Mount Rushmore je nejhorší monumentAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:149
Počet zobrazení:8 344

Mount Rushmore je velice známým monumentem, kam se sjíždějí turisté z celých Spojených států i z celého světa. Ale tento pomník není tak skvělý, jak se zdá. Vlastně nebyl nikdy dokončen a jeho historie je temná.

Pokud máte rádi videa, která pro vás překládáme na VideaČesky, dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa v kategorii Zájmové weby. Díky za vaši přízeň!

Přepis titulků

ADAM VŠECHNO POKAZÍ Mount Rushmore miluju. Ty dějiny, ta majestátnost, ta nezamrzající pítka na vodu. Je to největší americký monument. Nesouhlasím. Mount Rushmore je nejdivnější monument, ne největší. Je překvapivě malý.

Hlavy mají na výšku jen 18 metrů, což je desetina Washingtonova monumentu. Nikdy nebyl dokončen. Kameny na úpatí jsou odpadem, který nikdo neodstranil. Ale nejdůležitější je, že dějiny Mount Rushmore jsou opravdu podivné. Jo, vždy mě zajímalo, proč jsme vytesali hlavy prezidentů do skály. Proč to udělali? Tento národní monument měl být národní pastí na turisty.

Ve 20. letech se skupina dakotských historiků snažila přijít na to, jak do státu přilákat turisty. Jak nalákat lidi k našim nudným skalám? Vytesáme do nich legendy Divokého západu. Kovbojské skály... Kovbojské skály. Kovbojské skály! Kovbojské skály! Kovbojské skály! No super...

Bohužel pro ně, najatý sochař Gutzon Borglum... Drsné jméno. měl jinou vizi. Kašlete na tu pitomost s Divokým západem. Do vaší hory vytesám prezidenty. Vznešený projekt, který učiní nesmrtelného mě, Gutzona Borgluma. Dobře, pak tam vytesal naše největší prezidenty. Washington byl první prezident, Jefferson sepsal Deklaraci nezávislosti, Lincoln ukončil otroctví a Roosevelt...

miloval lov? A byl přítelem sochaře. Teddy, ty jsi ten nejlepší. Zvěčním tvou tvář ve skále. Páni, jsi mnou posedlý. To je důvod, proč tam je? - Lidem to nevadilo? - To bylo úplně jedno. Borglum byl velmi umíněný to dělat po svém.

Jeho původní plán byl až příliš ambiciózní. Vytesám hlavy, pak celá těla a poté v hlavách vytesám obří archiv. Budou tam uchovávat Ústavu i Deklaraci nezávislosti. Chtěl umístit ústavu do hory v Jižní Dakotě? Já ji miluju, ale podle mě je to šílenost. Borglum byl tak posedlý, že i Kongres hrozil, že mu stopne rozpočet. Nebudu financovat tvůj vysněný projekt.

Drž se sochařství, nebo ti to zaříznu, Borglume. Dokončil jen hlavy, protože v roce 1941 zemřel. Ale no tak! Protože sochař byl mrtvý a projektu docházely peníze, dělníci se rozhodli s tím seknout. Hlavy jsou hotové a Borglum je mrtvý, takže my jdeme spát. Takže sochař byl maniak, jeho jméno znělo jak nějaká švédská slovní hříčka, a monument nikdy nedokončili.

To není zlé. Byl postaven na území ukradeném domorodým Američanům. To je zlé. V roce 1868 USA podepsalo dohodu, podle které toto území patřilo národu Siouxů. Už jsme vám sebrali dost, toto území je vaše, my se budeme držet dál. Ale o 6 let později se vše změnilo, když zde generál Custer objevil zlato. Cože tu je?

Kolik? Promiňte, nemůžete si ji vzít. Custer jim to nandal. V roce 1980 Nejvyšší soud rozhodl, že zabrání této země bylo neústavní. Nařídil federální kompenzaci v hodnotě 1 miliardy dolarů. Problémem je, že Siouxové peníze nechtějí. Dodnes jsou peníze uloženy ve státní pokladně. Moment, proč si ty peníze nevezmete?

