Instagram vám ničí životCharisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:155
Počet zobrazení:12 228

Tímto videem vám nově představuji YouTube kanál Charisma on Command, na kterém dává Charlie Houpert prostřednictvím svých videí divákům různé tipy, jak být charismatičtější, získat sebevědomí či uspět při pracovním pohovoru. Na podobná témata samozřejmě existuje spousta různých knih, placených kurzů a video lekcí, ale Charlie prezentuje opravdu užitečné rady, a navíc je obvykle demonstruje na příkladech z reálného života nebo na hercích, sportovcích a dalších známých osobnostech. Má například videa, kde porovnává vystupování Tonyho Starka a Kapitána Ameriky a důvody, proč je ten který někomu smypatičtější, věnuje se humoru různých talk show komiků a před půl rokem mimo jiné v jednom svém videu rozebral americké prezidentské volby a předem oznámil a uvedl důvody, proč je vyhraje Donald Trump.

Na úvod jsem vybral video, které se zabývá sociálními médii a varuje nás před nadměrnou konzumací jimi vytvářeného obsahu. Do komentářů určitě napište, jestli máte zájem o další podobná videa.

Užitečné nástroje z videa:
News Feed Eradicator
StayFocusd

Přepis titulků

Kdyby mimozemšťani viděli naše fotky z Instagramu, asi by si mysleli, že si lidé neustále jen užívají, v jednom kuse cestují a usmívají se. Řekli by si, že se všichni máme rádi, brečíme častěji smíchy než smutkem a každý z nás je úspěšný. Jenže to není pravda. Naše životy nevystihují fotky, které sdílíme.

Jen předstíráme a doplácíme na to. Závislost na sociálních médiích je často probírané téma. Stránky jsou navrženy tak, aby byly návykovější než crack. Sdílené články vám jen žerou čas a kvůli předstírání ostatních si můžete ve výsledku zoufat nad vlastním životem. Ale to byla jen lehká kritika. Hlavní nebezpečí sociálních sítí tkví v tom, co na nich vytváříme. Berte to takhle.

Každou nasdílenou fotkou si vytváříte novou osobnost. Jako ve videohře. Vyfotíte se před Eiffelovkou a hned působíte sofistikovaněji. Smažete fotku, na které vám to nesluší, a hned jste krásnější. Nasdílíte srandovní meme, a hned jste vtipnější. Všechny ty fotky si vybíráte tak, aby měly kýžený efekt. Chcete totiž, aby vás ostatní vnímali jistým způsobem. A to, co nesdílíte, vynecháváte také záměrně, protože je to ponižující, nudné nebo jde o něco, co nemají ostatní vidět.

Ale na samotném utváření osobnosti není nic špatného. Problém začíná ve chvíli, kdy k této osobnosti přilnete. Když si při prohlížení fotek z Instagramu nebo Facebooku řeknete: "To jsem já." V tu chvíli se ta osobnost, kterou všem dáváte na odiv, stane vaší identitou a vy ji začnete bránit. Každá selfie musí být perfektní a každý status třeskutě vtipný.

Každým sdíleným příspěvkem, jako byste říkali: "To jsem já. Co vy na to?" A tím se začnete řítit do pekel, protože nejde o vaše pravé já. Jasně, na té fotce jste vy, ale takhle přece běžně nevypadáte. A ano, ten popisek jste psali vy, ale tak nápadití obvykle nejste. Jde o střípky vašeho života, které vybíráte tak, abyste působili určitým dojmem. Nezachycují vaše pravé já. A i když jste zasypáni závalem lajků a komentářů, nemáte z nich skutečnou radost.

Pravdou je, že čím víc vám na těch lajcích a komentářích záleží, tím víc budete nešťastní. Proč? Vytvořit a udržet si identitu je totiž mimořádně vyčerpávající. Vzpomeňte si, kolik fotek jste hned po vyfocení smazali, kolik času jste strávili laděním fotek a výběrem oblečení, protože fotíte fotku na Instagram. Vzpomeňte si, jak dlouho jste vymýšleli vtipné statusy.

Tím vším se snažíte ovlivnit, jak vás ostatní vnímají, a stojí vás to spoustu sil. Navíc obětováváte vlastní radost, jen abyste nějak působili. Známá se loni vydala s batohem do Asie, ale už po prvním týdnu se jí stýskalo a byla na tom fyzicky špatně. Bylo jí smutno a trpěla, ale zůstala tam několik týdnů, protože se bála, že kdyby se předčasně vrátila, všechny by zklamala. Celou dobu sdílela usměvavé fotky z pláže a v komentářích jí všichni záviděli, což ji utvrdilo v tom, že by měla zůstat.

