Casey Neistat: Iluze jednoduchostiNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:80
Počet zobrazení:8 419

Casey Neistat je jedním z nejzajímavějších youtuberů současnosti, který mezi vloggery vyčnívá zejména zajímavým obsahem a kvalitním zpracováním. Na našem webu se objevilo jeho video Na kole v New Yorku, kde vtipně dokumentuje těžký život cyklisty v New Yorku.

Nerdwriter1 se v dnešním videu podívá na to, co za Neistatovou jeho zdánlivě jednoduchou tvorbou ve skutečnosti stojí.


VYSVĚTLIVKY:

  • Pařba v Jersey Shore a The Hills jsou reality show nevalné kvality, které se od původní myšlenky reality show, tedy zobrazení reality, vzdalují svými vykonstruovanými zápletkami, které mají vzbudit v divácích větší zájem a zvýšit sledovanost.
  • gonzo žurnalismus je novinářský styl, kdy se reportér přímo účastní děje
  • GorillaPod je trojnožka s ohebnými rameny

Přepis titulků

Dnes je den D. Jak už bylo mnohokrát řečeno, editor má nevděčnou práci, protože pokud ji odvede dobře, nikdo si toho nemá všimnout. Tato myšlenka podle mě platí pro denní vlogy Caseyho Neistata na 100 %. Když se Neistatovi práce povede, měli byste vidět jen zábavu. CASEY NEISTAT NEVIDITELNÉ UMĚNÍ Ačkoliv existuje spousta imitátorů, okopírovat Neistatův styl je takřka nemožné. Jeho styl si zaslouží pohled zblízka, protože spolu s dalšími zajímavými subžánry, jako jsou naše video eseje, princip denních vlogů, obzvlášť v Neistatově podání, přirozeně a jedinečně přerostl samotné médium, kde se nachází, tedy online videa.

Tohle by mělo být zakázaný. Vnitřní síla Neistatovy show je nezpochybnitelná. Za to vděčí své povaze, pohledu na svět, šílené pracovní morálce i své zběsilosti. Umění, které za všemi těmito věcmi stojí, si však podle mě všimne málokdo. Neistatův revoluční krok spočíval v tom, že více než deset let zkušeností s videem přenesl do subžánru, který vyzdvihuje amatérskou tvorbu.

Denní vlogy musí mít dávku nebo alespoň nádech amatérismu, protože díky své reálnosti jsou tak oblíbené. V dnešní době převládají reality show jako Pařba v Jersey Shore nebo The Hills, kde do děje mluví producenti, případně jde dokonce o herce se scénáři. Jediný, co chci, je vrznout si s Giannim. Denní vlogy na tohle reagují reálnými zážitky bez korporátního prostředníka. A co neprojde korporátní sférou, je méně nablýskané.

Je to produkt, který – než zamíří k divákovi – projde rukama jen jedné osoby. Bez zvukových úprav, korekce barev nebo poznámek od vedení. Neistat pozvedl tohoto amatérského ducha v umění. Nazval jsem to duchem, protože jeho tvorbu opravdu za amatérskou považuji. Co se týká vlogů a YouTube obecně, snažím se hledat příležitosti, jak pozvednout kvalitu své tvorby. Neistat si svůj styl budoval pomalu od základů. V roce 2003 se svým bratrem natočil krátký film Temné tajemství iPodů o mizerných bateriích v iPodech.

Během šesti týdnu nasbírali přes milion zhlédnutí, a to v éře před YouTube. Hybridní kombinace gonzo žurnalismu a nezávislého natáčení bez zásahů se skrz množství krátkých filmů nakonec stala typickou pro vlogy, pro které je ideální. Při bezzásahovém natáčení je kamera často brána jako součást výsledku. Neistat tenhle princip pozvedl na vyšší úroveň svojí sbírkou foťáků a příslušenství. Samostatnou postavou v jeho show je studio.

Zrcadlovky, GoPro kamery, kompakty, sférické kamery, iPhony, drony... Každý foťák a objektiv má svoji osobnost a Neistat je neustále střídá. To ale není vše. Neistat všechny své staré záběry uchovává na médiích jako MiniDV, kazetách VHS, a dalších videonosičích první generace. V Neistatově světě nevypadají staré záběry staromódně. Je to jen další součást probíhající demokratizace filmové tvorby, která se děje souběžně s našimi životy.

Jeho hlavním zařízením je však tohle. Canon 70D na trojnožce GorillaPod. To vám o Neistatovi jakožto tvůrci řekne vše, co potřebujete vědět. Na celodenní nošení je to docela těžká věc. Denní vloggeři si dříve vystačili s kapesními foťáky, s kompakty, které se vešly do kapsy. Takovýhle nenápadný foťák jste mohli mít vždy s sebou. Neistatova výbava je v tomhle trochu odlišná. Jeho show má vypadat přirozeně, ne být přirozená.

Moje vlogy nemají a nikdy neměly sdílet veškeré mé soukromí. Mým cílem bylo vždy pouze vytvořit každý den dobrý nebo zábavný obsah. Zvýšení kvality jeho videí spočívá v milionech detailů. Třeba nastavení kamery a záběru a následné odběhnutí a objevení se v záběru, který jste mohli vidět na začátku videa. Nebo půlhodinové čekání na západ slunce, zatímco tři kamery natáčí tři různé zrychlené záběry. Nebo celodenní držení Canonu 70D na GorillaPodu.

Nebo držení Canonu 70D na GorillaPodu a ovladače elektroboardu jednou rukou, jen aby vypadal přirozeně. Snažím se Shauna naučit jezdit na elektroboardu, natáčet a současně ještě pít smoothie. Jak to jde, Shaune? Nechápu jak tohle zvládáš. Zdánlivá jednoduchost Neistatových vlogů je jen iluze. Až se na nějaký budete dívat, všímejte si aranžmá záběrů, toho, jak je poskládá, všimněte si, jak do zrychlených záběrů vždy zařadí nějaký velký pohyb a jak akční záběry působí plynule.

Poté se zamyslete nad tím, jak natáčení asi probíhalo. YouTube je plný videí, ale jen hrstka z nich nabízí něco skutečně nového. Tyhle nové styly nevzešly z filmu nebo televize, ale z toho, jak sledujeme a sdílíme, a to především online videa. Pokud má být toto médium přijato jinak než jen jako nevlastní dítě starších formátů, bude muset být uznáno, studováno a respektováno.

Neistatova tvorba mě těší a motivuje mě. Uměním, které obsahuje, a tím, jak krásně může být zvýrazněno. Je to styl, který nejde napodobit, protože show drží pohromadě a žene dopředu Neistatova energie. To je ale povzbudivé, protože to znamená, že v době online videí, kde může být výtvor autorovou vizí bez prostředníků, je v každém z nás jiný styl. A doslova miliony lidí čekají na to, až vy ten svůj najdete.

Ano, začínám točit vlastní denní vlog. Jsem natěšenej. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nesnasim youtubery, absolutne zbytecna banda lidi.

65

Odpovědět

Jediný youtuber, na kterého čas od času kouknu. Bezvadná videa a díky za překlad Heindliku!

17

Odpovědět


Odpovědět

A potom že goblinovia nie sú skutočný.

34