Bonsaje: Nikdy nekončící rituál

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:121
Počet zobrazení:6 234

S kanálem BBC Earth se dnes podíváme do Japonska za uměním bonsají za jedinou ženou, která se v tomto oboru pyšní titulem sensei.

Přepis titulků

Ne všechny Japonce přitahují obři. Někteří uctívají podstatu přírody ve zcela jiném měřítku. Bonsaje – starobylé mistrovství tvorby dokonalého miniaturního stromu. Toto jsou obyčejné stromy. Kdyby mohly růst přirozeně, některé z nich by byly obrovské. Čiako Jamamoto bonsajím zasvětila celý svůj život.

Je to první a zároveň jediná žena, ze které se stal sensei neboli mistr. S bonsajemi mohu pracovat celý den. Mohu to dělat donekonečna. Čas utíká a já myslím, že dokážu vnímat jeho důležitost. Rituál nespočívá v jednom okamžiku, ale v opakování okamžiků během týdnů, let a desetiletí. Jeden rok.

Dva roky. Pět let. 18 let. 25 let. Každý ohyb na každé větvi je výsledkem pečlivé celoživotní pozornosti. Nemůžete pěstovat rostliny a stromy, pokud nemáte smysl pro rituály či spiritualitu.

Toto přetváření přírody vyžaduje neustálou oddanost, bez vyhlídek na dokončení díla. Dnešek je dnem, který přichází jen jednou za dekádu. Čiako přesazuje jeden ze svých nejvzácnějších stromů. Díky tomu ten strom omládne. Jeho stav se zhoršuje, protože je omezován květináčem. Díky prořezání kořenů a tomu, že vyrostou nové, pomáhám tomuto stromu získat novou sílu.

Čiako se stará o své maličké stromy, protože ji propojují s něčím hlubším. S její minulostí. Tuto bonsaj zasadil její dědeček. Před více než 100 lety. Přinesli ji z hor v 19. století. Zalévám tuto bonsaj, kterou můj dědeček zasadil v období Meidži, už od svého dětství.

Tento strom přežil tři císaře a nepředstavitelné změny okolního světa. A pravděpodobně přežije i Čiako. Když zemřete, vaše bonsaje přežijí. Když o tom přemýšlím, přijde mi to ohromující. Ale bonsaj je vždy s vámi. A sbírá čas naplněný vzpomínkami.

Myslím, že to je úžasné. Jak léta ubíhají, rituál bonsají pro Čiako zaznamenává samotný čas. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jako malej jsem se do bonsají zamiloval.... na chalupě vyrazil do lesa a vydloubnul jeden pidi smrček asi tak 5cm a zasadil si ho na chalupě do takového kameného truhlíku.... vůbec nic jsem o tom nevěděl a začal drátkama omotávat a stylizovat větve sem tam, zastřihoval, staral se.... no smáli se mi.... teď má bonsai asi asi 50cm a je jí už přes 30let ...

20

Odpovědět

Dlouho jsem neviděl nic tak uklidňujícího. A ten 100 let starý bonsaj, nádhera a důkaz že jsme pro planetu pouze chrchel který kdysi vykašlala a nemůže se té nemoci zbavit.

125

Odpovědět

z neznámeho dôvodu som dostal chuť kúpiť si bonsaj :D

221

Odpovědět

Já bonsai mám.. věnuji se ji 1x za 2 týdny.. už chápu proč vypadá tak jak vypadá :( :D

110