Jak se vyrábí elektromobil Tesla Model S

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:310
Počet zobrazení:9 265

V tomto videu nahlédneme do prostředí továrny Tesla v Kalifornii a uvidíme na vlastní oči proces výroby jejich elektromobilů.

Přepis titulků

Z výrobního hlediska je způsob, jakým konstruujeme automobily, velmi odlišný od ostatních výrobců. Celý proces začíná u surových materiálů. Máme zde hliníkové cívky různých typů a velikostí, celkem asi 50 až 60 cívek. VÁHA: AŽ 9 TUN Proces začínáme rozvinutím cívek ve speciálním přístroji, kterému říkáme rozvinovač, jenž nám umožní narovnat jednotlivé díly a nařezat je na placaté kusy, kterým říkáme předlisy.

Místo běžných vyřezávacích nástrojů používáme laser. Tyto kusy pak putují do lisů, do takových obřích strojů, kde se vytvaruje výsledný díl. RYCHLOST: JEDEN DÍL KAŽDÝCH ŠEST VTEŘIN Všechny části, které jsou zapotřebí pro montáž karoserie, vytvářejí tyto obří stroje.

Poté jsou všechny jednotlivé díly převezeny do karosárny. Prakticky všechny vylisované díly putují na jedno centralizované místo, kde je skládáme dohromady. Začínáme montáží podvozku, což je hlavní podlahový systém vozu. Následuje montáž bočních stěn, jež zahrnuje jak vnitřní vyztužení, tak vnější část. Nakonec vezmeme boční strany, podvozek a přední část a spojíme je dohromady.

Jednou z nejunikátnějších věcí v této sérii je, že máme celkem pět spojovacích metod pro karoserii. Používáme lepidlo, samospojné nýty, CMT, sváření za pomoci konvenčního odporu a DeltaSpot svářecí systém. Když hotová karoserie opouští svářírnu, je připravená k instalaci a nalakování.

Máme obřího robota, který přemístí karoserii a dopraví ji do lakýrny. Používáme několik předúprav. Primární, podkladový a sekundární nástřik. Tohle vše zajišťují roboti, kteří mají schopnost pracovat ve velmi čistém prostředí. Dostaneme nádherné, nalakované tělo vozu, připravené na montáž, při které nám pomáhají tito elegantní roboti, Říkáme jim Chytré vozíky, a s jejich pomocí se každé auto samovolně pohybuje po továrně.

Vozíky následují magnetické pásy a každé auto se zde v podstatě staví zevnitř. TOVÁRNÍCH ZAMĚSTNANCŮ: 3000 Automatizaci využíváme skutečně na maximum. Vlastníme celou škálu robotů, od drobných po obrovské, jež jsou schopny pohybovat celými vozy.

ROBOTŮ CELKEM: 160 Jeden z robotů, kterého moc rád pozoruji, je ten, který umisťuje sedadla do modelu S. Tento robot je také schopen výměny svých nástrojů, na ty pro instalaci čelního skla. Při ní uchopí čelní sklo, nanese lepidlo na okraje a umístí jej na místo, stejně tak u zbylých oken vozu. Jedná se tedy o velmi všestranný stroj.

Těměř vše, co potřebujeme, máme zde v továrně. Většinu vylisovaných panelů si vyrábíme sami, pracují pro nás designový inženýři, aby výroba probíhala velmi svižně. V současnosti zabere u modelu S proces výroby od surových materiálů, po dokončení na lince tři až šest dní. Je to velkolepé.

Je to jako umění. Neustále se snažíme vylepšit efektivitu výroby, chceme posunout hranici toho, co dovede člověk a co zvládne i robot, je to neustálý vývoj. Tato továrna Tesla je budoucností USA. A světa. Tak to vidím já. Budujeme budoucnost. Proto jsem na to tak pyšný. Překlad: BaldOne www.videacesky.cz

Komentáře (69)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Teším sa na deň, keď budú tieto krásky poháňané niečím iným ako uhlím.

