Život po Hvězdné bráně – Rozhovor s Amandou Tapping

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:76
Počet zobrazení:8 749

V rozhovoru z GateWorldu se Amanda Tapping, představitelka Samanthy Carterové z Hvězdné brány, rozpovídá o svých režisérských, producentských i hereckých zkušenostech a také nám prozradí, co podle ní teď dělají Samantha s Jackem.

Přepis titulků

Tak jo, Mark. - Mark! - Já jsem Mark. Mark mě má v merku. - Amanda Tapping, moje oblíbenkyně, vítejte na GateWorldu. - Ahoj a díky! - Už je to dlouho. - To ano. Nejdřív se chci zeptat... Během seriálu a taky po něm jsme spolu často mluvili. Nejdřív se chci vrátit v čase a promluvit si o Svatyni.

Jakou roli tento seriál hrál ve vašem životě a kariéře a jakou roli hrála ta změna, kdy jste se z herečky stala producentkou? - Teď dokonce trávíte většinu času režírováním. - Jo. U Svatyně jsme se museli naučit spoustu věcí. Já, Damian Kindler i Martin Wood. Věděli jsme, že na Svatyni je něco speciálního. Damian vytvořil zajímavý svět. Taky jsme věděli, že to bude – jak by řekla Helen Magnus – krok do neznáma.

Opustit bezpečí Hvězdné brány a vydat se vlastní cestou. Byl to posun paradigmatu... Páni, tuhle frázi pořád opakuju. Posun paradigmatu v televizi, co se týče financování a distribuce, takhle to předtím nikdo nedělal. A používali jsme RED kamery, to byla v televizi novinka, věděli jsme, že je to novátorské. Chtěli jsme z toho udělat webseriál. A pak to vyšlo v televizi, což dávalo větší smysl.

Ale tohle celé hrálo obrovskou roli v mém růstu a v tom, že jsem se naučila chápat to jako celek. Ať se jako herec v seriálu chcete naučit sebevíc o ostatních odděleních a pracích, tak máte dost omezený pohled na věc. Ale když se na to koukáte jako na celek, máte rozpočet, víte, co jsou "hot costs", rozumíte, jak spolu různá oddělení musí pracovat... Bylo to úžasné. Úžasná příležitost se učit. A já to milovala.

Milovala jsem přípravu, milovala jsem postprodukci, ráda jsem mluvila s hudebním oddělením. Občas jsem na konkrétním místě epizody ukazovala, co potřebujeme. A pak kontrola zvuku a korekce barev... A spolupráce s oddělením vizuálních efektů. Prostě vše. - Takže jste se starala o všechno? - Já, Damian i Martin jsme to tak měli. Lidi si říkali: "Je to výkonná producentka, protože hraje hlavní roli," ale všichni jsme makali. Já mluvila s lidmi z televize.

Když měli nějaké poznámky. A řešila jsem finance. Martin řešil distributory. Damian řešil tvůrčí stránku věci. A všichni společně jsme řešili štáb a případné problémy. A střídali jsme se po epizodách, ty jsme řešili od začátku do konce. Na stole mám váš režisérský životopis. Jsou tu seriály, které sledujeme a milujeme. - Velké seriály natáčené ve Vancouveru. Continuum. - Jo! Dark Matter, Van Helsing, Cestovatelé časem, Lovci duchů, nový seriál Anne.

Co se vám líbí na této fázi vaší kariéry? Je to výzva. A je to náročné. A zábava, nechápejte mě špatně. Miluju tu výzvu, že si vezmete epizodu od začátku do konce a jste odpovědní za každičký záběr, který se pak v seriálu objeví. Jste odpovědní za to, jak to dáte dohromady.

Musíte si dávat pozor na rozpočet a čas a na to, jak je to naplánováno. Když vím, že musím za den natočit 12 scén, tak to změní to, jak ty scény budu natáčet. Nesmíte to překombinovat. Mou prací je odvyprávět příběh tím nejkrásnějším způsobem, jakým to zvládnu. Ale taky musím zajistit, aby to bylo skvělé. Všechny tyto prvky jsou náročné a vzrušující.

Je to více vzrušující než náročné. Ale to, že každý den musíte zvládat takových věcí a každý den musíte odpovědět doslova na stovky otázek, doslova, je to absurdní, nemá to konce, ale to já miluju. A vždy jdu domů unavená, ale naplněná. Je to výzva a já to miluju. Strašně mě to děsí, opravdu. Pokaždé, když začínám na novém seriálu, tak mám strach.

- A to je asi dobře. - Děláte teď na nějakém seriálu, u kterého vás vždy potěší, když vás pozvou na další díl? Cestovatelé časem, rozhodně. A pak taky Anne. Moira Walley-Beckett, která má ten seriál na starosti a píše ho, je jedním z mých superhrdinů. Je úžasná. Má za sebou Perníkového tátu. Pak dělala Pot a slzy.

A pak začala dělat na Anne. Neuvěřitelné. Má nádhernou mysl, je úžasná. Byla jsem nadšená, když mě pozvali zpátky na X-company, ten seriál miluju. A Lovci duchů jsou super zábava. A je výzva, aby to bylo jiné a zajímavé. Minulou sérii jsem dělala super díl. Jedna z mých epizod byla ve stylu film noir. Takže jsem ten žánr studovala. Vždycky se něco najde. Cestovatelé časem, protože je tam Brad Wright. A toho já miluju. Toho chlapa já prostě miluju.

Vděčím mu za obrovskou část svého štěstí. V Cestovatelích časem teď i hrajete. - Hrajete tam hodně zajímavou postavu. - To jo. Možná to bude spoiler pro ty, co ještě neviděli konec druhé série, ale vaše postava se vydá hodně zajímavou cestou. To ano. A já si ohledně toho říkala: "Hele, Brade... Co se stane ve třetí sérii?

Asi se tam budu muset vrátit." - Nebudu na vás tlačit. - Už jsem to prozradila, řekla jsem, že jedna z epizod, co budu točit, se jmenuje Perrow, to je jméno mé postavy. Takže spoiler – Perrow se vrátí! - Vyrůstá nová generace fanoušků Hvězdné brány. - Jo! Pardon. Jo! Lidi, co na to koukali jako děti, už mají vlastní děti. - Pouštíme Hvězdnou bránu našim dcerám.

- To je super! Mám dceru. Taky jí Hvězdnou bránu pustíme. A malé holky poprvé potkávají Samanthu Carterovou. Co doufáte, že v té postavě a tom seriálu uvidí? Doufám, že uvidí sílu a integritu. A touhu posouvat hranice. Na Sam bylo skvělé, že nebyla... Nebyla ukřičená. Nebyla uječená, nebyla hrubá.

Přestože ve světě mužů musela tvrdě dřít. Ale tuhle cestu si nevybrala. Zvolila si život v prostředí, ve kterém byla. A dokázala, co v ní je. Aniž by kolem toho dělala haló. "Jsem žena! A jsem stejně dobrá!" A myslím si, že tohle se nakonec změní a ženy to nebudou muset dělat. Ale zatím je to tak, že můžete ukázat, co ve vás je.

Dokázat, co ve vás je, aniž byste museli... pořád někoho přeřvávat. Snad to tak bude. A doufám, že v budoucnosti tohle vůbec nebude potřeba. Přesně. Na tohle se musím zeptat. 10 let poté, co jsme je naposledy viděli, co dělají Sam a Jack? Myslím, že jsou spolu. Fakt si to myslím.

Nevím, jestli jsou svoji. Ani nevím, jestli by se vzali. Ale myslím, že jsou určitě spolu. A myslím, že Sam pořád chodí na mise a Jack odešel do spokojeného důchodu. A když se Sam vrátí z mise, jsou spolu. Jak jsem řekla, vrátí se k němu do chaty, on připravil večeři a vypral prádlo! A uklidil dům. A postele jsou správně ustlané, Jacku.

Prosím. Jo. A čerstvé ryby! Pořád chodíte na srazy fanoušků. Teď jsme na GateConu. Vracíte se do světa Hvězdné brány. Je to tak, nechodím na hodně takových srazů. Mluvení s fanoušky je i nadále součást vaší práce. Jo!