Často neděláme to, co bychom chtěli, protože dbáme na názor ostatních víc než na naše vlastní dobro. Navíc cítíte potřebu nechávat si svou spokojenost schvalovat. Už vás někdy naštvalo, že vaše fotka nemá dost lajků? Pokud ano, závisí vaše štěstí na bandě cizích lidí. Tato závislost na reakcí ostatních je ukázkovou cestou k utrpení.

Přece se nemůžete celý život snažit potěšit skupinu lidí, které sotva znáte. Budováním online identity se okrádáte o čas, který můžete věnovat sami sobě. Když chcete být fit, vyžaduje to měsíce píle a disciplíny. Ale hezky se natočit, přidat filtr a vyfotit se v posilce zabere asi 30 sekund. Není tedy divu, že spousta lidí radši pracuje na své online osobnosti než na sobě. To je totiž vždycky snadnější. Ale v tom případě si neužijete radost z toho, že jste doopravdy fit nebo šťastní.

Na rozdíl od vaší online osobnosti stagnujete. Správa vaší online osobnosti vás navíc omezuje. Sami víte, že na sociálních médiích musíte nějak působit. Většina lidí se věčně usmívá, jíní neustále na něco nadávají. Každopádně se tím zaškatulkujete a sami si diktujete, jak se máte chovat. Zapomenete, že máte vždy možnost volby. Tohle video není jen o Instagramu. To samé se děje na Facebooku, Snapchatu, redditu, Twitteru, Pinterestu a pro nás, co točíme videa, samozřejmě i na YouTube.

Navíc to platí i pro offline život, když vyprávíme připravené historky nebo si záměrně koupíme určité oblečení či auto. Vytvoříme si nějakou osobnost a poté se jí snažíme vší silou držet. Takže ano, to, že vám Instagram může ničit život, myslím vážně. Snaha pasovat se do určité role je ztrátou času, ovlivňuje vaše chování a vede k nespokojenosti. A vzhledem k technologickému pokroku se s tím nedá nic dělat.

Konec. Dělám si srandu. Změnit to můžete spoustou způsobů. Zrušení účtů na sociálních médiích je rozhodně účinnou metodou, ale neřeší to podstatu problému, protože se i nadále budeme snažit, aby nás ostatní viděli v určitém světle. Musíme se naučit, aby za nás mluvily naše činy. A sociální média nejsou jen špatná. Mnohokrát jsem narazil na člověka, se kterým jsem se díky sociálním médiím následně sblížil.

O tyhle vazby bych nerad přišel. Takže jak se můžete zbavit všeho toho zla a udržet si jen to dobré? Začněte tím, že omezíte konzumaci. Nejsnadnějším způsobem je vyhnout se feedu. Ať už je řeč o Facebooku, Instagramu nebo Snapchatu, feed nových příspěvků slouží čistě k tupé konzumaci obsahu. Do seznamu bych mohl zahrnout i YouTube a reddit.

Ty omezují mě. Jejich domovské stránky přináší víc škody než užitku. Říkám to z vlastní zkušenosti, protože tam sám trávím spoustu času. Řeknu vám, co se osvědčilo mně. U Instagramu a dalších sítí, kde sledujete ostatní, si přidejte lidi, kteří přidávají často něco, co vás nezajímá. Najednou se budete chtít zahlcenému feedu radši vyhýbat. U Facebooku doporučuju News Feed Eradicator.

Odkaz najdete v popisku videa. Můžete si odinstalovat mobilní aplikace, abyste se museli přihlašovat z počítače, což obvykle není tak pohodlné, a tudíž to nebudete dělat tak často. Pak si zazáložkujte oblíbené stránky, kanály a uživatele, abyste je nemuseli hledat na domovské stránce. A jelikož sám tyhle zásady obcházím, doporučuju především instalaci StayFocusd nebo podobné aplikace, která blokuje určité stránky nebo vám na ně dává časový limit.

A když se vrátím k tvorbě identity, zkuste aspoň jeden měsíc nic nesdílet. Přestaňte si honit online ego. Nepište, že jste byli na hustý kalbě, pomáhali druhým nebo si dali do těla na crossfitu. Radši se věnujte tomu, co vás baví. Tomu, co vám dělá radost, aniž byste o tom museli říkat ostatním. Užijete si diskotéku, aniž byste sdíleli svou polohu? Chodíte na crossfit, i když nikdo neví, že jste šli?

Já jsem si díky tomuhle přístupu uvědomil, že si až tak neužívám dovolené, tak jsem na ně přestal jezdit, a bylo mi líp. Navíc jsem i ušetřil. Zkuste podniknout nějakou super věc. Třeba skydiving nebo surfování. Klidně i dobrovolnické práce nebo darování krve. Něco, co je pro vás důležité. A nefoťte se při tom. Nepište o tom status.

