BC-304 Daedalus z Hvězdné bránySpacedock

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:125
Počet zobrazení:7 934

Kanál Spacedock je projekt sci-fi nadšenců, kteří se ve svých videích věnují technickým specifikacím a různým podrobnostem o oblíbených fiktivních plavidlech ze známých filmů a seriálů. Dnes se podíváme na bitevní křižník BC-304 Daedalus, známý ze seriálu Hvězdná brána.

Poznámky:
Tau'ri – název lidské rasy užívaný mimozemskými civilizacemi
Asgard – technicky mimořádně vyspělá rasa lidských spojenců
Goa'uld – rasa úhlavních nepřátel lidí
Ori – skupina povznesených bytostí, usilujících o své uctívání lidmi
F-302 – dvoumístný vesmírný bojový letoun, vytvořený lidmi
VLS – Vertical Launching System neboli systém pro vertikální odpalování raket
ZPM – Zero Point Module neboli modul nulového bodu, silný generátor energie
Expedice Destiny – klíčová událost pro sérii Hvězdná brána: Hluboký vesmír

Přepis titulků

"Sesterská loď Promethea. Nevěděl jsem, že ji už dokončili." - Doktor Rodney McKay Bitevní křižník třídy BC-304 Daedalus je hlavní válečnou lodí flotily Tau'ri a jednou z nejpokročilejších technologických položek, dostupných pozemskému velení. Ač bylo plavidlo navrženo Tau'ri, zahrnuje celou řadu mimozemských technologií, získaných od spojenců i nepřátel. Tato hybridizace zajišťuje třídě Daedalus působivou úroveň přizpůsobivosti a umožňuje Tau'ri napadat i plavidla, která by dříve byla nezdolatelná.

BC-304 představuje přímé vylepšení designu svého předchůdce, třídy BC-303 Prometheus. Zatímco do 303 byly některé mimozemské prvky zapracovány až po jejím dokončení, 304 byla vybudována k integraci těchto komponent do své základní konstrukce, což umožnilo použití efektivnějšího, přizpůsobitelného designu. Mezi těmito komponenty je extrémně výkonný asgardský generátor štítu, několik asgardských transportérů hmoty, přepracovaná platforma s goa'uldskými kruhy a superpokročilý mezigalaktický hyperpohon.

Při 225 metrech délky a 95 metrech šířky umožňuje širší kostra třídy Daedalus využití při mezihvězdné přepravě. Jeho dvě velké přistávací plochy umožňují obsluhu letky šestnácti F-302. 304 udržuje provozní posádku o 200 členech, avšak v nouzových situacích může být pilotována jen ve čtyřech lidech. Zařízení pro posádku jsou četná, zahrnují pohodlné ubikace, jídelny a ošetřovny, loď ale nemůže pojmout větší množství pasažérů nad limit posádky, protože systémy podpory života jsou kalibrovány mírně přes 200 pasažérů, čímž se zachovává energie pro lodní bojové systémy.

V dobách svého zprovoznění byl Daedalus vyzbrojen 32 elektromagnetickými děly a 16 raketomety VLS, kompatibilními s taktickými střelami MARK 3 a MARK 8 a stejně tak s obávanou naquadriovou hlavicí třídy MARK 9 Gatebuster. Po dvou letech služby obdržel Daedalus novou výbavu a byl vyzbrojen čtyřmi asgardskými plazmovými kanóny, jedněmi z nejimpozantnějších energetických zbraní vůbec, známými svou schopností zničit dokonce i mateřskou loď Oriů několika málo zásahy.

Daedalus lze rozšířit o další panel na spodní části trupu, který plavidlu umožňuje nést strategickou zbrojní platformu třídy Horizont, modul pro pozemní útok se šesti hlavicemi Gatebuster. Jedno plavidlo třídy Daedalus, USAF Odyssey, sloužilo jako vlajková loď flotily Tau'ri a jako taková byla loď často vybavena novými pokročilými technologiemi jako první.

Ke konci tažení Oriů byla Odyssey vybavena alteránským maskovacím zařízením, ZPM a asgardským počítačovým jádrem, naplněným řadou cenných dat a poskytujícím neuvěřitelné výpočetní výkony. V počátcích expedice Destiny disponovalo světové velení šesti loděmi třídy Daedalus. Čtyři byly řízeny USA, jedna Ruskou federací a jedna Čínskou lidovou republikou. Design se opakovaně osvědčil proti nepřátelům s často tisíciletým technologickým náskokem vůči Tau'ri a zajistil jedny z nejklíčovějších vítězství v historii programu Stargate.

Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

prosím o přeložení Firefly: Serenity
Firefly: Serenity - Spacedock

00

Odpovědět

Kdo by si s touhle nádherou chtěl zalítat, může si nainstalovat Space Engineers a stáhnout si blueprint z workshopu:
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1102608902

20

Odpovědět

Rád by som si vypočul aj sumár k antickým lodiam triedy Orion a Destiny.

30

Odpovědět

Na něco z toho časem určitě dojde :) Mám teď připravené úplně jiné kousky a níže se ještě dožadují BSG, ale k lodím z Hvězdné brány se rozhodně vrátím.

50

Odpovědět

Sem to jen já, nebo opravdu slyším(e) hudbu ze Supcom:FA Cybran theme?

00

Odpovědět

Tak příště třeba Battlestar Galactica nebo Red Dwarf? :)

111

Odpovědět

K obojímu by byl materiál, ale BG se upřímně trošku bojím, protože neznám univerzum (vím, tristní neznalost na hranici rouhání). Náhodou bych zmastil něco v hantýrce a místní fans mě rozkoušou :D Ale když bude slušná sledovanost a hodnocení, možná si doplním vzdělání.

110

Odpovědět

+L1ghtJoo BSG, neboj se toho! :)

10

Odpovědět

+L1ghtProsím přelož BG! Tak Pravíme!

10

Odpovědět

+L1ghtvíce takových videí prosím jsou dobrá a rád bych je sdílel skupině :D

00

Odpovědět

Som zvedavy kolko z tychto scifi uchylaren sa doopravdy v buducnosti splni

211

Odpovědět

Odpovědět

Vy snad přebíráte celej můj youtube subscription list :D
Když už jste v tom, mrkněte ještě na Eckharts Ladder :P
A TierZoo...

A teď mi došlo, jaktože je přeloženo tak málo dílů Casually Explained? :/

22

Odpovědět

Zef, který má Casually Explained v repertoáru, nemá na překlady moc čas a překládá jen nárazově. Ale napíšu mu, jestli by se na to zase nechtěl zaměřit :)

00

Odpovědět

Já si zase oblíbil kanál The Templin Institute. Zpracování témat (za mě hlavně W40K) je rozsáhlé a ten hlas té nluvčí se fakt dobře poslouchá. :)

20