Co by se stalo, kdyby vás spolkla velryba

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:6 575
Možná znáte příběh o Jonášovi a velrybě a přišel vám vždycky trochu podezřelý. Nebo vás prostě jednou v noci, když jste nemohli usnout, napadlo, co by se asi stalo, kdyby vás spolkla velryba. Je to vůbec možné? Stalo se to někdy? A přežili byste? Na tyto otázky odpovídá video z kanálu What if – Co kdyby.

Přepis titulků

Něco číhá pod hladinou. Vidíte to? Takhle blízká setkání s velrybami se dějí mnohem častěji, než byste čekali. A lidé na těchto záběrech sice unikli vcelku bez úhony, ale nemůžeme popřít, že od osudu velrybího oběda je dělilo jen několik metrů. Co by se ale stalo, kdyby neměli takové štěstí? Mohl by člověk přežít, kdyby jej spolkla velryba? Stalo se to někdy?

Toto je pořad Co kdyby, dnes o spolknutí velrybou. Jestli jste ještě neviděli velrybu zblízka, je dost těžké pochopit, jak obrovské doopravdy jsou. Abychom si udělali obrázek, plejtvák obrovský je největším zvířetem světa. Jenom jeho jazyk váží stejně jako slon a do pusy by se mu vešlo 400–500 lidí najednou. Ale že by nás některý spolkl, toho se obávat nemusíme. Kvůli jejich anatomii je to v podstatě nemožné.

Spíše bychom se měli bát jejich menších příbuzných, vorvaňů. V roce 1891 se objevily zprávy, že jednoho muže spolkl vorvaň. Sice přežil a mohl o tom vyprávět, ale velmi ho to poznamenalo. Podle toho příběhu spolkla velryba Jamese Bartleyho, když napadla jeho loď. A vytáhli ho až další den, když posádka našla a zabila velrybu. Rychle ji vytáhli na palubu a rozřízli ji. Našli v ní Jamese Bartleyho sice v bezvědomí, ale rozhodně naživu.

Jeho obličej a ruce zbělely a byl slepý, to vše kvůli žaludečním šťávám velryby. Ale po čase se v tomto příběhu začaly objevovat trhliny, lidé začali zpochybňovat jeho pravdivost. Vždyť žaludeční šťávy by způsobily mnohem větší škody než jen zbělení kůže. Tak jsme si pozvali na pomoc vědu a podívali se na to pořádně. A rychle jsme zjistili, že kdyby vás spolkla velryba, zářivě bílá kůže by byla ta nejmenší starost. První starostí po spolknutí by bylo rozemletí na kousky.

Velryba má totiž úctyhodný chrup. Každý zub je asi 20 cm dlouhý, to je délka průměrného porcovacího nože. A velryby jich mívají 40–50. Řekněme, že budete mít štěstí a všem se vyhnete. Pak začne vaše cesta hltanem. Nejenže tam bude tma a sliz, také by se vám špatně dýchalo, je tam málo kyslíku a čím dál víc metanu. Zatímco by vás svaly v jícnu tlačily dolů, pocítili byste také, jak vám kyselina chlorovodíková rozežírá kůži. Asi si říkáte, že jsme sotva na začátku a ten příběh už docela smrdí.

Nemýlíte se, ale proč toho nechat už teď? Dále byste skončili v prvním ze čtyř žaludků, tom největším. Asi byste tam chvíli zůstali, ale pozitivní je, že možná něco uvidíte, rozsvítí se tam totiž bioluminescentní chobotnice, které vorvaň spolkne po vás. Vorvani je milují. Tu světelnou show si užijte, pak už to půjde z jednoho žaludku do druhého a jejich šťávy rozloží skoro celé vaše tělo. Nakonec z vás zbude pár kostí, které velryba bez cirátů vyloučí.

Takže můžeme celkem s jistotou říct, že není možné, aby vás spolkla velryba a vy o tom mohli podat svědectví. Je nám líto, Jamesi, na konci 19. století jsi lidi možná oklamal, ale nás nedoběhneš. Ačkoliv jsou obrovské a můžou nám připadat děsivé, velryby ve skutečnosti nemají zájem polykat lidi. A kdyby mohly mluvit, asi by nám to vysvětlily. Ale to je téma na jinou epizodu pořadu Co kdyby.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Myslím si, že sme si to vyjasnili už minule. What if je totálna kravina, ktorá rieši absolútne hlúpe nereálne scenáre. Je to strašná p******a a plytvanie časom.

Načo sa pýtať, čo sa s vami stane, keby vás prehltla veľryba, keď vás nikdy v živote žiadna veľryba neprehltne?
Načo sa pýtať čo sa stane so zemou keby vybuchlo slnko?

Nechcete tiež preložiť diel, čo by stalo, keby vás zjedol slon, žirafa, koza?

Choďte s takýmito pičovinami tam kam patria a prestaňte takýmto shitom robiť publikum a zarábať na youtube.

121

Odpovědět

a co ked to niekoho zaujma, len zo zabavy? uvolni sa

81

Odpovědět

Super! Prekladajte viac od What If, pozeram ze tam maju same zaujimave kusky!

123

Odpovědět

Souhlasim, třeba hned ty dvě, které jsou na konci videa "v nabídce". Co kdybychom žili ve městech pod vodou, co kdybyste skočili do bazénu s piraněmi.

21

Odpovědět

+neumanMyslím si, že odpoveď na tak triviálne otázky je jasná každému, kto má IQ vyššie ako 50€ bankovka, ale tak chcem svoje 4 minúty života vyplítvať na takú kokotinu, ja ti v tom brániť nebudem.

Avšak chcem poprosiť prekladateľov, že svojím činom prekladu vyplýtvali 4:42 času 1441 ľudí čo je celkovo 4,5 dňa času, ktorý sme všetci spolu mohli použiť zmysľuplne narozdiel od pozerania takejto zbytočnej kraviny pre retardovaný plebs.

07

Odpovědět

Raději něco jiného, hustota informací je hrozně nízká. Video prakticky začalo až ve 2:30

30

Odpovědět

Hej, Plejtvák Obrovský je nejtěžší živočich, který kdy žil. Neměli bysme mu aspoň přiznat právo spolknout člověka, když už to nejde fyzicky?
Něco jako "Říkejte mi Loretta, a chci mít právo rodit děti". :-D :-D :-D
Stan Wants To Have Babies

31

Odpovědět

Když si člověk představí, čím si prochází jejich potrava, tak taková porážka prasete už nevypadá tak morbidně. Ochranáři zvířat by s nimi měli zatočit.

92

Odpovědět

Ještě že tu máme ty Japonce.

50

Odpovědět

Tak tohle je ještě jedna z těch lepších smrtí... asi by se dalo říct, že čim menší zvíře se tě snaží zabít, tim horší (pomalejší a bolestivější) to pro tebe je :D.

40

Odpovědět

Jako by samo prase nemělo dva žaludky, kráva dokonce čtyři (a dle některých řazení je velryba sama řazena mezi sudokopytníky)...

00