Je jíst lidi vlastně nezdravé?Science Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:51
Počet zobrazení:4 644
Kanibalismus je praktikou společností zavrhovanou. Když od toho ale odhlédneme, má pojídání lidského masa nějaké výhody, nebo je naopak objektivně škodlivé?

Přepis titulků

Věděli jste, že kanibalismus býval populárním lékem? Je to tak. V 17. století, dávno před ibuprofenem, Evropané požívali rozdrcené mumie na léčbu bolehlavu. A lidský tuk, krev a kosti byly používány k léčbě všeho od dny až po krvácení z nosu. Avšak kanibalismus dnes již není většinou praktikován a morálně není schvalován. Nechme společenské klima stranou. Existuje spousta dalších důvodů, proč byste neměli jíst lidi.

PROČ BYSTE NEMĚLI JÍST LIDI Zaprvé dnes již víme, že lidské maso je překvapivě nízkým zdrojem kalorií v porovnání s jinými druhy červeného masa. Podle jedné studie lidský sval obsahuje 1300 kalorií na kilogram. To je méně než hovězí. A zdaleka se nevyrovná medvědímu nebo kančímu masu. Mohlo by vás napadnout, že lidské burgery by tak mohly být skvělou nízkokalorickou alternativou.

Dokud si nevzpomenete, že jíte lidi nejspíš proto, že umíráte hlady, takže málo kalorií je opakem toho, co chcete. Navíc se to nevyplatí riskovat. Pokud můžete. Ukázalo se, že v sobě máme tak strašné nemoci, že 24hodinová otrava jídlem vedle nich vypadá jako rýmička. Pokud někoho sníte za syrova, riskujete, že chytíte jakékoli nemoci přenášené krví. Ale i když maso uvaříte, nemusí to dopadnout dobře.

Příkladem budiž lid Fore z Papuy Nové Guiney. Dříve tradičně pojídali tělo a mozek zemřelých členů rodiny. Ale to se přestalo praktikovat poté, co v 50. a 60. letech zemřely stovky lidí na jinak velmi vzácnou neurologickou poruchu. Tu chytili z nakažených lidských mozků. Mozková tkáň obsahovala priony, zabijácké špatně tvarované proteiny, které tvoří houbovité díry v mozku. Přežívají i bod varu, a pokud je sníte, jsou vysoce nakažlivé.

Co se týče práva, kanibalismus spadá do šedé zóny. Může se to zdát podivné, ale kanibalismus není v USA ani v Británii nelegální. Ale nejspíš jste provedli nějaký zločin, abyste se k tomu kusu masa dostali. Vykrádání hrobů, znesvěcení mrtvoly, vražda a možná i vše najednou? Jedinou výjimkou, která vás za mříže nedostane, je, když sníte sami sebe. Jo, to existuje.

Říká se tomu autokanibalismus. Nejběžnějším příkladem je dnes placentofágie, když žena po porodu sní svou placentu. Jde o to, že to má zvýšit energii a snížit riziko poporodní deprese, protože dojde ke stabilizaci hormonů. Ale věda stále tápe, jestli to je opravdu k něčemu. Nicméně došlo k obrodu této starodávné praktiky v západní kultuře. Kim Kardashian a Alicia Silverstone to prý udělaly.

A několik amerických firem vaši placentu namele na prach, abyste ji mohla brát jako jakýkoliv jiný vitaminový doplněk. Ale Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí varuje, že i toto je špatný nápad. Může totiž dojít k přenosu škodlivých bakterií z matky na dítě. Takže pokud prahnete po lidském mase, radši si dejte vepřové. Tak koneckonců chutnáme. Teda podle kanibalů.

Co chcete vědět o výživě? Dejte vědět v komentářích. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

a škvarky?

00

Odpovědět

Škoda práce vynaložené na video i překlad. Více než zavádějící informace o požívání lidského masa mě překvapilo, že tam hovoří o výživové hodnotě medvědího masa. A výživová hodnota takového netopýra by nebyla? Jíst člověka je jednoduše tabu a to nejen proto, že to škodí zdraví. V našich končinách to často škodilo zdraví kanibala - protože ho někdo za to zabil.

05

Odpovědět

Asi si nepochopil poznámku o medvědovi. Medvěd je zmíněn, protože má NEJVYŠŠÍ výživovou hodnotu (všežravec obvykle na podzim s 10+ cm vrstvou tuku).

Podobně třeba budeš měrnou tepelnou kapacitu porovnávat s vodou a v jiných oborech s jinými ethalony....

01

Odpovědět

"Nechme společenské klima stranou" a od poloviny ani né 4 minutového videa nám rvou do hlavy výklad práva.. nežrat mozek jako Hanibal a vše bude v pořádku..

21

Odpovědět

Kanibalismus by vyřešil zaráz jak světový hlad, tak přelidnění :D

103

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že placenta se vytvoří z tkáně plodu,
tak matky neprovádí samokanibalizmus, ale klasický kanibalizmus.

Dobrou chuť

21

Odpovědět

Tak na mimibazaru jsem už viděl fotky placenty na cibulce nebo na jiný způsob.
Takže se to bohužel dostalo i k nám...

43

Odpovědět

Ne, že by to nebylo zajímavé, třeba to kančí, ale stejně si myslím i vzhledem k tomu průseru s tím klipem, že má překladatelka trochu problém.

112

Odpovědět

Takže jediný problém (alespoň podle videa) je mozek. Proč to neřeknou rovnou.

25

Odpovědět

Není to jediný problém. Stejně tak lidé trpěli syfilis, či pravými neštovicemi. Ale tyto nemoci se podařilo zvládnout až v druhé polovině 20. století.

Jiná prionova nemoc BSE se objevila na přelomu tisíciletí, ale spotřebu hovězího to dlouhodobě nijak neovlivnilo...

13