Thumbnail play icon

CERN slaví 60 let

92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:212
Počet zobrazení:3 100

Dnes, 29. 9. 2014 je to přesně 60 let od vzniku Evropské organizace pro jaderný výzkum, známé pod zkratkou CERN. Sídlo této organizace je v Ženevě a je v něm umístěn velký hadronový urychlovač (LHC). Při této příležitosti vám přinášíme krátké video, které osvětluje činnost této agentury. Poznámky: 1) Pokud se o CERN chcete dozvědět víc, v pražské Akademii věd se až do 12. 10. koná výstava věnovaná této organizaci. Součástí výstavy jsou i některé experimenty, kterých se můžete zůčastnit. Více ZDE. 2) Pokud chcete s tímto výzkumem pomoci i vy, máte možnost. Existuje projekt LHC@Home pod platformou BOINC, ve kterém můžeme propůjčit zbytkový výpočetní výkon vašeho počítače k vědeckým účelům.

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

pravdu o CERNu najdete jedině ve Steins;Gate

50

Odpovědět

Kacíři blbí, kdyby radši světu pomohli, tak že by se modlili, navzájem bičovali a sem tam upálili nějakou nevinnou ženskou,teda čarodějnici.

205

Odpovědět

jeho nick: "Slyseli ste uz o interpunkci to tu je jakych trotlu fakt hnus uz se zpamatujte"

31

Odpovědět

+michallkoušetril som vám 15 sekund života

171

Odpovědět

+michallkopredtým nežna mna zautočí grammar nacisti, tak berte na vedomie že som vyčerpaný... dobrú noc

12

Odpovědět

Proc tam nepromluvil Gordon Freeman ?

71

Odpovědět

Gordon, nebo Morgan?

90

Odpovědět

Mohli byste prosím překládat fyzikální veličinu Second jako Sekunda?
Vteřina z pohledu fyziky je něco jiného. Zvláště, pokud se jedná o fyzikální video.
Děkuji.

350

Odpovědět

kapitan?

21

Odpovědět

+stejkostejko: Sekunda je jednotka časová a vteřina úhlová.
*flies away ^^

120

Odpovědět

CERN - Jeruzalem vedy

60

Odpovědět

Kacíři! Spalte je!Spalte je všechy !

236

Odpovědět

Halellujah !!!!! Halellujah !!!! Ave Spagghetti Prodigium !!!!!

172

Odpovědět

Nevynalezl volty náhodou Alessandro Volta? Voltaire byl filozof.

160

Odpovědět

On ty volty de facto nevynalezl ani Alessandro Volta - on jen popsal ten fyzikální jev. A na jeho počest je po něm pojmenována základní jednotka elektrického napětí :)

130

Odpovědět

Nechcete začít spolupracovat se školami? Tyhle stručná a naprosto výstižná videa je přesně to, co některé hodiny fyziky nutně potřebují. Většina středoškoláků, se kterými se setkávám, ani netuší, že nějaký CERN existuje (i gymnazisti). Opět díky za zajímavé video.

771

Odpovědět

Hmm, zajímavý nápad. I když si nedovedu představit jak by se přímo VideaČesky.cz zapojili do výuky, jinak než pouhým puštěním videa na AV technice.

Jak si představuješ ty takovou spolupráci s učiteli ?

110

Odpovědět

+SharpeMinimálně by se dal udělat portál, kde by se objevovaly tyto videa. Jakmile by se něco přeložilo na VČ, hned by to tam přistálo a bylo by to rozřazeno na sekce (Matematika, fyzika, biologie,...). Něco podobného už provádí Khanova škola, ale tam se jedná o přímo vysvětlovanou látku. VČ má výbornou schopnost vyhledávat střípky a zajímavosti, které se perfektně hodí jako doprovodný materiál pro výuku.

Jedinou velkou překážkou by byl moloch s názvem České školství. Dinosauři jsou oproti tomu moderní hipsteři. Buď s projektem kontaktovat ministerstvo, které by to bylos schopno i zafinancovat nebo postupně obesílat každou školu zvlášť.

