Thumbnail play icon

Zabíjí proud nebo napětí?

94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 014
Počet zobrazení:16 244

Pokud se dotknete vodiče, kterým protéká elektřina, co vás zabije? Proud nebo napětí? Mehdi Sadaghdar vám to svým osobitým způsobem vysvětlí.

Komentáře (82)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak najdu vic videi od Mehdi Sadaghdara ? Proc tu uz nejsou tagy jak na starym webu!!! >:(

Proc ste to tak stupidne zredukovali, nic se tu neda najit! CELE ZLE!

10

Odpovědět

U jeho kanálu většinou brečím smíchy :D

220

Odpovědět

Seriozní otázka pro fyziky znalé: Ve škole pracujeme s přístroji na 20 000 V s proudem 100 mA a tvrdili nám, že se nemůže s tak nízkým proudem nic stát, tak co je tedy pravda?

00

Odpovědět

Záleží na velikosti proudu ten Tě zabije avšak pokud nemáš dostatečně velké napětí,které by mu to umožnilo tak se Ti nic nestane.Tudiž 20kV 100mA = nic Ti nehrozí...20kV a pár amper= sbohem kamaráde :)

311

Odpovědět

kdybych to měl metaforicky opsat vzhledem "k smrti", tak bych řekl, že napětí je "síla", kterou tlačíš na spoušť zbraně (a když už ji zmáčkneš - jistá prahová hodnota - jistý odpor - impedance, tak je "víceméně" jedno, jestli "tlačíš" na ni dvojnásobnou "silou", prostě už "smrtelně" střílíš - na daný organismus) a proud je počet "kulek", kterou střelíš za jednu vteřinu. A život jednotlivce nebudeš chápat klasicky, ale spíše v kontextu počítačových her, tedy počtem "hit pointů...HP" (přičemž tvoje postavička by byla citlivá na určité delší dávky najednou inkasovaných kulek - automatem, které by ti způsobili a) "critical hit" - tj. působící přes jeden "srdeční cyklus"), tedy počtem elementárních částic s nábojem (např. elektron). A tedy takový semiautomat b), který by ti zasázel dávky o počtu cca 10^18 kulek za sekundu, cca 100mA, tak je to pro tebe ok ("fyziologický štít"), kdežto dávkami vyššími, např. 10^19, tedy jednotky ampér, už ti díru v brnění (srdci) vytvoří (kumulativní efekt).

a teď něco klasičtějšího ... napětí je jako vodní hladina na vrcholu přehrady...dole pod přehradou, v údolí (výškový rozdíl x-desítek metrů), kam směřuje z přehrady voda, operujeme ve dvou režimech - a) nevypouštíme b) vypouštíme.

a) nevypouštíme - nic se dole neděje - žádné účinky to pro údolí nemá, i když napětí je obrovské - rozdíl potenciálu - vodních hladin či napětí, jak chceš

b) vypouštíš a tu škodu ve vesnici pod přehradou chápeš množstvím molekul vody (např. elektronů), která je tím bleskovější, čím je větší rozdíl hladin (větší napětí - tj.větší potenciál). Přičemž je zdrcující jak náhlý šok, tak i dlouhodobé záplavy. Přičemž odolnost zástavby pod přehradou je dána hloubkou potoka (impedanci), který odvádí vodu, a pokud je koryto naplněno - tj. po snížení potenciálu (napětí) - zalitím potoka, tak to začíná mít vliv na stavby v okolí a přebytek "zbytkového potenciálu" "hýbe masou" molekul, která ovlivňuje stavby pod.

170

Odpovědět

+MMZ*způsobily

00

Odpovědět

20kV a 100mA tě zabije naprosto bezproblémů...kdo vám to proboha tvrdil? Není to třeba 100uA nebo tak? 100mA je strašně moc při takovým napětí!

190

Odpovědět

Proud v jednotkách mA tekoucí skrze tělo už není bezpečný. Lze to spočítat dle Ohmova zákona I=U/R. Já si teď změřil odpor multimetrem a prý 17MOhmu. Takže se zdrojem 20KV bude proud cca 1,17mA. Což by asi nezabilo, ale není dobré to zkoušet. Někde psali, že do 10mA je to ok. Navíc každý má jiný odpor a je v jiném prostředí, které ten odpor ovlivňuje.

00

Odpovědět

+beranekJo a navíc při velkém napětím nastane průraz té vrchní vrstvy pokožky, která má velký odpor. Pak celkový odpor klesne a proud rychle vzroste. Jako když nastane průraz izolace na kabelu.