Nebylo to o penězích. Chceme zpět naši zemi. Zamysli se, naše vláda porušila dohodu, zabrala území indiánům a poté tam vytesala obličeje našich vůdců. To je taková urážka. A k čemu? Aby turisté viděli zvětšené hlavy z našich peněz? Nikdy jsem si nemyslela, že to řeknu, Severní Dakota měla pravdu. Mount Rushmore je na prd.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když reaguje na jméno toho sochaře, tak "Bad name" není "Drsné jméno", i když se to tak dá taky přeložit. Ale vzhledem ke kontextu v další minutě a když na konci naráží že j to jak divná říkanka, tak to opravdu myslela jen "špatné jméno".

00

Odpovědět

Nikdy to nebylo o penězích. Ale kasina a území bez daní nám nevadí.

69

Odpovědět

No a co jim asi tak zbývalo? Potřebovali si vydělat a tu miliardu si vzít nechtěli, takže se rozhodli vydělat si a zároveň se pomstít američanům závislostí na hazardu. ;D

111

Odpovědět

It's a New Day... yes it is

00

Odpovědět

Nejsem si jistý, komu takovýto historický revizionismus a poslední dobou stále omílaná white guilt pomůže. Indiánům určitě ne. Nakonec i The Washington Monument byl postaven otroky, takže je taky fuj, že... Jinde se zase odstraňují sochy generálů a v UK někteří zase usilují o odstranění sochy Francise Cricka (struktura DNA, centrální dogma), protože byl tak trochu rasista a stoupenec eugeniky.

Jestli chtějí mít na západě svou historii naprosto vykleštěnou, očištěnou o cokoli, co neodpovídá dnešním standardům, docela je v tom lituji.

Jinak vzpomenu na Dakota Access Pipeline protests, kde parta indiánů a o něco více hipíků protestovalo proti ropovodu, který měl vést údajně přes jejich území. Nakonec se ukázalo, že to jejich území ani nebylo, ale aktivisté hrdině zkurvili projekt za miliardy, protože indiáni jsou skvělé nedotknutelné PR, přes které žádný příčetný politik nepůjde.
Nutné taky připomenout, že indiáni jsou v rezervacích vlastními pány, mají vlastní samosprávu, vlastní policii, k cizincům jsou často velmi nevraživí, podíl kriminality, alkoholismu a drogově závislých je vysoký, úroveň vzdělání nízká (za to asi taky může generál Castro). Některé kmeny dostaly daňovou výjimku na provoz kasín, přičemž směle vykořisťují vlastní členy kmenů, protože se elita o zisky nedělí (zřejmě nejsou taková romantická altruistická pospolitost, jak je někteří vykreslují - že by za to mohl taky Castro?).
A nakonec - v době osadnictví byli indiáni opravdu divoši. Neměli nejmenší zdání o nějakých majetkových právech, žádnou půdu nevlastnili, velmi ochotně všechno směnili za chlast a zbraně, kmenová společnost jako taková je primitivní uspořádání faktických otroků kolem osoby náčelníka. A jejich populaci z větší části zlikvidovali zavlečené choroby, nikoli osadníci. Jejich spojenectví s Francouzy během válek s Anglií jim taky zrovna nepomohlo.

Není radno se na vše dívat jen černobíle a promítat si dnešní způsoby uvažování a morálky do minulosti. Žádná romantika se nekoná a ani jedna strana není bez viny, bez podrazů a bez krve na rukou.

3112

Odpovědět

Mně se zdá, že si to černobíle vykládáš ty. Ty čísla o kriminalitě a alkoholismu jsou sice pěkný, ale fakt je ten, že indiáni, černoši a další kteří otročili pro bílého muže jsou tam kde jsou nikoliv proto, že by je tak bavilo utápět se v chlastu, ale proto, že byli uvrženi neprávem na okraj společnosti, bylo s nima zacházeno jako s póvlem a pak jim někdo řekl "ok, teď máte stejná práva a příležitosti jako ostatní", jenže v té době už jim dávno ujel vlak. Za tohle prostě může bílý muž. I kdyby na to prostě neměli IQ aby se někam vyhrabali, mohli si klidně žít v lese a dělat si co chcou, kdežto teď pořád otročí pro bílého muže v jeho fabrikách za pakatel.

2623

Odpovědět

+Autodrž konečne p**u... melieš stále dookola to isté v každom druhom príspevku, ako nejaký veľmi rozjebaný bot... Najdi si konečne prácu a zdrž sa komentára...

