Největší dinosauři všech dobScience Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:50
Počet zobrazení:4 969
Víte, který dinosaurus je držitelem titulu největšího dinosaura všech dob? Byl to snad tyranosaurus? Nebo brontosaurus? A jak velcí vůbec byli úplně první dinosauři? Pokud patříte do generace, pro které byli tito titáni v dětství tím prvním a posledním, určitě si toto video nenechte ujít.

 

Přepis titulků

Jak velcí byli dinosauři? Seznamte se s vůbec prvním dinosaurem. Ne. Tady dole. Eoraptor by vám sahal asi po kolena. Ve skutečnosti patřili dinosauři ze spodního triasu mezi špunty. A to včetně predátorů, jako byl nelítostný coelophysis o velikosti muly. Ale když vulkanické erupce vyhladily jejich konkurenty a uvedly nás do jurského období, vše se změnilo.

Na scénu rázem vtrhly nové druhy, třeba obrněný scelidosaurus. A s většími býložravci přicházeli i větší masožravci. Predátoři jako dilophosaurus měli až 6 metrů na délku. Ale nemohli se měřit s opravdovými obry té doby, prosauropody. Tito požírači listí nebyli o moc větší než žirafy. Uvnitř vypadali jako ptáci. A právě taková anatomie prosauropodům umožnila se vyvinout v největší dinosaury všech dob.

Podívejme se na ně podrobněji. Specializované plíce a vzdušné vaky jim umožnily pojmout více kyslíku a jejich kostry díky nim byly lehčí, kosti měli nakonec duté, bytelné, o struktuře včelí plástve. O miliony let evoluce později už poznáte rozdíl. Ptakopánví, jako triceratops a stegosaurus, tyto vzdušné vaky už neměli. A kvůli tomu většina z nich nebyla tak velká.

Triceratops a stegosaurus dorůstali až do délky 8 metrů, teropodi podobní ptákům, jako tyranosaurus, byli dvakrát tak velcí. Ale až sauropodi, jako brontosaurus, diplodocus a brachiosaurus, dosáhli ohromných rozměrů. Jako teropodi tito titáni dýchali vzdušnými vaky a měli lehké, duté kosti. Ale existoval ještě jiný důvod, proč v té době všechny přerostli: přežití.

Jejich velikost byla skvělou obranou proti predátorům. Největší z nich měl 26 metrů do délky, vážil 55 tun a víc a svým dlouhým krkem se natáhl až několik pater vysoko, což se hodilo ke sběru dostatku potravy. Koneckonců nevyrostete do takové výšky bez spousty energie. Brontosaurus takhle spořádal 45 kilogramů listí, stonků a větviček denně.

Ale nemohli plýtvat energií a pobíhat kolem, aby si udělali salát. Místo toho zaparkovali na jednom místě, kde setrvali hodiny, a se svými dlouhými krky se pásli odshora dolů, okousávali stromy jako obrovskou vařenou kukuřici. A čím víc tato zvířata posedávala a jedla, tím více rostla. O desítky milion let později na scénu vstupuje další dinosaurus podobný ptákům. Titanosaurus, největší dinosaurus v dějinách. Dreadnoughtus, Patagotitan a Argentinosaurus mohli mít přes 20 metrů do délky.

Ale jejich výška je samozřejmě nemohla zachránit před útokem asteroidů. A od jejich dob se jim už nic nevyrovnalo, alespoň tedy na souši. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Slečna má veľmi príjemný hlas, dobre sa to počúvalo

32

Odpovědět

Zachytil som niekde že tiaž zeme mohla byť v minulosti iná, čo umožnilo druhom rásť. A že koncentrácia kyslíku v atmosfére môže mať tiež vplyv na velkosť zvierat. Takže nejaká katastrofa v minulosti mohla ovplyvniť jeden stýchto faktorov a preto už nemáme obrovské zvieráta.

91