Česká deskovka Galaxy Trucker

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:5 841

Nejen pivem se Česká republika ve světě proslavila. Čas od času stvoří talentovaní nadšenci hru, která zaujme i široké zahraniční publikum. Vás recenze na deskovou hru Space Alert od Vlaadi Chvátila sice moc neuchvátila, ale my se nevzdáváme a zkusíme vám představit další jeho vesmírný počin. Tentokrát půjde o úspěšnou deskovku Galaxy Trucker, ve které si vyzkoušíte roli galaktického dodavatele zboží, jehož největším přáním je dojet do doků v jednom kuse. Více méně. Hra je pro 2 až 4 hráče a mohou ji hrát i děti už od 10 let. Herní doba je pak přibližně 60 minut. Speciální slevová akce ve spolupráci s Planetou her vám navíc opět umožní pořídit si tuto deskovku s 15% slevou. Informace o tom, jak slevu uplatnit, najdete pod videem. V žebříčku prestižní celosvětové databáze deskových her BoardGameGeek.com se drží Galaxy Trucker na krásném 73. místě a pokud vás video zaujme, můžete si přečíst také tuto recenzi hry.

 

Přepis titulků

Je čas poslechnout si další recenzi s Tomem Vaselem. Zdravím, lidičky! Tady Tom Vasel. Uvažoval jsem o recenzi dalšího rozšíření Galaxy Truckeru, ale pak mi došlo, že jsem vlastně nikdy nenatočil recenzi o něm samotném. Takže se na něj v tomto díle pořádně podíváme a další videa o rozšířeních udělám později. Dnes si ukážeme, jak se tahle deskovka hraje. Hrajete za postavu řidiče, který po galaxii rozváží zboží. Občas se stává, že vaše loď dostane nakládačku.

Čas od času. Prostě vybuchne nebo tak. Pojďme si to ukázat. Galaxy Trucker sestává ze tří kol. V prvním kole začínáte s touto lodí. Každá vesmírná loď má specifickou barvu, já si vezmu třeba modrou. Doprostřed lodě umístím svůj základní dílek. Kromě toho se ve hře používá i tento letový plán, ale nejdřív se raději soustřeďme na naši loď. Na začátku každého kola si musí hráči co nejrychleji postavit svou loď.

Dílky si vybírají ze skladu, jeden po druhém. Pokud se jim dílek zamlouvá a dokážou ho připojit k ostatním dílkům, mohou si ho nechat, nebo odhodit bokem lícem nahoru. Dílek, který se vám líbí a který si chcete nechat na později, můžete odložit tady, ale měli byste ho použít co nejdřív, protože můžete přijít o kredity. Zároveň se mohou hráči podívat i na letové karty, kde se dočtou, jaká dobrodružství je čekají. Tím ale přicházejí o drahocenný čas na stavbu své lodě. Hráči mohou také obracet přesýpací hodiny, kdy se jim zlíbí, a přesunout je na pole s nižším číslem na letovém plánku.

První hráč, který dostaví svou vesmírnou loď, si vezme žeton s číslem 1. Další hráč si vezme žeton číslo 2, další 3 a tak dále. První hráč, který dostavěl svou loď, otočí hodinami na políčko START. Ale hodiny musí být na pozici s číslem 1. Jakmile se hodiny dosypou, musí všichni přestat stavět. Povím vám, jak si takovou loď postavit. Jedna věc, na kterou si musíte dát pozor, je ta, že všechny dílky na sebe musí pasovat.

Ve hře jsou dva druhy přípojek. Jednoduchá přípojka, jakou vidíte tady, nebo dvojitá přípojka. Tyhle dvě přípojky k sobě nepasují. Jednoduchá přípojka se pojí jen na jednoduchou. Dílky se taky musí připojit už k existujícím dílkům, takže bych je nemohl postavit tady úplně samotné. Nejdřív bych připojil tento dílek sem a v dalším tahu připojím tenhle dílek semhle.