10

Odpovědět

+beranekhodnota odporu lidského těla klesá s rostoucím napětím... Organická tkáň se chová trošku jinak.... Zase na druhou stranu, jakmile se už smažíš, tak vysušováním pokožky se odpor zvyšuje......

Zadruhé, odpor máš jiný na špičce prstu kde máš zrohovatělou kůži a něco jiného na bříšku prstu.....

Zatřetí, u DC je dost pravděpodobné, že když dáš u 20kV a 100mA + a - k pravé ruce, tak tě to nezabije, jelikož obvod uděláš jen v oblasti jedné ruky, ale chytit póly každou rukou zvlášť.... Krásný návod jak se nechat zabít......

Mimochodem, u tak vysokého napětí je irelevantní jaký máš odpor na povrchu kůže, neboť díky velkému náboji prostě skočí proud rovnou do měkké tkáně.

Stačí si spočítat výkon.... U krát I a vyjde ti HROZIVE čislo, které se musí někde projevit.... a hádej kde, když ani na napětí nebo proudu.... ohmuv zákon znáš.

PS: Jako bezpečné napětí se udává 20V a ne 20kV......

00

Odpovědět

Ten se jednou při nečem takovým sám oddělá...

80

Odpovědět

Prosím preložte od neho viac videí ! :3

192

Odpovědět

Prosím víc od tohohle chlápka, už jen kvůli těm komentářům od "erudovaných" jedinců :D
I přesto, že ty faily přehání, většina lidí mu stejně skočila na "vážně míněné video" :D

I když, jak na to koukám, pro neznalé a/nebo lidi pod 18 by tu mohlo být někde varování, podobně jako jinde (jedná se o parodii, tohle doma nezkoušejte apod.)

73

Odpovědět

Úžasné, jak mu tam přeblikává ta nula :D

131

Odpovědět

Já bych řekl že v těhle případech většinou zabíjí blbost a nepozornost :)

230

Odpovědět

Tak kvůli tomuhle jsem se musel po dlouhé době zase přihlásit. Video jako takové mě silně zklamalo, protože jak už hodně lidí podotklo, to co vás zabije je skutečně proud, konkrétně proud který prochází srdcem (proto ho ten proud na jazyku opravdu zabít nemůže, nehledě na to, že jak někdo podotkl už předtím, těch 150 A je zkratový proud a to je něco sakra jiného), a ano, při vyšším napětí toho lze jednodušeji docílit. Ovšem stejně platí, že za špatných podmínek vás může zabít i relativně nízké napětí, popř. pokud jste velmi dobře odizlovaní, tak vám neublíží ani hodně vysoké napětí.
navíc mě osobně je ten chlápek dost nesympatický
Navíc říct, že nezabíjí proud, ale napětí (popř. kombinace) mi přijde skoro tak scestné, jako říct, že vás nezabije nedostatek kyslíku v mozku, ale srážka autem, protože bez ní byste přece nepřišli k vnitřnímu krvácení -> ke ztrátě krve -> a k omezení přísunu kyslíku.
+ tímhle si nejsem úplně jistý, ale mám pocit, že mi nějaký elektrikář říkal, že jediný důvod, proč vás nezabije (většinou) zásuvka, jsou pojistky, ale popravdě nevím, jestli je tohle pravda.

324

Odpovědět

Pokud máš pojistky na 5mA, tak ano :)

63

Odpovědět

OMG: Tváriš sa ako keby si tomu rozumel, a nakoniec zabiješ: " mám pocit, že mi nějaký elektrikář říkal". :-D

BTW: ten chlapík má vo všetko pravdu. I bez U nemôže zabíjať, pretože nemôže ani existovať. Čiže nereba viniť len I. Sú v tom obaja. Je skôr filozofická vec ako technická.

85

Odpovědět

+Shuboljá nejsem elektrikář ani elektrotechnik, tudíž nemám praxi, ale mám za sebou dost fyziky a semestr elektrotechniky na vysoké, abych rozuměl teorii na téhle úrovni, tudíž ano, začátek podávám jak bych mu rozumněl, protože mu sakra rozumím, konec je z praxe, ke které jsem ani nečichl, proto říkám, že to mám od někoho jiného, proboha
fajn, pokud má chlap pravdu, tak bych rád věděl prahovou hodnotu napětí která zabíjí, a vzhledem k tomu, že nic takového narozdíl od proudu neexistuje, tak můžu klidně říct, že to co zabíjí je skutečně proud

418

Odpovědět

+ShubolNemáš uplně pravdu. Ty prahové hodnoty jsou...Bezpečné napětí je do 50V~ nebo 100V= v prostorách bezpečných; 24V~ nebo 50V= v prostorách nebezpečných; 12V~ nebo 24V= v prostorách zvlášť nebezpečných. Je to dáno tím, že při dotyku člověka s živou částí elektrického zařízení nesmí projít člověkem větší proud, jak bezpečný a ten nesmí být větší jak 10mA při střídavém proudu a 25mA u stejnosměrného proudu.