Nikomu ani muk. Tak se naučíte věnovat víc času sobě a udělat správnou věc, aniž byste potřebovali informovat ostatní. Někteří možná řeknete, že sociální média potřebujete k práci a že vám nejde jen o online osobnost. Sám do téhle kategorie spadám. Věřím, že má videa mají pozitivní vliv na ostatní a že jsou pro mě zdrojem obživy. Pokud tedy sdílíte z nějakého jiného důvodu, jak můžete něco změnit k lepšímu?

Hlavně si nelžete do kapsy. Spousta začínajících podnikatelů si myslí, že jsou pro ně Instagram a Facebook nutností, i když mají zákazníky úplně jinde. Manažeři si zase často myslí, že sociální média potřebují, aniž by je monetizovali. Pokud je to váš případ, lajky vás rozhodně nezachrání. Jen vám honí ego, takže se vzpamatujte a změňte to.

Chápu, že dopamin je návykový, ale mít osobní život je taky fajn. A pokud něco online tvoříte, musíte umět odlišit reakci publika od své identity. Vidíte to číslo? Tolik odběratelů máme k dnešnímu dni na YouTube. Kdysi jsem si říkal, že až budeme mít 100 000, budu v sedmém nebi. myslel jsem si, že když dosáhneme téhle mety, budu do konce života spokojený. Povedlo se, dostali jsme stříbrnou plaketu a já si okamžitě řekl: "Ty jo, kdybychom tak měli milion odběratelů, to by byla pecka."

Asi mě chápete. To číslo, které si v hlavě vytyčíte jako cíl, vám nikdy nebude stačit, ať už jde o lajky, odběratele nebo koruny. Je to jen ukazatel toho, kolik lidí kliklo na nějaký knoflík. Ano, může vám navýšit příjem nebo znamenat, že ovlivníte víc životů, ale pořád je to jen metrika, nikoli ukazatel vaší hodnoty.

A komentáře nejsou jen o vás. Často vznikají jako uznání vaší práce, nebo proto, že chce někdo být slyšet. Berte je jako zpětnou vazbu a pak jděte tvořit něco pro lidi, aniž byste přemýšleli, jakou si tím děláte vizitku. Doufám, že vám tohle video pomůže prolomit začarovaný kruh tvorby identity. Žijte hlavně svůj vlastní život. Dělejte hlavně to, co dělat chcete. A pokud si to chcete vyfotit, do toho. Jen nezapomínejte, že osobnost si utváříte svými činy, ne tím, co vysíláte do světa.

Pokud se vám video líbilo, přidejte si nás do sledovaných sérií a obdržíte další tipy, jak být charismatičtější a sebevědomější v situacích, kdy je to nejdůležitější. Vím, že obvykle točím jiná videa, ale pořád souvisí s tématem sebedůvěry a toho, jak ji správně budovat. Pokud vás tedy zajímají další videa, klikněte na knoflík. Pokud nás sledujete pravidelně, napište, jak se vám video líbilo.

Podobná videa budu občas točit i nadále, protože mám tahle témata rád a pokud vy taky, super. Pokud ne, vrátíme se k původnímu konceptu. Doufám, že jste si z toho něco odnesli a uvidíme se u dalšího videa. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

steel shots are very durable and versatile abrasive can be used in multple blasting and surface preparation process. Ambica enterprises is Steel shots manufacturer in India provide high quality steel shots all over the world.

00

Odpovědět

Shot Blaster is the superlative exporter of steel grit products with the well-dedicated and biggest exporting units in providing the best and effective steel grit at low steel grit price. We generates the best products with the legitimate price with the assistance of steel grit exporter at the International platform. you can contact us at +91-8094701127 or visit our website - https://www.steelgritprice.com/

00

Odpovědět

Great post, Thanks for the information provided! Your post is so awesome. Keep it work and share your amazing post with us. Thanks again! https://www.steelshots.co/

00

Odpovědět

Steel Shots are used in the surface preparation process for cleaning metal surfaces covered with dirt, mill scale, rust, and paint coating.
https://www.airoshotblast.net/main-product/132-Steel-Shots

00

Odpovědět

Tenhle kanál se bude překládat, či ne? :-)
Díky za odpověď, zvídavý divák

10

Odpovědět

Dovodom moze byt aj to, ze clovek ma chut sharovat, podelit sa so vsetkym, aby to ludia videli. Niekedy je proste fajn vsetko vykricat do sveta a nenechat si to iba pre seba. Clovek ma z toho lepsi pocit.
Dalsi dovod: Mozno nema v reale vela priatelov, preto postuje aby mal aspon nejake uznanie alebo tie lajky... aby sa necitil uplne mizerne, kedze v realnom zivote nic prevratne nedokazal a nedostal uznanie od ludi. Aspon nieco ho robi stastnym.