Možná jste si všimli, že tady jsou přípojky tři. Jde o univerzální přípojku. Univerzální přípojku dílku nalevo můžu připojit k dvojité přípojce pravého dílku a jeho univerzální přípojka pasuje i na tu jednoduchou nahoře. Přípojku nikdy nelze dát k dílku, který žádnou přípojku nemá. To prostě nejde. Tohle bylo to hlavní, co byste o stavění měli vědět. Lidé ale často dělají chyby, zvláště když hrají hru poprvé. O co vám v této hře vůbec jde? Ve své lodi potřebujete postavit určité věci.

Jednou z nich jsou i nákladové prostory. Tyto prostory slouží k ukládání zboží, které během hry získáte. Existují 4 druhy zboží. Červené, žluté, modré a zelené. Modré zboží má cenu 1 kreditu, zelené 2, žluté 3 a červené 4 kreditů. Červeně označené zboží je ale radioaktivní a musí být umístěno do speciálních nákladových prostorů. Tady je možno skladovat červené zboží, ale tento prostor může obsahovat jen žluté, modré nebo zelené. Další dílek, který si během stavění můžete vytáhnout, jsou baterie. Když je loď dostavěna, umístíte na toto políčko žetony energie podle toho, kolik baterek je na obrázku.

Některé dílky obsahují 2 baterie, některé 3. Baterií není nikdy dost a měli byste jich nasbírat kolik to jen jde. To samé platí i pro nákladové prostory. Na lodi máte také děla. Ty se hodí při boji s vesmírnými piráty. Existují jednoduchá děla a dvojitá děla. Před dílek s dělem nelze už nic jiného postavit. Můžete je dát i na bok lodě, ale tam nejsou moc užitečná. Mohou být, ale ne tak hodně.

Dvojitá děla jsou lepší než ta jednoduchá, ale na jejich pohánění potřebujete baterii. Do lodě byste měli zabudovat co nejvíce děl můžete. Ve skladu se objevují i tyto spojovací dílky. Nic zvláštního nedělají, ale s jejich pomocnými přípojkami na sebe můžete připojit jiné dílky. Potřebujete také motory. Motor pohání vaši loď v průběhu celé hry. Rozlišujeme jednoduché motory a dvojité motory. Stejně jako dvojité dělo, i dvojitý motor potřebuje k pohonu baterii.

Ve hře musíte mít taky generátory štítu. Ty chrání vaši loď ze dvou stran. Generátor štítu, který jsem teď položil, ochrání mou loď zepředu i zleva. Když zabudujete do lodi generátory dva, budete chráněni ze všech čtyř stran. Ale při každém použití generátoru štítu musíte spotřebovat jednu baterii. To by mělo být téměř všechno. Už zmíním jen pilotní kabiny.

S jednou pilotní kabinou uprostřed začínáte, ale nejspíše jich budete chtít přidat víc. Před startem lodi umístíte dvě figurky lidí na každou pilotní kabinu na lodi. Pokud k nějaké pilotní kabině připojíte dílek s podporou životních funkcí, dáte do kabiny místo lidí jednoho mimozemšťana příslušné barvy. Existují oranžoví mimozemšťani a fialoví mimozemšťani. S fialovým mimozemšťanem je síla vašich zbraní o 2 vyšší. S tím oranžovým se o 2 stupně zvyšuje síla motorů. Všichni hráči nejdříve dostaví své lodě.

Po dokončení všech lodí vezme hráč karty z letového plánu, přidá k nim další hromádku karet a zamíchá je. Nikdo nikdy přesně neví, jaká situace nastane. Figurky raket se postaví na tento okruh podle toho, jak rychle hráči postavili svou loď. Pokud jste loď postavili nejrychleji ze všech, hrajete jako první. Poté se jedna po druhé obracejí letové karty. Musíte splnit daný úkol nebo akci. Teď jsem otočil kartu s názvem Volný vesmír. To znamená, že každý hráč se na letovém plánu posune o tolik polí, kolik má motorů. Okruh má určitá pravidla.

Řekněme, že modrý hráč se má posunout o 4 pole. Posune se o 3 a zeleného hráče přeskočí. To samé platí i pro cestu zpět, pokud taková situace nastane. Přeskočíte lodě, co stojí za vámi. Pořadí hráčů je tedy dost důležité. Karta Volný vesmír je hodně k užitku, protože na konci kola chcete mít co největší náskok. Pokud při zahrání této karty nemáte ani jeden motor, pak musíte odstoupit z letu. Občas narazíte i na Planety.

Jakmile se tak stane, všichni, prvním hráčem počínaje, mají možnost zabrat si svou raketou jednu z planet a těžit z ní suroviny s ní spjaté. Ty si uloží v nákladových prostorech, pokud nějaké mají. Všimněte si, že na kartě jsou jen tři planety, takže červený hráč má smůlu, pokud se některý z předchozích hráčů možnosti těžit nevzdá. Aby mohli zboží vyzvednout, musí se vzdát 2 letových dnů a jít o 2 pole zpátky, takže se ne vždy pro suroviny rozhodnou.

Někdy se setkáte s Opuštěnými stanicemi. S touhle můžete získat 2 červené kostky. Přistát vám trvá 1 letový den a musíte mít na své lodi alespoň 6členou posádku. Na Opuštěných lodích se musíte své posádky vzdát, pokud chcete inkasovat kredity. Po odhození 3 členů posádky můžu dostat 4 kredity. Někdy ale přijde chvíle, kdy se stane něco zlého. Tato karta se nazývá Meteorický roj. Na kartě vidíte, že se na vás shora řítí jeden velký meteorit, jeden malý meteorit zprava a další zleva.

Tato karta ovlivní úplně všechny lodě. Pro každý meteorit hodí vedoucí hráč dvěma kostkami. Číslo značí sektor, který meteorit zasáhne. Teď jsem hodil 9, tak se podívejme. Meteorit má přiletět seshora. V sektoru 9 nemám žádné součástky, minul by mě. Ale kdybych v daném sektoru nějaký dílek měl a řítil by se na mě malý meteorit, tuto součástku mi zničí, protože mám otevřenou loď a přípojky mi trčí ven z lodi. To může mít fatální dopad na celou vaši loď.

Pokud máte loď postavenou správně, meteorit se odrazí. Velký meteorit vás zasáhne vždy, pokud nemáte štít, ale musíte spotřebovat 1 baterii, abyste nahodili generátory a uchránili svou loď před střetem. Meteority se na vás mohou přiřítit ze všech směrů. Ve stavbě lodi musíte být pečliví. V balíčku jsou i karty nepřátel. Tady jsou Otrokáři. Musíte mít palebnou sílu 6 a více, abyste je porazili, jinak zaútočí na další hráče. Ten, kdo je první porazí, shrábne odměnu. Pokud v souboji s nimi prohrajete, musíte se něčeho vzdát.

V tomto případě členů posádky. Když prohrajete s Pašeráky, odevzdáte jim 2 žetony zboží. Piráti z této karty na vás zaútočí třikrát. Menší údery můžete odrazit štíty, ty větší se už odrazit nedají. Ve hře tedy zažijete i pár horkých chvilek. Po skončení jednoho kola si spočtete body. Kredity dostane podle toho, na kterém místě v plánku jste skončili. Loď s nejméně otevřenými přípojkami získá 2 extra kredity. Své zboží rovněž můžete směnit za kredity. Každý dílek, který jste si nechali zničit, vás bude stát 1 kredit.

Tady se odkládají. Můžete však přijít maximálně o 5 kreditů. Po prvním kole se zbavíte své lodi a otočíte plánek. Teď si postavíte větší loď. Karty ale budou obsahovat mnohem větší dobrodružství. Může vás zasáhnout Epidemie. Kvůli Hvězdnému prachu hráči ztratí letový den za každou otevřenou část lodě. Meteorické roje jsou nebezpečnější. Na Planetách můžete těžit víc zboží.

