Korveta MCRN Rocinante z The ExpanseSpacedock

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:4 063

V dnešní epizodě seriálu Spacedock se podíváme do obecně méně známého světa The Expanse a přiblížíme si jeho zřejmě nejikoničtější plavidlo, bitevní korvetu MCRN Rocinante.

Poznámky:
MCRN – Martian Congressional Republic Navy neboli loďstvo kongresové republiky Mars. Jedna ze tří hlavních frakcí seriálu.

Přepis titulků

"To je ale krásná dáma." - pilot Alex Kamal Hraje zásadní roli v silách kongresové republiky Marsu a je nabitá řadou špičkových armádních technologií, které definují přístup marťanů k válčení. Korveta MCRN nebo také lehká fregata třídy Corvette je mocným a vyváženým útočným plavidlem, jehož užitný rozsah sahá od smrtících útoků až po pěchotní výsadky a přepravní služby.

Při 46 metrech délky a celkové konstrukci ze 7 malých palub je profil korvety kompaktní a zkosený, což umožňuje kanonům překrývat své palebné úhly a chránit loď před torpédy ze všech stran. Ač se dané třídě říká korveta, reálně se jedná o lehkou fregatu, která byla navržena pro manévrovací a přepravní účely, jaké dříve plnily korvety. Tolik k názvu.

I když plní klíčovou úlohu ve většině bojových skupin MCRN, je korveta často určena jako hlídková loď, celní plavidlo a průzkumník. Díky výhodě dlouhého dosahu a extrémní přizpůsobivosti slouží účelům republiky Mars po celé šíři sluneční soustavy. Korveta je vyzbrojena dvojicí předních torpédometů, kompatibilních s plazmovými a jadernými torpédy, a dále šesticí zatahovacích obranných kanonů, určených proti raketám a k boji na krátkou vzdálenost.

Vnitřní systémy lodi splňují mimořádné nároky a jsou vysoce rozčleněné, díky čemuž může loď utrpět četné trhliny od magnetických děl a munice z kanonů, a přesto zůstat provozuschopnou. Vedle svých běžných povinností se korveta používá jako útočné plavidlo marťanských mariňáků. Šestice tvoří součást obvyklé lodní posádky pro naloďovací akce. Korveta je velice vhodná pro taktiky vlčích smeček a lodě této třídy bývají vysílány ve skupinkách pro rychlé útoky nebo mise proti velkým lodím.

Plavidlo je ale nejefektivnější coby část flotily díky různorodosti dalších lodí. Některé z největších lodí MCRN, jako například bitevní loď třídy Donnager, dokážou nést vícero korvet ve svém trupu, kde jsou připraveny pro případné výsadky. Tím se nejen značně zvyšuje univerzálnost a bojový potenciál hlavní lodi, zároveň mohou síly MCRN zamaskovat pravou sílu svých větších plavidel. To, co se zdá jako osamělá bojová loď Marsu, se v okamžiku změní v malou, ovšem smrtící flotilu.

Neznámější lodí třídy Corvette je MCRN Tachi, kterou nesla vlajková loď marťanů, Donnager. Tedy než padla do rukou rukou kapitána Holdena, který ji překřtil na Rocinante. Od té doby proslula jako takzvaná "bojová loď k pronájmu". Posádka Rocinante se účastnila řady událostí, které nedávno přetvářely soustavu. A přežila střety, které by pro slabší plavidla byly fatální. Vrcholně adaptabilní, smrtící v bitvě a plnící zásadní úlohu v marťanském válečném soustrojí, korveta MCRN je vysoce způsobilá válečná loď a exemplář špičky letectva, ve kterém slouží.

Sestavená a vybavená dle nejvyšších standardů a navržená přečkat i nejdrsnější střety, korveta znázorňuje vyšší hodnotu, rozloženou mezi individuální lodě MCRN. A třída mnohokrát prokázala svou hodnotu při ochraně svobody a bezpečí kongresové republiky Marsu.

Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Možná bych zkusil něco ze Star Citizen. Ale ta Constelation Aquila už je trochu zastaralá.

