Co se nachází v plamenu svíčky?Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:120
Počet zobrazení:10 252

V dnešní epizodě Derek navštíví Paříž a předvede nám i svoji znalost tamního jazyka. Bilingvismus je v Kanadě, kam se ve dvou letech přestěhoval, poměrně běžnou záležitostí. Ve videu nám ukáže, jak spolu mohou interagovat elektřina a plamen svíčky. A pokud by někoho zajímalo, jak je možné, že se profesor dotknul napětí o hodnotě 10 000 voltů a nic se mu nestalo, může se podívat na video od známého blázna přes elektřinu Mehdiho Sadaghdara, které máme na webu také přeloženo.

Přepis titulků

Z čeho se opravdu skládá plamen svíčky? Jsem v Paláci objevů v Paříži, abych provedl experiment, který nám tuto otázku výborně zodpoví. Tenhle vodič bude nabit záporně. Dobře? Díky jevu známému jako elektrická vodivost bude tenhle nabit kladně. Dobře, zapínáme elektrické pole. Můžete vidět, jak se plamen roztahuje. Jaké to má napětí?

20 000 voltů. Vidíš motýly, nebo ne? Motýly? - Motýli dělají takhle. - Ano. Je to roztomilé, je to jako motýl. Plamen je plazma obsahující nabité ionty. A můžete vidět, že je teď plamen rozdělen na dvě části. Jedna směřuje k záporně nabité desce, to jsou kladně nabité ionty.

A záporně nabité ionty směřují ke kladně nabité desce. Takže vidíme, že se plamen zplošťuje. Pokud vás tohle nepřesvědčilo, že plamen obsahuje ionty, koukněte se na druhou část našeho experimentu, kde budeme porovnávat vodivost plamene s vodivostí vzduchu, který za běžných podmínek dobře izoluje. K rozložení centimetru vzduchu je zapotřebí zhruba 10 000 voltů, takže teď má tahle deska asi 10 000 voltů.

Vidíte, že jiskra je malá. Ale když je přiložím k plameni, uvidíme, jestli udělám větší jiskru. Mrkejte na to. Protože jsou v plamenu ionty, můžeme rozložit vzduch na větší vzdálenost. Je tam větší vodivost. Je to úžasné. Vy tohle děláte velmi rád, že ano? Dostatečně silné elektrické pole může plamen dokonce uhasit.

Sledujte pozorně, co se stane, když plamen vyhasne. Koukejte. Jde to opravdu hezky. V tom kouři jsou ionty? Ano, určitě. Stejně jako v plameni jsou opačné náboje přitahovány opačnými směry. Někdo by mohl namítat, že plamen ve skutečnosti plazmou není, protože není dostatečně horký a nemá v sobě dostatečnou hustotu iontů, ale jedna věc je jistá – obsahuje ionty a ty mají důležité elektrické vlastnosti, které můžeme prokázat, máme-li dostatečně silné elektrické pole.

Teď je ten pravý čas... Viděl jsi to? Až tak je to lehké. Možná bychom se na to měli podívat ve zpomaleném záběru. Excitování koncových molekul...

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Velmi hezké populárně naučné video, ale jsem si téměř jistá, že v překladu je jedna chyba. Přestože break down znamená rozložení a k rozkladu neutrálních molekul na ionty a elektrony dochází, v tomto kontextu se spíše jedná o breakdown z electrical breakdown, což znamená elektrický průraz.

20

Odpovědět

Nečekal bych, že necelé 2 minuty dlouhé video zásadně změní mé vnímání něčeho tak zásadního, jako je plamen. Fascinující.

173

Odpovědět

Na základce jste neměli fyziku?

27

Odpovědět

+patejl.Taky jsem měl stejnou otázku. Lidi na střední nebaví skoro nic, nedávají pozor a nic je nezajímá a pak až jim je 20, 30, 40 tak pak čumí jako tele na nový vrata na všechny věci, co měli už dávno znát ze základky nebo střední. :)
Přitom já tyhle krásy přírody obdivoval už jen, co jsme začali mít chemii a fyziku. :)

(Mimochodem, kdo z vás zkoušel vytvoři plazma v mikrovlnce?) :D

11

Odpovědět

+patejl.Na základce a na střední probíhala výuka fyziky a chemie stylem našprtejte se vzorečky, v pátek se píše test :D

180

Odpovědět

+TuvokTo je pak neštěstí, když někdo neumí učit...

10