Až skončí druhé kolo, začnete si stavět další, obří loď. Ta třetí je opravdu obrovská. Když plánek otočíte, je tam i alternativa, můžete si postavit USS Enterprise, i když v pravidlech se takhle neoznačuje. Po skončení všech 3 misí se vítězem stává hráč, který získal nejvíc kreditů. Galaxy Trucker zbožňuju. Ale je mi jasné, že to asi není hra pro všechny. Někteří kamarádi, se kterými jsem Truckera hrál, ho nenávidí. Nelíbí se jim ten stres při stavění vesmírné lodě a panika při rozhodování.

Jiní zase nesnesou pohled na to, jak se jim loď postupně rozpadá. Podle mě v tomhle ale spočívá kouzlo hry. Když vidím, jak se mi loď v půlce rozlomí a dílky lítají všude po vesmíru, užívám si to. Hra je těžká, ale stavění lodě je zábava. Co si myslíš ty? Stavění vesmírné lodi mě taky baví. Shánět všechny komůrky pro lidi a snažit se postavit si štíty zatímco vám běží čas, je fajn. Je to napínavé a je to větší sranda.

Hra se stupňuje. Nejdřív si postavíte jen malou loď, pak větší a nakonec tu fakticky obří. Je to sranda, protože i když jste si svou obroloď fakt vypiplali, víte, že do ní stejně ty meteority udeří nebo že na vás zaútočí nepřátelé. Vaše loď je tak velká, že se tomu zkrátka nedá vyhnout. Už jsem viděl hráče, kteří do cíle dojeli s netknutou lodí. Častěji se ale stává, že hráči do doků doplují s ničím. - Nebo v půlce cesty vybuchnou. - Mně to stalo dvakrát! No, mně se to stalo mnohem víckrát!

Design je příjemný, ale ta pravidla? Kdybych měl vybrat ta nejvtipnější pravidla, byla by tahle na druhém místě. Před ním by byl Space Alert. Stejný autor, stejné téma i vesmír. Je to nehorázná sranda. Každou kapitolu doslova hltáte, je to fakticky dost vtipně a zajímavě napsané. Takže tak. Rozšíření jsou taky dobrá, k základní hře je však vůbec nepotřebujete. Abych to shrnul, myslím si toto.

Galaxy Trucker není pro hráče, co nemají rádi chaos, toho je tam požehnaně. Ale samotné stavění a všechno okolo je fantastická zábava. Někdo mi volá! Budeme muset jít. Ahoj!

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Space Alert ma vôbec nezaujal, ale toto mi pripadá skvelé. Kupujem, vďaka za recenziu a samozrejme za zľavu :)

10

Odpovědět

Nakoniec mám ale problém so zľavovým kupónom. Po odoslaní mi vypisuje, že nie je aktívny.

00

Odpovědět

Z Planety her mi psali, že tam měli chybu, která je už odstraněna. Zkuste to prosím znovu a dejte vědět. Omlouváme se za komplikace. ;-)

20

Odpovědět

+BugHer0Ďakujem za rýchlu reakciu. Už sa len teším, kedy to bude konečne doma :D

00

Odpovědět

Kopírka Carcassone? :)

121

Odpovědět

Věřím, že je skvělá ... ale u mě se to tak nějak rozchází s tématem, ve kterém je hra vystavěná ...

Mam prostě blíž k takovému tomu typickému fantasy a středověku - čili od Chvátila rozhodně Vladci podzemí atd. :)

12

Odpovědět

Chtelo by to Table Top :/

250

Odpovědět

Zrovna na vanoce jsem dostal Anniversary edici :) super i když druhé rozšíření už mě příjde s těma vetřelcema a komandem trošku jako házení kostkou kdo vlastně doletí ..
Jinak velké plus že je to hra která hodně baví i holky ..

21

Odpovědět

Jedna z mých oblíbených.
Nejhorší je ten tlak při stavění rakety a lidé,kteří postaví raketu za minutu a pak jen sledují,jak jim odpadávají části :D

61

Odpovědět

nemůžu si pomoct, ale příjde mi to hrozně překombinované a složité, alespoň v podání toho chlápka

128

Odpovědět

Takhle působí po prvním přečtení pravidel spousta her. ;-)

512