Loď třídy O'Neill z Hvězdné bránySpacedock

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:5 588

V dnešní epizodě seriálu Spacedock se opět podíváme do prostředí Hvězdné brány a přiblížíme si nejpokročilejší plavidlo Asgardů, populární třídu O'Neill.

Poznámky:
Tau'ri – název lidské rasy užívaný mimozemskými civilizacemi
Asgard – technicky mimořádně vyspělá rasa lidských spojenců
Goa'uld – rasa úhlavních nepřátel lidí
Ori – skupina povznesených bytostí, usilujících o své uctívání lidmi
Replikátor – pokročilý robot, schopný vlastní reprodukce
ZPM – Zero Point Module neboli modul nulového bodu, silný generátor energie
Naquahdah – fiktivní prvek, těžký supravodivý kov
Trinium – další fiktivní prvek, nejpevnější kov ve světě Hvězdné brány
Refrakce – jev, známý také jako lom vlnění
Othala – jeden z hlavních světů rasy Asgardů
Velké osvícení – název, který používala armáda Oriů pro svou křížovou výpravu
Třída Daedalus – viz samostatná epizoda

Přepis titulků

Toto video obsahuje spoilery pro finále 10. řady Hvězdné brány. "Plavidla, kterým čelíte, jsou mnohem pokročilejší než to, které jste napadli." Asgard Freyr. Pojmenována na počest plukovníka O'Neilla, který opakovaně zachránil rasu Asgardů, je bojová loď třídy O'Neill prvním asgardským plavidlem navrženým pro válku. Specifičtěji pro boj s invazí Replikátorů. Coby náhrada starší mateřské lodi třídy Bilskirnir jako hlavního bojového plavidla je třída O'Neill větší, rychlejší a mnohem lépe vyzbrojená.

Loď je o století napřed ve srovnání s jakoukoli lodí Tau'ri či Goa'uldů a reprezentuje jedno z mála plavidel, schopných utkat se s mateřskou lodí Ori. Při 1500 metrech na délku a 700 metrech na šířku je konstrukce O'Neill uhlazená a s plynulými křivkami, které dodávají zcela odlišný vzhled oproti hranaté třídě Bilskirnir. Jako většina lodí Asgardů, i O'Neill je poháněna neutrino-ionovými generátory, které dodávají energii miliardy kilojoulů pro oba lodní podsvětelné motory. O'Neill běžně nese jen malou posádku a v případě nouze ji lze řídit i vzdáleně, bez jakéhokoli personálu.

Navzdory své velikosti dokáže třída O'Neill skvěle manévrovat, je schopna stíhacích letových taktik a ostrých obratů ve velkých rychlostech. Obratnost O'Neill umožňuje obíhat v kruzích kolem větších lodí, jako je mateřská loď Ori, útočit z více vektorů a vyhýbat se opětované palbě. K nadsvětelné rychlosti využívá O'Neill nejpokročilejší asgardský hyperpohon, který umožňuje lodi létat rychlostí, jakou by jiné rasy považovaly za nemožnou, a dokončit mezigalaktickou výpravu ze Země na okraj galaxie Pegasus, tedy vzdálenost 3 milionů světelných let, v pouhých dvou dnech.

Instalované štíty O'Neill jsou srovnatelně silné. Dokážou přečkat vícero přímých zásahů z hlavního paprsku mateřské lodi Ori a také rozsáhlou soustředěnou palbu z oriiských pulzních kanonů. Tedy ze zbraní, schopných zničit zaštítěný goa'uldský Ha'tak jediným výstřelem. Asgarské štíty dokázaly vydržet i zásah od antických naváděných střel a s nainstalovaným ZPM štíty vydržely dokonce masivní výboj plazmatu na krátkou vzdálenost v soustavě Antiků.

Pod štíty O'Neill leží podobně odolná vrstva ochranných plátů, zhotovená z kompozitu naquahdahu, uhlíku a trinia, na který nedosáhli ani Replikátoři. Celé plátování O'Neill je nejsilnějším brněním, jaké Asgardi kdy vytvořili. dokáže odolat téměř každému ostřelování. O'Neill je vybavena čtyřmi iontovými děly, uloženými v křídlech a přídi. Každé z nich lze zatáhnout do trupu a ochránit jej před poškozením.

Vystřelované iontové blesky jsou navrženy k prorážení štítů Replikátorů a Goa'uldů a jsou schopny refrakce k obtoku štítové bariéry a zásahu cílového trupu. Jde o jediné známé energetické zbraně v galaxii, schopné zcela odpařit bloky, utvářející replikátorské konstrukce, které se považovaly za zcela netečné vůči energetickým zbraním. První sestavené plavidlo třídy O'Neill nikdy nespatřilo aktivní službu a bylo obětováno coby součást asgardské strategie k odražení invaze Replikátorů na Othalu.

O'Neill byla využita k odlákání příchozích Replikátorů dle správného předpokladu lidí a Asgardů, kteří tušili honbu za novou technologií. Jakmile byly lodi Replikátorů odlákány, spustila O'Neill autodestrukci a odpálila svůj generátor, čímž rozprášila sebe i nezaštítěné lodi Replikátorů, které ji sledovaly hyperprostorem. Navzdory ztrátě původního prototypu Asgardi vytrvali a vybudovali početnou flotilu lodí třídy O'Neill, které spatřily akci ve válce Asgardů s Replikátory a v dobách Velkého osvícení.

I po masové sebevraždě a zaniknutí rasy Asgardů přežívají prvky designu třídy O'Neill v technických datech předaných Tau'ri a využitých při vylepšeních bitevních křižníků třídy Daedalus. Přídavek k již takto značnému dědictví civilizace Asgardů. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Snad někdy přeložíte Kosmika (Starbug) z Červenýho trpaslíka. Škoda jen, že na kanále mají video jen s Kosmikem :D

72

Odpovědět

Aj pštrosa kupíme :D
Škoda jen že první prototyp museli nechat vybouchnout.
Děkuju moc. Paráda.
Tak co přístě? Že by moje milovaná Andromeda Ascendant třídy Glorious Heritage?
Millenium Falcon lehký Corellianský transportér YT-1300f, značky YT 492727ZED ?
Star Trek Voyager 10 kilometrů dlouhá Vothská Město Loď? .-)
Varroská Generační loď?
Lexxská bio-loď?
Tyranidský nebo Zergský Leviathan?
20 kilometrů dlouhý Super Star Destroyer i s Admirálem Ackbarem ("je to past!") ?
Tady je něco malýho:
https://www.deviantart.com/dirkloechel/art/Size-Comparison-Science-Fiction-Spaceships-398790051
Jen by mě zajímalo jak velkej je Necronskej Megalith schopnej nýst 12 Monolithů.

32

Odpovědět

Příště vám už asi konečně naordinuji něco z mého milovaného The Expanse...ale úplně rozhodnutý ještě nejsem ;)

41

Odpovědět

+L1ghtBudu se těšit xd
Třída Amun--ra a Leonidas vypadaj k světu :-)

00

Odpovědět

Najdi si dívku nebo chlapce a ono tě to přejde...

36

Odpovědět

+(Pepek)Každý něco má i ty, ty poleno...Ubližuje ti to nějak nebo se ti zdá, že nežije stejně plnohodnotně jako ty? :)

31