5 nejextrémnějších novorozenců v říši zvířatScience Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:4 116

Některá zvířata to nemají lehké od svého první dne na Zemi. Některá musí doslova povraždit jiná, aby se dostala na svět. Možná se vám mláďata doteď zdála roztomilá, ale po tomto videu nejspíš změníte názor…

Poznámky:
Mládě leguána utíká před hady je legendární video s komentářem Davida Attenborougha, která zachycuje neuvěřitelnou sílu pudu sebezáchovy leguána mořského, o kterém se mluví ve videu.
Pokud vás nezajímají jen zvířecí novorozenci, ale i ti lidští, koukněte na náš sesterský web Rodičov.cz.

Přepis titulků

Lidská mláďata jsou tak trochu trapáci. Nedokážeme utéct před predátory, nakrmit se, dokonce ani zvednout vlastní hlavu. Ale ne všichni novorozenci jsou úplně bezbranní. Koneckonců žijeme v proradném světě. Některá mláďata musí zajít až do extrému, aby přežila. Například bernešky bělolící, snáší vajíčka 120 metrů vysoko na hraně útesu, daleko od predátorů.

To je vysoko jako 36patrová budova. Ale pro ptáčata tam není nic k jídlu. Když jsou tedy několik dní stará, stále bez schopnosti létat, seskočí z útesu. Tisíce se jich kvůli tomu zraní nebo zabijí. Ale to nejlehčí, nejochmýřenější ptáče přežije, protože se snese dolů a přistane na měkkém bříšku. Mláďata leguána mořského to taky mají těžké.

Nemusí seskočit z útesu, musí jenom utéct houfu hladových hadů. Matky snesou vejce v podzemních norách, aby je ochránily, ale už u nich potom nezůstávají. Když se za čtyři měsíce mláďata vyklubou, galapážské užovky se už shromáždily k hostině. Mláďata mají dvě možnosti: Zůstat, kde jsou, a vyhladovět, nebo vzít nohy na ramena.

Hady přitahuje pohyb, takže ve chvíli, kdy leguáni vyrazí, hadi se pustí za nimi. Jenom ti nejrychlejší přežijí. Zatímco mláďata leguána musí běžet o život, morče uruguayské si musí pospíšit jinak. Mláďata mohou mít vlastní mláďata už měsíc po svém narození. To je, jako kdyby lidé rodili v 11 měsících věku.

A na rozdíl od jiných hlodavců se mláďata rodí s kožíšky, otevřenýma očima a dokážou chodit už první den. Jsou v podstatě takoví minidospělí. Znepokojivé, co? Jen si nechte vyprávět o lumčících. Jejich mláďata jsou extrémní predátoři od okamžiku, kdy se vyklubou. Dospělí jedinci se zmocní housenky a pod kůži jí nakladou přes 100 vajíček. Jakmile se vyklubou, larvy spořádají housenčiny vnitřní orgány, a jakmile je na pokraji smrti, larvy si prokousají cestu ven, zakuklí se a znovu se objeví jako plně dospělí jedinci.

Připraveni dát světu svá vlastní krvelačná mláďata. Když už je o tom řeč, žraloci píseční jedí své vlastní sourozence, ještě než se vůbec narodí.

Samice má totiž spoustu nápadníků a všichni oplodní její vajíčka v různých časech. Takže ta vajíčka, která jsou oplodněna brzy, se v děloze vyvinou dříve než ostatní. Jakmile jsou dost velká, sní své méně vyvinuté sourozence. A to jste si mysleli, že vaši sourozenci jsou otravní… Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

LOL, po dlouhe dobe jsem se prisel podivat na tyto stranky a vidim, ze upadek dal pokracuje.

Uz se nediskutuje a ta otravna konarka tu neni :-( skoda, docela bych si dal masove kulicky...

49