120

Odpovědět

nooo v podstate ok, len zabudol dodat ze nieco uplne ine je striedavy a jednosmerny prud/napatie...ale inak sympatak :)

13

Odpovědět

takto dobre som sa už dlho nezasmial, vtipné a náučné zároveň :)

82

Odpovědět

Tak já se přiznávám, že jsem zcela mimo :) mě naučili, že zásuvek je třeba se bát a při výměně žárovky mám vypnout pojistky....s tím jedu celý život....snad se to zlepší, až děti začnou mít fyziku a já se něco přiučím :)

221

Odpovědět

Není co zlepšovat. Pokračuj dál.

93

Odpovědět

Já teda při výměně žárovky jističe nevyhazuji. Samozřejmě nestrkám prsty do objímky :D

131

Odpovědět

Ve skutečnosti zabijí elektrická práce "W_e"...nejen, že záleží na proudu "I" a napětí "U", ale záleží i na době "t", po které jste účinkům čertů z elektriky vystaveni, tedy jde zejména o součin tří faktorů "W_e = I * U * t", ale jak Vás zabije, to záleží, jestli dostanete šlupku stejnosměrným (hemolýza) nebo střídavým (fibrilace srdce).

294

Odpovědět

pro ty dva, co mi nevěří :-), jsem našel něco, co podpoří moje konstatování...

a ještě doplním - bylo to tedy jen latentně naznačeno v předcházejícím příspěvku
a) tak záleží i na dráze průchodu uzavřeného elektrického obvodu, protože když se vám popálí kůže, tak budiž, ale když proud jde přes mozek, srdce, apod. tak šance na přežití silně klesá...

b) procházející proud je samozřejmě snížen o odpory, kterými proud prochází (oblečení, kůže, tuk, tělní tekutiny,...)

c) u napětí a času jde zejména o prahové hodnoty, ale to, co Vám pomyslně bodá nůž do srdce je proud, přičemž ale směrový účinek homogenní hmotou je dán pořád tou elektrickou prací

tedy smrt "elektrikou" je funkcí více proměnných - tedy, co všechno musí být splněno, aby Vám praskla Vaše "žárovka"

elektrická smrt = funkce (I,U,t,f,s,Z)
kde "f" je frekvence (přičemž jsou frekvence, na které je tělo více náchylné; a frekvence "f" je provázána s časem "t" přes periodu "T" jejich sumací....tedy zjednodušeně elektrická smrt = funkce (I,U,f,s,Z)) , "s" je dráha, "Z" impedance těla

http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/39462.pdf

60

Odpovědět

+MMZadd b) to je tak, když sloučíte dva odstavce (s proudem a napětím) a pak je rozdělíte...takže než to někdo okomentuje :D

takže b) úbytek napětí vznikne v důsledku odporů....atd.

11

Odpovědět

Tak nevím jestli to video má být provokace, nebo to myslí vážně. Doufám, že jen provokace :-)

Pokud by měl mít pravdu, tak si všichni vymontujte proudové chrániče a nahraďte je napěťovými chrániči :-D

814

Odpovědět

Pokud jsi pozorně sledoval video(určitě ano jinak by jsi nenapsal co jsi napsal)tak vysvětloval, že tě nezabije vysoký proud, ale stejně tak tě nezabije vysoké napětí. Nýbrž kombinace obou složek. To co demonstroval byl extrém nízkého napětí a obrovského proudu. Následně ukázal co to provedlo s drátem (princip pojistky). Jenže v praxi např. v zásuvce je kombinace obou složek. Je tam dostatek napětí a proudu proto, aby tě usmrtilo. Proud tedy dokáže tokem elektronů přetavit drát, ale vysoké napětí ti drát nepřetaví a díky tomu máme proudové chrániče. Protože jak demonstroval to, že to nezabije tebe neznamená, že to nezničí zařízení. Takže chránič nemá pouze chránit lidský život, ale také škody způsobené na majetku. Takže kdyby ti v tvojí firmě vyhořela mašina za milion asi by jsi moc šťastný nebyl i přesto, že by nikdo nebyl zraněn :-).

112

Odpovědět

Nezabíjí ani proud, ani napětí, ale majitel elektrárny...

1021

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK