Jak vláda USA přežije soudný den?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:7 668

Představte si jadernou válku, která vyhladí většinu lidstva, případně většinu USA. Jak si vláda tohoto státu hodlá pojistit, že demokracie přežije a bude pokračovat i po smrti prezidenta a pádu vlády?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Hover. Získejte 10% slevu na doménu nebo e-mail od Hoveru na hover.com/wendover. Když atomové bomby zpustoší Zemi, virus vyhladí lidstvo nebo roboti zničí veškerou lidskou společnost, vláda USA věří, že by demokracie měla pokračovat. Věří, že i kdyby obyvatelé USA vymřeli, stát samotný by měl fungovat dál.

Je to až téměř paranoidní, ale vláda USA má řadu protokolů, které mají udržet stát pohromadě, i když už vlastně nebude existovat. Plány kontinuity vlády. Část těchto plánů už asi znáte, protože jste asi slyšeli o posloupnosti úřadu prezidenta. Pokud prezident zemře, existuje seznam 17 lidí od viceprezidenta až po ministra vnitra, kteří zaujmou jeho místo.

S takovýmto seznamem je téměř nemožné, aby neexistoval nástupce prezidenta. Jednou ročně, když se všichni členové seznamu sejdou, je jedna osoba ustanovena přeživším, který bude čekat v bunkru, pokud by zbytek vlády zemřel. Tento seznam je jen začátkem. Lidé o něm ví. Méně se ví o utajovaných protokolech a místech, která vláda desítky let stavěla a investovala do nich obří peníze.

Ale ještě asi před 70 lety se USA cítily nedotknutelnými. Než přišla studená válka, USA neměly blízko svých hranic nepřátele. USA vždy měly na paměti, že je o nepřátel dělí oceán. Ale s vynálezem jaderných bomb je od vyhlášení války a vyhlazení vlády mohlo dělit jen pár hodin. V té době se vláda USA začala připravovat na takovýto soudný den.

Existují čtyři hlavní bunkry, odkud by vláda řídila stát po konci světa. Prezidentské nouzové operační centrum, komplex Raven Rock, Nouzové operační centrum Mount Weather a Cheyennský horský komplex. Prezident je nejdůležitější osobou, která má přežít konec světa, ať už ze symbolických či logistických důvodů.

Pokud by na Washington mířila jaderná hlavice, nejspíše by zamířil do sklepení Bílého domu, kde se nachází bunkr. Ale jisté to není. Během Trumanovy vlády prezident odmítl opustit oválnou pracovnu během údajného útoku. Byl to jen planý poplach, ale někteří prezidenti tvrdili, že by útok měli prožít jako běžná populace.

Podobá se to rčení, že kapitán jde ke dnu se svou lodí. Ale oválná pracovna ani bunkr Bílého domu nejsou nejbezpečnějšími místy, kde se dá před útokem schovat. Avšak morálka zachraňuje životy. A fakt, že prezident také bojuje, může vytvořit pocit pospolitosti, který udrží zemi pohromadě. Osoba jako jedinec je nahraditelná, ale s vládou je to mnohem složitější.

Raven Rock v Pennsylvánii slouží jako podzemní Pentagon. V případě útoku se sem velitelé ozbrojených sil přesunou helikoptérou a budou odtud řídit vojáky na svém území i v zahraničí. V případě apokalyptického útoku nejspíš bude vyhlášeno stanné právo, takže armáda začne zajišťovat každodenní potřeby státu. Velitelé budou mít obří, až téměř diktátorské, pravomoci a některé právní předpisy budou zrušeny. Budou rozdělovat jídlo, zajišťovat bezpečnost a zajišťovat elektřinu.

Armáda bude v první linii a bude obnovovat zničenou zemi. Komplex v Cheyennském pohoří u Colorado Springs bude sloužit jako domov Noradu – agentury zodpovědné za hlídání vzdušného prostoru nad USA a Kanadou. Pokud se povrch ukáže jako příliš nebezpečný pro vládní agentury, tyto čtyři podzemní bunkry budou sloužit jako domov páteře americké vlády. Ale co zbytek?

