byl to stejný let ve stejném letadle, ale letenky byly rozdílné. Turistické letenky bylo třeba koupit dopředu a nebyly flexibilní. Museli jste letět letadlem, do kterého jste si ji koupili.

Jak název naznačuje, tyto letenky byly určeny hlavně turistům. Turisté plánují cesty dopředu a flexibilitu nepotřebují. Nebylo pro ně problémem upsat se na přesný let. Klasické letenky byly určeny ostatním. Obchodníkům. Pracovní cesty si lidé většinou neplatí sami. Platí jim je zaměstnavatel, takže je nezajímá cena letenky. Obchodníci potřebují flexibilitu.

Většinou si letenky nekupují dopředu. V té době bylo běžné přijít hodinu před odletem k přepážce a koupit si letenku. K tomu byly určeny tyto normální letenky. Tímto systémem rozdělili trh do dvou kategorií podle toho, kolik byli lidé ochotni zaplatit. V následujících desítkách let byl tohle jediný systém rozdělení cestujících. Poté se v letech 1969 a 1978 udály tři věci. Poprvé letěl Boeing 747, poprvé letěl Concorde a aerolinky se v USA dočkaly deregulace.

747 dala aerolinkám prostor k experimentům s luxusem, Concorde jim dal důvod a deregulace jim dala možnost. Do té doby byly aerolinky v USA velmi regulovány a bylo těžké si účtovat různé částky za různé třídy. Díky deregulaci měly aerolinky plnou kontrolu nad cenou letenek. V té době se lišila jen cena letenky.

Některé aerolinky představily první třídu s lepšími sedadly, ale uvědomovaly se, že s obchodníky, kteří si koupili letenku za plnou cenu, musí jednat jinak než s turisty se zlevněnou letenkou. Čím dál více obchodníků si začalo kupovat turistické letenky. Začalo to oddělením pasažérů. Cestující s plnou letenkou budou sedět vpředu, zatímco ti se zlevněnou budou vzadu. Poté některé aerolinky začaly blokovat sedadla vedle pasažérů s plnou letenkou.

Nakonec některé aerolinky začaly stavět sekci s lepšími sedadly a lepším servisem. Ale až na výjimky se vyhýbaly první třídě. Většinou se soustředily na střední třídu zákazníků, protože pro bohaté a slavné tu byl Concorde. Běžné letadlo tu bylo pro ekonomickou a business třídu. Aspoň to si mysleli. Jak jste už v minulém videu slyšeli, Concorde byl ohromným propadákem. Aerolinky se v 70.

a 80. letech vyhýbaly první třídě kvůli Concordu. Ale jak jim začalo docházet, že nadzvukové létání je neúspěšné, pár aerolinek opět do podzvukových letadel zavedlo první třídu. Avšak následky toho vidíme dodnes. Z mnoha aerolinek, které létají přes Atlantik, jich jen šest má první třídu. Ale v 60. a 70. letech vedla neochota konkurovat Concordu aerolinky k tomu, aby se zaměřily na business třídu. Ale zřejmě bychom se první třídy nedočkaly tak brzy, kdyby se v odvětví něco nezměnilo.

Musíme ale vysvětlit jiný trend. První třída mizí. Opět. Podívejte se na rozmístění sedadel A380 aerolinek Ethiad. Každé sedadlo v ekonomické třídě zabírá 0,34 metrů čtverečních, sedadlo v business třídě zabere 0,94 metrů čtverečních a sedadlo v první třídě zabere 3,25 metrů čtverečních. Při letu z Abu Dhabí do New Yorku zpáteční letenka v ekonomické třídě stojí 1 253 dolarů, letenka v business třídě stojí 6 140 dolarů a první třída stojí 14 128 dolarů.

Ekonomická sedadla vydělají 3 580 dolarů na metr čtvereční, business sedadla 6 532 dolarů na metr čtvereční a sedadla v první třídě 4 347 dolarů. Rozdíl mezi ekonomickou a business třídou je obří. Je to jako pryčna a postel. Ale business a první třída se liší jen prostorem a lepším jídlem. Pro aerolinky je velmi těžké prodávat mnohem dražší první třídu, když je zážitek z letu skoro stejný.

První třída však aerolinky stojí mnohem více. Čím dál více aerolinek ruší první třídu a nahrazuje ji business třídou. Více jim vydělává. Kdyby mohly zaplnit letadlo pasažéry do business třídy, udělaly by to. Zkoušelo se to, ale téměř žádná trasa nedokáže zaplnit letadlo složené výhradně z business třídy. Cestující v ekonomické třídě letí, jen aby bylo letadlo plné.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Boháč nebo nuzák, při tragédii jsou si všichni rovni.

190

Odpovědět

uspavaci hlas

65

Odpovědět

Svět byl vytvořen tak, aby lidstvo nikdy nebylo jednotné a pokrok byl co nejmenší...

