Velké krabí stěhováníBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:5 967
Možná víte, že krabi poustevníci během svého života vystřídají mnoho různých domečků, většinou opuštěných mušlí. Tušili jste ale, že když dojde na stěhování, vypadá to u krabů jako na bleším trhu?

Přepis titulků

Krabi poustevníci využívají opuštěné mušle jako mobilní domy. Jak krab roste, je mu mušle stále těsnější a těsnější. Takže se nakonec krab musí přestěhovat do větší. Vhodných prázdných mušlí ale není zrovna přebytek. A tato mušle je pro tohoto kraba až příliš prostorná. Ale místo toho, aby pokračoval v hledání, se tento malý krab rozhodl čekat. Další krabi, kteří by také chtěli větší domeček, se brzy shromáždí, kdykoliv na pobřeží vyplave mušle.

Bohužel i pro ně je tato nová mušle příliš velká. I přesto se tito krabi začnou vzájemně poměřovat. A pak udělají něco skutečně výjimečného. Seřadí se podle velikosti do fronty. Největší na začátek, nejmenší na konec. Seřazují se za jediným účelem, výměnou majetku. Ale nikdo z nich nemůže začít, protože řetězec zatím není kompletní.

Všichni čekají, než přijde příhodně velký krab. Je to tu. Poslední krab na scéně se prodere na začátek fronty. A řetězec se zprvu rozpadne. Zatímco se znovu formuje, přichází i malý krabík. A postaví se na konec fronty. Po důkladné kontrole jde velký krab na věc.

Tím se spustí řetězová reakce. Každý krab se rychle přesune do mušle, kterou opustil krab ve frontě před ním. Zrovna když se nejmenší krab pokouší přestěhovat do nového domova, objeví se nový adept na mušli. Zůstat bez mušle je rozsudek smrti. Nahý krab se brzy uvaří na prudkém tropickém slunci. Ale i po tom všem stěhování zůstala jedna prázdná mušle.

Bohužel není větší než původní mušle tohoto kraba. A co hůř, je v ní díra. Ale i špatná mušle je lepší, než zůstat bez domova. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to hnus, ale je to zajímavý.

10

Odpovědět

Máte sklep? A mohla bych ho vidět?

70

Odpovědět

Blesk

50

Odpovědět

na videu je bracha

40

Odpovědět

"Půl roku trvala organizace - a rok rekonvalescence!"

50