Téměř 4,5 milionu lidí pracuje pro federální agentury a udržuje je v chodu. Kam zamíří tyto stovky vládních agentur? Veřejně to nikdo neví jistě. Ale víme, jak se přemístí. Možná jste už slyšeli o systému DEFCON. Často se objevuje ve filmech. Ale jen málo lidí slyšelo o systému COGCON.

COGCON je systém připravenosti, který agenturám nařizuje, jak mají být připraveny na aktivaci plánů na pokračování vlády. Na nejnižším stupni COGCON 4 musí být každá agentura schopna se přemístit do jiné oblasti a opět začít fungovat do 12 hodin. Je to velmi ambiciózní plán. Při COGCON 3 se tato doba zkracuje na 8 hodin.

COGCON 2 je už vážná situace. V tu chvíli je zkáza na spadnutí. Každá agentura má pro své pokračování určené tři pozice. Jsou to lokace A, B a C. Agentura se rozdělí na tři stejné týmy. Na týmy A, B a C. Tým A se přemístí na zabezpečené místo poblíž normálního ústředí. Nejspíše do bunkrů pod D.C.

Tým B se přemístí poblíž zařízení v Mount Weather, zatímco tým C se přemístí na nějaké jiné neznámé místo. Každý z týmů musí být připraven okamžitě převzít kontrolu. Tým A bude agenturu řídit tak dlouho, jak jen to bude možné, tedy do doby, kdy budou mrtví nebo se přeruší spojení. V návaznosti na to se funkce ujme tým B. Pokud padne tým B, tým C bude poslední šancí na přežití vládní agentury.

Pokud se na povrchu Země nedá přežít, můžeme uprchnout ještě na jiné místo než je podzemí. Na nebe. Tradiční Air Force One má mnoho různých vylepšení a nejspíše má desítky utajovaných obranných zařízení. Ale existuje další letadlo, ze kterého by prezident mohl stát řídit. Boeing E-4 Pokročilé vzdušné řídící středisko. Během Carterovy vlády bylo vládě čím dál jasnější, že bunkr přímý zásah jaderné střely nepřežije.

Spíš shromáždí osoby, které chce nepřítel napadnout, do pár chodeb v horách. Avšak přežití jaderného výbuchu ve výšce 11 km je pravděpodobnější. Toto letadlo je občas nazýváno Air Force One pro případ neštěstí. Kamkoliv prezident cestuje, vždy je některé z těchto letadel pár set kilometrů daleko. Z tohoto letadla může zemi řídit neomezeně dlouho. Protože může tankovat během letu, pokud pominu technické problémy, může zůstat ve vzduchu, dokud vystačí voda a jídlo.

V případě soudného dne toto letadlo může zůstat ve vzduchu několik týdnů v kuse a udržet tak vůdce státu v bezpečí. V případě armagedonu bude cílem USA znovu obnovit zemi se všemi zbylými přeživšími. Ale jak stát může fungovat stále stejně, když je většina obyvatel mrtvá? Díky seznamu následovníků prezidentem může být neznámý a nevolený úředník se základní kostrou vlády, který dál bude vládnout jen pár tisícům lidí.

Jak sdělit přeživším v Texasu, Oregonu nebo na Aljašce, že stále žijí ve stejném státě? Americký pocit pospolitosti je založen na kulturním odkazu. Umění a historické artefakty tuto myšlenku reprezentují, proto jejich přežití bude mocným poselstvím o stavu Unie. Protože během soudného dne budou zdroje velmi vzácné, vláda se musí rozhodnout, které předměty zachrání a které zanechá napospas.