Myslím, že je to tím, že jsme za ty fanoušky vděční. A máme potřebu jim poděkovat. A jak jste říkal, vyrůstá nová generace. Ti ty stokrát omleté historky ještě neslyšeli, takže hurá, čerstvé uši, co budou poslouchat. Chodím tak na dva takové srazy ročně. Je to moc milé. Jsem moc vděčná, že můžu potkávat lidi a děkovat jim.

Protože o tom to celé je. Poděkování za jejich podporu. A je to zábava. A taky jsme na panelu mluvili o tom, jak skvělá ta fanouškovská základna je. Jak vznikla přátelství lidí z celého světa. A jak všichni jezdí do Vancouveru, aby mohli být na chvilku spolu. Ten seriál je už skoro vedlejší. Důležitější jsou ta vzniklá přátelství. A to je super. Kdyby se Hvězdná brána měla jednou v nějaké formě vrátit, co by potřebovala k tomu, aby měla to, co Hvězdná brána vždycky měla?

Myslím, že by si musela zachovat smysl pro humor. Nebrat se příliš vážně. Díky tomu byla Hvězdná brána tak přístupná. A myslím, že potřebuje skvělou partu lidí. To je věc, která jim vždycky šla. Bradovi, Joeovi a Paulovi a Robu Cooperovi. Sehnat skvělou partu lidí, kteří umí skvěle spolupracovat.

Ale teď to můžeme posunout o kus dál. S Davidem jsme mluvili o tom, že ze science fiction se stala realita. Spousta technologie, kterou jsme si... "představovali", se dnes používá. Takže to můžeme posunout o kus dál. Což je super. - Chybí nám jen Hvězdná brána. - Přesně. Tu zatím bohužel nikdo nenašel. Někdo ji přemístil. - Amando, moc děkuji.

- Já děkuji. Je to tak strašně dlouho, až mi to přijde šílené. Děkuji. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

SGU byl super seriál ale pohřbili ho Shol'vové předstírající že jsou fanoušci SG.

91

Odpovědět

SGU vyšlo bohužel v době kdy končily typy seriálů co mely kořeny v 90s a začínaly se teprve pilovat kvalitní serialy, na filmovější urovni, až to přešlo na 10 dílné vysokorozpočtový miniserie co jsou až poslední 3-4 roky. Takže to trpelo tím že se nevědělo jakým směrem se ubrat a v te době se zkoušelo dost vesmírných serialu co byly spíše jak Merlose Place a také ta dokumentární kamera to je hodne 2010 :D Kdyb SGU vznikalo ted s umyslem být na urovni seriálů HBO, určitě by to byla hodě zajímavá podívaná a v něco takového stále doufám. Vskíšení Akt X na 2 serie se docela vydařilo.

91

Odpovědět

Ach. Snad se Stargate vrátí s nějakým super seriálem. Klidně něco ve stylu SG 1 a SGA, protože obojí mělo něco, kvůli čemu jsem se na to díval. SGU bylo docela jiný. Přestože postavy byly docela zajímavý, tak jsem nevydržel až do konce a před koncem 2. řady už ani necítil, že bych se měl k seriálu vrátit.

44

Odpovědět

Teda ta zestárla. Už je to mamina v letech (ročník 65). Hezké, že má pořád fajn charakter.

210

Odpovědět

Stále vyzerá dobre. Kľudne by zajtra mohla pokračovať v natáčaní SGC a nikto by si na nej tých 10 rokov ani nevšimol.

130

Odpovědět

Je úžasná :)

161

Odpovědět

Viděl jsem všechny díly SG1,SGA i SGU a spustu těch dílu si dokážu vybavit a vím přesně o čem byly. Taky jsem ale viděl celé Sanctuary a za boha bych si nedokázal vybavit o čem byl jediný díl. Možná je to kvůli tomu, že na SG jsem prakticky vyrůstal a Sanctuary shlédl v kuse během několika týdnů, ale spíš si myslím, že SG byla prostě mnohem lepší seriál.....

150

Odpovědět

červený trpaslík a Stargate, na tom se vyrůstalo dobře :)

190

Odpovědět

A Star Treky :-) I když ty nejlepší série DS9 neběžely v TV. :-(

40