Stealth fregata třídy Amun-RaSpacedock

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:35
Počet zobrazení:4 290

Aktuální zájem fanoušků sci-fi se soustředí zejména na prostředí Star Wars, kde momentálně vstupuje do kin očekávaná Epizoda IX a televiznímu prostoru vládne úspěšný Mandalorian. Poněkud ve stínu těchto gigantů zůstává neprávem opomíjen brilantní sci-fi seriál The Expanse, který v předchozím týdnu vydal svou čtvrtou sérii. Dnešní díl Spacedocku je věnován lodi, která figurovala v samotném počátku řetězce seriálových událostí, Stealth fregatě třídy Amun-Ra.

Poznámky:
Incident na Erosu – katastrofická událost, která znamenala zničení kolonizovaného asteroidu Eros a hrozila vyhlazením celé planety Země.
MCRN – Martian Congressional Republic Navy neboli loďstvo kongresové republiky Mars. Jedna ze tří hlavních frakcí seriálu.

Přepis titulků

Série vznikla ve spolupráci s týmem The Expanse. Následující informace zahrnují oficiální kánon. Spacedock uvádí FORCE RECON LODĚ Z THE EXPANSE Náležitě pojmenována po Skrytém bohu egyptské mytologie, stealth fregata třídy Amun-Ra vznikla na zakázku korporace Protogen a byla sestavena v loděnicích Luna’s Bush jako součást zákeřné konspirace, která nakonec vedla k incidentu na Erosu a propuknutí meziplanetární války.

S délkou 61,5 metru představuje třída Amun-Ra neobvyklou kostru, značně odlišnou od většiny vesmírných plavidel. Jde o vedlejší produkt funkce stealth, využívající úhly a vrstvy kompozitních materiálů k pohlcení či odražení radarových signálů. Materiály jsou podpořeny systémem aktivního chlazení k zakrytí tepelné stopy lodi a dokážou redukovat okolní teplotu fregaty na hodnotu asteroidu, případně radiačního šumu.

Tato funkce je pochopitelně dostupná jen tehdy, pokud je vypnutý hlavní motor. Jakékoli motorové spalování by prozradilo lokaci lodi všem blízkým plavidlům. Třída Amun-Ra je vzhledem ke své velikosti hrozivě vyzbrojena. V dobách svého zprovoznění šlo o nejmenší loď historie vybavenou railgunem. Prototyp lehkého lodního děla S-24 "Kopesh" je usazen interně ke hřbetu lodi a podporují ho čtyři vysouvací systémy poziční obrany a stejně tak dvojice maskovaných torpédometů se systémem rychlého nabití.

Obvyklou posádku třídy Amun-Ra tvoří padesátičlenný personál, který je často rozšířen na sto pro mise pěchotních výsadků a naloďovacích akcí. V průběhu takových střetů jsou útočné týmy vysazeny s použitím devíti výsadkových modulů, usazených na bocích lodi.

Tyto moduly odpalují při vniknutí malé nálože k oslabení trupu cílové lodi před vlastním uchycením na jejím povrchu pomocí tří mechanických pařátů, čímž vzniká průchod pro pěchotu. Třída Amun-Ra nese i jeden raketoplán třídy Khonsu, vybavený obdobným systémem stealth, jaký má i fregata. Tento raketoplán může sloužit jako průzkumník a z mateřské lodi dokáže cestovat na značné vzdálenosti kvůli přepravě personálu a lehčích zásob.

Plavidlo je drženo v maskované části, téměř nerozeznatelné od zbytku trupu. Může být rychle vypuštěno coby evakuační loď v případech nouze. Protogen si objednal celkem devět lodí třídy Amun-Ra, všechny byly pojmenovány dle egyptské mytologie. První byla samotná Amun-Ra, sloužící jako částečně funkční zkušební model pro systémy stealth. Později byla rozebrána pro pomoc při konstrukci dalších plavidel.

Šest fregat se využilo k útoku a nalodění na MCRN Donnager před incidentem na Erosu. Byly však ztraceny po spuštění jeho autodestrukce. Osmé plavidlo, Anubis, bylo nasazeno při útocích na nákladní lodě Cantenbury a Scopuli. Posledním plavidlem třídy byl Osiris, který sloužil jako eskorta stanice Thoth. Ten byl nakonec zničen lodí Rocinante během útoku OPA na stanici. I když krátká kariéra stealth fregaty Amun-Ra dospěla ke konci a korporace Protogen leží v troskách, ti, kteří se během své služby s lodí střetli, nahlédli do hrozivé budoucnosti vesmírných soubojů.

Z první ruky poznali nejsofistikovanější systémy stealth, jaké kdy vznikly, a zbrojní technologie, které zůstanou experimentální i v budoucnu. I když v následujících dekádách vstoupily do služby ještě vražednější lodě stealth, jen málo lidí pozná pravý původ těchto nových technologií. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář