PorotyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:137
Počet zobrazení:6 261

John Oliver se zabývá dalším tématem z oblasti trestního práva, tentokrát občanskou povinností sloužit v porotě, tzv. jury duty. Současný americký porotní systém vykazuje množství vad a dochází k častým pochybením, která můžou mít dlouhodobé následky především pro menšinové obyvatelstvo, které bývá v porotách systematicky nedostatečně zastoupeno.

Poznámky:
NAACP – v doslovném překladu Národní sdružení pro vzestup barevných lidí (National Association for the Advancement of Colored People) je americká lidskoprávní organizace, která bojuje za práva Afroameričanů; její pobočce ve městě Spokane ve Washingtonu předsedala Rachel Dolezal, která se prohlašovala za černošku smíšeného původu a afroamerického muže vydávala za svého otce, později její praví rodiče ovšem uvedli, že jsou oba běloši a Dolezal se za černošku jen vydává, což později nakonec sama uznala
Casey Anthony – matka původně obžalovaná z vraždy své tříleté dcery, přičemž ji soud nakonec uznal nevinnou, což vyvolalo veřejné pobouření
LuLaRoe – firma zaměřená na prodej dámského oblečení, která funguje na principu multi-level marketingu
Brett Kavanaugh – v roce 2018 Kavanaugh podával výpověď v reakci na obvinění ze sexuálního obtěžování, při které zvyšoval hlas a nakonec neměl daleko k pláči
Whole Foods – americký řetězec supermarketů se zdravou výživou a bio potravinami, které jsou většinou kvalifikované jako předražené, proto je tento obchod asociován spíše s americkou vyšší střední třídou

Přepis titulků

Dnes se hlavní příběh týká povinnosti sloužit v porotě. Kromě tohoto předvolání nechcete ve schránce objevit už jen složenku nebo lidský prst. Malíček? Můžeme se bavit, až to budeš myslet vážně a pošleš mi prostředníček. Stěžovat si na povinnost sloužit v porotě je oblíbeným americkým koníčkem. Tento divák show z 90. let potěšil moderátora svým fňukáním. Zavřeli nás do takového kotce, říkali tomu „zasedací místnost poroty“. - Ano.

- Z. M. P. Zavřou vás do tohohle Zatraceně Malýho Pokoje - s tak 300 dalšíma lidma na celej týden. - Pane jo. Je to jako sedět ve vězení, ale vězení je lepší. - Je mnohem čistší a je v něm více světla. - Aha. Musíme si platit za jídlo, nemůžeme ven, nemáme HBO zdarma, nemůžeme si povídat, nemáme zdravotní péči, nejsou povolené návštěvy. - Nic z toho nemáte? - Nic z toho. Má pravdu. Nemáte povolené návštěvy, když čekáte, až vás zavolají do poroty. Ale nevypadá to, že sloužit v porotě by byl posluchačův hlavní problém.

Nechápu, proč si stěžuje, že nemá HBO. Ani já nedostávám HBO zdarma, a to ji aktivně ničím! Greg do této show volal pravidelně. Víme to, protože v nás vzbudil zvědavost, a je to teda něco! Např. na Gregových stránkách můžete najít klasické gregismy jako „Environmentalismus je zlo“ nebo „Baptisté jsou pojistkou homo granátu“. Termín „gregismy“ není mimochodem můj výmysl, je to rubrika na jeho webu. Mohli bychom se do konce show bavit o Gregovi, ale bohužel musíme popojet.

Důležité na povinnosti sloužit v… Tak jen poslední věc o Gregovi. Tweetuje „Je načase si užít parádní #víkend! Kdo se ke mně přidá?“ každý pátek už po mnoho pátků. Sleduješ zprávy, Gregu? Nikdo už nemá parádní #víkendy. Sedíme doma a pozorujeme, jak se dny slévají do jedný mizerný #polívkyčasu. I když to zní jako klišé, sloužit v porotě je základní občanskou povinností. Právo na proces před nezaujatou „porotou vám rovných“ je zakotveno v šestém ústavním dodatku.

I když mají „vám rovní“ představovat reprezentativní vzorek společnosti, lidé jiné barvy pleti jsou běžně vynecháváni. Podle průzkumu 14 federálních okresních soudů je nedostatečné zastoupení Latino- a Afroameričanů všudypřítomné. Což je problém, který může mít na poroty obrovský dopad. Sociální psycholog zinscenoval případy, kde některé poroty byly čistě bělošské a některé rasově rozmanité. A zjistil, že ty rozmanité jednaly spravedlivěji a uvažovaly důsledněji.

Ve studii poukazovaly na více faktů z řízení, diskutovaly o širším spektru informací, když projednávaly fakta z případů, diskutovaly o nich přesněji. Jsou ochotnější diskutovat o nepříjemných či kontroverzních tématech, která se týkají rasy nebo profilování na základě rasy. Jo. Ukázalo se, že poroty jsou tak trochu jako prezidenti pobočky NAACP ve Spokane. Když jsou zcela bílí, vše jde rychle z kopce. A to se děje i doopravdy.