110

Odpovědět

+SharpeTo by mohla být individuální věc učitelů ... každopádně, pustit každou hodinu jedno video vysvětlující blíže a zajímavěji fenomén, který má být probrán, má obrovský potenciál v zatraktivnění výuky neoblíbených předmětů. Videí k tématu je na internetu spousta a velké množství je parádně zpracováno (často si říkám:"kdyby nám tohle pouštěli"). Bojím se však toho, že jako větší koordinovaný projekt, by celá věc skončil fiaskem, jak už tomu u nás bývá. :-/

160

Odpovědět

Pokud se nepletu, tak už sem tu někde čet komentář, že někdo ty videa při výuce už používá

40

Odpovědět

+eXeTo jsou ale ony vlaštovky, které to jaro nedělají. Určitě je fajn, že se to dostává mezi lidi, ale většina učitelů není schopna využívat (a dlouho nebude) internet, dokud jim třeba název stránky není nadiktován nebo dán z vedení. Problémem také je, že se už většině nechce investovat čas do přípravy a výběru něčeho nového.

111

Odpovědět

+eXePokud učitel nechce věnovat čas přípravě a výběru nových věcí a metod učení tak nechápu proč dělá učitele....

60

Odpovědět

+eXeProtože kdo umí, ten dělá, kdo neumí ten učí. Čest výjimkám.

12

Odpovědět

Coffe, já se bojím, že si to představuješ hrozně jednoduše. Neříkám, že to není super nápad, ale takhle to prostě nefunguje. Pokud bude učitel chtít nějak svoji hodinu oživit, udělá to z vlastní iniciativy.
A proč dělat nový "naučný" portál, když přímo tady na VČ je sekce naučná videa. A mimochodem, pokud je nějaká škola na tak mizerné úrovni, že její žáci neví, co je to CERN, myslíš, že jím tohle pomůže?

150

Odpovědět

+MikeHavliczekNerad někoho škatulkuji a otevřeně kritizuji, ale velká skupina učitelů nezvládá ani základní vyhledávání na internetu (proto je u nás stále Seznam tak populární, prostě funguje na jiné bázi, ale to je diskuze na jindy). Design je pro ně spíše matoucí a šance, že dohledají nebo dokonce najdou, co potřebují, je mizivá. Proto fungují většinou weby, kde je počtem málo tlačítek (většinou barevně výrazná) a budeš potřebovat maximálně 2 – 3 kliky, aby ses dostal ke svému cíli.
Populárním příkladem je Nedatluj.cz – učitelé už z projektu hodně čerpají i na základní škole, bez nutnosti zavádět speciální hodiny.
Proto mluvím o jiném designu, který by se pro takovou věc hodil.
A ano, díky mé profesi se ve školství docela pohybuji a měl jsem už i možnost řešit a vidět výsledky právě problému, o kterém se bavíme.
Jestli to pomůže žákům na mizerných školách je otázka do pranice. Minimálně pár těm zvídavějším to může pomoci, ale to je věc názoru no.

30

Odpovědět

+MikeHavliczekJo, v tomhle máš pravdu. Je to až k nevíře, kdo všechno dnes může "vzdělávat" naše děti.
Ale opět narážíme na problém. Ano, správně, těm zvídavějším by to pomohlo. Ale ti zvídavější už sem chodí a sledují tyhle videa, nebo si je sami aktivně vyhledávají. Dokud se nezmění osnovy a systém vzdělávání, budou mít tyhle projekty přínos jen pro jednu stranu, a tou bude firma, která dostane zakázku na jeho realizaci. I já mám totiž zkušenosti se školstvím, resp. moje firma, a v žádném případě ne kladné. Proto omluv můj skeptický pohled na tvůj nápad :)

40

Odpovědět

+MikeHavliczekPřesně jak říká Mike. Coffe, představuješ si to moc jednoduše. Kolik let máš zkušenosti se školstvím? Nepočítám-li povinnou školní docházku a další stupně vzdělávání, které si absolvoval.

Další výukový portál? Jen to ne. Už máme DUMy, Spomocník, E-Learning .. a další.

Vážení, být opravdovým učitelem chce mít nadání a vrozený talent, stejně jako je to u muzikantů nebo herců.