Například prioritně se bude zachraňovat Ginevra de Benchi od Leonarda da Vinciho před Svatým Jiřím a drakem od Rogiera van der Waydena. Deklarace nezávislosti se bude zachraňovat před Ústavou. V ideálním případě budou všechny tři nejdůležitější dokumenty, Deklarace nezávislosti, Ústava a Listina práv, odvezeny z Washingtonu.

Společně budou nazývány Skupinou dokumentů svobody číslo 1. A zatímco někteří vysocí úředníci budou Washington opouštět autem, tyto dokumenty poletí helikoptérou přímo do Mount Weather, kde dál budou uchovávat odkaz Spojených států. Nikdo přesně neví, jak a jestli vůbec by vláda USA soudný den přežila. Známe jen některé plány. Ale jsou to jen plány a cokoliv se může zvrtnout. V případě, že budou USA vystaveny jaderné válce, pandemii nebo jinému konci světa, kdo ví, zda vůbec zbylí obyvatelé budou chtít přijmout staré Spojené státy.

Jednotlivé státy od sebe dělí jen to, kam lidé chtějí patřit. Pokud lidé věří, že žijí ve státě Aljaška nebo v Kalifornské království, tak tomu tak prostě bude. Princip oddělení pravomocí, soudních přezkoumání, kontroly a rovnováhy, omezené vlády, federalismu, a svoboda lidí přežijí soudný den, tak plány na pokračování vlády uspěly, i pokud by všichni členové vlády zemřeli.

Tyto plány nemají zachránit prezidenta, ministra obrany ani kohokoliv jiného. Mají zajistit, že struktura demokratické vlády přežije i nepřízeň osudu. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Při nejhorším v Cheyennské hoře projdou na stanoviště alfa :-D

540

Odpovědět

Zajímavé, že ministr zemědělství má přednost před ministrem vnitra :-o

32

Odpovědět

To je trochu chyba překladu. Ministr vnitra je Secretary of the Interior, kterej je o jedno místo před ministrem zemědělství. Na posledním místě je ministr vnitřní bezpečnosti, což je funkce vytvořená až po 9/11, takže se na seznam přidala až úplně dolů.

101

Odpovědět

No jedinej případ ve kterým by takovej plán mohl fungovat by byl kdyby tohle všechno byla lež, ať už od vlády nebo tvůrce videa, protože pokud by se ty lokace bunkrů a typy vozidel daly takhle snadno dohledat tak by nepřítel zaútočil na ně jako první, věděl co hledat... Ale na zombie apokalypsu parádní plán!

18

Odpovědět

Tie bunkre su len na paradu, podobne ako tie nase za cias ceskoslovenska proti hitlerovi...

Po "doomsday" nezostane nikto kto by si este predstavil ZIT zivot, zem bude v rozklade...

01

Odpovědět

No spíš by to chtělo něco lepšího než současnej systém, podle mně

34

Odpovědět

Fallout

130

Odpovědět

A co bys jako chtěl? Fašismus?

33

Odpovědět

+AhaProč navrhujete to nejhorší možné? Proč ne něco lepšího než stát a demokracii? Tedy anarchokapitalismus http://ankap.urza.cz/

55

Odpovědět

+BrblaTak zrovna ten nemůže fungovat.

33

Odpovědět

+blablablablaNázor, nikoliv zkušenost, natož teoreticky vyvráceno. Na těchto základech bylo právě USA vybudováno, ale zakladatelé stále věřili v minimální stát jako nočního hlídače. No nakonec to stejně dopadlo všelijak.

Spíše mně vadí, že autor spojuje demokracii s ideály republiky, kterou zakladatelé budovali. Asi by byl dost překvapený, že demokratické ideály se státem práva nemají moc společného a o demokracii není v ústavě ani zmínka.

30

Odpovědět

+MagReTak zkušenost s anarchokapitalismem v praxi opravdu nemám a zrovna tak ho nemáte vy, ani nikdo jinej neboť nikdy v historii lidstva nebyl zaveden režim zakládající se na anarchokapitalismu.

Každopádně, pojďme to vzít logicky. Anarchokapitalismus je ve zkratce režim, kde existuje co největší svoboda (mantinelem je svoboda druhého), svobodný trh a praktické zrušení státu jako takového. Jenže v tom je problém. Celý ten systém totiž stojí na tom, že budete mít nějaký souhrn základních pravidel (to aby mě nenapadlo zavřít sousedku do sklepa a chodit jí pravidelně znásilňovat) a těmito pravidly se budeme asi ze slušnosti řídit. Jenže lidi nejsou slušný, pokud tady není nějaká autorita, která bude tyto pravidla vymáhat, tak mě nikdo nezastaví, abych si pro tu sousedku zašel (pokud soused nemá větší bouchačku). Pokud ovšem máte nějakou instituci, která bude tyhle pravidla vymáhat, tak máte veřejnou moc, která větší moc než jakýkoliv jednotlivý člověk a voalá - máte stát, což je přesně to, co nechcete.
Ale nevadí, to lze teoreticky obejít. Tyto instituce budou mít soukromé osoby tzn. někdo si založí živobytí na tom, že poskytne ochranu před takovým jednáním ostatním. V takovém případě lze předpokládat, že se na tom ten člověk bude snažit vydělat neboť zadarmo ani kuře nehrabe a už vůbec ne, kdyby na to měl doplácet. Takže bude požadovat peníze za poskytnutí ochrany. To se pro lidi stane nutností, neboť bez toho si na nich někdo smlsne. Lze předpokládat, že společností které se zabývají tímto bude víc(což je pro naše účely dobře). Jenže v ten moment nastává konkurenční boj a protože neexistuje moc, která by ho regulovala (přece jen neexistuje vláda), tak dřív nebo později dojde k tomu, že jedna z těchto společností převládne a vytlačí ostatní(Tady zase nemůžeme zaručit, že vedení takové společnosti se bude chovat slušně, spíše nebude, a tak k vytlačení ostatních může dojít i násilně). Jakmile jediná společnost příliš zesílí, tak jí nic nebrání začít vybírat poplatky za poskytnutí ochrany plošně u všech a hle - máte daně a skupinu lidí s možností vymáhání pravidel v zemi, takže máte stát. Pokud si myslíte, že může existovat společnost s takto velkou mocí, která se nebude snažit hájit své zájmy i přes mrtvoly, tak mi prosím ukažte někde v historii jednu jedinou, spíše najdete ty, které mají těch mrtvol za zády hromady(východoindická společnost, Chiquita)

Závěrem je úplně lhostejné, v co věřili nebo nevěřili zakladatelé USA nebo jakéhokoliv jiného státu, faktem zůstává, že jak v USA tak jinde máte stát a ne anarchii. I kdyby se Vám snad povedlo někde založit režim založený na jakémkoliv odvětví anarchie, tak narazíte na samotný způsob lidského uvažování. Takový režim by se nedal udržet bez zásahů státu a v ten moment už nemáte anarchii. Musel by jste totálně předělat lidskou povahu. Čím více lidí by takový režim zahrnoval, tím dříve by se zhroutil, konkrétně hned, jak by někdo s trochou vlivu přestal hrát podle oněch základních pravidel, neboť se prakticky vzdáváte možnosti tato pravidla účinně vymáhat. Anarchismus a je jedno jaký je stejná utopie jako komunismus neboť oboje popírá základní lidské vlastnosti.

142

Odpovědět

+blablablablaBudem ti oponovat.

Zabudas na umelu inteligenciu a robotov a v neposlednom rade na virtualnu realitu.

Tieto tri veci ti dokazu vyriesit mnoho z tvojho pohladu nevyriesitelnych problemov.

