Útok zabijácké houbyBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:5 989
Džungle je plná nebezpečí, které tam nečeká jenom na lidského návštěvníka, ale i na své běžné obyvatele. Ukázka z legendární Zázračné planety.

Přepis titulků

Kupodivu 80 % veškerého hmyzu žije v džunglích. Jen málokdo je tak úspěšný jako mravenci. Na jediném hektaru se může nacházet 8 milionů jednotlivců. Ale mravencům v džungli vše do karet nehraje. Mravenci Paraponera clavata vykazují znepokojivé příznaky. Výtrusy parazitické houby housenice se dostaly do jejich těla a jejich mysli. Nakažený mozek nutí mravence jít vzhůru.

Poté v totální dezorientaci uchopí stonek svými kusadly. Když nakaženého najdou dělníci, rychle ho přenesou a vyhodí daleko od kolonie. Zdá se to extrémní, ale toto je důvod, proč se to děje. Vypadá to jako ze sci-fi, rodící se tělo housenice vyráží z mravencovy hlavy. Může růst až tři týdny, a když růst dokončí, smrtící výtrusy vystřelí z vrcholku.

Poté bude jakýkoliv mravenec v okolí ve vážném ohrožení života. Tato houba je tak nepřátelská, že dokáže vyhubit celé mravenčí kolonie. A oběťmi tohoto zabijáka nejsou jen mravenci. Existují vskutku tisíce různých druhů housenice a je pozoruhodné, že se každý specializuje pouze na jeden druh. Ale tyto útoky mají pozitivní dopad na diverzitu v džungli, protože paraziti jako tito zabraňují tomu, aby jedna skupina zvířat měla navrch. Čím početnější druh, tím spíš bude napaden nepřítelem, houbou housenicí.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nevím o nikom jiném, kdo by mi umožnil poznat svět přírody tak jako David Attenborough (myslím tím svět, který je mi natolik vzdálený abych ho mohl poznat osobně). Díky.

00

Odpovědět

Nebylo to tu již přeloženo?

00

Odpovědět

Upřímně je na VČ tolik videí, že se nikdy nedá zcela vyloučit, že náhodou nepřeložíme něco, co už zde přeloženo bylo (náš interní systém nás varuje jen před opakujícími se URL adresami; pokud je video nahráno znovu na jiné adrese, nezjistíme to). Možná šlo ale o toto video: Vražedné houby z pralesa.

30

Odpovědět

+ElTigreAno, to je ono!

00

Odpovědět

Hmmm, udržujou diverzitu v ekosystému.
By to chtělo něco na Čínany!

58

Odpovědět

Za tento komentář Tě nahlásíme na policii za šíření nenávisti! Nemysli se, že ses schoval, Tvoji IP adresu snadno zjistíme a dohledáme si Tě.
Máš možnost tento komentář smazat a veřejně se omluvit.

04

Odpovědět

+PirátkoNo a ještě musíš dokázat, že se někdo určitý v daném okamžiku skutečně nacházel za daným počítačem se zjištěnou IP adresou.

Tvrzení je to Pepův počítač lze snadno vyvrátit tvrzením na Pepův počítač se může přihlásit i Miluna, takže obviněným může být Miluna i Pepa, ale stal se pouze jeden zločin, takže nemůžou být dva obvinění.

00

Odpovědět

Dokumenty Davida Attenborougha budou těžko někdy překonány. Díky, mistře, za všechny z nich! Musel prožít (a ještě prožívá) úžasný život.

50