Mravenci urvou kudlance hlavuBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:35
Počet zobrazení:2 534
Kudlanka je větší a nebezpečnější. Ale mravenců je víc.

Přepis titulků

Mravenci na cestě za novým domovem neberou zajatce. Ale i neškodně vypadající hmyz může být překvapivě nebezpečný. Mnohonožku zabijí poměrně rychle, ale citlivá tykadla mravenčích vojáků okamžitě odhalí, že je jedovatá. Tato zpráva se brzy roznese k ostatním. A ti přesně ví, co mají dělat. nasbírají kusy hlíny a problém zahrabou. Mnohonožka už je neohrožuje a mravenci mohou pokračovat v cestě.

Ale na předvoj čekají další nebezpečí. Kudlanka nábožná chytá nicnetušící mravence. Vypadá to, že má navrch, ale umírající mravenci vysílají svou poslední zprávu. V reakci na tento feromon se dostaví posily. Kudlanka je vražedný predátor, ale mravenci přesně ví, s kým mají tu čest.

Jeden voják popadne kudlančiny kusadla, aby jim už nemohla ubližovat. Další mravenci se na kudlanku nahrnou a s chirurgickou přesností ji zmasakrují. Osud kudlanky nábožné je zpečetěn dekapitací. Vajíčka a larvy dorazí do nového mraveniště. Zde jsou v bezpečí. Miliony vzájemně propletených mravenců vytváří neproniknutelnou bariéru.

Jen zvenčí je možné udělat si představu o ohromnosti celé této stavby. Doslova miliony jednotlivců vytváří nervovou síť, která komunikuje pomocí feromonů. Když si mravenci předávají informace, v podstatě se chovají jako mozkové buňky. Pomocí milionů spojení dospějí k rozhodnutí, které bude prospěšné pro celou kolonii. Jako lidské mozkové buňky nejsou jednotliví mravenci inteligentní, ale jejich spojení vytváří jednu mysl, mravenčí supermozek.

Hluboko uvnitř nalezneme královnu. Ta má za úkol vytvářet nové členy kolonie. Klade dva miliony vajíček měsíčně. Je to stroj na vajíčka, kterému rozkazují všichni mravenci, kteří tvoří společnou inteligenci. Mravenci vytváří odlišný typ inteligence. Mozek, který existuje mimo jakékoliv jednotlivé tělo. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

This is an exceptional repository of knowledge! A delightful sensation is produced when it is applied to the eyes. It would be greatly appreciated if you could inform me whether or not there is a method to receive notifications when a new post is published. papa's freezeria

00

Odpovědět

Rád jsem si vzpomněl na mravenčí trilogii od Bernarda Werbera. Skvělý čtení :)

60