511

Odpovědět

+ehmje levicak, najskor neomarxista, student alebo absolvent humanytnich vied, takze ano je ako bot, nerozmysla, len opakuje coho naucili, dookola

89

Odpovědět

+AutoJak dlouho je platná výmluva na perzekuci v minulosti? Generaci, dvě... deset? To už dávno není o tom, co jim udělal zlý bílý muž, ale spíš o tom, co si dělají sami sobě tím, že lpí na své zjevně kontraproduktivní mentalitě. A dělat z nich neustále oběti jim vážně nepomůže v žádnéme ohledu.

84

Odpovědět

+misantropusTa perzekuce trvá dodnes. Kdy byli původním kmenům vrácena pohřebiště nebo jejich posvátná místa?

01

Odpovědět

Co to znamená že byli divoši? Uveď prosím nějaký příklad.

13

Odpovědět

Mě se nejvíce líbí, jak furt někdo lituje indiány a hurr durr white man evulllll >:-( Měli by si lidi uvědomit, že indiáni defacto prohráli válku, a co se dějin týče, zacházelo se s nimi jako s každým jiným poraženým, jemuž někdo obsadil území. To až dnes se jim dělají různé reparace, a místo toho, aby byli rádi, tak furt melou a sjw s nima, jaká to je hruza, a jak by se všichni běloši měli stydět a hanba nám za to, co se dělo před 400 lety a bylo naprosto normální.

1230

Odpovědět

Problém přístupu Američanů k indiánům nespočíval ani tak ve válkách, které často probíhaly způsobem, že americká armáda heroicky zaútočila na indiánskou vesnici a v ní postřílela ženy, děti i starce, zatímco bojovníci kmene byli úplně jinde (v tomto ohledu vynikal podplukovník Custer z videa, který jako správný psychopat zabíjel indiánské ženy a dětí jako jakýsi "poddruh", kterým děsně pohrdal, ale zároveň s tím poddruhem strašně rád prcal). Ten problém začal už v době osídlení Severní Ameriky v 16. století evropskými kolonizátory, často náboženskými fanatiky, a skončil až začátkem 20. století, kdy umřel Geronimo, který s hrstkou Apačů už spíše symbolicky rebeloval po útěku z rezervace. Až když natáhl bačkory v podstatě jen ojedinělý, ale úspěšný rebel Geronimo, Američané po staletí genocid začali cítit jakousi nostalgii po starém západu a indiánech. Současný pohled na tento aspekt historie USA je ale nový, ještě v 60. letech drtivá většina (výjimky existovaly) hollywoodských westernů vykreslovala indiány jako opice bez duše, které vraždily nebohé blondýny. A nějaká historická sebekritika se moc nenosila.

Abych to zkrátil - což se mi zase nepovedlo. Evropští kolonizátoři a posléze Američané odsouvali indiány z východního pobřeží stále dál na západ, a podepisovali a vzápětí porušovali s jednotlivými kmeny (nic jako indiáni neexistovalo, každý kmen byl jiný) tolik smluv, kdy jim v rámci míru přenechali nová území za jejich předchozí, a ty si posléze vyvražděním části kmene stejně přisvojili a zbytek přeživších nahnali pod pohrůžkou vyhlazení do čtvercové rezervace, kde nebylo už absolutně nic, že pocit příkoří v současných potomcích indiánů není ani tak z prohraných válek, jako spíše z permanentního znásilňování a podvádění od americké vlády. Mimochodem, píšeš ironicky "hanba nám bělochům". Mě za toto hanba není ani trochu, protože přístup k indiánům nebyl ani tak problém bělochů, byla a je to hanba ryze Američanů jako národa, protože indiánské kmeny často utíkaly před vyhlazením od americké armády do Kanady. Nevím tedy, proč bych se měl já nebo kdokoliv jiný ztotožňovat s hanbou Američanů, se kterou nemáme nic společného.

Zajímavost k videu. Custer spolu se všemi vojáky pod jeho velením nakonec děsně "hrdinsky" padl v nejslavnější indiánsko-americké bitvě u Little Bighorn, výhradně díky jeho neschopnému velení, kdy zaútočil na další indiánskou vesnici, ale tentokrát se z ní vyrojilo tisíce bojovníků na koních, s čímž nepočítal, protože se mu nejčastěji postavily ženy s dětmi v náručích. Američany pak tato porážka doslova šokovala a kolem Custera se vytvořila legenda, která je kompletně vymyšlená.

522

Odpovědět

+ZeckAspoň nepiš hovna a něco si nastuduj. V 16. století právě indiáni útočili na bělochy a sami porušovali smlouvy o příměří. V tu dobu se zakotvila nenávist vůči indiánům.

