Ptáci staří 44 milionů letBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:5 266
Který druh ptáků na Zemi žije už přes 44 milionů let? Picathartes, roztomilý ptáček, který si svou družku drží po celý život. Společně se podílejí na vedení domácnosti, ale není to tak idylické, jak se může zdát.

Přepis titulků

Tohle je domov jednoho lesního stvoření, které zde v Kongu žije už 44 milionů let. Picathartes. Tito ptáci jsou partnery na celý život a samec svazek stvrzuje tak, že se před samičkou předvádí. Staví si hnízdo z bláta na spodní straně převislého balvanu, kde bude chráněno před deštěm. Samička se ujímá vedení.

Samečkovi to moc nejde. Dobrý bože. Naštěstí to dokáže napravit ona. Teď už stačí byteček jen dovybavit. On se taky činí, ale stále mu to moc nejde. Nakonec je samička s výsledkem spokojená. A právě včas. Může to vypadat, jako že ho vyhnala do deště, ale ve skutečnosti tvoří skvělý tým.

Střídají se v sezení na vejcích. 12 hodin práce, 12 hodin volna. Následující tři týdny. V pravý čas se objeví hladové krky a teď samec prokáže, zda je toho hoden. Žížaly jsou pro začátek dobré a jde mu to. Ale ptáčata jsou nenasytná. Naštěstí jsou na jídelním lístku i další chody.

Možná mu nejde stavění hnízda, ale to právě odčinil. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud by to někoho zpětně zajímalo, český název pro tohoto ptáčka se mi podařilo dohledat bohužel až teď, je to vranule bělokrká (Picathartes gymnocephalus) :).

50

Odpovědět

"Který druh ptáků na Zemi žije už přes 44 milionů let?" - Druh? Žádný.

14