Výzkumníci, kteří prošetřovali soudy o zločinech, zjistili, že zcela bělošské poroty uznávají černošské obžalované vinnými o 16 % častěji než bělošské obžalované. Ale tento rozdíl v míře odsouzení odpadá, když je v porotě alespoň jeden černoch. To je fakt, o kterém sice tušíte, že je pravda, ale nechcete, aby byla. Stejně jako že psy nebaví hudba nebo že žena Seana Penna je o rok mladší než jeho dcera. Dnes zjistíme, proč poroty nepředstavují reprezentativní vzorek společnosti a co s tím můžeme dělat.

A to celé začíná s tzv. porotním kolem, skupinou potenciálních členů poroty z jedné komunity. Bývalo to opravdu kolo. A po mnoho let z nich byli černoši otevřeně vyřazováni. Občanskoprávní zákon roku 1875 sice řekl, že nemůžete diskriminovat na základě rasy, ale spousta funkcionářů stále hledala způsoby, jak je vyřadit, třeba jejich jména tiskli na jinak zbarvený papír, aby je nevylosovali. I když to se už naštěstí neděje, náš současný systém má tolik vad, že to může dopadnout stejně. Dnes jsou kola počítačové seznamy lidí sestavené z registrací k volbám nebo záznamů o řidičských průkazech.

Ale to je problematické, jak vysvětluje tento obhájce z New Orleansu. Ne každý se registruje k volbám, ne každý vlastní auto a řidičský průkaz. Pokud vycházíme z registrací k volbám a záznamů z registru vozidel, vynecháváme zhruba 35 % obyvatel New Orleansu. Přesně tak, 35 % lidí je tímto vynecháno. A zda volíte či vlastníte auto, nemá vliv na vaši kompetenci sloužit v porotě, má to vliv možná na to, kolik utrácíte za samolepky na auto.

Samolepky na auto! To je takový dopravní Twitter. A to není kompliment. A tam to nekončí. Většina států zakazuje účast lidem usvědčených z trestného činu a kvůli nízkému platu porotců si účast nemůžou dovolit lidé s nízkými příjmy. Obě kritéria nepoměrně vylučují lidi jiné barvy pleti. Systém je nevyvážený už ze své podstaty. A to jsme se nedostali k chybám, které předvolávací systémy můžou udělat, které občas můžou být, popravdě řečeno, dost vtipné.

Dostal jsem povinnost sloužit v porobě. Co to je? Předvolání k poro… Porobní službě. Pokud vás vyberou, jdete za soudcem a řeknete, jestli jsou vinní, či nevinní. No jo, Jacob byl povolán do poroby. Ačkoliv nechápu, že Casey Anthony uznali nevinnou, to rozhodl on a „poroba“, musíme s tím žít. Ale některá pochybení tak vtipná nejsou. Například v Connecticutu program, který vybírá porotu, omylem přečetl „d“ ve slově Hartford jako „deceased“, zesnulý, takže skoro tři roky nepředvolal nikoho z Hartfordu nebo z New Britain, druhého největšího města v okrese, protože jejich seznam jmen byl omylem zašantročen a nikdy se do programu nedostal.

A jde o to, že tato dvě chybějící města představovala 63 % Afroameričanů v okrese a 68 % hispánského obyvatelstva. A to je strašné! Protože jestli vynechat město v Connecticutu, proč ne Danbury? Protože, a to je pravda, naser si, Danbury! S kouzelným železničním muzeem i historickým hradem Hearthstone může jít Danbury do prdele!

O Danbury vím 3 věci. USA Today ho označily za druhé nejlepší místo k životu v roce 2015. Kdysi bylo centrem amerického kloboučnického průmyslu, a pokud jste odtamtud, jste zvaní na nakládačku od Johna Olivera, včetně dětí. Naserte si. Za chybu v Hartfordu mohl vlastní vládní systém. Ale mnohé soudy uzavírají smlouvy pro výběr porot s firmami, jako jsou tyto, které slibují, že proces bude levnější a efektivnější.

Soukromé společnosti můžou být překvapivě nespolehlivé. Vzpomeňte si, co se stalo v Tulse, kde byl černoch souzen před bělošskou porotou vybrané ze skupiny 200 porotců, aniž by mezi nimi byl jediný černoch, protože firma, která porotce vybírala, omylem vynechala PSČ oblastí, kde žije 90 % černošského obyvatelstva. V Allen County měla firma systém naprogramovaný tak, aby obce procházel abecedně a zastavil se na 10 tisících jmen.

Bohužel se zjistilo, že 75 % Afroameričanů toho okresu žije v obci Wayne, skoro na konci abecedy. Takže měli asi poloviční šanci být v porotě, než kdyby to řídil opravdu náhodný systém. Abecední řazení opět selhalo. Říkám to už léta, je to systém nadřazenců A, B a C, kteří si neváží lepšího konce abecedy.

Přemýšlejte! Na „z“ začínají všichni fešáci. Zayn, Zoe, Zendaya, Zac Efron a samozřejmě zosli. Napůl osli, napůl zebry, totální sexbomby. Dosah pochybení v Indianě se vyjevil, až když tam odsouzený muž podal žalobu na skladbu své poroty a jeho právník Nejvyššímu soudu zdůraznil, jak nedbale navržený ten proces je. Není to zádrhel nebo programová chyba.

To jsou rozhodnutí programátora, která provedl a vložil do kódu programu. Nejde o nějaký virus, který program najednou zkazil. Program je špatný kvůli těm rozhodnutím a ta se snadno dají naprogramovat jinak. Tohle kódoval vysokoškolák. To je pravda. Tento okresní porotní systém původně navrhl vysokoškolák. Předtím mimochodem pracoval v obchodě s vodními dýmkami. Je spousta prací, které mohou vykonávat lidé se zkušeností z takových obchodů, třeba čistit pryskyřici z bonga z gauče z Ikey nebo pozdě v noci ve večerce nakoupit jen 40 % toho, co lidi chtěli.

Nejsem si jistý, že návrh oficiálního okresního porotního seznamu mezi ně patří. Ať už tyto programové chyby vznikly úmyslně, nebo z nedbalosti, výsledek je stejný. Rád bych prohlásil, že takové chyby jsou vzácné, ale popravdě nikdo neví, jak běžné jsou. Víme jenom o případech, které jsem zmínil, kvůli dlouholetým soudním přím. Někteří dodavatelé systémové detaily nezveřejní, protože má jít o obchodní tajemství.

A 39 z 50 států neumožňuje veřejný přístup k porotním datům. Váš soudní systém tak může být velmi problematický, ale dokud se třeťák neobjeví na přelíčení o vraždě, nikdo to nezjistí. A tohle se děje ještě před tím, než k výběru porotců dojde, poté to může být ještě horší. Státní zástupci mají tendenci černošské porotce vyřazovat, někdy kvůli skryté předpojatosti, ale někdy kvůli naprosto otevřené.

Podívejte se na okresního návladního, jak promlouvá ke státním zástupcům ve videu z 80. let, jak jim vysvětluje, kterým porotcům se mají vyhnout. Dalším faktorem při výběru černejch, znovu říkám, nechcete ty vzdělaný. To se týká všech ras. Nechcete ty chytrý. Ale když už na to dojde a vezmete si černý, musíte si vzít starší černý. Z mý zkušenosti jsou černošky, mladý černošky, velmi špatný. Ty jsou nepřátelský.

Možná proto, že jsou utlačovaný ze dvou pohledů. Jsou to ženy a jsou černý, takže jsou utlačovaný ve dvou sférách a chtějí si to na někom vybít a vy nechcete, abyste to byli vy. Takže zaprvé: běloši, co používají slovo „černý“ jako podstatné jméno, a ne přídavné, jsou podezřelí. Přidejte knír a vypadá to jako historický film od Spikea Leeho. I když odhlédnete od té zaujatosti, jediný případ, kdy je přípustné říct? „Nechceme chytrý lidi,“ je v brožuře pro prodavače LuLaRoe.

Pokud je váš plán prodat 5 000 ošklivých legín na Facebooku lidem, kteří vás na škole nesnášeli, budete se nejdřív chtít zbavit těch chytrejch. Toho zástupce jsme kontaktovali, byl znepokojen a napsal: „…snaží se z toho dělat něco rasistického…“ I když souhlasil, že „…nejlepší porota je rasově smíšená.“ Což podkopává fakt, že jste ho právě slyšeli říct?

„Mladý černošky jsou velmi špatný,“ a při revizi těžkých zločinů, které projednával, se zjistilo, že černošské porotce odvolával tak často, že šance, že by to bylo náhodou, byla jedna ku kvadrilionu. A není sám. Průzkumy v Severní Karolíně a Louisianě zjistily, že prokurátoři vyškrtávají z porot černochy 2× až 3× více než bělochy. Pokud se ptáte, jak je to možné, měli byste vědět, že u soudu můžou právníci odstranit porotce dvěma způsoby. První je tzv.

důvodné zpochybnění. Tak ukážou, že porotce není nestranný, protože je s případem nějak propojený, nebo je jinak nezpůsobilý ke službě. Druhé je kategorické zpochybnění. S ním můžou odvolat omezený počet porotců bez udání důvodu. Ačkoliv od rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1986 nemůžou vyloučit porotce čistě na základě rasy. To vysvětluje moderátor HLN hraničním agresivně doslovným způsobem. Zástupci obžaloby i obhajoby můžou každý vyřadit až 10 porotců z jakéhokoliv důvodu nebo žádného důvodu.

Tedy pokud si nemyslí, že druhá strana zahrála rasovou kartu. Pak můžou zpochybnit jejich kategorické zpochybnění. Tak jo, mám spoustu dotazů a žádný se netýká kategorických zpochybnění. Zaprvé, proč vůbec užívat konotativní výraz „zahrát rasovou kartu“? Zadruhé, proč naznačovat, že to znamená chovat se rasisticky, když to tak není? Ale především, jak dlouho ten muž chodil s rasovou kartou v kapse u saka? Jen během show, nebo ji má vždy u sebe, když náhodou musí vysvětlovat kategorická zpochybnění?

A stává se mu, že když má platit, omylem vytáhne rasovou kartu a řekne: „Jejda, to je má rasová karta.“ Čímž pokladní úplně zmate. A jak k té kartě přišel? Vyrobil si ji sám? To by bylo divný. Ale asi by bylo divnější, kdyby o to někoho požádal. Musel by se zeptat produkční: „Můžeš mi pro můj vstup vyrobit rasovou kartu?“ Ona na to: „Co tím myslíš?“ On na to: „Prostě kartu s nápisem ‚Rasová karta‘.“ A ona na to: „Proč?“ A on: „Tak ukážu, jak právníci hrají rasovou kartu.“ Ona: „A nemůžeš ten výraz ‚zahrát rasovou kartu‘ jen říct, nebo ho radši vůbec neříkat?“ A on: „Tak to teda ne.“ Asistent produkce pak strávil 20 minut tiskem slov „Rasová karta“ na červenou kartu.