04

Odpovědět

+nevimjmeno2Americký svátek díkuvzdání a jeho původ ti předpokládám nic neříká? Zvláštní, myslel jsem, že to máš nastudovaný, ty zakotvenosti nenávisti. Vzájemné útočení se v počátcích kolonizace samozřejmě také vyskytovalo, často vznikalo z ryzího nepochopení z důvodu odlišných kultur, jak od kolonizátorů na smrt vyděšených z neznámých indiánů, tak od indiánů na smrt vyděšených z pro ně neznámých podivných vetřelců, kteří se jim začali usazovat na pobřeží. Paradoxem je, že když už se nějaký vlídnější kmen slitoval nad neschopnými prvními kolonizátory, kteří se uměli parádně modlit, ale vypěstovat v nové zemi neuměli nic, a pomohl jim přežít např. krutou zimu, protože postupně umírali hlady a na nemoci, naprosto neschopní se o sebe postarat, kolonizátoři jim byli vděční a hrozně je respektovali, dokud nenabrali síly a nesplatili jim to... Ale my víme čím.

Faktem je, že první osadníci byli natolik slabí, málo početní a znalostmi vybavení, že kdyby indiánské kmeny z osídlených oblastí chtěly, nikdo z nich nepřežil déle než pár měsíců. A to by je ani nemusely vysloveně vyvraždit, stačilo by nedělat vůbec nic.

30

Odpovědět

+ZeckJá nikdy nezpochybnil roli Amerického obyvatelstva (či spíše Americké vlády), ani jsem neřekl, že se jednalo o fér bitvy. Lidé opilí mocí páchají nechutná zvěrstva, o tom žádná. Nicméně! Nicméně, stále se v podstatě jednalo o vítěze a poražené a v tomto ohledu se nejednalo o nic bezprecedentního. Jak tvrdíš, indiáni se neseskupovali, jednali značně individuálně a kvůli tomu do určité míry byli o to více oslabeni (přecejen páchali násilí i jeden na druhém, kdy kmeny bojovaly na straně té země, která jim nabídla více). Samotné kmeny byly taky dosti brutální a násilné (přecejen jsou to lidé). Tvrdit o nich či považovat je pouze za "moudré muže a ženy žijící v harmonii s přírodou a míru", taková romantická představa o lidech, kteří by nebyli schopni ublížit mouše, to taky není to pravé ořechové. Kdyby oni byli na straně vítězů, mohlo to vypadat dosti obdobně.

Dále hovoříš o smlouvách a roli Americké vlády. Ano, nebyla fér, nebyla poctivá, ale zaprvé na ni byl vyvíjen tlak z neustálého přílivu nových usedlíků a tudíž potřeba novýc ploch (které okupovali poražení indiáni) a zadruhé se jednalo o symptom filozofie doby, kdy byla bílá rasa považovna za nadřazenou (tímto ho neospravedlňuji, ale pro spoustu lidí to byl vědecký fakt, jako že Země je kulatá, a tím pádem se ani neobtěžovali jej jakkoliv diskreditovat).

Glorifikace většiny nebo spousty generálů té doby je samozřejmě do značné míry naprosto hloupá - jednalo se o vycvičené muže a vojáky s technologií na urovni, o které se mohlo indiánům bez tréninku ve strategii a vedení bitvy jen zdát.

Mluvit o hanbě Američanů je také naprostý nesmysl. Malej 5 letej Robin z Wisconsinu neměl absolutně žádné přičinění na tom, že jeho babička měla doma dva otroky. Stejně tak malá Sára nemůže za to, že její praděda zabíjel indiány a znásilnoval indianky. A stejně tak nikdo po každém Fritzkovi z Bavorska a Hildě z Rakouska nechce na potkání 10 euro za to, že jim za druhé světové nacisti rozstříleli stodolu.

00

Odpovědět

Proč si ti indiání nevezmou peníze, nenakoupí za ně výbušniny a pak ty ksichty neodpálí? x)

42

Odpovědět

nejsem si tím sice 100% jistá, ale možná pro to, že ať je to jak chce s historií, stále je to turistická atrakce a d se na ní vydělat.

20

Odpovědět

Custerfluck je přesmyčkou sprostého slova, tak jsem doufal, že toho nějak využijete. No nic, třeba na něco ještě přijdete.

160

Odpovědět

Asi moje momentálně nejoblíbenější série :)

511