5 znaků narcistické osobnostiCharisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:8 185

Na světě nejsou jen hodní lidé, ale i takoví, kteří vás chtějí využít. Abyste je dokázali rozeznat, chce to cvik. Další video z kanálu Charisma On Command vám pomůže nahlédnout do mysli narcistů, abyste věděli, na co si dát pozor.

5 znaků narcistické osobnosti:

#1: Jsou posedlí svou image
#2: Lžou o absurdních věcech
#3: Mají jiný vztah ke lhaní
#4: Svých lží se drží
#5: Jste jim ukradení

Poznámky k překladu:
Překlad ukázky, kde se řeší tón řeči Elizabeth Holmesové, pochází z knihy Zlá krev.
NIH (National Institute of Health) je vládní organizace v USA, která má na starost výzkum v oblasti veřejného zdraví a biomedicíny.

 

Přepis titulků

Jsou mezi námi lidé, kteří chtějí ostatní využít. Ať už jde o narcisty, sociopaty, kompulzivní nebo patologické lháře, fungují jinak než většina lidí kolem vás. Proto jsou mnohem nebezpečnější, protože nijak zvlášť nevybočují z řady. V tomto videu se naučíte, jak některé z nich identifikovat. Učit se budeme na příkladu Elizabeth Holmesové. Pro svou společnost Theranos dokázala získat téměř miliardu dolarů tím, že z několika kapek krve slibovala úplný krevní obraz.

Šlo by o revoluční počin v medicíně, kdyby to byla pravda. Elizabeth a její přítel Sunny skrývali fakt, že tyto testy nefungují a nikdy nefungovaly. Podvedli investory a více než milion lidí, kteří očekávali přesné výsledky svých testů, což samozřejmě nebylo možné. Elizabeth Holmesová bohužel není ojedinělý případ. Narcistickou poruchou osobnosti trpí podle NIH 3,6 % americké populace. Dr.

Paul Ekman tvrdí, že asi 5 % lidí jsou patologičtí lháři, což je potenciálně jeden člověk z dvacíti. Proto se ve videu zaměříme na to, jak nebezpečné osobnosti odhalíte dřív, než vás zneužijí, protože některé z nich určitě v průběhu života potkáte. Nejde o to je přesně zaškatulkovat, ale často vykazují chování typické pro narcistickou poruchu osobnosti. Velkou motivací pro tento typ osobnosti je být vnímán způsobem, které pohladí jejich ego. Extrémně se snaží udržovat personu, kterou si vytvořili.

Dejte si pozor na lidi s extrémní fixací na svou image. Třeba Elizabeth Holmesová chtěla být ženskou verzí Steva Jobse: Nosila černé roláky, kopírovala jeho život a odhalování demo produktů, a na začátku podnikání najala i několik zaměstnanců z Applu. Spousta lidí má idoly, které napodobuje. Hlavní znak toho, že máte co do činění s nebezpečnou osobností, je to, že ve snaze udržet si svou personu budou lhát o zdánlivě absurdních věcech. Vypráví třeba fantastické historky, které se nikdy nestaly.

Jako spoluzakladatel Fyre Festivalu, který údajně ostrov koupil od Pabla Escobara, i když je ve skutečnosti z ostrova majitelé vykopli za pouhou zmínku o Pablu Escobarovi v propagačních materiálech. V případě Elizabeth byl absurdní a opakovanou lží její hlas. Poslechněte si baryton, kterým téměř pořád mluvila: Tak to bývá, když chcete něco změnit. Nejdřív vás mají za blázna, pak s vámi bojují a potom najednou změníte svět. A... Tento klip pochází ze začátku rozhovoru, kdy je klidná a připravená.

Ale jak později vypověděli zaměstnanci, baryton občas na konci dlouhého dne zmizel a nahradil jej vyšší hlas, typický pro mladou ženu. To samé je vidět i v rozhovoru, jakmile otázky začnou být víc na tělo. Pak s vámi bojují a potom najednou změníte svět. San Francisko Paper, Fortune, mluvila jsem o tom v rozhovoru pro Forbes, že jsme se rozhodli rozšířit nabídku našich testů. Protože tu není žádná oběť, zdá se lež na podporu image výstřední a omluvitelná. Je třeba si jich být vědom, protože může jít o známku hluboké potřeby kontrolovat, jak je lidé vnímají, což je ukázkový rys chování narcistů.

Tito lidé jsou často odpojeni od pocitů viny nebo studu, které by je od takového špatného a škodlivého chování odradily. Tyto typy mají také úplně jiný vztah ke lhaní. Většina lidí má limit, do kterého jsou schopni a ochotni lhát. Raději pravdu překrucujeme. A čím víc do očí bijící jsou naše lži, tím více je to na nás vidět. Pro narcistické typy to ale neplatí.

Bez mrknutí oka vypustí úplně jasnou lež. Poslechněte si, jak Theranos uváděl některé své falešné testy: Připravili si ukázku, píchli VIP návštěvníka do prstu, dali krev do zásobníku a spustili test. Pak jim řekli, že to bude chvilku trvat a že by si mohli prohlédnout laboratoř. VIP osoba tak opustila prostor, zaměstnanec Theranosu zastavil přístroj vyndal krev a donesl ji do laboratoře. Malý kousek krve tu buď otestoval jeden z pracovníku laboratoře nebo přístroj od společnosti Siemens.

To se stávalo opakovaně, a to i s výjimečně chytrými lidmi, včetně bývalého ministra zahraničí a investorů ze Silicon Valley, kteří mají být skeptičtí. Ale ani jeden z nich nikdy Elizabeth neodhalil. Pravděpodobně proto, že při lhaní nevykazuje známky nervozity jako většina lidí. Nepředpokládejte, že klidné chování znamená, že člověk nelže. Zejména pokud jde o narcistický typ. Pokud jde o tento typ člověka, nebo dokonce o psychopata, studie s využitím funkční magnetické rezonance ukazují, že pro zpracování lží ani nepotřebují čas navíc.

Jejich mozek nemusí potlačovat pravdu, ani se soustředit nebo kontrolovat řeč těla. To vše je pro ně přirozené. Jako kdyby si vynalézali vlastní svět. Mnoho lidí je takto oklamáno patologickými lháři. Předpokládají, že je lhaní stresující, protože to tak mají sami. Nedává jim smysl, že by někdo mohl lhát tak snadno, a tak se domnívají, že uvolněné chování znamená, že lháři říkají pravdu.

Mnohem lepší metoda, jak odhalit lháře, je podívat se na věci s odstupem. Namísto sledování řeči těla protějšku nebo naslouchání jejich vysvětlení, kterých bude mnoho, si jejich tvrzení shrnete na velmi vysoké úrovni. A pak si necháte intuicí poradit, zda to dává smysl. V případě Elizabeth Holmesové se takto reportér, který její případ rozlouskl, inspiroval k řešení případu.

Na tomto případu mi přišlo podivné, aby 19letá studentka, která opustila školu, se dvěma semestry chemického inženýrství ukončila studium a stala se průkopnicí úplně nového oboru. To je možné v případě počítačů a počítačového softwaru, jak ukázali Mark Zuckerberg a Bill Gates. Ale ve zdravotnictví potřebujete odborné vzdělání a desítky let výzkumu, abyste měli něco hodnotného.

To je důležitý fakt. Zdá se, že psychopati nebo sociopati nebo jak jim budete říkat – neříkám, že Elizabeth je jednou z nich – ať už je kategorie patologických lhářů jakákoliv, tito lidé dokáží mozek obelhat snadněji než reakci naší intuice. Částečně proto, že mají vysvětlení úplně pro všechno. Jen se podívejte. Můj dědeček si nechával v Theranosu dělat testy a míval v ruce jehlu. Myslel jsem, že jde o jednu kapku krve. Na to měli nějakou výmluvu, proč zrovna jemu musí vzít krev z žíly, ale u všech ostatních to nebylo třeba.