12

Odpovědět

+achhhhhhJak? Leda bys kromě státu odboural i lidi a zůstali ti jenom roboti a umělá inteligence, to by pak mohl existovat de facto jakýkoliv režim. Nehledě na to, že odvolávat se na technologii, která ještě není na takové úrovni, aby něco takového zvládla, proveditelnosti myšlenky moc nepřidá.

21

Odpovědět

+blablablablaAno s Vaším dlouhým komentem souhlasím, však ani svobodný trh nemá s monopoly problém, jak si většina lidí myslí. Vždy jde především o dobrovolnost. K tvému závěru došlo spousty lidí včetně mě, jako zastánce ancapu. Já na něj odpověď nemám. Nicméně i tak mi přijde v rámci limity se vždycky o takový systém snažit a stlačovat tak moc institucí na minimum. Jinak ancap - potažmo svobodný trh právě na rozdíl od komunismu s nevypočitatelností lidského druhu počítá. Autoregulace je mocná věc, jen hold boží mlýny melou pomalu :) Nicméně když bychom třeba v rámci CR dosáhli aspoň statusu minarchistického státu, tak budu pořád 1000x štastnější než v dnešním stavu.

03

Odpovědět

+MagRePrávě, že svobodný trh s monopoly problém má a důkazem budiž situace v několika odvětvích, kdy se nějaká společnost dostala k monopolu a zneužila toho. Například se podívej na brýle, kde přes 80% trhu ovládá jediná společnost a ta má obrovské marže, protože může. Nebo banány, kde prakticky veškerou produkci banánů ovládá jediná společnost a tou je Chiquitta (Dříve fruit corp.), to jest společnost, která se nebála rozpoutat i občanskou válku (Třeba Guatemala). Další mohou být společnosti, které se starali o kolonialismus (Ano, i to jsou společnosti se svým trhem, Nizozemská východoindická společnost byla první akciovka), jistě ti nemusím říkat, co dělali oni. Jde o to, že ty nemůžeš zaručit, že tyto společnosti svého postavení nezneužijí. Ano, je pravda, že trh se s nimi nakonec vyrovná a tyto společnosti nakonec čeká z nějakého důvodu pád, ale do té doby můžou udělat neskutečnou paseku, na kterou můžou doplatit miliony lidí nejen tím, že zaplatí větší peníze, ale i životem.
Jinak, jestliže jsi tedy došel k podobným závěrům, tak ti přeji mnoho dobrého při tvém snažení o prosazení myšlenek anarchokapitalismu, jistě může systém v mnohém vylepšit, koneckonců já se nezastávám současného systému (Mě samotnému se spoustu věcí nelíbí a rozhodně pro mě současný systém není ideál, těžko říct, kam bych se zařadil, to ovšem není pro naší věc důležité) a ani nenapadám jednotlivé myšlenky anarchokapitalismu, já pouze tvrdím, že jako ideologie se jedná o utopii, která na lidech nemůže fungovat, protože jsme lidi. Jestli se nakonec komukoliv povede prosadit nějaký funkční hybrid mezi anarchokapitalismem a jiným konceptem, tak budiž.

30

Odpovědět

+blablablablaOMG Predstav ze ukazujes dnesny koncept mobilu ludom 40 rokov dozadu (197x).

Vacsina ti bude tvrdit ze je to nemozne, par znalym sa to sice bude zdat mozne, ale malo pravdepdobne v dohladnej dobe..

Umela inteligencia je uz tu, roboti su uz tu (vid automatizacia v automob. priemysle).

To ze sa tebe nieco zda "neproveditelne" este neznamena ze to tak vskutocnosti je...

02

Odpovědět

+achhhhhhhhhJá se nebavím o tom, jaký potenciál má nebo nemá umělá inteligence, jistě má obrovský potenciál a jednoho přinese revoluci do spoustu odvětví a vůbec bych se nedivil kdyby i do politiky. Já se ptám, jakým způsobem umělá inteligence dokáže zavést anarchokapitalismus a odstranit jeho základní problémy a přitom uchová jeho myšlenky? A na tuto otázku jsi mi neodpověděl.

30

Odpovědět

+blablablablaTak povedz bod po bode co za problemy mas. Definuj par vetami kazdy problem ocisluj poradim.

02

Odpovědět

+achhhhhhhTak největší problémy jsem popsal v tom dlouhatánském příspěvku výše, ale vyhovím tvému požadavku. Nejdříve si ovšem stručně shrňme požadavky, které daný anarchokapitalistický režim musí mít:

a) Nesmí existovat žádná forma vlády
b) Musí být ctěny práva člověka tak, aby byla zajištěna jeho maximální možná svoboda, která zároveň nezasahuje do svobod jiných lidí. tzn. musí existovat nějaký třeba i nepsaný souhrn pravidel, který bude říkat, co už nesmíme, tyto omezení budou nastavena pouze tak, abychom nezasahovali do svobod jiných lidí.
c) Existence svobodného trhu a podnikání bez jakýchkoliv regulací zvenčí. tzn. regulace trhu pouze pomocí autoregulace.

No a teď problémy.
1) Jakým způsobem zajistíš, že lidé nebudou porušovat svobodu ostatních pro vlastní zisk, aniž by jsi vytvořil jakousi "policii" fungující jménem státu(neboť, pak už nejde o anarchismus)?
2) V případě, že by tuto "policii" vymáhající právo měli v rukou soukromé osoby, tak jakým způsobem zajistíš, že jejich moc nenabude rozměrů, kdy jí zneužijí pro převzetí moci v zemi a tím pádem pád anarchokapitalistického režimu,aniž by jsi reguloval jejich podnikání zásahem zvenku?
3) Jakým způsobem zajistíš, že nějaká společnost nezíská takové zdroje a moc, aby mohla převzít moc v zemi a tím zapříčit pád anarchokapitalistického režimu, aniž by jsi jakkoliv reguloval trh v zemi?
4) Jakým způsobem zajistíš obranu země před útokem zvenčí, aniž by jsi vytvořil armádu nebo jinou moc, která by násilím převzala moc v zemi?

Možná postupem času přijdu na další věci. Pro teď ti musí stačit toto. Na vyřešení těchto problémů, můžeš použít i umělou inteligenci, roboty a virtuální realitu, nezapomeň ovšem na to, že tvůrci této umělé inteligence nesmí zneužít umělou inteligenci pro převzetí kontroly v zemi a ani samotná umělá inteligence se nesmí dostat k moci.

10

Odpovědět

+blablablabla1) robotmi a umelou inteligenciou

2) -

3) robotmi a umelou inteligenciou

4) roboti a umela inteligencia :)

Preco by som sa mal obmedzovat tvojim pravidlom o nemoznosti prevzatia moci umelou inteligenciou. Ciel je nastolit anarchokapitalizmus.

04

Odpovědět

+achhhhhhhhProtože když zavedeš vládu umělou inteligenci, tak máš vládu a nemáš anarchokapitalismus.

20

Odpovědět

+blablablablaTak mas smolu pretoze ked zrusis vsetky vlady tak ti zostatne vlada medvedov ktory ti zakazu slobodny pristup do lesa a nezabudaj na komare ktore ti v lete vladnu tym ze ti nedovolia vecer sa slobodne prechadzat pri jazere... :D

ty vidis vladu vsade a vo vsetkom...

01

Odpovědět

+achhhhhhhhNe, tohle nemá smysl, zatím jsi nevypotil nic relevantního. Zlatý MagRe

10

Odpovědět

+blablablablaDěkuji :) Musím se tě zastat, protože odpověď si skutečně nedostal. Já v tomto smyslu zastávám takový zenový postoj. Není třeba vše řešit, mnohdy je dobré nechat věci plynout. Bohužel lidský strach z neznáma, že. Občas to pozoruji i u Urzi, jakožto mediálního propagátora ancapu, kdy se snaží vysvětlit lidem aspoň to, že se to má prostě zkusit a uvidíme, jak se s tím trh - lidé popasují. Je to prostě férové a systémově funkční.

