Nejextrémnější porody v říši zvířatScience Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:6 026

Matka vám možná vyprávěla o tom, že váš porod byl tím nejkrásnějším okamžikem v jejím životě, ale pravdou je, že to ukrutně bolí. Ale naše matky to nemají ani zdaleka tak hrozné jako některé nešťastnice v říši zvířat…

Přepis titulků

Představte si, že byste porodili 10kilové dítě. To je třikrát více než průměrná váha novorozence. Jauvajs! Ale pro ptáky kivi jsou obrovská ptáčata normální. Samičky snáší jedno vejce, které dosahuje až 20 % jejich tělesné váhy. Ale když se podíváte na další extrémní porody v říši zvířat, kiviové se můžou považovat za klikaře. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz Scinkové uťatí to s těhotenstvím taky nemají lehké.

Tito plazi většinou mají jedno až dvě děti najednou, což nezní tak hrozně, dokud si neuvědomíte, že dohromady tvoří třetinu tělesné váhy své matky. To je, jako kdyby člověk porodil sedmileté dítě. Ale miminko nemusí být velké, aby to s ním bylo náročné. Například dikobraz. Ostré bodliny ho chrání před predátory, ale maminka z nich až takovou radost nemá.

Mláďata dikobraza se nerodí holá jako většina hlodavců. Tahle děcka se rodí s bodlinami. Za normálních podmínek to pro mámu není problém, protože jsou bodliny při porodu jemné a pozvolna tvrdnou během několika následujících hodin. Ale komplikace můžou nastat, pokud jsou mláďata otočená špatným směrem, protože se jejich bodliny mohou zabodávat do porodního kanálu při cestě ven.

Když je řeč o porodních kanálech, hyena skvrnitá ho má zajímavý. Samičky mají genitálie falického tvaru. Vědecky se tomu říká „pseudopenis“ a ony tímto pseudopenisem rodí. Během porodu se navíc může roztrhnout. Není to jen bolestné, ale může to být smrtelné.

Při porodu zemře asi 15 % prvorodiček. Věřte nebo ne, pavouci stepníkovití to mají ještě horší. Víte, jak některá zvířata svým mláďatům předžvýkávají potravu? Stegodyphus lineatus to povýšil na zcela jinou úroveň. Hned poté, co snese váček s vajíčky, se matčiny tkáně začnou rozkládat. Jakmile se pavoučata vyklubou, matka vydáví své zkapalněné vnitřnosti a děti si dají do nosu. O devět dní později z ní vysají zbytky tekutin a postaví se na vlastní nohy a za sebou nechají jen prázdnou schránku.

Dík, mami! Porod není nebezpečný nebo nepříjemný jen pro matky. U některých zvířat to je drsné i pro mládě. Třeba takový tasmánský čert. Máma porodí až 50 čertíků najednou, každý z nich je velký asi jako hrozinka. Musí se vydrápat z matčina porodního kanálu přes její tělo až do jejího vaku, kde se schoulí na další čtyři měsíce.

Ale má to háček. Máma má ve vaku jen čtyři bradavky. Takže už od porodu čertíci doslova běží o život a jenom čtyři nejsilnější doběhnou do cíle. Tohle je teprve sourozenecká rivalita, co? Sečteno a podtrženo, jedno je jasné, lidé nejsou jediní, kdo to mají u porodu těžké.

Jakou bláznivou zajímavost víte o zvířatech vy? Podělte se v komentářích a děkujeme za zhlédnutí.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mám pocit, že čím viac mám vedomostí, tým väčšiu mám úzkosť z tejto planéty. Okrem toho konkurencia a kompetetívnosť na každom kroku

32

Odpovědět

Evoluce je holt celkem dost o kompetetívnosťi...

31

Odpovědět

+pav1No ja chcem veriť, že sme sa už vyvinuli za tento bod.
Vidím, že väčšina ľudí chce mať normálny pokojný život, ale nie sú na to ešte podmienky. Veľa z nás má empatiu, cit a používa sedliacky rozum.
Neviem teda, či je ľudí na Zemi fakt veľa alebo je zle nastavený systém alebo je dôvod niekde inde.
Možno to vidíš aj ty... tlak, stres, neistota a strach sa pomaly ale isto zvyšuje, aj vo vyvinutých krajinách, aspoň ja to tak vidím, vnímam. A prečo to tak je, keď väčšina ľudí chce mať proste iba kľud a s nikým nesúperiť ? Je to kvôli zle zvoleným politikom ? Korupcii ? Neodborným, nesprávne dosadeným ľuďom na najvyšších pozíciach ? Neviem, ale štve ma to

31

Odpovědět

+hm"Nase znalosti miri kupredu, ale nase duse zaostavaji".

20