Věřili byste tomu ještě? Další věc, kterou u těchto typů uvidíte, je, že nepřestávají lhát. Když nás někdo chytí při činu, na znamení porážky nám většinou poklesnou ramena. Nezbude nám, než se stydět, omluvit se a doufat, že nám bude odpuštěno. Patologičtí lháři ale budou pokračovat, i když se lež už provalila. Billy McFarland z Fyre Festivalu například rozjel další podvod, když byl propuštěn na kauci. E-mailovým kontaktům Fyre Festivalu nabídl lístky na ceny Grammy a setkání s celebritami jako LeBron James, ke kterým přirozeně neměl přístup, výměnou za určitou sumu peněz.

Poslechněte si, co Elizabeth Holmesová řekla investorům jen měsíc před uzavřením Theranosu. Když jí Komise pro cenné papíry zakázala zastávat jakoukoli funkci ve veřejně obchodovatelné společnosti. V dopise akcionářům toho dne v podstatě vysvětlila, že společnost pravděpodobně do konce června skončí v likvidaci.

Zajímavé na tom však je, že zároveň řekla, - že se chystá založit novou společnost. - Bože, to je úplně vyšinuté. Je to tak. I když byla usvědčena z podvodu s cennými papíry a nadcházející žalobou si Elizabeth Holmesová živila myšlenku, že brzy založí novou společnost. To jen dokládá, že tento typ lidí má úplně jiný vztah k pravdě. Image je důležitější než externí realita a dochází k tomu bez námahy. Pokud proti takovému typu vznesete námitku, pravděpodobně vás odmítnou a vyvedou z míry jedním ze dvou způsobů: Typicky vás nazvou haterem a vyloučí vás, jako to udělala Elizabeth a její přítel, když se ozval jejich podřízený.

Od Sunnyho Balwaniho dostal tento e-mail: Tato bezohledná poznámka založená na absolutní ignoranci je tak urážející, že kdyby tato obvinění učinil někdo jiný, hnali bychom ho velmi silně k odpovědnosti. Jediný důvod, proč jsem této odpovědi věnoval takovou pozornost je to, že jste vnuk pana Shultze. Jediný e-mail, který na toto téma chci od vás vidět, je vaše omluva.

Nebo, pokud jste v pozici moci, označí vaše obavy za nějakou formu spiknutí proti jejich osobě. Holmesová třeba řekla, že nikdo technologii Theranosu nesmí vidět z tohoto důvodu: Jediný způsob, jak získat odpovědi, bylo podepsání smlouvy o mlčenlivosti. Patentově chráněná technologie, obchodní tajemství Theranosu byla prý tak cenná, protože dva hlavní hráči průmyslu, Question a Labcorp, se snažili tato tajemství odhalit za jakoukoliv cenu.

