Jak doma pozorovat subatomární částice?

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:495
Počet zobrazení:9 826

Volné subatomární částice létají všude kolem vás (i skrz vás), ale vy je nejste schopní zachytit. V tomto videu se dozvíte, jak si doma vytvořit jednoduchou verzi mlžné komory, díky které jejich přítomnost dokážete zaznamenat.

Přepis titulků

Vy a vše kolem vás se skládá ze subatomárních částic. Jsou to ty nejmenší a nejzákladnější částice tvořící hmotu. Jsou všude, přesto je nemůžete vidět. Ale odhalit je můžete i doma. Potřebujete sklenici, houbu, líh, baterku, černou lihovou fixu a suchý led. Nyní už jen potřebujete subatomární částici. Na Zemi je většina subatomárních částic, jako jsou elektrony, vázána v atomech.

Naštěstí pro nás, když hvězda zemře, může vybuchnout. Tím vystřelí části atomů do celého vesmíru. Některé z nich se dostanou do naší atmosféry, kde kolidují s molekulami ve vzduchu a vybuchují ve sprše elektronů a jiných subatomárních částic, jako jsou miony. Prolétají všude kolem vás i skrz vás. Zde je návod, jak je můžete pozorovat.

Nejdříve do sklenice dejte houbičku a nalijte na ni trochu lihu. Vnitřek víčka začerněte a našroubujte ho. Utvořte hromadu suchého ledu a pak na něj vzhůru nohama umístěte sklenici. Nechte víčko několik minut chladit, posviťte baterkou na víčko, zhasněte ostatní světla a hledejte malé linie kapiček. Děje se tohle.

Když lihové výpary klesají k ledovému víčku, stávají se supersaturované. Každá vnější síla donutí plyn kondenzovat, čímž vzniknou kapičky tekutiny. Když výpary proletí vesmírný mion nebo elektron, kolem jeho dráhy se zformují kapičky. Úžasné na tom je, že každá linie, kterou ve sklenici vidíte, pochází od subatomární částice.

Odhalili jste ty nejmenší stavební kameny vesmíru, které cestovaly ze vzdálených hvězd, aby vám proletěly před očima. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A co teprv si postavit velkou mlžnou komoru! >> https://youtu.be/WPRjpHc8tHo?t=40s

10

Odpovědět

OK, proč že se musí to víko zabarvit na černo??? Abych na to lépe viděl???

30

Odpovědět

Nejspíš aby se to světlo z baterky neodráželo od toho víka :)

91

Odpovědět

nezkoušel někdo, jestli by nestačily třeba teploty kolem -15°C a podobně? (led+sůl). Oni v USA mají suchej led i normálně v supermarketu, ale tady je to naprstá exotika.

600

Odpovědět

tvl, na to ani nepotřebuju nic z toho videa. Stačí když fouknu na vršek monitoru a všude mi začnou poletovat subatomární částice :D

16722

Odpovědět

To nejsou subatomární částice ale důkaz že jsi čuně.

14016

Odpovědět

+DruidObšoustníci stromů nemají smysl pro humor, koukám :P :D

4921

Odpovědět

Obávám se, že pokud takovýmto způsobem dosahuješ výsledků pokusu, musím ti sice pogratulovat k vlastnictví neobyčejně výkonného PC ventilátoru, zároveň ovšem připomenout, že bys to nejspíš měl mohutně omezit s pitím.

825

Odpovědět

super, zítra to v práci zkusim, máme tam suchý led...

70

Odpovědět

Kde seženu suchý led?

350

Odpovědět


Odpovědět

+JezeveC222To je docela lidovka za takovou pičičinku :D

600

Odpovědět

+JezeveC222Minimální objednávka je 20kg. Co bych dělal s 20kg suchýho ledu, když mi stačí 0,5kg.

240

Odpovědět

+JezeveC222Borci složíme se a každej si vezme po hrsti. Ještě aspoň 17 lidí hezky po kilíčku, domluvím káru a rozvezu to po ČR. Kdo chce tak pošlete zálohy, ať vím s kým počítat ;)

310

Odpovědět

+JezeveC222Přeju hodně štěstí s rozvozem. Doufám, že máš dobrou klimošku, protože ho musíš udržet tak kolem -80 °C, jinak se ti rozpustí :-)

130

Odpovědět

+JezeveC222Rozvážíš i do Švédska? :D

13

Odpovědět

Vem led a dej ho do sušičky!

1372

Odpovědět


Odpovědět

+crazyWolfKolik stojí takový hasičák?? Ps.: vyhledávačům nevěřím proto chci informace odborníků...

41

Odpovědět

+crazyWolfPrý stačí hasičák s propadlou expirační dobou. https://www.youtube.com/watch?v=rJYIc_cGKXk cca 300kč a možná i zdarma.

10

Odpovědět

+crazyWolfUž jenom první slova toho chlapa:,, Vítejte u dalšího pokusu pro děti. Tentokrát je opravdu extrémní.", mě dostala

80

Odpovědět

+crazyWolfA navíc ten závěr:,,Tohle rozhodně nezkoušejte doma!"

40

Odpovědět

Nebo stačí termoska a vyžebrat někde trochu tekutého dusíku.

20