00

Odpovědět

Dost citlivé téma. Plus bod za to, že přiznal, že se problém tvorby identity netýká jen online světa. A taky potěšilo, že nenavrhl trapné řešení "odejdi z Facebooku a užívej si opravdového života"... Celkově dobrý názor. Teda až na ty schizofrenní blokátory a jiné podivné aplikace, kterými si sami sobě hlídáte svůj život. Brr.

50

Odpovědět

Skvělé video. Budu rád když se tu od nich přeloží další. :)

91

Odpovědět

Sice to nedelam..ale co je na tom spatneho? On tam rika.. ze jste dobri/pekny/vtipny jen obcas.. no ale to by prave mel lidem rici ze by takovy meli bejt porad.. a ne se naopak snazit je od toho zastrasit.
V podstate ten debil rika.. nesnazte se bejt lepsi, jste smucky.. zavrete se doma a nic nedelejte.

Jasne ze se lidi snazi vypadat lip a bejt lepsimi.. jenze pravda je takova, ze pokud to nekdo bude delat casto - ano, zere to cas a je to namahave..ale potom se tim stanete a budete lepsi clovek.

Kdyz potkate peknou hubenou vysportovanou holku.. myslite si ze se tak narodila? Ne, jsou za tim hodiny a hodiny driny, kdy chodi behat, mirni se v jidle, dobre se oblika, pouziva kosmetiku.. proste tomu podridi svuj zivot. Kdyz to delat nebude, skonci jako tlusta spinava smradlava pica.

A takovej je celej zivot. Takze ne, nekritizovat lidi za to, ze se snazi bejt lepsi.. naopak je v tom podporit.

08

Odpovědět

Podle mě si nepochopil myšlenku. On neříká: "Kritizujte lidi, co se snaží vypadat líp, být lepší." Právě o tom byla část videa, makej na sobě, jezdi na dovolenou, užívej si...ale drž hubu a necpi to pořád ostatním. V tom je ta podstata. Za prvé to polovinu lidí vůbec nezajímá, ta druhá polovina tě za to nenávidí.

10

Odpovědět

Je super jak se snažíš urážet ostatní a přitom jsi jediný debil tady ty sám, protože ani nedokážeš pochopit to video. O tomhle tam přesně mluvil... hádám, že někteří lidi by kromě překladu z angličtiny potřebovali i zjednodušené verze, aby to byli schopni pochopit, momentálně to je na tebe asi moc složité :(

00

Odpovědět

Proc linky z popisu videa nejdou na videacesky? Protoze je bughero linej je prelozit? Kdyz uz, tak sem mas dat all in one :D

09

Odpovědět

Uklidni se. Ty linky jsem tam dal jako tipy na další videa pro ty, které kanál zaujal a umějí dobře anglicky. Samozřejmě se tu časem některá další videa objeví s titulky, ale vážně je sem nebudu přidávat všechny naráz, protože by v tom množství zapadla a nikdo by si je nepustil. Konec hlášení.

80

Odpovědět

+BugHer0Že na něj vůbec reaguješ. Ještě sem snad nečetl komentář od Rodiera, kterej by nebyl čistokrevnej troll. Teda jedině v případě, že netrollí a opravdu je takovej debil.

00

Odpovědět

Určitě další díly přeložte:)

110

Odpovědět

Určitě stojí za to překládat jeho videa. Doporučil bych "Why Tyrion cant be killed" a "How power really works".

91

Odpovědět

Ten Tyrion by mě taky zajímal.

21

Odpovědět

Tohle video mě sice zrovna nezasáhlo, na fb postnu max. dvakrát do roka nějaký tip na neviditelný film, ale další videa uvítám, jistě mě nějaké dá víc, protože bohužel nejsem taky dokonalý... i když k tomu nemám daleko :D

30

Odpovědět

Pokud od něj ještě něco přeložíte, tak se kouknu, ale radši bych nějaký ty rozbory (jako byl ten Trump), než osobní rozvoj. Já jsem totiž rozvinutej až moc.

51

Odpovědět

Určitě plánuju přeložit rozbory stylů určitých komiků a herců. Trumpa asi vynechám, protože zpětně, kdy už jsou známy výsledky voleb, nemá to video až takový smysl. Nehledě na to, že tu máme už teď "přetrumpováno".

70

Odpovědět

+BugHer0Trumpa jsem už stejně viděl :-) Použil jsem ho jen jako příklad těch rozborovejch videí.

00

Odpovědět

Dobrý sluha, zlý pán.

91

Další