220

Odpovědět

Protože nejvyššího pokroku se dosahuje, když je všechno jednotné že? :D
Třeba Sovětský Svaz už neexistuje, protože se celý přestěhoval na Mars díky svému pokroku.

171

Odpovědět

2:58 - Ve videu 5564, v titulkách 5534. Jen taková drobnost. :)

34

Odpovědět

Vždycky mě zajímalo, kolik prachů musí někdo mít, aby byl ochoten za letenku zaplatit třeba 15x více, než je nutné. A nejvíc mě to udivuje u těch krátkých letů.

223

Odpovědět

Spíše mě udivuje, že nezačneš, Donalde, prodávat americké železniční vozy do Indie. To by byl byznys!!!!

83

Odpovědět

Ty krááávo ten chlápek je opravdu tak nudnej nebo jsem se dneska blbě vyspal? Vydržel jsem 1:38 a jdu chrápat

1418

Odpovědět

Van De Pič*vina

118

Odpovědět

Ako? Nesocialne, diskriminačne a nehumanne... First Class Revolution! Prvá trieda do každej rodiny...

413

Odpovědět

Diskriminační a nehumánní by bylo, kdyby v ekonomické třídě větrali okny. :D

353

Odpovědět

+orcinusorca2017Triedy sú diskriminačné... To že si niekto nemôže dovoliť prvú triedu z neho nerobí menej cenného človeka... má rovnaké práva ako ten, ktorý si zaplatil prvú triedu...A je to aj nehumánne, pretože ľudia sú si všetci rovný, nezávisle na množstvo ich peňazí... celé je to poburujúce a škandalózne...

517

Odpovědět

+ehmJenže zákazník si objednal určité služby, se kterými ZÁKAZNÍK souhlasil. Jistě měl právo výběru, jistě měl právo na reklamaci-stejně jako zákazník v první třídě.

Třídy jsou diskriminační, když přijde černoch s rancem peněz a obchodník mu službu nechce prodat. Ne proto, že diskriminuje černocha. Ale proto, že snižuje hodnotu peněz v rukou černocha. (Ono se například nepřijmutí papírových peněz odpovídající hodnoty trestalo smrtí už za dob Velkého Chána).

115

Odpovědět

+orcinusorca2017Tým tvojim rozvádzaním mi kurvíš sarkazmus...
Aerolinky sú diskriminačné, nesocialne a nehumanne... bodka... Nikto nemá právo na lepšiu triedu.. všetci sme si rovný a KAŽDÝ MÁ PRÁVO na dôstojné cestovanie...

213

Odpovědět

+ehmČistě náhodou, nejste její příbuzný?
https://www.youtube.com/watch?v=uy0LCSP_0q8

40

Odpovědět

+pes RakeťákVšetci ľudia majú rovnaké práva a teda každý máme právo na prvú triedu...To že si nemôžem dovoliť letenku v prvej triede je cielená diskriminácia mojej socialnej triedy..

14

Odpovědět

+ehmOno je to trochu jinak. Lidé mají rovnost v příležitostech (tedy můžeš zajít na přepážku, ukázat svůj ranec a požadovat první třídu), nikoli rovnost v určitých požitcích (vůbec na přepážku dopravce nejít a rovnou se dobývat do letadla-trestní zákoník Část II. paragraf 180, můžeš si vybrat)....

11

Odpovědět

+orcinusorca2017prvá trieda nieje pôžitok... bolí ma chrbát a potrebujem priestor a navyše mam gigantickú p***l, pretože nepracujem a sedím stále na zadku...
Prvá trieda je moje právo. To, že ma nepustia do prvej triedy je len výsledok fašistických praktík našeho nesocialneho a nehumanneho systému...

14

Odpovědět

+ehmGigantický zadek ukazuje, že máš (minimálně energetický) potenciál ušetřit na jídle a odkládat si peníze na letenku první třídy.

11

Odpovědět

+orcinusorca2017ja si nemusím odkladať na letenku... Ja mam totiž rovnaké práva ako všetci fašistický boháči a teda mám aj právo na prvú triedu... Beztriedna spoločnosť rulezzzz

11

Odpovědět

+ehmP.S. Mnohem více diskriminační je, že mezinárodní letiště pro Slovensko je až ve Vídni, či (polských) Katovicích. Takže se budeš muset dopravit až tam.

20

Odpovědět

+ehmJeště tak znát význam jednotlivých termitů....

Diskriminace=rozlišování (černoch s rancem nedostane první třídu, běloch bez rance dostane, alespoň turistickou třídu); naopak turistická třída-i s ohledem na předchozí videa-je příkladem "pozitivní diskriminace"

Nehumání by bylo, kdyby byla turistická třída pro anděly, démony, nebo zvířata.

11