11

Odpovědět

palec nahoru pro elektromobily, ale bylo by fajn, kdyby vyráběli i cenově dostupnější vozy :)

40

Odpovědět

až se budou vyrábět milionové série, tak to půjde pomalu dolů...na milionové série, je potřeba ale poptávka...

70

Odpovědět

na tomhle videu je skoro všechno stejný jak ve škodovce

91

Odpovědět

áno, to čo ukázali je úplne rovnaké v každej automobilke, to čo je iné (pohon, podvozok, elektronika) neukázali. Úplne iný postup výroby karosérie má BMW i3, ktoré je vyrobené z uhlíkových vlákien.

50

Odpovědět

Musím říct, že ta míra automatizace je opravdu vysoká. Před rokem jsem se byl podívat na výr. proces v Mladé Boleslavě a co se mě zdá pracovalo tam mnohem víc lidí a i víc lidí zastávalo práce, které ve videu vidíme dělat stroje. Nevím, jestli je to dobře, možná spíše efektivní a rychlejší, navíc se omezí možnost lidské chyby, na druhou stranu klesá nabídka práce. Tesly jsou nádherná auta, když jsem byl v US nemohl jsem se jich nabažit a jedno bych jednou také opravdu chtěl. To, jak se celé auto ovládá a kolik všelijakých možností má jsem neviděl u žádného jiného auta. Ku příkladu nastavit si míru otevření střešního okna přesně v procentech na veliké dotykové obrazovce, prohlížet internet a mnoho dalších věcí. Podle mě se mají ostatní automobilky co od Tesly učit. A to jsem fanda BMW :)

151

Odpovědět

"Náš výrobní proces je velmi odlišný od ostatních výrobců"
Podle toho videa je právě naprosto totožný s ostatníma automobilkama. Každý kdo byl na exkurzi může potvrdit...

144

Odpovědět

stačí porovnat s tímto promo videem Hyundaie
https://www.youtube.com/watch?v=LICoss9LoSE

10

Odpovědět

Je otázka jak moc to video odpovídá realitě. Na první pohled tam ve výrobě pracuje daleko méně lidí, než ve Škoda Auto v Ml. Boleslavi.

Postup kompletace mi připadá téměř stejný s tím rozdílem, že to budou mít více automatizované. Ve videu mě ale překvapilo, že tam osoba nanáší lepidlo a pak tvoří svarový spoj... Montáž interiéru je koukám také spíš manuální činnost.

Nevidím tam znatelně rozdílné úkony. Řeči ohledně zpracování "surových" materiálů jsou úplně mimo mísu. Zpracovávají již zpracovaný hliník - jako každý jiný výrobce, lisy plastů jsem tam nezahlédl.

Každopádně Tesla Model S je velmi povedené auto!

01

Odpovědět

no paráda, koukl jsem i na tu megatovárnu na yt.

na střechu dát solární panely, na křižovatky bezdrátové nabíječky a můžeme jezdit furt.

přece jen 500 km není moc a nabité to není za pár minut jak natankování.

10

Odpovědět

500 km není moc, ale pokud bys "tankoval energii" při každém delším parkování (doma, v práci), tak není problém. Tak by prozatím na trans-evropské/americké brázdění kontinentu stačil motor spalovací. Ale pokud by člověk na osobním automobilu netrval, tak mu přijatelnou a pohodlnější variantou budou VRT a letouny.

00

Odpovědět

Nabíjení z běžné nabíječky: 29 mil/hod, nabíjení z dvojnásobné nabíječky: 58 mil/hod, nabíjení z veřejné nabíjecí stanice: 170 mil/hod. Kapacita dojezdu by měla být 300 mil.

Myslím, že ne každý tankuje vždy plnou nádrž. Pokud bych chtěl ujet 100 km, tak by mě to mělo stát 22 minut nabíjení na veřejné nabíjecí stanici (ta v ČR zatím není). Z běžné nabíječky by to bylo horší... asi 2 hodiny a 10 minut.