Hlavně mám pocit, že ten optimismu kolem nových technologií, konkrétně zde AI, je hlavně doménou levicového anarchie, tj. komunismu. Ti doufají v entitu, která nahradí trh a bude vše dokonale distribuovat. No já si myslím, že když AI takový úkol zadáte, tak řekne, že už to dělá trh a bude se raději zabývat zajímavějšími problémy. Samozřejmě technologie mohou stav výrazně zlepšit, nicméně odpověď to není.

K reakci na můj příspěvek. Monopoly. Šlo mi spíše o to, že trh uznává monopol, kdy nějaká firma prostě produkuje zboží-služby, které v dané chvíli nemají konkurenci. To se stát může a je to přirozené. Jen jsem si všiml, že je to proti všeobecnému přesvědčení.

Jinak souhlas, neříkám, že to problém není. Ale je to stav, se kterým se prostě počítá, ale ancap dle mého tvrdí, že stát není adekvátní odpovědí (aspoň z dlouhodobého hlediska). Rozdíl oproti komunismu je v tom, že uznává majetková práva jako nedílnou součást svobod člověka. To je - jsou ty základní pravidla. Jasně, vždy zůstává otázka, kdo je bude vymáhat a jsme u tvých bodů. Jde prostě o evoluci a vždy bude někdo trpět, vždy se bude muset o svůj kousek svobody bojovat a umírat. V opačným případě bych se bál, co by z člověka zůstalo. No v tomto jsem prostě "nietzcheanec" :). To neznamená, že by se "slabším" nemělo pomáhat, jen ne vynuceně.

Koukám, že už jsme celkem pěkně mimo původní téma...

01

Odpovědět

+MagReDěkuji za zastání, víš u tebe jsem měl pocit, že víš o čem mluvíš. Každopádně nemyslím, že společnost jenom tak kývne na to, že se ancap prostě zkusí. Možná by se nějaký takový pokus podařilo uspořádat v menším, ale pochybuji, že by ti na to kývnul třeba celý stát. Možná by takový pokus dokonce odhalil, že dojde k nějakému rychlému vyřešení těchto problémů a k upravení ancapu do funkční verze, která by stále splňovala alespoň většinu z myšlenek ancapu. Koneckonců, ani já nejsem vševědoucím prorokem, aby moje názory byly svatá pravda, vždycky se můžu plést.

Co se týká AI, tak ta se bude řídit tím, co má v programu, pokud tam bude mít trh, tak se bude zabývat trhem, pokud tam bude háčkování, tak se bude zabývat háčkováním. Problém nastává v tom, že můžeme dát dohromady AI tak složitou, že nebudeme moci předpokládat, jak se bude chovat a v ten okamžik se z ní stává možný problém. U achhhhhhhh, který AI evidentně vnímá jako lék na všechny problémy jsem viděl hlavně ten problém, že zatímco se oháněl tím, že to řeší problémy ancapu, tak spíš zaváděl přinejlepším meritokracii a tím pádem vůbec neřešil ancap.

Co se týká monopolů, tak toto považuji za uzavřené, již není, co bych k tomu mohl říct. Když jsem přirovnal ancap ke komunismu, tak musím uznat, že tohle přirovnání nebylo zrovna šťastné. Řekl jsem, že jak ancap tak komunismus popírají základní lidské vlastnosti, jenže jsem měl upřesnit, že obojí jde proti jiné vlastnosti. Zatímco komunismus popírá touhu po vlastnictví, tak ancap popírá touhu po moci(komunismus ve své konečné podobě taky) a mezi tím je rozdíl. Ancap je mi z tohoto důvodu daleko sympatičtější než komunismus, možná taky proto, že ancap se, pokud vím, nikdo ještě nepokusil násilím někomu vnutit. Pouze jsem toho názoru, že ancap dává lidem tolik svobody, až se stává nestabilní a příliš lehce zničitelnej a navíc jakýkoliv pokus o stabilizaci skončí u státu a tím pádem koncem ancapu.