A dále bych se svých kolegů rád zastal, jelikož použití interaktivních technologií (rozuměj AV technika, internet, tablety aj.) se z hlediska didaktiky neučí dlouho a kde měli naši starší kolegové tyto znalosti vzít a kde se s nimi měli setkat, když naposledy ve škole viděli děrované štítky.

Házet špínu na učitele, umí každý. Opravdový charakter, by učiteli ukázal možnosti z vlastní iniciativy.

10

Odpovědět

+MikeHavliczekSharpe: 10 let se profesionálně pohybuji ve školství a právě spolupracuji se žáky a napravuji to, co se za katedrou pokazí.
Na tu špínu ti můžu maximálně reagovat tím, co jsem napsal. Nerad takhle otevřeně kritizuji v krátkém komentáři pod videem.
Ohledně vzdělání v určitých technologiích se dá vždy něco dohnat. Většinou je první krok si to přiznat a nebát se to dohnat, i když to vyžaduje opět čas a vstřícnost dalších stran. Jenomže ono je vždy jednoduší se vymluvit, že není z čeho brát. Znám učitele, kteří to dokáží, znám takové, kteří reagují jako ty.

20

Odpovědět

+MikeHavliczekTady sice "naučná" videa jsou, ale podívej se, co tam najdeš, třeba Kozy!, a při tomhle množství videí a způsobu rozřazování, které na mě někdy působí dost náhodně, nemluvně o vyhledávači, kterej na heslo "cern" najde krom tohoto videa např. Malvivienda, krátký film Archetyp, Angry Video Game Nerda atd. - zkuste si pak tady něco zpětně dohledat...

10

Odpovědět

Tak, moja spolužiačka si myslí, že CERN je fabrika a to sme gymnazisti. Je to smutné.

40

Odpovědět

+FagxorFabrika na bosony, neasi!

Že jedna spolužačka neví, ještě neni smutný :)

70

Odpovědět

Ono s nějakou spoluprací je to těžké. Myslím, že na našem webu se dá najít dost zajímavých naučných videí, která se vztahují k oblastem vyučovaných na školách. :-) A jak píše MikeHavliczek, je to hlavně na iniciativě učitelů, aby jimi zpestřili výuku.

40

Odpovědět

+MithrilMithril: O tom žádná, doufám, že jich je čím dál tím více. :)

10

Odpovědět

+Mithriljelikož by to v komentářích mohlo zaniknout, píšu to i tady, obávám se, že rychle a snadno najít vyhledáváním se toho moc nedá, když zadám do vyhledavače např. cern, vyskočí na mě krom tohoto videa např. Malviviendo, krátký film Archetyp, Angry Video Game Nerda atd. buď jsem nepochopila, jakým způsobem a co to vyhledává (což je dost možné a v tom případě prosím o vysvětlení) nebo ten vyhledávač nefunguje, a proklikávat stránku za stránkou, jestli tam náhodou není video k tématu, no kdo na to má čas? :)

30

Odpovědět

+MithrilKacenka: Ty ostatní videa to najde prostě proto, že mají řetězec "cern" v popisku. A to navíc bez ohledu na diakritiku (háčky, čárky) - takže to našlo videa, která mají v popisu např. slovo celovečerní nebo černoch. Pokud chceš najít pouze videa týkající se CERNu, tak je to pak lepší hledat přes tag... ;)

00

Odpovědět

Já teda musím komentovat ten dodatek "i gymnazisti." Ti neví nic tím tuplem, je to jen pokračování všeobecného vzdělání a jak jsou pak chlapci a děvčata ztracení, když přijdou na programování nebo nedejbože strojařinu.

11

Odpovědět

+ChristopherChristopher, Nevím jak ty, ale já znám velkou spoustu lidí, co nevěděla kam jít, tudíž šla na gympl s tím, že počítala s vysokou. Sice pár let ,,ztratili", ale na výšce byli úplně v pohodě a měli od ostatních náskok. Jediný, co jim může chybět je praxe..

00

Odpovědět

Na podobný videa se vždy s rád a s chutí podívám, díky za překlad :)

210

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK