Loď třídy O'Neill z Hvězdné bránySpacedock
V dnešní epizodě seriálu Spacedock se opět podíváme do prostředí Hvězdné brány a přiblížíme si nejpokročilejší plavidlo Asgardů, populární třídu O'Neill.
Poznámky:
Tau'ri – název lidské rasy užívaný mimozemskými civilizacemi
Asgard – technicky mimořádně vyspělá rasa lidských spojenců
Goa'uld – rasa úhlavních nepřátel lidí
Ori – skupina povznesených bytostí, usilujících o své uctívání lidmi
Replikátor – pokročilý robot, schopný vlastní reprodukce
ZPM – Zero Point Module neboli modul nulového bodu, silný generátor energie
Naquahdah – fiktivní prvek, těžký supravodivý kov
Trinium – další fiktivní prvek, nejpevnější kov ve světě Hvězdné brány
Refrakce – jev, známý také jako lom vlnění
Othala – jeden z hlavních světů rasy Asgardů
Velké osvícení – název, který používala armáda Oriů pro svou křížovou výpravu
Třída Daedalus – viz samostatná epizoda
Přepis titulků
Loď je o století napřed ve srovnání s jakoukoli lodí Tau'ri či Goa'uldů a reprezentuje jedno z mála plavidel, schopných utkat se s mateřskou lodí Ori. Při 1500 metrech na délku a 700 metrech na šířku je konstrukce O'Neill uhlazená a s plynulými křivkami, které dodávají zcela odlišný vzhled oproti hranaté třídě Bilskirnir. Jako většina lodí Asgardů, i O'Neill je poháněna neutrino-ionovými generátory, které dodávají energii miliardy kilojoulů pro oba lodní podsvětelné motory. O'Neill běžně nese jen malou posádku a v případě nouze ji lze řídit i vzdáleně, bez jakéhokoli personálu.
Navzdory své velikosti dokáže třída O'Neill skvěle manévrovat, je schopna stíhacích letových taktik a ostrých obratů ve velkých rychlostech. Obratnost O'Neill umožňuje obíhat v kruzích kolem větších lodí, jako je mateřská loď Ori, útočit z více vektorů a vyhýbat se opětované palbě. K nadsvětelné rychlosti využívá O'Neill nejpokročilejší asgardský hyperpohon, který umožňuje lodi létat rychlostí, jakou by jiné rasy považovaly za nemožnou, a dokončit mezigalaktickou výpravu ze Země na okraj galaxie Pegasus, tedy vzdálenost 3 milionů světelných let, v pouhých dvou dnech.
Instalované štíty O'Neill jsou srovnatelně silné. Dokážou přečkat vícero přímých zásahů z hlavního paprsku mateřské lodi Ori a také rozsáhlou soustředěnou palbu z oriiských pulzních kanonů. Tedy ze zbraní, schopných zničit zaštítěný goa'uldský Ha'tak jediným výstřelem. Asgarské štíty dokázaly vydržet i zásah od antických naváděných střel a s nainstalovaným ZPM štíty vydržely dokonce masivní výboj plazmatu na krátkou vzdálenost v soustavě Antiků.
Pod štíty O'Neill leží podobně odolná vrstva ochranných plátů, zhotovená z kompozitu naquahdahu, uhlíku a trinia, na který nedosáhli ani Replikátoři. Celé plátování O'Neill je nejsilnějším brněním, jaké Asgardi kdy vytvořili. dokáže odolat téměř každému ostřelování. O'Neill je vybavena čtyřmi iontovými děly, uloženými v křídlech a přídi. Každé z nich lze zatáhnout do trupu a ochránit jej před poškozením.
Vystřelované iontové blesky jsou navrženy k prorážení štítů Replikátorů a Goa'uldů a jsou schopny refrakce k obtoku štítové bariéry a zásahu cílového trupu. Jde o jediné známé energetické zbraně v galaxii, schopné zcela odpařit bloky, utvářející replikátorské konstrukce, které se považovaly za zcela netečné vůči energetickým zbraním. První sestavené plavidlo třídy O'Neill nikdy nespatřilo aktivní službu a bylo obětováno coby součást asgardské strategie k odražení invaze Replikátorů na Othalu.
O'Neill byla využita k odlákání příchozích Replikátorů dle správného předpokladu lidí a Asgardů, kteří tušili honbu za novou technologií. Jakmile byly lodi Replikátorů odlákány, spustila O'Neill autodestrukci a odpálila svůj generátor, čímž rozprášila sebe i nezaštítěné lodi Replikátorů, které ji sledovaly hyperprostorem. Navzdory ztrátě původního prototypu Asgardi vytrvali a vybudovali početnou flotilu lodí třídy O'Neill, které spatřily akci ve válce Asgardů s Replikátory a v dobách Velkého osvícení.
I po masové sebevraždě a zaniknutí rasy Asgardů přežívají prvky designu třídy O'Neill v technických datech předaných Tau'ri a využitých při vylepšeních bitevních křižníků třídy Daedalus. Přídavek k již takto značnému dědictví civilizace Asgardů. Překlad: L1ght www.videacesky.cz
Komentáře (6)
ass.ass.inOdpovědět
26.06.2019 16:31:59
Snad někdy přeložíte Kosmika (Starbug) z Červenýho trpaslíka. Škoda jen, že na kanále mají video jen s Kosmikem :D
Battlecruiser (anonym)Odpovědět
26.06.2019 14:04:54
Aj pštrosa kupíme :D
Škoda jen že první prototyp museli nechat vybouchnout.
Děkuju moc. Paráda.
Tak co přístě? Že by moje milovaná Andromeda Ascendant třídy Glorious Heritage?
Millenium Falcon lehký Corellianský transportér YT-1300f, značky YT 492727ZED ?
Star Trek Voyager 10 kilometrů dlouhá Vothská Město Loď? .-)
Varroská Generační loď?
Lexxská bio-loď?
Tyranidský nebo Zergský Leviathan?
20 kilometrů dlouhý Super Star Destroyer i s Admirálem Ackbarem ("je to past!") ?
Tady je něco malýho:
https://www.deviantart.com/dirkloechel/art/Size-Comparison-Science-Fiction-Spaceships-398790051
Jen by mě zajímalo jak velkej je Necronskej Megalith schopnej nýst 12 Monolithů.
L1ght (Překladatel)Odpovědět
26.06.2019 14:41:53
Příště vám už asi konečně naordinuji něco z mého milovaného The Expanse...ale úplně rozhodnutý ještě nejsem ;)
Battlecruiser (anonym)Odpovědět
26.06.2019 15:15:03
+L1ghtBudu se těšit xd
Třída Amun--ra a Leonidas vypadaj k světu :-)
(Pepek) (anonym)Odpovědět
26.06.2019 19:07:31
Najdi si dívku nebo chlapce a ono tě to přejde...
polymorf (anonym)Odpovědět
27.06.2019 02:26:03
+(Pepek)Každý něco má i ty, ty poleno...Ubližuje ti to nějak nebo se ti zdá, že nežije stejně plnohodnotně jako ty? :)