Když začnou padat ultimáta "s námi, anebo proti nám", nebo řeči o nezbytném utajení z důvodů, které jsou jak vystřižené z románu, zpozorněte. Ze zkušenosti vím, že se vás pravděpodobně někdo snaží podvést. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na jednej strane ma ako psychológa veľmi teší, keď sa ľudia snažia spopularizovať psychológiu (v tomto prípade klinickú psychológiu), ale na druhej strane ma hnevá, ak sa to odflákne, ako v tomto prípade, kde sa mieša všetko dokopy - narcistická porucha osobnosti, sociopati, "psychopati", pseudologia fantastica a pod. Prejavilo sa to v obsahu, ale aj vo vizuálnom "podmaze" (niektoré filmové postavy boli sociopati ako z učebnice a nemali s narcistickou poruchou osobnosti nič spoločné). Aby som to čo najstručnejšie vysvetlil, základný rozdiel medzi "narcisom" a sociopatom je v emočnej sfére. Narcista pokladá svoj vnútorný svet a prežívanie z nejakého dôvodu za stred celého vesmíru, ale je schopný vnímať emócie druhých ľudí. Ako už bolo spomenuté, typickým znakom je chválenkárstvo, vymýšlanie si rôznych ťažko uveriteľných historiek, preháňanie a klamanie, aj keď je každému zjavné, že ide o lož. Čo mi chýbalo bolo to, že narcisti veľmi často menia prácu. Pretože ak sa neživíte kecami (napr. politika alebo rôzne instagramové akože hviezdy), ale prácou, tak sa veľmi rýchlo ukáže, či niečo viete robiť alebo nie. Samozrejme, potom je to vždy chyba zlého šéfa alebo zlých kolegov, že ten človek dostal v skúšobnej dobe padáka (spiknutie bolo spomenuté). A naopak pre sociopatov je typičká plochosť ich emočného prežívania. Z tohto dôvodu sa môžu podobať na narcistov, lebo sa nám zdajú, že sú sebeckí a do seba zahladení, ale v skutočnosti sociopati dokážu vnímať len sami seba ako ľudskú bytosť s emočným prežívaním, ale na zvieratá a ľudí hľadia sociopati len ako na neživé objekty, ktoré môžu použiť a zase odložiť. Vnímate ten rozdiel? Ešte jedna vec, ktorá je aj pre mňa stále desivá. Keď bolo spomenuté, že v populácii je zhruba 3,5% narcistov (prepočítajte si to na počet ľudí v ČR), tak je to úplne desivé číslo. Približne rovnaké percento je aj sociopatov! Ale ešte desivejšie je to, že my všetci si vyberáme povolanie na základe svojej osobnosti a vlastností (či už si to uvedomujeme alebo nie). A rovnaké to majú narcisti aj sociopati. Ako pedofilov priťahujú povolania, kde sú v kontakte s deťmi, tak sociopatov priťahujú povolania, kde majú moc a kontrolu nad inými ľuďmi. A úplne najhoršie je, že keď aj je niekto odhalený ako ukážkový prípad sociopata (Fico, Babiš), tak sa nájde stále veľká skupina občanov, ktorí to z nejakého dôvodu sú schopní ignorovať...

123

Odpovědět

Tak jsem si alespoň zase připomněl bejvalku :)

151

Odpovědět

Dík za motivační video. Jenom nechápu proč jste vystřihli tu část o Muskovi.
Idioti si nezaslouží nic jiného.

1012

Odpovědět

Jarinine, Jarinine, chtělo by to zapracovat na kvalitě trollení ;-)

72

Odpovědět

+AnonyMařkaTvoje máma......:D

55

Odpovědět

Chudáček grafoman. :-(

01

Odpovědět

Tak tohle je jednoznačně konspirace proti Babišovi. Fake news na objednávku.

811

Odpovědět

Jsem čekala, kdy se někdo ozve... Samozřejmě je to kampáááň!

195

Odpovědět

+setheKampaň jsou tvoje videa o Muskovi, vlastně jste se scr00chym příkladná ukázka těch sociopatů z videa.

1010

Odpovědět

+KrysařDej pokoj, Jarinine.

44

Odpovědět

+AnonyMařkaNeotravuj Mařko. :D

54

Odpovědět

Znak #6 - Moderují několik pořadů na TV Barandov.

241

Odpovědět

Kdyby jen moderují, dokonce i "hrají" (dá-li se to tak nazvat, asi ne) v "top" seriálech https://www.csfd.cz/film/776850-premier/prehled/

73

Odpovědět

Odpovědět

Píše se to Fyre Festival...

40

Odpovědět

Díky, opraveno :-)

31

Odpovědět

Ani jsem video nepouštěl. Klasická agitka závistivé chudé lůzy. Přece nemůžu za to, že jsem od narození krásný a nadprůměrně inteligentní. Zatímco si jdu nekompromisně za svým, bohatnu a vítězím, póvl kolem se zmůže jen na plytké anonymní komentování.

1320

Odpovědět

To byl jako pokus o vtipný komentář?

64

Odpovědět

lol

03

Odpovědět

Ne milion, ale miliardu dolarů (billion). Už jen z logiky věci. ;)
A proč není konec přeložený? :)

22

Odpovědět

Díky, opraveno. Konec je reklamou na jeho kurz, tak proto.

82