Takže takhle vznikla? A co se s ní stalo po skončení show? Vyhodil ji, nebo ji má na stole, kdyby ji náhodou znovu potřeboval?

A šel někdy někdo kolem a zeptal se: „Co to do prdele je?“ Na což odpověděl: „To je má rasová karta.“ Jako by to byla normální věc. A nakonec, i když to není to hlavní, proč je na ní nápis „Rasová karta“? Karta to už je, neměl by ten nápis být jen „Rasová“? Jinak je to karta rasová karta. A co to potom znamená? Mám tolik otázek, na které nemáme čas, ale chtěl jsem tím říct, že právníci mají dva způsoby, jak odvolat porotce, a HLN je opravdu podivná televizní stanice.

I když Nejvyšší soud řekl, že nemůžete porotce vyřadit na základě rasy, je docela snadné to obejít. Stačí přijít s jiným důvodem, než je rasa, a pak můžete porotce odvolat stejně. Pamatujete si na tohoto právníka? Mluvil poté, co bylo to rozhodnutí vydáno. A otevřeně radil prokurátorům, jak se nenechat nachytat. Řekněme, že nejdřív vyřadíte tři černý, první tři lidi. Pak zástupce obhajoby vznese námitku, že vyřazujete černý. Ale nemůžete to vzít zpátky, musíte si vymyslet důvod, proč jste to udělali.

Napište si to, tam a v tu chvíli. Proto se těch lidí ptejte i na víc otázek, budete mít víc argumentů, až budete udávat důvod, proč je odvoláváte, že to není kvůli rase. Páni! Je docela bizarní pozorovat státního zmocněnce, jak bez ostychu učí lidi dělat něco nelegálního. Jako kdyby Vražedná práva byl naučný seriál, kde Viola Davis vysvětluje, jak vraždit a nenechat se chytit.

V čemž by byla mimochodem skvělá. Rád bych sledoval seriál, kde detailně popisuje, jak rozřezat tělo a ty kusy rozpustit v kyselině. Dodnes státní zástupci používají rozmanitou řadu blbých důvodů, aby odvolali černošské porotce, a některé z nich jsou prostě směšné. Třeba že porotci byli moc mladí, moc staří, nezadaní, rozvedení, věřící nebo nevěřící, žili v chudé části města, měli v příjmení spojovník, měli špatný postoj těla, byli mrzutí, nezdvořilí nebo upovídaní.

Poslechněte si tohoto obhájce popisovat odvolání porotkyně, u kterého byl. V porotě byla Afroameričanka a byla odvolána, protože na sobě měla tzv. péřovku. Jo. Byla odvolána, protože na sobě měla péřovku. A bunda by neměla být přijatelným důvodem, proč někoho vyřadit z poroty, kromě té, co si Post Malone vzal na Americké hudební ceny. Vypadá, jako kdyby měl vyskočit z dortu na party, kde odhalují pohlaví miminka.

Pokud chcete vidět, kam až jsou prokurátoři schopní zajít, podívejte se na soud s Curtisem Flowersem o mnohonásobné vraždě. Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že se jeho žalobce opakovaně a bezostyšně snažil „vybělit“ porotu. A to stanovisko sepsal soudce, do kterého byste to asi neřekli. Soudce Brett Kavanaugh napsal, že cílem bělošského žalobce z Mississippi bylo nechat zcela bělošskou porotu rozhodnout o osudu Afroameričana obviněného z vraždy, což je protiústavní.

Nejnovější soudce tohoto soudu řekl, že okresní návladní Doug Evans se „vytrvale a odhodlaně snažil zbavit porotu černošských jedinců“. Jednalo se o šesté řízení Curtise Flowerse ve věci čtyřnásobné vraždy. Kavanaugh poukázal na vzorec. Evans odvolal 41 ze 42 potenciálních černošských porotců během šesti řízení. 41 ze 42 porotců. Víš, že děláš něco špatně, když je to tak nehorázné, že s tím má problém i Brett Kavanaugh, muž, který udělal jen dvě dobré věci.

Toto rozhodnutí a to, že je přijatelné během pracovního pohovoru křičet a brečet. A nešlo jen o to, jak často černošské porotce vyřazoval, ale s jakou nehorázností to dělal. Protože bělošských porotců se v průměru ptal na jednu otázku, zatímco těch černošských, které vyřadil, na 29 otázek. A jak se kohokoliv můžete ptát na tolik otázek na jakékoliv téma? To je příliš i na první rande, kde se mermomocí snažíte konverzovat.

Tak znovu. Zeptal jsem se tě, odkud jsi, co děláš, jestli tě práce baví, jestli máš sourozence, jestli jsou mladší, či starší, jaké máš koníčky, co posloucháš za hudbu. Už mě nic nenapadá! Máš ráda hrábě? A jedna z potenciálních porotkyň při jednom z řízení měla jasno, proč byla vyřazena. Řekli nám, že nás nepotřebují. Myslím si, že předpokládali, že protože jsem černoška, tvrdila bych, že je nevinný jen na základě jeho barvy kůže.