Myslím, že se to vyplatí hlavně v případě, kdy si člověk dobíjí auto přes noc doma. I tak to bude chtít velký jistič... jednoduchá nabíječka má odběr 40 A, dvojnásobná má, jak jinak, 80 A.

Tady USA narazí na problém s napájením 110 V. Sama Tesla Motors doporučuje spíše rozvody 230 V. Jejich nabíječky totiž omezují maximální proud a tak se v domácích podmínkách budou v USA tyhle vozy dobíjet za více jak dvojnásobné časy o proti tomu co jsem popisoval a to je už poměrně nepohodlné (s výjimkou veřejných dobíjecích stanic).

40

Odpovědět

nestát ty Tesly tolik, tak bych to auto fakt chtěl!

150

Odpovědět

Já bych ho chtěl i kdyby stálo 100x tolik. Že bych na na něj nikdy neměl je druhá věc. :D

201

Odpovědět

Hezký video... Ale dělají, jako kdyby byli jediná automobilka na světě. Takhle to funguje ve všech, alespoň tedy v Evropě. Samozřejmě s menšími rozdíly. Ohledně dotazů, jestli tam pracují lidi - samozřejmě, jen fáze výroba karosérie a lak je v plný režii robotů...

114

Odpovědět

Jára měl pravdu, budoucnost patří aluminiu!

151

Odpovědět

Sestry může mě někdo trošku zasvětit? Ze školy "vím" o fyzice a chemii takový kouskovaný kraviny, že by z toho Hawkingovi ochrnul i vozejk...a tak jsou mi naprostou záhadou dnešní elektromobily a hybridy. Proč se automobilky vydávaj cestou přiškrcenejch benzíňáků, těžkejch a nepraktickejch baterií a podobnejch "eko" sraček? Z toho ničeho, co znám, mi přijde tisíckrát lepší vodík. Jeho snad jediná nevýhoda je vyšší nebezpečnost (např. výbuchy při bouračkách by asi byly dost zlý), tim pádem si výroba vyžádá trochu lepší bezpečnostní prvky=o něco vyšší výrobní náklady, ale u aut na vodík (před časem jsem v Top Gearu myslim viděl nějakou rodinnou Hondu, nevypadalo to vůbec zle) úplně odpadne sraní s emisema, tudíž sbohem Euro normy, otravný dlouhý nabíjení, slabej dojezd, převážení čtvrttunovejch neúčinnejch baterií (jejiž výroba má k ekologii dost daleko), otravný stop-start systémy a podobný chujoviny. Samotnej vodík je dneska možná ještě relativně drahý palivo, ale zas je v tom perspektiva: benzín bude čím dál dražší, ale vodíku je všude plno (tudíž se cena benzínu stejně nemůže přehoupnout přes vodík; pak by na něj všichni postupně přešli), výrobní náklady půjdou s technickym pokrokem taky nejspíš dolů...takže když už to vypadá, že autům začalo přechodný období, proč to směřuje k spíš k blbejm zásuvkám?

47

Odpovědět

Pokud vím, tak prozatím je výroba vodíku pro takové využití neefektivní. Respektive na výrobu a skladování vodíku se spotřebuje více energie, než je pak auto schopno vyprodukovat.

61

Odpovědět

+MithrilA pokud ten vodík nebudeme někde těžit, tak to tak vždycky bude. Vodík se vyrábí z vody pomocí elektřiny a voda je výsledným produktem po jeho spalování nebo slučování s kyslíkem při zpětné výrobě elektřiny. Logicky se v tom procesu nemá kde vzít nová energie.

13

Odpovědět

+Mithril(slučováním samozřejmě myslím chemickou reakci, ne jadernou fúzi, tam by se to s tou energií dostalo na úplně jiný level :) )

21

Odpovědět

+MithrilPatriot opět perlí...
Benzín bude čím dál tím dražší... Světové ceny ropy se od června propadly o zhruba 40 procent.

vodíku je všude plno....možná na Slunci, Země s hmotností 5.98×1024 kg. Obsahuje nejvíce železa (32.1%)-jak překvapivé, protože je to nejstabilnější prvek, kyslík (30.1%), křemík (15.1%), hořčík (13.9%), síra (2.9%), nikl (1.8%), vápník (1.5%), and hliník(1.4%). Čistý vodík najdeš jen v sopkách.

úplně odpadne sraní s emisema, tudíž sbohem Euro normy...na výrobu 1kg vodíku (s využitím asi 100 km jízdy) elektrolýzou se vyprodukuje 7 kilo CO2, dále je potřeba přibližně 9kg (~9 litrů) vody a 60kWh elektříny.

03

Odpovědět

+Mithrilon mě ten ublíženej levičáckej debílek bude pronásledovat i tady :D umělý snížení cen Obamovou vládou je jen aktuální pokus západu, jak hnout s Putinem. Bude mít krátkej život a tasíš se s tim, jen abys opět mohl bejt v opozici. Jinak moc dobře víš, že jde o vyčerpatelnej a poměrně rychle mizející zdroj. Co to bude dlouhodobě dělat s cenou, je jasný i malýmu děcku...nebo nám zvládne takovej chytrolín jako ty nějakou tu ropu navíc vyčarovat?
Dále tvá oblíbená číslíčka: když už nás s nima opět toužíš dojímat, tak si z nich napřed aspoň vymaž "and", ať zas nejsi za slepě kopírujícího blbečka. Taky by sis mohl pořídit globus a až se naučíš barvy, zkus juknout na "to modrý", já nemám úplně pocit, že by toho bylo málo ;) takže POTENCIÁL tu nějákej ještě máme, ne? :)
No a když mě tak rád chytáš za slovo, pak nevim co sem sereš nějakou výrobu, já mluvil o spalování vodíku přímo v autě. Samotná produkce vodíku je pak další věc, tebou zmíněná elektrolýza není rozhodně jediná metoda získávání...a zároveň jsem o kus dál psal "snad vědátoři zamakaj", tím je snad řečeno vše potřebné. Chtěl jsem tady normální vysvětlení od někoho chytřejšího (narodíl od tebe nemám potřebu se tvářit, že znám všechno). Pokud se hodláš bavit věcně, ok. Pokud se opět jen snažíš mě nějak podělávat, pak tě žádám, aby ses už dál nevyjadřoval.

03

Odpovědět

+MithrilPatriot:
Prvá polka tvojho príspevku je propaganda a lož. Doslova... Nieje to ani špekulácia, nieje to polopravda, nieje to prekrútené...
Je to propagandistická lož...
Čo stojí za poklesom ropy a koľko sa dá v skutočnosti vyťažiť, môžeš nájsť na patria.cz prípadne wsj.com

21

Odpovědět

+MithrilPatriot:
může si aspoň zevrubně najít, proč se Temelín nakonec nedostavuje?
( Pokud najdeš jako důvod také nadbytek elektrické energie, pak si můžeš zodpovědět, proč ten podle tebe "levičácký debílek" horuje za elektromobily místo vodíkových aut. )
Jinak doufám, že sis všiml ropného šoku. Ten probíhá už do roku 2010, ale třeba v Událostech říkali, že i cena nejběžnějšího substitutu-uhlí-klesá. Horníci jsou přemlouváni do předčasných důchodů.
Elektromobil má hodně výhod, jak oproti benzínovým, tak i proti vodíkovým autům. A vlastně jedinou nevýhodu-čerpání zdroje energie trvá. Tato nevýhoda se dá odstranit vhodnou konstrukcí baterií a dostatečně širokou nabídkou stanic pro výměnu.

00

Odpovědět

+MithrilThorium: psal jsem už jednu odpověď, zmizela v neznámu, tak to zkusim ještě jednou: nejsem ekonom, tudíž si z řeči čísel nedám dohromady dostatečně kvalitní obraz...s tou pákou na Putina víceméně slepě papouškuju někoho jinýho, protože mi jeho výklad dával smysl (můžem se o tom pobavit detailně když budeš chtít, zdáš se rozumnej, v tomhle budeš vědět víc než já a já se rád přiučim). Nicméně trvám si na tom, že ropa = docházející neobnovitelnej zdroj (byť vim, že je jí zatim pořád dost) a vzhledem k obří průmyslový poptávce časem její zásoby půjdou výrazně dolů = ceny nahoru, ač se spoustou růzejch výkyvů...
Smyslem toho příspěvku nebyla ale nějaká politická agitka, spíš jsem chtěl upozornit na to, že orcinusorca2014 na mě zase začíná roztáčet ty jeho socanský bludy, protože ještě nepřechroupal naše předchozí společný číslo.

00

Odpovědět

+Mithrilorcinusorca2014: tak podle oficiálních keců kluků z ČEZu (btw. těch samejch, co tvrděj, že neokrádaj) jim pohořel dlouhodobej plán, protože původní projekt měl bejt plně ekonomicky návratnej, ale v dnešní situaci jsou závisí na prodeji elektřiny na volném trhu (jinými slovy někdo blbě počítal). A co s tim? Jako že nadbytek energie, zrovna v případě tý jaderný, se pokud vim má na hodně místech řešit např. právě onou výrobou vodíku (jestli i Temelín, to fakt nevim).
Ropnej šok? A tady jde o co? Nový metody těžby, nějaký nový naleziště..., a? Někdy od 80. let už roční objem novejch nalezišť nedokáže pokrejt roční poptávku (jestli to je teď jinak, oprav mě, ale mam pocit že ne). Navíc i kdyby dokázal, furt to bude neobnovitelnej zdroj a spotřeba pokud vim taky rok od roku roste.
A k těm autům: já mám právě dojem, že lepší jsou ty vodíkový (za předpokladu, že časem dokážeme ekologicky získávat vodík, úplně jednoznačně), baterie=několik metráků mrtvý váhy (i výroba docela hnus), kterou musíš převážet, dlouho se nabíjej, maj docela krátkou životnost a jsou drahý...staničně mi taky přijde spíš proveditelnej vodík, než nějaký výměnný batery depa atd.

00

Odpovědět

+MithrilNo nevím, jestli ropa mizí...Tak nějak si nejsem jistý zda čára do Čadu po Kamerun, Guineu, byla vůbec někdy těžena. Nebo ta na východě "vnitřního" moře (i celé východní Středomoří podél pobřeží Israele, Libanonu, Syrie, Kypru a Řecka. )
( http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=6903 )

00

Odpovědět

+Mithrilto jsou při nejmenším dost kontroverzní informace, až to zavání konspiračníma teoriema (i když se nepřu o tom, že tu je i vliv naftařský lobby, kterej slouží k umělýmu nahánění cen...). Už jen to, že se článek tváří, jako by každý ropný ložisko bylo těžitelný (některý jsou těžitelný líp, jiný hůř, další vůbec...), mi přijde lehce úsměvný :) a opakuju, od 80. let je roční objem novejch těžitelnejch nalezišť pod hranicí roční spotřeby, tohle je první a jedinej, pro mě ne moc důvěryhodnej zdroj, kde vidim opak. Spíš bych důvěřoval např. zprávám OPEC, podle kterejch jsme v snadno těžitelný ropě s nízkym procentem síry už i lehce za vrcholem...byť se zatim podobný předpovědi z minulosti neukázaly jako přesný.

00

Odpovědět

+MithrilZajímavé, že v porovnání s rokem 1989, kdy byly rezervy ropy odhadovány na 1 bilión barelů ropy. Tvoří rezervy ropy v roce 2011 1,65 biliónů barelů ropy.
Tedy nárůst o 65%, kdyby objem nově nalezených těžitelných nalezišť byl od 80. let stále nižší, tak by i rezervy ropy klesaly, nemyslíš?
(http://vitejtenazemi.cz/cenia/index.php?=tezba_a_spotreba_ropy&site=doprava)

00

Odpovědět

+MithrilNe, nemyslim... buď nechápeš, nebo opět překrucuješ ve snaze podělávat ;) přečti si znova, co jsem napsal. Netvrdím, to, co mi zkoušíš nacpat. Tvrdím, že se ročně najde množství těžitelné ropy X, a ročně se spotřebuje množství ropy Y (přičemž Y je rok od roku vyšší), a od 80. let platí, že X je menší, než Y. Taky si zohledni třeba svůj předposlední odkaz (btw. ten poslední mi nefunguje), kde se zmiňujou velká ložiska hluboko pod 10000m. Ty jsou nám pokud vím, v hodně případech celkem hovno platný, když je nedokážeme vytěžit... Pro zajímavost: kolik je vůbec rekord ropnýho vrtu? Na Sachalinu chtěj jít do 14km, ale tam se teprve začíná (a do takový hloubky pochopitelně nejde jít všude).

00

Odpovědět

+Mithrilkdyž si to pročtu zpětně...co to tu zas řešíme za sračky :D i kdybys měl 100% pravdu jak růstem nalezišť, tak s těma konspiracema a s tim odkazem, kde v podstatě tvrděj, že je ropa obnovitelnej zdroj (podle mě teda p******a jak vrata, ale co už) tak to nic nemění na faktu, že bude s postupem času neúnosná ekologicky a na alternativní zdroje se bude muset přejít tak jako tak...takže smysl týhle debaty opět nula :)

00

Odpovědět

+MithrilChtěl jsem přinést data o tom, že k ropnému zlomu zbývá stále ještě 50 let (pokud by spotřeba ropy byla na 88 milionech barelů denně). Pro někoho snad podstatný fakt, zda si koupit benzinový, nebo elektrický automobil.
Jinak nefunkční odkaz je moje chyba...ale zdroj můžeš najít na vitejtenazemi.cz a ve vyhledávači zadat "Těžba a spotřeba ropy".
Odkaz z "osla" se spíše ptá, kde je zmiňovaný ropný zlom, když data (cena ropy, cena nejbližšího substitutu-uhlí; klesají a množství "rezervované ropy" stoupá). Ropný zlom předpovídá jen jediná studie a ostatní citují právě z ní...co když je ale tato studie chybná, jak naznačují výše zmiňovaná data.

00

Odpovědět

+Mithrilv našich končinách zatim asi dost úzkoprofilový zboží...jednak tu nemáme takovej tlak systému, jako v zahraničí (výhodnější pojistky, zóny ve větších městech a podobný chujoviny...), a hlavně tu na něco takovýho má jen málo ekoteroristů peníze, tady si zatim nějakou Teslu může dovolit opravdu jen nějakej prachatej eko pozér.

00

Odpovědět

+Mithrilnevím, kolik znáš majitelů elektromobilů. U nás si ji kupují padesátníci, kteří prodali svůj byznys a jsou "za vodou". Kupují si je spíše pro radost než pro užitek, či pozérství.

00

Odpovědět

+MithrilMixer na baterky pro radost, jo? No, to je zajímavej způsob prezentace :D jako autař bych si pro radost koupil spíš GT-Rko nebo něco podobnýho...no ale 1000 lidí, 1000 chutí.

00

Odpovědět

Pokud jde o to auto z Top Gearu, je to poháněné palivovými články na vodík, takže to vyrábí elektřinu, která pak pohání elektromotor(y).
Přímé spalování vodíku v motoru místo benzínu není až takový problém. Je ale problém s nádrží, protože stlačeného vodíku se tam moc nevejde a zkapalněný vodík vyžaduje tepelně izolovanou nádrž, protože má nízkou teplotu. Tedy mám ten dojem :)