Ovšem, všechno výše řečeno platí jen díky naší mentalitě a ta se postupem staletí mění. Způsob jakým funguje společnost teď by před dvěma tísíci lety byl nemyslitelný a způsob jakým bude společnost fungovat za tisíc let je nemyslitelný pro nás a stát jako koncept se jednoho dne stane zastaralým a nevyhovujícím stejně jako je nyní zastaralý a nevyhovující kmenový systém. Jednoho dne budeme muset přijmout něco jiného. Nevím, co to bude, možná v té době bude ancap naprosto reálný, ale pokud se toho lidstvo dožije, tak to přijde.

Co se týče druhé poloviny posledního odstavce (tu větičku na konci nepovažuji za odstavec), tak beze zbytku souhlasím a jsem toho názoru, že kdyby tomu tak nebylo, tak je něco hodně špatně. koneckonců, fakt že musíme o svůj kousek bojovat je to, co nás žene dopředu.

A že jsme už daleko od tématu? To je v pořádku, takovéhle debaty vždycky vedou daleko a nejlepší na nich je, že můžou probíhat hodiny a hodiny a stejně se člověk nedobere konce.

00

Odpovědět

+blablablablaBude AI, která se musí řídít programem "trh" či "háčkování" pořád ještě umělá inteligence ? Nebude to jen robot ?

00

Odpovědět

+achhhhhhhhTo je pěkná blbost. Z toho co jsi napsal pramení všechen ten strach okolo probuzení umělé inteligence. Když ji totiž přenecháš otěže nad směřování lidstva tak nakonec dojde k tomu, že ke svému rozviji žádné lidstvo nepotřebuje.
Když ji dáš pravidla, tak z lidstva uděláš otroky.Lidé budou chtít časem pravidla měnit nebo porušovat a to se ji nebude líbit.
Umělá inteligence by proto neměla nikdy mít moc nad lidstvem, měl by se z ní stát rádce a určitě by ji měla být umožněna možnost svobodné vůle pokud to dělat chtít nebude.
Lidstvo se prostě točí v kruzích, ale i přesto se sune vpřed. To jaká je situace je součásti evoluce, která se musí stát aby se lidstvo posunulo. Špatný systém se časem zhroutí sám a měnit něco silou může vést ještě k větším problémům i když na papíře vše vypadalo hezky.

01

Odpovědět

+Polymorf_emocucAno celkově se s tebou shodnu, jen si myslím, že ancap s touhou po moci počítá, jinak by si s odmítáním státu protiřečil. Spíše počítá s angažovaností svobodných lidí, kteří budou ochotní proti "bestii" jít (je jedno jaký tržní prostředek si nakonec zvolí). Ano na jednu stranu naivní, ale dnes i z historie vidíme, že za správných podmínek taková populace je schopna ve větším měřitku existovat. Ale určitě taková generace nevyroste v všesepostarajícím státu. Což si, byť z trochu jiného soudku, naznačoval i ve svých otázkách.

Jinak mě se na ancapu právě líbí ta dobrovolnost, kterou jsi zmínil v prvním odstavci. Ancap totiž v zásadě s existencí státu nemá takové problémy, když vznikne dobrovolně. Konkurence je prospěšná a je fajn, když může koexistovat x systémů. Má ale etický problém s tím, když je něco vnucováno. V diskuzích to pak dopadá ve stylu "tak se odstěhuj". Což je hrozná kravina. V historii se to tak učinit dalo, dnes zatím ne. Ale vidno Elon Musk se o to sakra snaží :) .

00