Ale vyslechla bych si důkazy, byla bych jedno ucho. Popravdě jsem se na svou službu těšila. Je směšné předpokládat, že by byl porotce zaujatý jen proto, že s obžalovaným sdílí rasu. Černoch může být nestranný, když je obžalovaný černoch, stejně jako bych byl nestranný já, kdyby byla obžalovaná sova. Prohlašovat opak je krajně urážlivé nejen vůči mně, ale i vůči všem sovám.

A tato rozhodnutí mají následky. Flowers strávil 20 let odsouzený k smrti a momentálně je propuštěn na kauci a očekává sedmé řízení. Je tedy docela jasné, že tím, jak rozhodujeme o tom, kdo bude sloužit, jak jsou seznamy spravovány a jak necháváme právníky vybírat, se vysmíváme výrazu „porota vám rovných“. Co znamená to „vám“? Rovní obžalovanému, nebo rovní státnímu zástupci? To je velký rozdíl. A viděli jsme, jaký dopad má, když máte v porotě někoho, kdo ví, jaké je být černochem v Americe.

Může to mít velký vliv na vztah s pořádkovými složkami. A ano, to může prokurátorovi práci trochu ztížit, ale soud si to nemá zjednodušovat tím, že budou případům přihlížet jen skupiny bělochů. Abych použil správné hromadné podstatné jméno: Whole Foods. Myslím to vážně, použiju to ve větě: Podívej na to hejno hus, které letí nad Whole Foods plným Abigail.

Jak to napravit? Můžeme učinit čtyři základní kroky. Zaprvé rozšířit porotní seznamy, aby nevynechávaly velké části populace. Někdo navrhoval vycházet z daní z příjmů. Zadruhé tato data zveřejňovat, aby šly dohledat chyby při výběru porotců. Zatřetí zvednout porotcům plat, aby lidé kvůli absenci v práci neměli finanční potíže. A nakonec reformovat kategorická zpochybnění, aby bylo složitější odvolat porotce kvůli rase.

A i když je to spousta práce, stojí to za to. Protože jak už jsme v této show probírali, každá součástka v trestněprávním systému je nespravedlivě zaujatá vůči lidem jiné barvy pleti: policie, kauce, nedostatek obhájců ex offo, represivní rozsudky, věznění, návrat z vězení. A tohle je další položka na už tak skličujícím seznamu. Protože náš současný systém často systematicky vyřazuje kvalifikované lidi, kteří chtějí sloužit, a nechává tam ty, kteří agresivně nechtějí, protože se v podělaný porotní budce nemůžou koukat na HBO.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zase je z toho tematu rasovy problem...

00

Odpovědět

Zadnej systemovej rasismus neexistuje. Cerni jsou proste objektivne k hovnu, tak je spis rasismus je davat na uroven jinejch ras. Samozrejme me uminusujete, ale dukazy hovori v muj prospech. Jsou hloupejsi, linejsi, vetsi kriminalnici, neexistuje na svete ani jeden! vyspelej cernosskej stat. I ten co byl (JAR, diky bilejm) vratili zpet mezi rozvojove. Suverenne nejchudsi stat na zapadni polokouli je Haiti (prvni nezavislej, svobodnej cernosskej stat). A to je tam konkurence vic nez silna. Pres 60 let se do Afriky posilaji neskutecny miliardy, aby se nestalo ale vubec nic. Studny, skoly, nemocnice tam furt buduji bili, ktere oni nenavidej.

1117

Odpovědět

Neexistuje jediný vyspělý černoššský stát. Prostě neexistuje. Tečka. Žádná Botswana, Etiopie, či Niger (mimochodem SEDMÁ největší země podle počtu obyvatel).

A mimochodem argumentace "nejchudší stát na západní polokouli" vůbec nereflektuje, že VĚTŠINA států vedena černošským obyvatelstvem je na VÝCHODNÍ polokouli. A na té západní existuje zhruba desítka dalších států s většinovým černošským obyvatelstvem (Jamajka, Bahamy atp.), které jsou na tom lépe než "nejhorší stát vedený bělochy"- Venezuela.

28

Odpovědět

+LAno neexistuje.

Haiti bylo jen priklad, ze i na zapadni polokouli jsou cernosi looseri. Mimochodem Venezuelu nevedou belosi.

36

Odpovědět

+MartinatorAha.
Takže běloši vlastně ta elita, protože ( i když střelný prach a neštovice jsou původem asijské) to byli běloši, kteří se odhodlali s těmito výdobytky civilizovat svět a přilehlí vesmír.

18

Odpovědět

+LSpis cernosi ta neelita. Asiate jsou pracoviti a chytri.

23

Odpovědět

Nebudu toliko hodnotit váš názorový proud, využiji váš komentář jako příležitost sdílet úspěchy, vynálezy a báječná přispění černošského obyvatelstva světové kultuře, vědě, sportu a dalším oblastem.
- Toni Morrison, držitelka Pulitzerovy ceny a Nobelovy ceny za literaturu, naposledy byl v češtině vydán její román Domov
- Katherine Johnson, matematička, která svými výpočty pomohla dostat Američany do vesmíru; pojednává o ní a dalších černošských matematičkách a inženýrkách film Skrytá čísla (2016)
- Omar Sy, francouzský herec, který účinkoval např. v Česku velmi oblíbeném filmu Nedotknutelní (2011)
- Garrett Morgan, Afroameričan, vynálezce mimo jiné tříbarevného semaforu a předstupně plynové masky
- Charles R. Drew, lékař a výzkumník v oblasti skladování krve, díky jeho vědeckým objevům mohly být na začátku druhé světové války vybudovány rozsáhlé krevní banky
- Shirley Jackson, první afroamerická držitelka doktorátu z MIT v oboru jaderné fyziky, její pokusy v oblasti teoretické fyzicky vedly k vynálezu přenosného faxu, ID volajícího či kabelů z optických vláken
- Lewis Latimer, přišel s uhlíkovým vláknem do žárovky, pomohl Bellovi navrhnout telefon
- Keegan-Michael Key a Jordan Peele, tvůrci i zde na webu velmi oblíbených komediálních skečí, Peele je navíc režisérem úspěšných hororových filmů
- Chimamanda Ngozi Adichie, nigerijská spisovatelka, držitelka MacArthurova "grantu géniů"
- Patrick Chamoiseau, francouzský spisovatel z Martiniku, držitel nejprestižnější francouzské literární ceny Goncourt
- když vyberu namátkou z hudby: Beyoncé, Rihanna, Aretha Franklin, Whitney Houston, Tina Turner, Ella Fitzgerald, Michael Jackson, Ray Charles, James Brown, Louis Armstrong
- když vyberu namátkou ze sportu: Michael Jordan, Jesse Owens, Muhammad Ali, Serena Williams, Tiger Woods

246

Odpovědět

+ElTigreLol, ty dva mínusy musejí být od nějakých rasistů, co nejsou schopní rozdýchat, když si někdo dovolí vypsat jména úspěšných a přínosných černochů. Jinak si nedovedu představit, s čím se na takovém příspěvku dá nesouhlasit, vždyť jsou to prostě fakta.

Bravo, takové jedince je třeba triggerovat ;)

72

Odpovědět

Martinatore, prosím přestaň nám tu ukazovat, že Češi jsou nevzdělané opice. Děláš nám ostudu, nejsi tu za debila jen sám, kvůli tobě tak budeme vypadat všichni.

10

Odpovědět

Tak tohle je uplne nejhorsi video JO. Vzdyt bylo krasne videt, jak dopadl OJ Simpson, kdyz v porote byli cerni v prevaze. Vraha pustili. Nebo ted George Floyd. Cerni vyrabuji pul USA, "nezny obr" zemrel u zakroku. Pritom to byl zas*anej zfetovanej kriminalnik. Neumim si predstavit, ze bysme tady treba rabovali, protoze umrel v kriminale za nevyjasnejch okolnosti Ivan Roubal...... takovy cesky nezny obr. :-)))

137

Odpovědět

Je těžké vám na tohle odpověď bez toho, abych si z vás dělal srandu nebo vás poslal někam (nejdřív jsem si myslel, že jste troll, ale tohle asi nebude ten případ). Očividně totiž máte opravdu velké mezery ve vzdělání. Vyzobete si pár drobečků, které vám přijdou lákavé a zbývající rychle zametete pod koberec, aby vás nerozrušovaly. Doporučuji vám nastudovat si, co to vůbec systémový rasismus je, proč se v USA prostestuje a jak je to vlastě s tím rabováním (většina z těchto témat je zpracovaná v různých videí i zde na webu). A jedna otázka na závěr, měl jste ve škole mediální výchovu, nebo vás to minulo?

21

Odpovědět

Zrovna u tohoto téma je velká škoda, že Oliver nechce kritizovat černou menšinu, protože se nabízí krásný příklad procesu s O. J. Simpsonem, kde největší roli v rozhodnutí o vině hrálo složení poroty a to, že se obhájcům podařilo její členy přesvědčit o tom, že policie kvůli rasismu falšovala důkazy. Jen tak pro představu, aby to byla pravda muselo by se na tom aktivně podílet asi 30 policistů. Na druhou stranu chápu, že pokud se snažíte mluvit o systémovém rasismu, nebude tohle zrovna ideální příklad. Co se týče rozhodování o vině a nevině měl by podle mě rozhodovat soudce a ne porota, i když u nás to tak je a u některých rozhodnutí soudů zůstává rozum stát :D

81

Odpovědět

To jsi opravdu tak zaslepený, nebo nedokážeš pochopit, že i tehdy byla policie tak přesvědčená o "své pravdě", že vůbec nepomýšlela na alternativy?

O. J. Simpson ukázal vlastně jediné. Když si bohatý, tak tě začnou brát vážně.

A jak jednoduché to pak měli obhájci, když přesvědčili 12 porotců, že _když oni sami znají případy, kdy policie falšovala důkazy, tak tohle vlastně bude ten n+1. případ_ (neboli tak dlouho se policie v LA upravovala důkazy, až jim proklouzla velká ryba). A právě to je na tom americkém soudním systému nyní tak nebezpečné...

28

Odpovědět

+LA jaké alternativy? Myslíš to, že nějaký neznámý pachatel spáchal 2 vraždy, na místě činu zanechal Simpsonovu DNA, otisky bot, ... Poté se mu vloupal do auta, kde nechal krev obětí a druhou rukavici k té, která byla nalezena na místě činu? Aby toho nebylo málo, nechal krev i na ponožkách Simpsona a někdy ve spánku ho pořezal na ruce, což Simpsona zmátlo natolik, že si potom u výslechu vymyslel 3 verze k tomu jak ke zranění přišel? Důkazy a chování Simpsona jasně ukazovalo na něj.

Pokud si myslíš, že všechny důkazy vyrobila policie tak jsi zaslepený spíš ty. Kromě toho by to stejně nevysvětlovalo Simpsonovo zvláštní chování před zatčením a to že u výslechu měnil výpovědi.

V každém případě to ilustruje slabiny systému, ve kterém můžete chtít po dvanácti lidech kteří nemají odpovídající vzdělání a za rok přečtou možná pár časopisů, aby se orientovali a rozhodovali v případu, který zabírá tisíce stran materiálu. Když se k tomu přidá ještě rasová otázka tak je opravdu vymalováno.

42

Odpovědět

+LikaJenže je to policie, která má JEDNOZNAČNĚ určit, že Simpson se při vraždě pořezal. On prostě MÁ právo si vymýšlet a prostě MÁ právo policii vyprávět tři různé příběhy.

Je to státní zástupce, aby shromáždil všechny důkazy..... Simpson opět MÁ právo mlčet, nebo tvrdit, že byl tou dobou na Měsíci, na Marsu, v Chicagu.

12

Odpovědět

+LikaA mimochodem z popisu, který tady uvádíš nějak nezmiňuješ, že O. J. Simspon měl ze zjištěného času vraždy (22:15 a 23:00 večer ) pouze DESET minut o samotě, protože už v 22:25 si objednal vůz na letiště. A musel předpokládat, že řidič je mimořádně líný a nebude se po něm shánět po domě.

02

Odpovědět

+LJeho právo na lhaní u výslechu mu nikdo nebere, za to ho přece nesoudili, ale vytváří to proti němu další podezření.

K ostatnímu, vražda to nebyla dlouhodobě plánovaná ale spíše impulzivní, po které člověk zkrátka chybuje a zmatkuje.

00

Odpovědět

+LikaTak jasně, že to byla vražda impulsivní, protože ty na vzdálenost tísíce kilometrů, bez přístupu k důkazům a s časovou propastí více než 25 let dokážeš klasifikovat vraždu.

01

Odpovědět

+LikaJinak přečti si můj příspěvek pořádně. Netvrdím, že policie v tomto případě vyrobila důkazy, ale že se porotci setkali s falšováním důkazů policií. A pro obhajobu pak bylo snadné tvrdit, že tento případ je vlastně jen další v řadě.

12

Odpovědět

+LL má v zásadě pravdu. Bylo tam mnohem víc aspektů, než že porota byla většinově černá. Šlo tam o excelentní práci Simpsonových právníků, nepřipravenost státního zástupce a svědčících zástupců policie.
Celá obhajoba se točila kolem dvou aspektů.
1) Obhajoba si porotu přestavěla. Nebylo to jen o tom, že by byli černí, ale že to byly ženy v produktivním věku, pro které byl Simpson přitažlivý. Takových tam byla mnohem větší většina, než černých. Prakticky všechno to byly ženy. Obhajoba schválně úplně stejnými praktikami, které Oliver kritizoval, vyházela bílé a muže. Jen v případě bílých nikoho nenapadlo mluvit o vyřazení na základě rasy. Naopak velmi ostentativně útočila na obžalobu, když se to pokoušela zvrátit dalším vyřazováním. 1:0 pro obhajobu.
2) Předvolali hlavního vyšetřovatele případu. Ptali se ho na klasické podrobnosti, ale pak přišla ke slovu obhajoba. Zeptala se ho, jestli použil někdy v posledních deseti letech slovo N**r. Řekl že ne, načež obhajoba pustila video staré devět let, kde ho použil alespoň desetkrát. Pak to podložila bravurní improvizovanou řečí k už tak k vyprofilované porotě o tom, že je to rasově profilovaný případ. 2:0
3) Nejlepší úder ale byl, když se jim podařilo dokázat, že policie manipulovala s důkazem. Konkrétně s jednou ponožkou. Simpsonův právník se obrátil k porotě a řekl: "Když víte, že manipulovali s takovou malicherností, jako je ponožka, jak jim můžete cokoliv věřit?"
Tou jednou větou smetl všechny důkazy. 3:0 pro obhajobu.
Případ tedy vypadal, jako že je rasově profilovaný a že policie lže. Na bílou, nebo rovnoměrně smíšenou porotu by triky obhajoby nezabraly ale tady byla porota, která chtěla celým srdcem Simpsonovi věřit a měla své vlastní zkušenosti s nastrčováním důkazů a třídním rasismem.

O.J. Simpson versus lid je případ, který měl ty samé problémy, které kritizoval Oliver. On nechce aplikovat převážnou většinu černochů v porotě. On chce rovnoměrně smíšené poroty a zprůhlednění jejich výběru.

41

Odpovědět

I like beer

30

Odpovědět

To tam nemají prosté sčítání obyvatel, ze kterého by mohli brát ta jména lidí k vylosování do poroty?

40

Odpovědět

Ja by som v takej zemi nemohol zit, emigrovat do najblizsej africkej slobodnej krajiny a ukazat im ako sa to ma robit

55

Odpovědět

Počkej, proč vlastně Slovensko chtělo samostatnost, když desetina Slováků žije stále u nás?
Slovensko mělo být tím "rájem pro Slováky", ne?

77

Odpovědět

ta Casey Anthony je vážně šit Theres Something About Casey...

10

Odpovědět

Ti amíci jsou rasismem fakt posedlý. Ať teda rozhoduje o vině soudce a ne porota. To je jediný způsob, jak tenhle problém vyřešit (ale zase by se našel někdo, kdo bude kafrat).

62

Odpovědět

Nejsou rasismem posedlí. Jen si všimli, že stále existují zcela závažná témata, která jsou pod vlivem "mobsters" ( tentokrát v podání okresních návladních), kteří svou práci dělají zcela nedůstojně.

Tedy je na čase, aby zasáhnul nadřazený územní celek. No a je jedno, jestli to bude stát (státní autorita), či federace (federální vláda).

45

Odpovědět

+LTo je možný, ale nemění to nic na tom, že by barva kůže neměla mít vliv na rozhodování poroty ať je složená jakkoli. A protože to nefunguje, jak nám John Oliver docela dobře vysvětlil, tak by měl o vině rozhodovat soudce, ne porota.

20

Odpovědět

+Calybos4391Už si to nepamatuju kolik přesně. Ale v jednom z předcházejících videí uváděl, že naprostá většina zločinců je odsouzena formou "dohoda o vině a trestu", ve které se zločinec doznává a dostává nižší trest. V tomto případě pak skutečně rozhoduje jen soudce, ale ti jsou většinou také voleni (viz video elected judges) a tak obvykle "přisypou" pár let navíc.

00

Odpovědět

Sociální průzkum zjistil, že rozmanitá porota rozhoduje důsledněji a spravedlivěji. Jak se to měří ? Byli ochotnější diskutovat o kontroverzních tématech, které se týkají rasy. Aha, já si myslel, že porota má rozhodovat pouze na základě předložených důkazů a bez ohledu na rasu obžalovaného. Jen škoda, že z průzkumu nevyšlo najevo, která porota se dopustila justičního omylu (jestli vůbec). Na tom asi nezáleží.

107

Odpovědět

Citace: "Even before deliberation, members of diverse juries were nearly 10% less likely to presume the defendant’s guilt than members of all-white juries. Diverse juries were also more thorough in their evaluation of the evidence. On average, diverse juries deliberated 11 minutes longer, discussed more facts about the case, and made fewer factual errors than all-white juries. Finally, diverse juries were more open to talking about the role of race in the case."
Zdroj: https://sparq.stanford.edu/solutions/diverse-juries-make-better-decisions (je tam i odkaz na celou studii)

Ale ano, pojďme si vymyslet naprostou blbost, vložit ji Oliverovi (a té studii) do úst a pak se nad ní pohoršovat. Panebože.

74

Odpovědět

Tak ať tuhle nesmyslnou praxi zruší a nebudou muset řešit problémy co s tím jsou. Stejně je to nesmysl aby random lidi bez odpovídajících zkušeností rozhodovali zda někdo je vinen a jestli půjde sedět. Asi stejná pitomost snažící se navodit dojem vlády lidu, jako například volby lokálního zastupitelstva kdy jsou zvolení lidi zcela nekompetentní nebo kdy ani není protikandidát.

264

Odpovědět

Souhlasím, je to blbina, aby naprosto nekvalifikovaní lidi posuzovali vinu/nevinu člověka (a čím vážnější zločin, tím hůř). Bohužel přesvědčit Amíky o tom, že jejich systém je špatný, je asi nadlidský úkol. A to nejen v oblasti práva.

133

Odpovědět

A jakým směrem chceš tuhle praxi zrušit?

Tak, že budou pouze federální zločiny a tedy zruší se zločiny na státní, či místní úrovní?

114

Odpovědět

+LO vině/nevině a trestu má rozhodovat soudce, nikoliv porota složená z laiků. A státní a "místní" soudci snad neexistují?

10

Odpovědět

+Ale v USA jsou soudci také voleni (viz jedno z Oliverových videí)...Tak jsem nevěděl, jak myslíš tuto větu _Asi stejná pitomost snažící se navodit dojem vlády lidu, jako například volby lokálního zastupitelstva kdy jsou zvolení lidi zcela nekompetentní nebo kdy ani není protikandidát._

00

Odpovědět

Co se týče poroty souhlasím, u zastupitelstev ne, jaká by k nim byla alternativa? Státní úředníci? To by zejména na menších městech a vesnicích vůbec nešlo, nebylo by na to dost lidí. Navíc si myslím, že by to otevíralo korupci dveře víc, než současný systém.

00

Odpovědět

+LikaZastupitelstvo - tedy všude tam, kde volená skupina lidí zastupuje občany (tedy jak v moci soudní, tak legislativní, tak v moci výkonné)....

V americkém systému jsou vlastně voleni i někteří "výkonní úředníci" (například různé školské komise atp.).

00

Odpovědět

Hm, pro změnu zase díl o rasismu. Překvapuje mě, že z toho ještě ti amíci nejsou otrávení.

1916

Odpovědět

Z čeho? Z toho systémového rasismu? Hádám, že spousta Amíků z toho vskutku otrávená je.

2317