41

Odpovědět

+buboTak to už je ve výsledku vlastně i jedno, jestli jde o přímý spalování, nebo elektromotory a mezičlánek...důležitý je to, že do auta láduješ vodík 5 minut i s vyčůráním, kdežto na elektriku si počkáš x hodin. A k tý nádrži: schválně jsem tu Hondu lehce prohnal googlem, dojezd na jednu nádrž cca 400km a spotřeba 1litr/100km. Cena na těch kalifornskejch benzínkách 10 dolarů na litr strop, (pro jednoduchost řekněme cca 200 Kč, za to máš tak 6 litrů šťávy, takže dejme tomu srovnatelný se spotřebou 6l na 100km, u 100kw auta pohodička :) To auto už je nějakejch 7 let starý, takže dneska by to mohlo bejt i o kus dál technicky, a i kdyby ne, prostě dáš ty nádrže dvě a máš dvojnásobnej dojezd, stejně to palivo váží prd (a furt to bude vycházet líp, než baterie). Takže kámen úrazu asi bude opravdu jen v tom neefektivním získávání...no snad vědátoři zamakaj :)

21

Odpovědět

+bubo"na elektřinu si počkáš x hodin" jak jsi na to přišel? Baterie s dojezdem přes 500km je nabitá za 30 minut, navíc Tesla buduje síť stanic kde se baterie nebudou dobíjet, ale vyměňovat za novou nabitou. Za dobu natankování plné nádrže průměrného vozu stihne automobil vyměnit baterie 2 :)

20

Odpovědět

+buboOrbrin o tomhle času jsem ještě neslyšel, poučíš mě? Co vim, tak se nabíjení baterií dá částečně urychlit, ale zas je to dost na úkor jejich životnosti, což je problém jak při jejich ceně, tak při jejich výrobě (která moc ekologická není, aspoň co si matně vybavuju u Priusu). jinak i ta půlhodinka...ok, je to možná schůdnější cesta na papíře, ale kdy jsi naposled strávil na benzínce půl hodiny? A to vyměňování baterií působí taky celkem křečovitě v porovnání se samobosluhou u čerpadla...neumim si to moc představit, vyměníš si to sám, nebo to udělá odbornej personál (oboje zdroj problémů), jednotná baterie pro všechny auta asi taky nepřipadá v úvahu, s tim se spojuje problém skladování (velkou nádrž na benzín/vodík zahrabeš do země, baterie tak uskladníš těžko) atd. Z mýho pohledu: když takovej systém nefunguje u mobilů, těžko to bude fungovat u aut :) ale určitě se nehádám, je to zajímavý téma a zajímaj mě argumenty pro ;)

00

Odpovědět

+buboPatriot
https://www.youtube.com/watch?v=aZU0wnpyhF8
Společností Tesla navrhovaná možnost výměnné stanice na baterie, v komentářích je zajímavá diskuze ohledně platby a cen baterií. Dobíjení baterií napevno připojených k automobilu jsem viděl v dokumentu u elektřinou poháněném BMW, jsem z Hradce králové a dvě taková BMW po městě jezdí, u vodní elektrárny v centru města (patřící ČEZu) je napájecí stojan s kabelem :)

00

Odpovědět

+bubočéče tak to video lehce zklamání...nějaký platby a ceny bych úplně vynechal a předně prošel technický řešení. Naleštěný Tesly v laboratorních podmínkách ok, a jak bude fungovat takovej systém v běžnym provozu, když tam přijedeš s podvozkem zapraseným od sněhu, nebo od bláta (tzn. v zimě každý auto)? Největší problém ale vidím v jednotnosti baterií pro víc druhů aut...už jen kvůli různejm karoseriím, nehledě na cenový hladiny (lidový přibližovadlo pro důchodce určitě nebude mít stejnou baterii, jako prémiovka pro pracháče), když nedokážeme sjednotit ani nabíječky k mobilům, tak to u aut asi nebude o moc lepší. Plus ten plně automatickej systém přímo vybízí k ochcávkám, první co napadne nějakýho veksláka - vykoupim poškozený baterie za pár drobnejch, zajedu je vyměnit a nový rozprodám dráž, nebo rozeberu, atd. Jako netvrdim, že je to na blbý cestě, ale aby se to mohlo měřit s jednoduchým "načeprám si, zaplatim a jedu" (jedno jestli benzín, plyn, nebo vodík...), k tomu to má teda ještě sakra daleko.

00

Odpovědět

+buboMezi lednem a zářím 2014 bylo prodáno:
1. USA: ~11,300
2. Norsko: 3,535
3. Čína: ~2,800
4. Nizozemsko: ~958
5. Kanada: 661
6. Německo: ~576
7. Belgie: ~361
8. Británie: ~350
9. Švýcarsko: ~346
10. Dánsko: ~302
(http://www.hybrid.cz/kde-se-nejvice-prodava-tesla-model-s)

10

Odpovědět

"výbuchy při bouračkách" kravina

21

Odpovědět

+Cobraříkám, o chemii vim hovno, tudíž se nebudu hádat...jen si ještě ze základky vybavuju něco podobnýho https://www.youtube.com/watch?v=nLuOM9aOWvk

00

Odpovědět

+CobraSrovnáváš balónek napuštěný vodíkem v plynném stavu s nádrží auta? Pokud ji naplníš plynným vodíkem, budeš mít nulovej dojezd, pokud v ní bude kapalný, při autonehodě se ti akorát obalí ledem.

00

Odpovědět

+Cobraprávě na to se ptám...vim, že se to dá postavit tak, aby to jelo jak na plyn, tak na kapalinu, přičemž u plynu je problém dojezd a u kapaliny samotný udržení kapalnýho skupenství

10

Odpovědět

Vodík se vyrábí z vody za pomoci elektrolýzy (800 stupňů Celsia), Radiolýzy (radioaktivní odpad) nebo přirozenou termální cestou (2500 stupňů Celsia a voda se rozpadne sama). Všechny to jsou energeticky a technicky náročné procesy. Dejme tomu na litr vodíku je potřeba mnohonásobně větší množství, než jaké následně vyprodukuje v pohonném sytému automobilu. Nevím, jaký je to přesně poměr, ale dá se předpokládat, že je tak veliký, že to za to prostě nestojí.

30

Odpovědět

stačí když se na to podíváš z pohledu každé zainteresované osoby.
Zákazník - Proč bych si měl koupit auto na vodík? Nekoupím není na to infrastruktura, takže bych moc daleko nedojel
Společnost - vytvořit celou infrastrukturu benzínek na vodík na to nemá ani bill gates a ještě bych si to musel vychodit na úřadech. Ale skoro každej má někde zásuvku takže s elektromobilem by to nebylo tak drahý.
Stát - Mě je to jedno, já beru prachy za každej prodanej litr benzínu, ukaž mi že ten tvuj vodík je bezpečnej 20 letou studií a za 10 let až ji prostuduju ti dam vědět.

20

Odpovědět

+tynejzas nezapomínej na eko hipíky, Arnold v Kalifornii nějakou vodíkovou síť pump protlačil už před pár lety, takže když se chce, pak to jde...a jak se to jednou dá do pohybu, tak se bude muset přizpůsobit i konkurence, životnost ropnýho průmyslu nebude rozhodně nekonečná...

00

Odpovědět

se znalostma fyziky a chemie ze zakladky to radeji ani nezkousej pochopit :-D

20

Odpovědět

Klidně by se tu mohlo objevovat více videí z auto/moto :)

364

Odpovědět

Existuje asi pol hodinový dokument, ktorý popisuje hlavné výrobné domény Tesla.
Toto video popisuje tie časti výroby, ktoré má snáď každá automobilka...

310

Odpovědět

Podělíš se, prosím, o název a link na zdroj?

20

Odpovědět

+orcinusorca2014Ak sa nemýlim tak je to toto.
https://www.youtube.com/watch?v=vffWgAGQIeE

100

Odpovědět

+orcinusorca2014Stačí, když si na youtube vyhledáš třeba "Megatovárny Tesla". Má tři čtvrtě hodiny a je to docela zajímavý, dokonce jsem jeden model S nedávno viděl i v Brně :)

20