Úžasná lovecká strategie kosatekBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:5 067
Jste tuleň a zevlíte si na obrovské kře. A najednou se objeví tlupa kosatek, která se vás pomocí vychytralých taktik snaží sežrat. Jak to dopadne?

Přepis titulků

Rozdělí se a vykukují nad hladinu. Prohledávají tak ledy. Když zahlédnou tuleně, zavolají zvědi na zbytek rodiny. Ale jestli chtějí chytit tuleně, který odpočívá na velkém kusu ledu, budou muset změnit svou strategii. Použijí k tomu podpovrchovou vlnu. Ta rozláme led na menší kusy.

Ale tuleň má pořád menší vor. A vypadá to, že je chráněn před případnými vlnami. Matka rodu má však plán. Díky vzájemné spolupráci posunou tuleňovu plošinu na otevřenou vodu. Matka rodu nyní vyzkouší další taktiku, která předejde případným zraněním. Bude dělat bubliny.

Ty unaveného tuleně dezorientují. A velryby se připraví ke smrtící ráně. Jen asi 100 kosatek na světě loví pomocí této techniky. Je to geniální řešení toho, jak si najít kořist v tomto nejextrémnějším ledovém biotopu na světě. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak cikáni...

01

Odpovědět

Koukám, že překladatel nerozlišuje mezi strategií a taktikou...

05

Odpovědět

Přijde mi, že koukáš špatně. V titulku je správně uvedena strategie (jako celkové pojetí lovu), v popisu videa se pak mluví o různých kosatkami použitých taktikách (jako konkrétních úkonech v rámci dané strategie).

60

Odpovědět

Nechápu, proč neukážou finální fazi. Že by to snad nějakou přecitlivělou sněhovou vločku rozrušilo?

410

Odpovědět

1. Když byla moje dcera malá, rádi jsme se dívali na dokumenty o přírodě. Už byla dost velká na to, aby pochopila, jak to v přírodě chodí s jídlem, ale nebylo bezpodmínečně nutné, aby ve svém věku přímo viděla, jak predátor cupuje svoji oběť na kusy. Takže jsem rád, že to mnohdy tvůrci jen takto naznačili.

2. Tento konkrétní dokument je o geniální lovecké strategii. Ta tam byla ukázána v plné parádě a je jasné, že vedla k úspěchu. K čemu tak nutně potřebuješ vidět finální fázi? Ta v rámci toho, o čem je tohle video, není vůbec důležitá.

3. Navážíš se do sněhových vloček, ale v čem jsou horší než někdo, kdo chce pro svoji zábavu vidět, jak jedno zvíře cupuje druhé?

201

Odpovědět

By mě zajímalo, jak přišly na tu podpovrchovou vlnu?

50

Odpovědět

Chudák tuleň :(

34

Odpovědět

To je relativní a záleží na úhlu pohledu. Špatně pro tuleně, dobře pro kosatky ;)

40

Odpovědět

+BurgPřipomíná mi to naše nepřízpusobivé občany, kdy jsou taky frajeři v přesile 😃

00