04

Odpovědět

The Expanse sledujem...vynimocny sci-fi serial.... :-)

101

Odpovědět

Ja to i precet a musim rict ze jak serial tak knihy jsou opravdu super a kdo ma rad tenhle zanr nemel by vynechat. Uz cekam na 4tou serii:)

80

Odpovědět

+Pipe McPiepTaky se těším na čtyřku, už se to blíží :) Jaké jsou knížky v ČJ, neudělal z toho překlad uspávadlo?

60

Odpovědět

+L1ghtJak jsem psal knihy jsou fakt dobre jestli jsi necel honem to naprav:) Necetl jsem v originale takze nemuzu soudit jak moc velka zmena nastal diky prekladu, ale myslim ze je to v pohode. Jeste takova vsuvka kanal Sci-Fi kde serial nataceli se po treti serii rozhodl ze to dal tocit nebude. Pak ale prisel Jeff Bezozs (majitel Amazonu) a serial si koupil protoze ho ma moc rad a bude se natacet dal:)

20

Odpovědět

+Pipe McPiepJá četl přeložené knihy v čestině, a dvě poslední v originále, a nevšiml jsem si nijak zásadního rozdílu, přechod byl bezbolestný, což je podle mě dobrá vizitka.

Rozhodně doporučuji, knihy jsou rozhodně super.

(Mám akorát zvyk, že když vyjde serial inspirovaný knihou, tak si vždy první přečtu původní dílo, mám z toho obvykle lepší zážitek :))

10

Odpovědět

+Pipe McPiepO tom překoupení pod Amazon vím a doufám, že to dopadne alespoň stejně dobře, jako jejich přebrání původního tria z Top Gearu :) Ale teď poprvé narážím na informaci, že to inicioval sám big boss...mimochodem tohle téma se tu nejspíš bude hodně řešit v sobotu, ale na to si počkejte ;)

00

Odpovědět

+L1ghtAno inicializoval to priamo Jeff Bezos ktory je sam velky fanusik tohto serialu.... :-)

00

Odpovědět

+L1ghtCo sa stane sobotu ?

00

Odpovědět

+Anonym1111111Mrkni na nového Olivera :)

00

Odpovědět

+L1ghtÁh, Rocinante, dle očekávání xd
Tak korveta nebo lehká fregata? :-)
Paráda. Jak od Tindalos Interactive :D (Battfleet Gothic: Armada 2)
"Fantastiscký design"... nasvícený naleštěný lego technic. Autoři hráli Etherium a Grey Goo?
Marťani jo? Mars Útočí..Kde už sem tohle slyšel? Autor koukal na Aldnoah Zero? :-)
Babylon 5 a Battlestar Galactica. Ne, děkuju, takovýhle parodie a brak opravdu ne.
I ta dvojtá bomba z bombardéru prezidentky Coinové na Primrose s Katniss zní líp.
Všechny ty hovadiny kterejm se ve Stargate vždycky smáli a narvali je do Hlubokýho Vesmíru, ba i do Atlantis.
No aspoň že to téměř nekleslo tak hluboko jak Mass Effect.
Fanoušci Halo už pískaj melodii, čekaj na Pelikána a lodě Covenantů (ne pánové, kalhoty zase pěkně nahoru, žádná Cortana nebude xD)
Áh ano, Čtvrtý román a brány Cibola Burn se otevírají..
Kterej hňup ovšem přišel s takovym ménem jako Jules-Pierre Mao ? :D
Nestrašte s ňákym vesmírnym franco-číňanem koumoušskym xD
Pani Avesralala.. Bože bože xd
Tak kdo sou Neznámí Agresoři? Rádoby white walkeři, Reapers, Necron, Tyranid, Replicators, Forerunners atd ?
To sem sám zvědav, hele normálně si mě na tu Expanzi navnadil a to sem svoje nerdství timhle směrem kromě warhammeru 40 000 a starcraft opustil už před 12-ti lety (- :
Postavičky a herci opět k popukání ale rozhodně to vypadá líp než ty ostatní ptákoviny.
ježišmarja, ja omylem do youtubu napsal spacedog misto spacedock...LOL.

07